Udostępnij
Skomentuj

Jaka klawiatura do gier? Polecane modele

Jako że jest to podstawowe akcesorium do każdego komputera, wielu zadaje pytanie: Jaka klawiatura do gier?

Gaming to coraz popularniejsze zajęcie. Wiele młodszych i starszych osób codziennie oddaje się w swoim wolnym czasie ulubionej grze PC. Podstawowym akcesorium umożliwiającym nam wygodną grę w swoje ulubione tytuły jest klawiatura do grania. Wybór odpowiedniej do naszych potrzeb klawiatury do gier to bez wątpienia trudne zadanie. Ogrom modeli dostarczanych przez wielu producentów na rynku rodzi pytanie, jaka jest najlepsza klawiatura do gier? Na naszą decyzję wpłynie kilka czynników, ze względu na to, że klawiatury gamingowe między sobą różnią się pod wieloma aspektami. Postaramy się w tym tekście podpowiedzieć jaką klawiaturę wybrać.

Polecane klawiatury gamingowe

Klawiatura membranowa vs klawiatura mechaniczna – jaki model do gier?

Pierwszym podziałem, na który klasyfikujemy klawiatury, jest podział na modele membranowe oraz mechaniczne. Klawiatura membranowa opiera się na zawieraniu ścieżek przewodzących poprzez nacisk palca użytkowania, zazwyczaj w postaci nadruku na specjalistycznej folii. Natomiast klawiatura mechaniczna jest rodzajem klawiatury stykowej, gdzie styk elektryczny zachodzi w mikroprzełącznikach przylutowanych do płytki drukowanej. W tym rodzaju klawiatury nad przełącznikiem umieszczona jest główka klawisza bądź folia elastyczna.

Istnieją argumenty opowiadające się zarówno za jednym rodzajem klawiatury, jak i drugim. Klawiatury mechaniczne po pierwsze są o wiele bardziej wytrzymałe niż membranowe. Ponadto klawiatura mechaniczna pozwala na większą szybkość oraz precyzję przy wykonywaniu konkretnych akcji. Dodatkowo uważana jest za wygodniejszą w używaniu.

Natomiast modele membranowe gwarantują bardziej miękkie i cichsze działanie względem mechanicznych odpowiedników. Plusem jest również szybszy czas reakcji w porównaniu do standardowych klawiatur. Wybór lepszej klawiatury pod kątem grania nie jest więc oczywisty, ale gdy znamy konkretne zalety oraz wady każdego rodzaju łatwiej nam wybrać model pod swoje indywidualne potrzeby.

Klawiatura przewodowa czy bezprzewodowa do grania?

Kolejnym aspektem, nad którym trzeba się zastanowić, przy wyborze klawiatury jest to czy powinniśmy zdecydować się na model przewodowy, czy bezprzewodowy. Jak łatwo domyślić się po nazwach ty urządzeń, klawiatury przewodowe posiadają przewód podłączany do komputera np. przez port USB, natomiast klawiatury bezprzewodowe są podłączane do naszego sprzętu bez użycia kabla, najczęściej przez bluetooth.

Tak samo, jak przy odpowiedzi na poprzednie pytanie i tutaj nie mamy jednoznacznego rozwiązania. Klawiatury bezprzewodowe sprawiają, że na naszym biurku gamingowym panuje większy porządek, ze względu na brak kolejnego kabla, których nie brakuje z innych źródeł przy stanowisku komputerowym. Dodatkowo klawiatura ta jest wygodniejsza, gdy np. mamy ochotę przesiąść się gdzieś dalej. Klawiatura bezprzewodowa jest zdecydowanie bardziej mobilna.

Natomiast klawiatury przewodowe mają bardzo poważny argument za ich wyborem, szczególnie dla graczy. Jak wiadomo profesjonalni gamerzy oraz osoby inspirujące do tego grona podczas gier online nie mogą zezwolić na choćby najmniejsze opóźnienia na linii klawiatura-komputer. Pod tym kątem klawiatury przewodowe wygrywają nad bezprzewodowymi, co czyni je lepszymi stricte pod kątem grania.

