Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Farba do drewna - jak wybrać? jaka najlepsza?

Malowanie drewna jest wyzwaniem: wybór odpowiedniej farby oraz technika jej nakładania wpływają na jakość powłoki.

Ze względu na przeznaczenie elementów drewnianych, należy dobrze zastanowić się przed zakupem farby, ponieważ poszczególne typy znacznie różnią się od siebie funkcjonalnością.

Podstawowe typy farb do drewna

Podstawowa oferta producentów farb obejmuje trzy zasadnicze rodzaje: farby kredowe, akrylowe i alkidowe, zwane też nieprecyzyjnie ftalowymi. Poza specyficznymi warunkami nakładania, różnią się one jakością uzyskiwanych powłok.

Jak nakładać emulsje do drewna?

Przy malowaniu drewna można skorzystać niemal z dowolnej techniki nakładania, o ile pozwala na to specyfika farby. Farby do drewna w sprayu, najczęściej akrylowe, są płynne, nakłada się je łatwo, choć wymaga to pewnej wprawy. Użycie pędzla, wałka albo gąbek do malowania artystycznego jest możliwe, aczkolwiek przy pracy z farbami ftalowymi należy pamiętać o odzieży ochronnej i rękawiczkach. Warstwa farby musi być równa, a jeśli konieczne jest nałożenie kilku warstw, należy upewnić się wcześniej, że poprzednio nałożona farba już dobrze wyschła.

Farby do zadań specjalnych

  • W pewnych warunkach powłoki uzyskiwane tradycyjnymi farbami nie są wystarczające, dlatego w ofercie wielu producentów znajduje się m.in. farba do drewna ogniochronna. Jej powłoka w pewnym stopniu chroni przed zajęciem się ogniem, ale nie jest to ochrona pełna.
  • Innym typem farb wartym zauważenia są farby do drewna lakierowanego. Zasadniczo odradza się malowanie drewna, na którym pozostały starsze powłoki lakiernicze, natomiast w niektórych przypadkach ich usunięcie jest trudne i czasochłonne, i wtedy warto skorzystać z farb do lakierowanego drewna. Są to najczęściej farby akrylowe lub ftalowe o zwiększonej przyczepności, dzięki czemu niekiedy nie trzeba nawet matować powierzchni, choć nadal jest to zalecane. Farba do drewna bez szlifowania zwykle jest gęsta i trzeba ją umiejętnie nałożyć, aby uzyskać maksymalną przyczepność.
  • Kryjące farby do drewna: nie jest to tak naprawdę odrębny typ, ale warto zwrócić uwagę na to, czy producent danej powłoki deklaruje pełne krycie już po jednej warstwie. Rysunki słojów są dość wyraźne i w przypadku praktycznie wszystkich farb kredowych i większości akrylowych nawet nałożenie 2-3 warstw nie wystarcza, aby je ukryć pod farbą.
  • Farba do drewna na zewnątrz – odporna na wilgoć, nieblaknąca pod wpływem promieni słonecznych farba stanowi doskonały wybór do ogrodu, ale także do kuchni czy łazienki, gdzie wilgotność jest wysoka, a podwyższona temperatura dodatkowo sprzyja uszkodzeniom powłok lakierniczych.

Co zamiast farb?

Malowanie drewna nie jest jedyną dostępną opcją. Zamiast farb często można użyć bejc, lakierów, lakierobejce i wosków. Te preparaty pozwalają na zachowanie naturalnego koloru drewna lub jego zmianę (na białą albo szarą), ale zazwyczaj bez tłumienia naturalnego rysunku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Każda farba do malowania drewna jest nieco inna. Przeglądając oferty poszczególnych producentów warto zwrócić uwagę na przykład na następujące cechy:

  • wydajność: określa powierzchnię, jaką można pomalować jednym litrem farby przy zastosowaniu określonych narzędzi malarskich. Zwykle mieści się w przedziale od 6 do 13 metrów kw.;
  • ilość warstw: parametr ten określa, ile warstw farby należy nałożyć, aby uzyskać określony efekt. Może przy tym chodzić o mat lub połysk pojawiające się dopiero na drugiej warstwie albo o określony poziom krycia;
  • sposób nakładania: niektóre farby mają na tyle specyficzny skład lub konsystencję, że producent określa, jakimi metodami można dany preparat nanosić, wykluczając np. metodę natryskową dla powłok gęstych.

Podsumowanie

Wybór właściwej farby do drewna musi być podyktowany zastosowaniem elementu. Nie ma najlepszej farby, nie ma też najgorszej – oceny dokonuje się zawsze w kontekście konkretnych wymagań i fakt, że farby akrylowe kryją gorzej od ftalowych nie jest ani wadą, ani zaletą, dopóki nie zostanie określone, jaki efekt ma powstać na drewnianej powierzchni. Malowanie mebli wymaga nie tylko doboru odpowiedniej farby, ale także zachowania prawidłowej techniki nakładania, więc i nad tym warto się pochylić już na etapie wyboru farb.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Ekspert Morele | 10:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.