Jaką ławkę do ćwiczeń kupić? Która będzie najlepsza?

| 0 Komentarzy
Dobra ławka do ćwiczeń to podstawowe wyposażenie domowej i profesjonalnej siłowni. W zależności od wybranego modelu, można ćwiczyć na niej wybrane partie mięśni i przeprowadzać treningi siłowe. Jakie są rodzaje ławek do ćwiczeń i na jaki model się zdecydować?

Do czego jest ławeczka treningowa?

Ławka treningowa to podstawowe wyposażenie siłowni. Można na niej wykonywać wiele ćwiczeń wzmacniających mięśnie i rzeźbiących sylwetkę. Choć ławka treningowa kojarzyć się może przede wszystkim z treningiem siłowym, sztangą i podnoszeniem ciężarów, to w rzeczywistości jest to sprzęt o wiele bardziej funkcjonalny, a jego dokładne zastosowanie zależy od wybranego modelu.

Rodzaje ławek treningowych

W sklepach z wyposażeniem sportowym można znaleźć wiele modeli ławeczek do trenowania.

Najpopularniejsze ławki do ćwiczeń

Ławka treningowa prosta, płaska

Najtańszy model ławki treningowej. Ławka prosta nie jest regulowana, jej podstawa opiera się o podłogę, a powierzchnia jest zawsze równoległa do podłogi. Ławka tego typu służy do podstawowych ćwiczeń treningowych.

Ławka treningowa skośna

Niektóre modele mogą być regulowane (można ustawić je na płasko lub skośnie). Ławka treningowa skośna służy do bardzo efektywnych treningów mięśni brzucha. Wiele ławek skośnych jest składanych – są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób chcących wyrzeźbić brzuch w domowym zaciszu. Jeśli brakuje nam miejsca na rozbudowaną ławkę wielofunkcyjną, ławeczka do ćwiczeń składana skośna będzie dobrym rozwiązaniem.

Ławka treningowa regulowana

To rozwiązanie wielofunkcyjne. W zależności od modelu, ławka regulowana może być ustawiona na płasko, po skosie oraz posiadać uchwyty, linki i inne akcesoria dodatkowe. Ławkę regulowaną można rozstawić na wiele sposobów i trenować na niej większość ćwiczeń treningowych – wzmacniać klatkę piersiową, brzuch czy bicepsy.

Ławka treningowa pod sztangę

Ławka pod sztangę jest najbardziej wielofunkcyjna i rozbudowana. Umożliwia wykonywanie treningów na dowolne partie ciała oraz trenowanie ze sztangą. Jej mankamentem są gabaryty – zajmuje dużo miejsca i nie jest to model, który łatwo złożyć czy przesunąć, gdy potrzebujemy więcej przestrzeni.

Ławka treningowa – dodatkowe elementy i akcesoria

Ławki treningowe mogą być wyposażone w liczne akcesoria i elementy, które podnoszą ich funkcjonalność i paletę ćwiczeń, które można będzie na nich wykonywać. Do najpopularniejszych dodatków należą:

  • Modlitewnik – najczęściej stosowany w ławkach pod sztangę. Pozwala na trenowanie mięśni ramion.
  • Miejsce na hantle – ułatwia przechowywanie hantli w pobliżu ławki treningowej.
  • Dźwignia – niezastąpiona przy ćwiczeniu mięśni nóg.
  • Linki do ćwiczeń – bywają stosowane w ławkach prostych, regulowanych i pod sztangę. Urozmaicają trening mięśni rąk.

Na co zwracać uwagę przy zakupie ławki treningowej?

Zakup ławki treningowej warto poprzedzić porównaniem cen i parametrów poszczególnych modeli. Warto zwrócić uwagę na kwestie techniczne i podstawowe parametry ławki. Najważniejsze z nich to:

  • Maksymalne obciążenie ławeczki – czyli maksymalny ciężar, jaki może oddziaływać na ławkę. Powinien być podany przez producenta. Przy analizowaniu tego parametru należy wziąć pod uwagę wagę użytkownika ławki oraz wagę akcesoriów, z jakich będzie korzystał (na przykład hantli).
  • Rodzaj regulacji – niektóre modele nie są wcale regulowane, inne mają kilkustopniową regulację, a najbardziej zaawansowane ławki posiadają regulację poszczególnych elementów. Im większy zakres ewentualnej regulacji, tym więcej możliwości treningowych.
  • Solidne wykonanie, stabilna konstrukcja – ławka treningowa powinna być ciężka i stabilna, dobrze wyważona.
  • Materiał wykonania – najlepiej, by ławka została wykonana z profili stalowych. To materiał ceniony za wytrzymałość.
  • Bezpieczeństwo – wszelkie akcesoria i sprzęty sportowe powinny posiadać określone certyfikaty, które potwierdzają, że sprzęt jest bezpieczny w użytkowaniu. Większość artykułów tego typu jest wyposażonych w certyfikat EN 957.
  • Sposób montażu – im łatwiejszy, tym lepiej. Warto zaznajomić się z instrukcją i wybrać ławkę, którą w razie potrzeby złożymy i rozłożymy samodzielnie, bez konieczności angażowania pomocników.
  • Ilość zajmowanego miejsca – to kwestia indywidualna, która jest uzależniona od tego, jaką przestrzenią dysponujemy. Jednak warto zwrócić uwagę na to, by ławka posiadała wszelkie potrzebne nam funkcje, a przy tym zajmowała jak najmniej miejsca – po co marnować przestrzeń? Jeśli mamy jej w nadmiarze, można pomyśleć o dodatkowych sprzętach sportowych.
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.