Przełączniki w klawiaturze mechanicznej – jaki kolor wybrać?

Przełączniki (nazwane również kalką z angielskiego switchami) w modelach mechanicznych to niezwykle ważny element konstrukcji klawiatury. Niebagatelne znaczenie ma to, jaki kolor mają switche, ponieważ to właśnie kolor mówi nam o tym, z jakim rodzajem przełącznika mamy do czynienia. Przy rozmowie o klawiaturach gamingowych, rozróżniamy cztery najważniejsze rodzaje przełączników: czerwone, niebieskie, brązowe oraz czarne. Natomiast najważniejsze aspekty, na jakie zwracamy uwagę przy klasyfikacji przełączników to: skok (moment aktywacji), siła niezbędna do aktywacji, sposób działania oraz słyszalny moment aktywacji.

O ile skok, czyli moment aktywacji przy wszystkich wymienionych kolorach wynosi tyle samo, o tyle pozostałe kategorie znacznie różnią poszczególne rodzaje przełączników. Siła niezbędna do aktywacji w kolorze czerwonym oraz brązowym jest najmniejsza i wynosi zaledwie 45 g, w kolorze niebieskim 50 g, a w czarnym, aż 60 g. Sposób działania czerwonych oraz czarnych switchy jest liniowy, a w niebieskich oraz brązowych jest z wyczuwalnym momentem aktywacji. Słyszalny moment aktywacji występuje natomiast tylko w kolorze niebieskim.

Podsumowując wszystkie aspekty, choć czerwone przełączniki ze względu na niewielki nacisk konieczny do dokonania akcji, nie nadają się zbytnio do pisania, ponieważ łatwo o przypadkowe kliknięcie i błąd, to świetnie nadają się do gier. Dzieje się tak dzięki temu, że to właśnie switche o kolorze czerwonym łączą szybkość oraz liniowość, co przydaje się podczas gry. Działają one miękko i lekko co kluczowe jest zwłaszcza dla fanów FPS, czyli popularnych strzelanek. Również przełączniki brązowe świetnie nadają się do grania i często stosowane są w klawiaturach gamingowych.

Klawiatura 100%, TKL czy 60%?

Dosyć oczywiste wydaje się, że klawiatury dzieli się także ze względu na ich rozmiar. Rozróżnia się trzy najpopularniejsze rodzaje klawiatur ze względu na ilość klawiszy, a co za tym idzie ich rozmiar.

Najpopularniejszy rozmiar klawiatury na świecie to tak zwane klawiatury 100%, zwane także po prostu standardowymi. Posiadają one klawisze QWERTY z F1-F12 oraz blok numeryczny, znany pod nazwą numpad. Klawiatura to w przypadku mechanicznych modeli jest zwykle droższa ze względu na liczbę przełączników. W przypadku membranowych egzemplarzy trudno znaleźć model mniejszy od standardowej. Taka klawiatura przydaje się, ze względu na numpada przy bardziej skomplikowanych grach, takich jak wszelkiego rodzaju symulatory. Także przy pracy w Exelu jest ona wskazana.

Drugim rozmiarem jest TKL, co jest skrótem od „Tenkeysless”, czyli tłumacząc na polski „o dziesięć klawiszy mniej”. Klawiatury te posiadają zazwyczaj 87-88 klawiszy i często nazywane są również klawiaturami 80%. Gdzie producenci przycinają liczbę klawiszy?

Oczywiście klawiatura TKL jest ograniczona o nieobecność numpada. Jednak sam numpad nie jest często używaną częścią klawiatury, co sprawia, że jest to świetny kompromis pomiędzy rozmiarem klawiatury a możliwością manewrowania nią po biurku. Klawiatury te ze względu na mniejszą liczbę przełączników są najczęściej tańsze od odpowiedników 100%. Minusem może być dla niektórych mniej zjawiskowe podświetlenie, ze względu na brak miejsca oraz mniejsza funkcjonalność w niektórych grach, oraz pracach biurowych.

