Udostępnij
Skomentuj

Gra karciana makao - jak grać? Zasady i praktyczne porady gry karcianej

Czym jest gra makao? Jak grać, aby wygrywać? Jakie są najważniejsze zasady gry? O tym w niniejszym artykule.

Gra w makao jest popularną i prostą grą karcianą, która cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Jej zasady są łatwe do zrozumienia, więc możesz szybko nauczyć się ich i strategicznie planować każdą rundę. Jak grać w makao? Poniżej przedstawiamy zasady gry w makao, wraz z informacją o funkcjach poszczególnych kart oraz wskazówkami, które pomogą Ci odnieść sukces. Miłej lektury!

Gra karciana Makao – co to jest?

Makao to prosta gra karciana, w którą można grać nawet w dwie osoby. Choć nie ma ustalonej maksymalnej liczby graczy, rekomenduje się granie w cztery osoby przy użyciu jednej pełnej talii kart (52 karty). Jeśli jest więcej graczy, można dodać kolejną talię. Zasady gry w makao różnią się w zależności od regionu i źródła, ale istnieje kilka podstawowych reguł, które pozostają niezmienne.

Często zmieniają się jednak funkcje poszczególnych kart. Makao to strategiczna gra o średnim stopniu trudności, dzięki czemu dzieci już od 8. roku życia mogą się jej nauczyć, grając z osobami starszymi. Jeśli szukasz interesującej, nieco bardziej zaawansowanej gry karcianej, która nadal jest łatwa do zrozumienia, makao może być doskonałym wyborem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Makao to świetna gra na imprezy!

Makao – zasady gry

W makao zasady są łatwe do zrozumienia, co przyciąga wielu graczy. Wystarczy zaledwie jedna próbna partia, aby zacząć cieszyć się rozgrywką. Warto jednak zauważyć, że zasady gry w makao mogą się różnić w zależności od kraju i regionu.

Celem gry jest pozbycie się wszystkich kart — ten, kto pierwszy je odrzuci, zostaje zwycięzcą. W talii znajdują się dwa rodzaje kart: karty zwykłe, które nie mają konkretnych funkcji (5, 6, 7, 8, 9, 10, dwa króle: karo i trefl), oraz karty funkcyjne, które pełnią określone role.

Karty funkcyjne obejmują:

 • Dwójkę i trójkę, które zmuszają gracza do dobrania dodatkowych kart (dwójka — dwie karty, trójka — trzy karty).
 • Czwórkę, czyli kartę pauzy, która skutkuje utratą kolejki.
 • Waleta, który wymaga od innych graczy konkretnych kart zwykłych, na przykład walet może zażądać piątek.
 • Damę, która może być zagrana na dowolną inną kartę, a na nią można położyć każdą kartę zgodnie z zasadą "dama na wszystko, wszystko na damę".
 • Króla, istniejącego w czterech rodzajach, z czego dwa rodzaje są "bitne" i zmuszają graczy do dobrania po 5 kart (zgodnie z oficjalnymi zasadami, bitne króle to król kier i pik, choć niektórzy uważają, że bitne są czerwone i czarne serce).
 • Asa, który wymaga zagrania kart o określonym kolorze, na przykład as może zażądać czarnych serc.
 • Jokera, który pełni rolę karty zastępczej, zastępując wszystkie inne karty (zarówno zwykłe, jak i funkcyjne).

Podczas rozgrywki w makao, gracze mają możliwość wykładania 1,3 lub 4 karty na raz. Dodatkowo można również wyłożyć większą liczbę kart, korzystając z karty JOKER. Ważne jest również, aby odpowiednio zareagować w momencie, gdy pozostaje nam tylko jedna karta w ręku, wtedy należy powiedzieć „makao".

Natomiast jeśli uda nam się pozbyć wszystkich kart w jednym rozdaniu, powinniśmy ogłosić „makao i po makale". Jeśli nie powiemy „makao", oznacza to, że nie ogłosiliśmy zakończenia gry i zostajemy ukarani doborem 5 karnych kart. Karty wykładane na stół muszą być zgodne z zasadą koloru i figury. Na przykład, jeśli na stole leży 5 kier, gracz może położyć dowolną kartę o wartości 5 lub dowolnego kiera. Jednak karty funkcyjne mają moc wymuszania wyłożenia na stół konkretnych figur.

