Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Gra karciana makao - jak grać? Zasady i praktyczne porady gry karcianej

Czym jest gra makao? Jak grać, aby wygrywać? Jakie są najważniejsze zasady tej gry? O tym w niniejszym artykule.

Czym jest makao?

Makao to gra karciana, do przeprowadzenia rozgrywki wystarczy dwóch graczy. Ich maksymalna liczba nie jest określona, zakłada się jednak, że jedną pełną talią kart (52 karty) powinno się grać maksymalnie w cztery osoby. Jeśli graczy jest więcej, dobiera się kolejną talię. Zasady gry w makao znacznie różnią się w zależności od regionu i źródła. Wariacji na temat makao jest sporo, jednak podstawowe zasady rozgrywki pozostają niezmienne. Różnice zazwyczaj dotyczą funkcji poszczególnych kart. Makao jest grą strategiczną o średnim poziomie trudności, dlatego dzieci już od 8 roku życia mogą poznawać jej zasady, biorąc udział w rozgrywkach ze starszymi.

Jak grać w makao?

Chociaż istnieje wiele odmiennych wersji makao, główne zasady i cel gry pozostają takie same. Celem gry jest wyzbycie się wszystkich trzymanych w dłoni kart, zaś główną zasadą jest wykładanie odpowiednich kart z ręki na stół do figury, która leży odwrócona na górze stosu tak, że wszyscy mogą ją widzieć. Rozgrywka rozpoczyna się od rozdania każdemu z graczy po 5 kart tak, by przeciwnicy nie mogli ich zobaczyć. Na koniec z samej góry talii wybiera się jedną kartę, którą kładzie się figurą do góry – karta ta nie może być funkcyjna. Grę prowadzi się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zaczyna osoba siedząca lewej stronie od rozdającego. W każdej kolejce gracze wykładają na stół karty, które pasują do leżącej na górze stosu. Jeśli jednak nie mogą nic wyłożyć, dobierają jedną kartę z talii. Gdy w talii zabraknie kart, należy przetasować wszystkie ze stosu poza tą na samej górze. Wygrywa osoba, która pozbyła się kart jako pierwsza, pozostali gracze walczą o kolejne miejsca. Gra kończy się w momencie, gdy wszyscy oprócz ostatniej osoby pozbędą się kart z rąk.

Zasady gry w makao

  • Wykładanie kart – podczas rozgrywki wykładać można 1, 3 lub 4 karty. Możliwe jest również wyłożenie większej liczby kart, korzystając z JOKERÓW. Istotny jest też moment, kiedy mówimy „makao”: gdy w ręku gracza zostaje ostatnia karta. W sytuacji, gdy w jednym rozdaniu gracz wyzbywa się wszystkich trzymanych w rękach kart, należy powiedzieć „makao i po makale”. Nie powiedzenie „makao” skutkuje doborem 5 karnych kart. Karty na środek dokłada się według zasady koloru i figury. Jeśli więc na stole leży 5 kier, gracz może położyć dowolną 5 lub dowolnego kiera. Wyjątkiem są karty funkcyjne, które wymuszają wyłożenie na stół konkretnych figur.
  • Dobieranie kart – kiedy gracz nie ma w dłoni karty, którą może wyłożyć na stół, dobiera jedną z kupki i traci kolejkę. Karty dobiera też, jeśli zbiera karę. Część z kart funkcyjnych określa, ile kart powinno się dobrać. Jeśli karta karna zostaje przebita kolejną, liczba kart w karze zwiększa się. Kara kumuluje się, póki któryś z graczy nie musi dobrać karty z kupki – wtedy ponosi karę, dobierając z talii skumulowaną w karze liczbę kart.

Karty funkcyjne w makao:

  • Dwójki i trójki – zmuszają gracza do dobrania tylu kart, ile na niej widnieje. Suma kary kumuluje się. W niektórych wersjach w przypadku wyłożenia trójek, można przebijać je dowolnymi dwójkami.
  • Czwórka – zmusza gracza do opuszczenia kolejki. Można ją przebić kolejną czwórka. Suma kolejek czekających kumuluje się.
  • Walet – karta żądająca, wykładający ją gracz wybiera niefunkcyjną kartę, której wymaga od innych graczy. Żądanie obowiązuje całą kolejkę. Kartę można przebijać, a brak przebicia lub karty z żądania skutkuje dobraniem jednej karty z talii.
  • Dama – „dama na wszystko, wszystko na dame”, kartę tę można położyć na inną dowolną i potem na nią położyć kolejną dowolną kartę.
  • Króle bitne – król kier i pik, trafienie na nie zobowiązuje do pobrania z talii 5 kart. W przypadku króla pik kara przechodzi na poprzedniego gracza. Nie można wyłożyć obu króli razem. Można je stopować królem karo i trefl.
  • As – żądanie koloru. Karta upoważnia gracza do zmiany wiodącego koloru w grze. Dotyczy tylko kolejnego gracza. Żądanie można przebić innym asem.
  • Joker – karta, która może przyjąć postać dowolnej karty.

Warto wiedzieć!

W niektórych wersjach gry uwzględnia się schodki: możliwość wyłożenia z ręki nart i następujących po sobie wartościach, np.: 5, 6 i 7.

Karty niefunkcyjne: 5, 6, 7, 8, 9, 10, król karo i król trefl

Jak grać, aby wygrać? Praktyczne porady

By wygrać w makao, należy stale obserwować pole gry. Posiadając wiedzę, ile talii jest w grze i jakie karty zostały wyrzucone na stół, można ocenić, jakich kart należy się spodziewać. Dzięki temu wiadomo, czy warto ryzykować. Twarz przeciwnika czasem zdradza jego karty, należy więc obserwować swoich oponentów. Rozpracowanie techniki gry przeciwnika, to klucz do sukcesu!

Dostając karty, warto zachować te lepsze na później: jokera, damę lub karty żądania. Dzięki nim można odwrócić grę na swoją korzyść, szczególnie w sytuacji, jeśli gra się w wersję ze schodkami. Umiejętnie wykorzystanie damy pozwala na zakończenie gry nawet w pierwszej kolejce. W zależności od sytuacji i naszych przeciwników, czasem opłaca się również pobrać karę, dzięki czemu z większa liczbą kart można opracować lepsza strategię. Można także wylosować wtedy Jokera albo inną kartę funkcyjną, która odwróci losy potyczki na naszą korzyść!

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.