Udostępnij
Skomentuj

Eye tracker - co to jest? Czy warto?

Wśród nowoczesnych akcesoriów komputerowych można znaleźć również eye tracker. Co to takiego?

Obsługa komputera przy pomocy wzroku jeszcze do niedawna pozostawała rozwiązaniem zarezerwowanym dla osób z zasobnym portfelem. Nowe technologie stają się jednak coraz powszechniej stosowane, tańsze i dostępne na rynku konsumenckim. Jednym z takich rozwiązań jest eye tracker. Czym jest eye tracker? Jak działa i do czego może się przydać?

Eye tracker – co to takiego?

Urządzenie znane pod nazwą eye tracker to niewielki sprzęt monitorujący pracę gałek ocznych i umożliwiający wysyłanie konkretnych poleceń komputerom. Pierwotnie urządzenia tego typu stosowane były głównie przez osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, ale obecnie są coraz szerzej dostępne w działach z elektroniką, gdyż mogą się przydać do wielu działań:

 • Eye tracker umożliwia korzystanie z komputera, a nawet komunikację z otoczeniem osobom niepełnosprawnym. Rejestrowany ruch gałki ocznej umożliwia kontrolowanie urządzenia, pisanie na klawiaturze i niemal dowolne użytkowanie komputera.
 • Technologia eye trackingu to przyszłość e-sportu. Dzięki śledzeniu wzroku gracza podczas potyczki, po jej zakończeniu można przeanalizować wszelkie błędy i potknięcia. Eye tracking wzbogaci także streaming, gdyż oglądający będą mogli dosłownie patrzeć na grę oczami osoby udostępniającej swą rozgrywkę.
 • Technologia eye trackingu jest i będzie coraz częściej wykorzystywana w grach (nie tylko sieciowych). Idea może być różna, ale jest to sposób na urealnienie i urozmaicenie rozgrywki – na przykład w horrorze SOMA przestrzeń, na którą patrzy gracz, jest lepiej i wyraźniej widoczna niż otoczenie, którego nie zaszczyciło się wzrokiem.

Oczywiście eye tracking wykorzystywany bywa również w wielu innych dziedzinach – na przykład w marketingu, a także w badaniach użyteczności stron internetowych oraz aplikacji i w wielu innych branżach, ale w sprzedaży konsumenckiej znajdziemy głównie eye trackery do obsługi komputera oraz do gier.

Jak działa eye tracker? Jakie są rodzaje tych urządzeń?

Eye tracker to urządzenie, które służy do śledzenia ruchu gałek ocznych. W zależności od modelu urządzenia, sprzęt tego typu może posługiwać się różnymi technikami śledzenia wzroku. W nowoczesnych i zaawansowanych urządzeniach tego typu obecne są kamery, które rejestrują ruch gałek ocznych. W zależności od celu stosowania eye trackera, możliwe jest zbieranie i analizowanie pozyskanych danych, tworzenie tak zwanych ”map ciepła” dla oglądanych obrazów i wiele innych działań. W sprzedaży znajdziemy:

 • Eye trackery stacjonarne – to urządzenia, które sytuuje się naprzeciwko użytkownika i które śledzą to, jak jego wzrok przesuwa się po ekranie monitora. Ciekawym rodzajem stacjonarnych eye trackerów są monitory z wbudowanymi czujnikami śledzenia, a także laptopy wyposażone w tę technologię. Zaletą tego rozwiązania jest wygoda użytkownika (nie trzeba zakładać żadnego urządzenia na siebie), ale wadą niższa funkcjonalność.
 • Eye trackery mobilne – najczęściej mają postać okularów lub innego typu urządzenia przenośnego. Eye tracking mobilny bywa wykorzystywany nie tylko w grach czy obsłudze komputera, ale również w testach serwisów internetowych, aplikacji, a nawet w testach użytkowania przestrzeni miejskiej, biurowej i w wielu innych działaniach.

Eye tracker Tobii

Eye trackery można znaleźć w asortymencie wielu marek, ale liderem w tej branży pozostaje szwedzka firma Tobii. To firma, która już wiele lat temu wprowadziła na rynek komputer MyTobii P10, który był przystosowany do pełnego kontrolowania przy pomocy ruchu gałek ocznych. W 2010 roku do sprzedaży trafiły okulary Tobii Glasses, a obecnie ogromną popularnością cieszy się eye tracker dedykowany graczom – Eye Tracker 4C Tobii.

Eye tracker 4C Tobii to małe, bardzo smukłe i niepozorne urządzenie, które podłącza się do komputera lub laptopa przy pomocy przewodu USB. Sprzęt może posłużyć w wielu zastosowaniach, a w szczególności w:

 • Tworzeniu bardziej angażujących materiałów streamingowych.
 • Grach komputerowych, które wspierają technologię eye trackingu.
 • Eurosporcie – to przydatne narzędzie do analizowania własnego zachowania podczas gry, co może przydać się do doskonalenia własnych umiejętności.

Poza urządzeniem Tobii eye tracker 4C, marka Tobii udostępnia także funkcjonalne oprogramowanie, które umożliwia pełne wykorzystanie funkcjonalności urządzenia.

W jakich grach można wykorzystywać eye tracker?

Pula gier, które wspierają technologię eye trackingu stale rośnie i można spodziewać się korzystnych zmian w tym kierunku. Jest to technologia przyszłościowa, która będzie rozwijana i wykorzystywana w coraz większej liczbie produkcji.

Choć eye tracker to stosunkowa nowość na rynku akcesoriów gamingowych, to i tak znajdziemy ponad 140 gier, w które można zagrać przy wykorzystaniu tego urządzenia. Eye tracker – gry, w które można zagrać – przykładowe produkcje:

 • Shadow of the Tomb Rider.
 • Dying Light – The Following.
 • Watch Dogs 2.
 • Assassin`s Creed – Syndicate.
 • SOMA.

Czy warto kupić eye tracker?

Eye tracker to urządzenie, które można znaleźć w asortymencie wielu marek, choć liderem w tej branży pozostaje marka Tobii. Sprzęty tego typu są coraz łatwiej dostępne i coraz bardziej przystępne cenowo, ale wciąż jest to jednak spory wydatek (eye tracker – cena urządzeń tego typu to około 750 zł za model 4C Tobii). Czy warto go ponieść?

 • Warto, jeśli grywamy często, a na naszej półce z grami dominują produkcje wspierające tę technologię. Warto również wówczas, gdy streamujemy gry.
 • Nie warto, gdy grywamy sporadycznie i raczej nie w produkcje, które już dziś wspierają ten rodzaj rozgrywki.

Zakup eye trackera lub urządzenia wyposażonego w eye tracker (na przykład laptopa) może okazać się dobrą decyzją, a szczególnie wówczas, gdy jest się miłośnikiem nowych technologii i graczem, który dostrzega potencjał tego rozwiązania.

Udostępnij
1,8
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.