Ostatnim omawianym rozmiarem jest klawiatura 60%. Jest to kompaktowa wersja „stówki” ograniczająca liczbę klawiszy do jak łatwo się domyślić 60% liczby klawiszy standardowego zestawu. Klawiatura jest zdecydowanie bardziej mobilna i przez swój mały rozmiar łatwa do przenoszenia, jednak jesteśmy przy niej zmuszeni na pójściu na pewne kompromisy. Klawiatury te są mało użytkowe i przeznaczone tylko do prostych gier. Nadają się jednak świetnie do bezprzewodowego połączenia do laptopa w czasie podróży.

Na jakie dodatki w klawiaturze gamingowej warto zwrócić uwagę?

Poza podstawowymi parametrami, pod których kątem patrzymy na klawiatury oczywiście tak jak w przypadku wielu sprzętów RTV, klawiatury posiadają różne dodatki i gadżety. Niektórzy twierdzą, że to właśnie te, kolokwialnie mówiąc bajery, są decydujące przy wyborze konkretnego modelu wśród wielu na rynku. Popularną wśród graczy dodatkową funkcją klawiatury gamingowej jest podświetlenie klawiszy. Dobra klawiatura do gier jest całkowicie podświetlana oraz ma możliwość wyboru dowolnego koloru poprzez wybranie współrzędnych RGB (Red Green Blue).

Ciekawymi dodatkami są również: podkładki na nadgarstki zwiększające wygodę używania klawiatury, gumowe stopki antypoślizgowe zwiększające stabilność klawiatury oraz umożliwiające podniesie jej pod wybranym kątem, dodatkowy port USB do podłączenia np. telefonu, keycap pullery do zdejmowania bezpiecznie poszczególnych klawiszy, możliwość poprowadzenia przewodu pod klawiaturą, dzięki czemu na biurku panuje większy porządek, rolka do zmiany głośności czy nawet przycisk dedykowany zmianie wcześniej wspomnianego podświetlenia. Jak widać, dodatkowych funkcji jest sporo, jednak każda z nich zwiększa cenę klawiatury.

Ile kosztuje klawiatura do gier?

No właśnie, cena. To ile kosztuje klawiatura do gier, jest jednym z częściej zadawanych pytań przez graczy. Wiadomo, że aspekt finansowy jest niezwykle ważny przy wyborze tego sprzętu. Pytanie, jaki jest koszt klawiatury do gier, to jak pytanie o to ile kosztuje samochód. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od wielu czynników wymienionych wcześniej. Ceny większych, lepiej wyposażonych klawiatur z większą ilością dodatków oraz wyższą jakością wykonania są zdecydowanie wyższe.

Kiepskiej jakości klawiaturę dostaniemy już za kilkadziesiąt złotych. Natomiast jeśli zależy nam na lepszym sprzęcie, trzeba przygotować się na wydanie 200 - 450 złotych. W tym budżecie znajdziemy już dobre klawiatury do grania spełniające wymogi cenionych firm jak PREYON, SteelSeries czy Razer. Najdroższe modele mogę kosztować nawet 1000 złotych, jednak jest to już sprzęt pełen dodatków, a jego wykonanie jest bardzo finezyjne.

Polecane modele klawiatur do gier

Na rynku dostępny jest ogrom modeli klawiatur od przeróżnych producentów. Niełatwo jest więc wybrać właściwą klawiaturę. Postanowiliśmy zebrać kilka godnych polecenia egzemplarzy w różnym budżecie cenowym, tak aby zainteresowani mogli wybrać coś dla siebie.

Genesis Rhod 400 RGB

Klawiatura producenta Genesis to budżetowa klawiatura, której koszt nie przekracza 100 złotych. To model przewodowej klawiatury membranowej. Klawiatura posiada podświetlenie RGB oraz standardowy rozmiar. Jak na swoją cenę jest wykonana solidnie i nada się dla początkujących graczy.

