Udostępnij
Skomentuj

Drążek rozporowy – jaki wybrać? Na co zwracać uwagę?

Jednym z tanich przyrządów do ćwiczeń jest drążek rozporowy.

Możesz go zamontować w dowolnej futrynie i podciągać się wtedy, kiedy masz czas i ochotę.

Czym jest drążek rozporowy?

Drążek rozporowy jest specjalnym drążkiem treningowym, który jak sama nazwa wskazuje, ma rozporową budowę, więc można go przystosować do różnych szerokości futryn. Nie montujemy go na stałe – w razie potrzeby można go wyjąć z futryny i zamontować w innym miejscu. To ważna zaleta, bo nie trzeba niszczyć futryny, a drążek zawsze można przenieść.

Drążek pozwala wykonać bardzo efektywny trening na mięśnie pleców i ramiona – to niezastąpiony sprzęt w każdej domowej siłowni.

Gdzie zamontować drążek rozporowy?

Drążek rozporowy można zamontować w wysokich drzwiach. Między drążkiem a górną częścią futryny musi pozostać trochę miejsca na ręce, więc montując go w niskich drzwiach, popełnisz błąd – istnieje możliwość uderzenia w niego głową, szczególnie w przypadku gościa, który tego drążka nie zauważy. Najlepiej zamontować drążek w drzwiach, przez które rzadziej się przechodzi – np. do sypialni czy garderoby. Jeżeli zechcesz ćwiczyć na drążku zamontowanym w drzwiach do salonu czy sypialni, to Twoje treningi mogą być często przerywane przez domowników, którzy akurat będą chcieli przejść tymi drzwiami. Chyba że mieszkasz sam, to wtedy zamontuj drążek tam, gdzie jest Ci najwygodniej.

Polecane drążki rozporowe

Jak wybrać drążek rozporowy?

Drążki treningowe występują w kilku rodzajach: rozporowe, montowane do futryny, montowane do sufitu i montowane do ściany. Przy wyborze drążka rozporowego bierzemy pod uwagę kilka czynników.

Maksymalne obciążenie drążka – trzeba je dopasować do swojej wagi. Jeżeli na drążku ma ćwiczyć kilka osób, kupujemy ten o największej nośności. Większość drążków rozporowych wytrzyma obciążenie do 100 kg, ale są też modele, które „zniosą” nieco więcej. Jeśli Twoja waga wynosi 110-120 kg, to odpuść sobie drążek rozporowy i zdecyduj się na ten przytwierdzany do futryny. Przy takiej wadze istnieje duże prawdopodobieństwo zerwania drążka rozporowego i finału w postaci stłuczeń. Na przytwierdzanych drążkach może wisieć obciążenie nawet rzędu 250 kg.

Regulacja szerokości – każdy drążek ma nieco inną regulację szerokości, więc model dopasuj do szerokości futryny, w której chcesz ćwiczyć. Drążki są zwykle regulowane w zakresie 60-110 cm, więc pasują zarówno do drzwi „sześćdziesiątek”, jak i prawie dwa razy szerszych.

Część chwytna – najlepiej, żeby drążek był w części chwytnej pokryty materiałem antypoślizgowym. Wykonanie z samej tylko stali będzie skutkowało ześlizgiwaniem się dłoni. Dobre drążki mają w części chwytnej też specjalną piankę, która zwiększa komfort w czasie podciągania i zapobiega bolesnym odciskom.

Co daje trening na drążku?

Trening na drążku pozwala rozbudowywać mięśnie ramion i pleców. Podciąganie się pozwala także ćwiczyć mięśnie nóg i brzucha oraz wzmocnić ścięgna i więzadła, tak więc proste rozwiązanie, jakim jest drążek rozporowy, może gwarantować możliwość wykonania bardzo kompleksowego treningu. Niska cena drążka i łatwość montażu w porównaniu z efektami, jakie daje trening, sprawiają, że zakup drążka będzie dobrym rozwiązaniem absolutnie w każdym przypadku. Drążek pomaga zarówno w redukcji tkanki tłuszczowej, jak i rozbudowie masy mięśniowej. Trening z zastosowaniem drążka jest co prawda trudny, ale ten wysiłek się opłaca.

Warto wiedzieć!

Ćwiczenia na drążku są obowiązkowym elementów treningów w wojsku, policji i w służbach specjalnych.

Udostępnij
1,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.