Udostępnij
Skomentuj

Gra Jenga z kostkami dla dzieci i dorosłych. Jak grać? Zasady

Na popularności zyskuje gra Jenga. Czym jest? Którą wybrać dla dzieci i dorosłych?

Czym jest Gra Jenga?

Jenga to doskonała gra dla całej rodziny. Może w nią grać od 2 do nawet 8 graczy, których wiek przekracza 3 lat. Czas gry to około 15-20 minut, jednak rozgrywka może przeciągnąć się nawet do godziny.

Popularne gry zręcznościowe

Jenga dostarcza mnóstwo frajdy i zabawy osobom w każdym wieku. Gra wymaga od uczestników zabawy przede wszystkim zręczności i zastanowienia się, jak wykonać swój ruch. Jenga składa się z drewnianych klocków o takich samych wymiarach, z których buduje się wieżę. Po zbudowaniu każdy z graczy w swojej turze musi wyjąć jeden drewniany klocek tak, aby wieża nie przewróciła się lub nie zawaliła.

Zasady gry Jenga

  1. Rozgrywkę rozpoczyna osoba, która budowała wieżę, a kolejka przechodzi kolejno do osób znajdujących się po lewej stronie gracza.
  2. Wieżę buduje się na stabilnych, twardych powierzchniach. Klocki układa się po 3 obok siebie w naprzemiennych warstwach, aż do ich skończenia. Wieża przed rozpoczęciem rozgrywki musi być równa i stabilna. Do wyrównania wieży możemy użyć kartonowego pudełka.
  3. Do zabawy wykorzystywana jest tylko jedna ręka. Nie możemy dotykać, przesuwać, i wyciągać klocków obydwoma rekami, ani nie możemy pomagać sobie różnymi przedmiotami.
  4. Po „wymacaniu” wielu klocków trzeba doprowadzić je do poprzedniego stanu. Nie możemy zostawić na wpół wyjętego klocka.
  5. Klocki wyjmujemy ze wszystkich poziomów, poza ostatnim i układamy na samej górze wieży.
  6. Zabawa trwa do momentu, aż wieża się zawali.
  7. Kolejka trwa do 10 sekund po zakończeniu ruchu lub do momentu, aż inny gracz dotknie wieży.

Jenga - jak grać?

W grę Jenga może grać każdy, a ilość graczy może być dowolna. Podczas gry liczy się przede wszystkim spokój, a także przemyślane i opanowane ruchy. W dalszym etapie rozgrywki do układania mocno rozchwianej wieży przyda się wręcz chirurgiczna precyzja w dłoniach i dużo szczęścia. Przegrywa gracz, w którego turze wieża się zawali, wygrywa natomiast ten, który wykonywał ruch poprzedzający turę, w której wieża uległa zniszczeniu. Jenga jest niezwykle prosta i przyjemna, przez co nie zajmuje wiele czasu i wysiłku, a także maksymalnie nie skupia na sobie graczy. Dzięki temu w grę mogą grać nawet najmniejsze brzdące, a dorośli mogą przy grze odpocząć i się zrelaksować.

Jak układać klocki Jenga?

Klocki muszą być układane równo. W swojej turze możemy wyciągnąć dowolny klocek z dowolnego piętra, poza górną warstwą. Przy układaniu klocków na górze pamiętajmy, że musimy ułożyć pełną warstwę składającą się z trzech klocków, zanim weźmiemy się za kolejne piętra. Pamiętajmy o nadrzędnej zasadzie, że klocki możemy układać i wyjmować tylko jedną ręką.

Jenga- jak wymawiać?

W języku angielskim grę Jenga wymawia się jako Dżenga. W Polsce głównie spotykamy się z wymawianiem gry w ten sam sposób, jak się ją czyta, czyli Jenga. Możemy również posługiwać się angielską wersją, jednak Jenga jest bardziej popularna.

Rodzaje gry Jenga

Rodzaje gier Jenga jest cała masa. Poza klasyczną wersją z 54 pokrytymi bezbarwnym lakierem klockami możemy przebierać między grą Jenga Gigant, która składa się z o wiele większych klocków, które służą do układania w ogródku. Poza tym możemy spotkać grę Jenga XXL, która składa się z większej ilości klocków, niż klasyczna wersja z 54 elementami. Jenga Tetris to również ciekawa alternatywa gry Jenga classic. Ta gra składa się z kolorowych klocków znanych nam z kultowej gry Tetris. Wraz z klockami, twórcy zmienili również nieco zasady gry. Ciekawym wariantem gry jest Jenga Boom, która składa się z klocków oraz detonatora. Przed rozpoczęciem układania, włączamy detonator, wyjmujemy klocki i układamy je na górze. Po upływie określonego czasu detonator wybucha i niszczy wieżę. Możemy również spotkać inne gry Jengo-podobne, np. gra Drewniana Wieża, Jenga Budowle, czy Jenga Angry Birds.

Jenga - jaką wybrać dla dzieci i dorosłych? Która gra najlepsza?

Drewniana wieża Jenga to doskonała zabawa dla osób w każdym wieku. Jenga dla dzieci to świetny pomysł na wspólną zabawę, rozwijanie umiejętności motorycznych i precyzji maluchów. Jenga gigant pozwoli również na układanie wieży na zewnątrz.

Jenga dla dorosłych to wiele ciekawych zestawów, np. Jenga XXL, czy Jenga Tetris. Gra idealnie nadaje się na imprezę lub spotkanie ze znajomymi.

Kupując Jengę warto sprawdzić, co nasz sklep i rynek ma do zaoferowania. Gier Jenga jest bardzo wiele, a wybór odpowiedniej gry dla pociech, dla siebie lub dla całej rodziny, zagwarantuje, że Jenga wciągnie graczy na długie godziny i dostarczy mnóstwo frajdy.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.