Genesis Rhod 400

Genesis Rhod 400

Genesis Thor 303 TKL Outemu Peach Silent

Na uwagę zasługuje również inny reprezentant marki Genesis, w postaci modelu Thor 303 TKL Outemu Peach Silent. Przede wszystkim, jest to klawiatura nad wyraz cicha, która nie jest w dodatku wyceniona absurdalnie drogo. Owszem, jest ona droższa niż Genesis Rhod 400 RGB, jednak oferuje również znacznie więcej. W oczy rzuca się jej eleganckie wykonanie, wykorzystanie solidnych materiałów oraz design, który potrafi się naprawdę podobać. Przypominamy, że jest to sprzęt w cenie około 250 złotych, jednak z powodzeniem rzuca on wyzwanie znacznie droższym modelom. Mocna rekomendacja dla graczy, którzy szukają taniej, ale również zaskakująco dobrej klawiatury gamingowej. TKL jest wręcz stworzone do gamingu, a model Thor 303 w odświeżonej wersji jest wart swojej ceny.

Genesis Thor 303 TKL Outemu Peach Silent

Genesis Thor 303 TKL Outemu Peach Silent

SPC Gear GK650K Kailh Brown

Następnym modelem godnym polecenia jest sprzęt SPC Gear GK650K z brązowymi przełącznikami Kaih dostępny za około 340 złotych. Producent oferuje także droższy model z czerwonymi switchami, którego cena oscyluje w okolicy 400 złotych. To pięknie wykonana z dbałością o detale klawiatura mechaniczna w rozmiarze standardowym. Klawiatura naturalnie oferuje podświetlenie RGB, podpórkę na nadgarstki oraz kilka innych dodatków. Model ten jest przewodowy i posiada interfejs USB. To egzemplarz dla wymagających, który posłuży długie lata użytkownikowi.

SPC Gear GK650K Kailh Brown

SPC Gear GK650K Kailh Brown

PREYON Long Claw Brown

Kolejny proponowany przez nas sprzęt to klawiatura firmy PREYON. Klawiatura wyposażona jest w liczne dodatki takie jak odpinana magnetycznie podpórka, podświetlenie RGB, rolka głośności czy nóżki. Przełączniki w tym modelu są brązowe. Klawiatura posiada 104 klawisze i jest mechaniczna. Solidne aluminiowe wykonanie sprawia, że jest to niezwykle wytrzymały sprzęt. Model ten jest przewodowy i posiada przelotowy port USB. Cena tej klawiatury to nieco mniej niż 300 złotych i to świetny wybór dla entuzjastów gier.

PREYON Long Claw Brown

PREYON Long Claw Brown

SteelSeries Apex 3 Whisper Quiet

SteelSeries to znany i renomowany producent. Godnym poleceniem produktem marki jest klawiatura Apex 3 Whisper Quiet. To kolejna solidna budżetowa opcja na naszej liście. Omawiana klawiatura jest przewodowa, membranowa, posiada przełączniki Whisper Quiet i podpórkę na nadgarstki, co jest rzadkością w tym budżecie. To klawiatura 100% z podświetlanymi klawiszami. Kosztuje w okolicach 100 złotych i trudno o lepszy wybór w tym budżecie.

SteelSeries Apex 3 Whisper Quiet

SteelSeries Apex 3 Whisper Quiet

PREYON Red Blitz Claw

Ostatnią klawiaturą na naszej liście jest wyposażona w czerwone przełączniki, wytrzymała i kompaktowa klawiatura TLK. Klawiatura jest wyposażona w podświetlenie RGB, posiada solidną aluminiową obudowę oraz np. wytrzymały przewód w oplocie. Naturalnie klawiatura jest więc przewodowa. To mechaniczny model klawiatury, który swoimi parametrami nie ustępuje czołówce, a dzięki rezygnacji z numpada, producent zaoferował atrakcyjniejszą cenę. Klawiatura nada się dla ludzi, którzy mają mniej miejsca na biurku oraz cenią sobie kompaktowy, wysokiej klasy sprzęt. Koszt tego modelu to około 250 złotych.

PREYON Red Blitz Claw

PREYON Red Blitz Claw

Udostępnij
5,0
9 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Topka w świecie gamerów to słyszałem że Fury aktualnie, klawiaturka trzyma swoje i dobra cenowo
no co Ty?? a ja kupiłem cały zestaw fury a nawet nie wiedzialem xD
Specjalista Morele | 13:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.