Jeśli gracz nie ma w ręku karty, którą mógłby wyłożyć na stół, musi dobrać jedną kartę z kupki i traci kolejkę. Gracz również dobiera karty, jeśli jest obarczony karą. Niektóre karty funkcyjne określają, ile kart należy dobrać. Jeśli karta karna zostaje przebita przez kolejną kartę, liczba kart w karze zwiększa się. Kara kumuluje się, dopóki jeden z graczy nie musi dobrać kart z kupki — wtedy ponosi karę, dobierając z talii zgromadzoną w karze liczbę kart.

Warto wiedzieć!

W niektórych wersjach gry makao uwzględnia się schodki: możliwość wyłożenia z ręki kart o następujących po sobie wartościach, np.: 5, 6 i 7.

Jak grać w makao?

Gra w makao odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Osoba po lewej stronie rozdającego talię rozpoczyna pierwszą rundę. Każda kolejna tura wymaga wyłożenia na stół kart, które pasują do karty znajdującej się na szczycie stosu leżącego na stole. Jak wygląda przebieg gry w makao?

 • Każdy gracz otrzymuje pięć kart, jednak nie powinien ich pokazywać innym graczom.
 • Po rozdaniu kart, na środku stołu kładziemy jedną kartę z figurową stroną do góry. Ta karta jest widoczna dla wszystkich graczy, jednak nie może być kartą funkcyjną.
 • Pozostałe nierozdane karty są umieszczane na stosiku, z którego gracze będą dobierać kolejne karty w trakcie gry.
 • Pierwszy gracz odkłada jedną kartę ze swojej talii na kartę leżącą na środku. Wybrana karta musi mieć taki sam kolor lub tę samą wartość, na przykład jeśli na środku jest 9 kier, gracz może położyć dowolną kartę kier lub inną dziewiątkę z talii.
 • Można nałożyć na kartę 1,3 lub 4 inne karty, na przykład na 9 kier można położyć 9 żołądź, 9 czarne serce i 9 czerwone serce, jednocześnie pozbywając się trzech kart.
 • Jeśli gracz nie ma karty o takim samym kolorze lub numerze, musi dobrać kartę z reszty talii.
 • Gdy graczowi pozostaje tylko jedna karta, powinien głośno powiedzieć "makao". Jeśli tego nie zrobi, musi dobrać pięć kart z talii.
 • Gra kończy się, gdy jeden z graczy nie ma już kart w swojej talii.

Jak wygrać w makao?

Jak grać w makao, żeby wygrać? Kluczowe jest stałe monitorowanie pola gry. Znając liczbę talii w grze i obserwując karty, które zostały już zagrane na stół, można ocenić, jakie karty można się spodziewać. Ta wiedza pozwala ocenić, czy warto podjąć ryzyko. Twarz przeciwnika czasem może ujawnić informacje o jego kartach, dlatego warto uważnie obserwować swoich oponentów. Rozgryzienie strategii przeciwnika to klucz do osiągnięcia sukcesu!

Otrzymując karty, warto zachować te bardziej wartościowe na późniejsze etapy gry: jokera, damę lub karty żądania. Dzięki nim można odwrócić losy gry na swoją korzyść, zwłaszcza jeśli gra toczy się w wersji ze schodkami. Umiejętne wykorzystanie damy pozwala nawet na zakończenie gry już w pierwszej turze.

W zależności od sytuacji i naszych przeciwników czasami warto zaryzykować pobranie kary, co daje większą liczbę kart do opracowania bardziej efektywnej strategii. Może się zdarzyć, że w wyniku tego losowo wylosujemy jokera lub inną kartę funkcyjną, która odmieni losy potyczki na naszą korzyść! Warto podkreślić, że zasady gry w makao nie są zbyt skomplikowane.

Po kilku rundach rozgrywki szybko zapamiętasz, jakie funkcje mają poszczególne karty. Następnie będziesz mógł skoncentrować się na opracowaniu odpowiedniej strategii w trakcie gry.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Karty i gry karciane - Szachy i warcaby - Quizy

Udostępnij
4,3
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.