Udostępnij
Skomentuj

Do czego przyda się obiektyw rybie oko? Jak wybrać najlepszy?

Obiektywy rybie oko cieszą się bardzo dużą popularnością. Które modele fish eye są najczęściej wybierane?

Osoby fotografujące przy pomocy aparatów z wymienną optyką chętnie sięgają nie tylko po klasyczne obiektywy, ale też po szkła do zadań specjalnych. Jednym z najpopularniejszych rodzajów obiektywów tego rodzaju jest rybie oko. Obiektywy tego typu można znaleźć w przyzwoitej cenie, a z ich pomocą można uzyskać interesujące efekty i celowe zniekształcenia obrazu. Które obiektywy fish eye są najlepsze? Sprawdźmy wybór naszych klientów.

Do czego może się przydać obiektyw rybie oko?

Zdjęcia wykonane przy pomocy obiektywu rybie oko są niezwykle specyficzne – celowo zniekształcone, jakby matryca miała kształt kulisty. Pole widzenia jest bardzo szerokie, narożniki kadru wyginają się, a ostateczny efekt bywa zabawny, malowniczy i intrygujący. Oczywiście rybie oko nie jest obiektywem uniwersalnym i dla każdego. Komu i do czego może się przydać rybie oko?

 • Fotografom zawodowym i pasjonatom – obiektywy rybie oko często są wykorzystywane przez profesjonalistów dla urozmaicenia sesji. Sięgają po nie także amatorzy i pasjonaci. Obiektyw ten można wykorzystać zarówno podczas fotografowania przyrody, jak również architektury, a także na sesjach rodzinnych, ślubnych, a także w reklamie.
 • Osobom posiadającym już inne obiektywy – ponieważ trudno uznać obiektyw rybie oko za uniwersalny, warto kupić go wówczas, gdy dysponuje się już podstawowym zestawem szkieł, jak choćby obiektywem portretowym o stałej ogniskowej, obiektywem uniwersalnym zmiennoogniskowym itp. W takim wypadku fish eye będzie świetnym uzupełnieniem zestawu. Osobom fotografującym w plenerze – soczewka rybie oko doskonale sprawdza się właśnie podczas zdjęć plenerowych. Obiektyw tego rodzaju ma szerokie kąty widzenia i choć obraz jest zamierzenie zniekształcony, to jednak można uchwycić naprawdę rozległą panoramę.
 • Miłośnikom eksperymentowania – rybie oko obiektyw to wybór w sam raz dla miłośników niekonwencjonalnych kadrów. Obiektywy rybie oko są bardzo popularne i chętnie kupowane przez użytkowników lustrzanek cyfrowych i aparatów bezlusterkowych. To optyka, która urozmaici fotografie i umożliwi uzyskanie naprawdę ciekawych efektów.

Polecane obiektywy fisheye

Na co zwrócić uwagę przy zakupie obiektywu rybie oko?

Zakup obiektywu warto poprzedzić rozeznaniem się w ofercie i weryfikacją kilku parametrów. Mają one kluczowe znaczenie dla kompatybilności obiektywu z aparatem, jak również na satysfakcjonujące efekty podczas fotografowania. Oto kwestie, które należy wziąć pod uwagę:

 • Mocowanie – to kwestia, która decyduje o kompatybilności obiektywu z aparatem. Obiektyw rybie oko Nikon może mieć mocowanie typu F, ale już obiektyw marki Sony może posługiwać się systemem mocowania E. Należy zweryfikować kompatybilność mocowania obiektywu do aparatu, bo nawet w obrębie jednej marki mogą występować różne rodzaje mocowań, a z kolei zdarza się również, że obiektywy innych firm mogą pasować do aparatów innych producentów.
 • Marka – producent obiektywu ma znacznie nie tylko dla ewentualnej kompatybilności z aparatem, ale też dla samej klasy obiektywu. Rybie oko Nikon, Sony czy Sigma to popularny i dobry wybór. Obiektywy mało znanych marek mogą mieć gorsze parametry (warto to jednak zweryfikować), mniejszą dostępność i utrudniony serwis.
 • Kąt widzenia – im szerszy, tym więcej uda się pomieścić w kadrze, ale też sam efekt w rybim oku będzie jeszcze bardziej specyficzny. Przykładem niezwykle ciekawej konstrukcji będzie prawdziwy biały kruk Nikkor rybie oko 6mm f/2.8, który ma kąt widzenia aż 220 stopni, dzięki czemu można w nim zobaczyć nawet to, co znajduje się za osobą robiącą zdjęcie. Ten konkretny obiektyw jest praktycznie nieosiągalny, a jego ceny z drugiej ręki są kolosalne, ale bez problemu znajdziemy obiektywy o kącie widzenia 180, 185, a nawet 200 czy 210 stopni.
 • Ogniskowa – wśród obiektywów rybie oko znajdziemy zarówno modele stałoogniskowe, jak i zmiennoogniskowe. Szerszy kąt widzenia i wyrazistszy efekt fish eye uzyskamy jednak z obiektywem o stałej ogniskowej.
 • Zakres przysłony – warto zdecydować się na obiektyw ze sporym zakresem regulacji przysłony, co ułatwi dopasowanie parametrów do warunków oświetleniowych.
 • Cena – jeśli chodzi o obiektyw rybie oko cena może wynosić od około tysiąca złotych w górę. Wiele modeli kosztuje po kilka tysięcy złotych, a im lepsze parametry obiektywów, tym wyższa cena.
 • Opinie użytkowników – wybierając obiektyw, warto sprawdzić, jakie zdjęcia można nim wykonać i jak oceniają go inni użytkownicy. W tym celu wystarczy zajrzeć do sklepów z obiektywami i sprawdzić oceny upatrzonych modeli oraz wyszukać recenzji i dyskusji na ich temat w sieci. Doświadczeni fotografowie chętnie dzielą się spostrzeżeniami na temat użytkowanych szkieł, co może okazać się bardzo przydatne podczas zakupów.

Na korzystaniu z obiektywu rybie oko fotografia może wiele zyskać. Ta sama scena, miejsce i przedmioty utrwalone przy pomocy klasycznego obiektywu mogą nie prezentować się już tak ciekawie. Wyposażony w rybie oko aparat będzie świetnym narzędziem do pracy, ale też do hobbystycznego fotografowania przyrody, ludzi, architektury, przedmiotów i zwierząt. Zakrzywiona, zniekształcona perspektywa to gwarancja zabawnych, a czasami wyjątkowo malowniczych efektów.

lustrzanka canon

Najpopularniejsze obiektywy rybie oko

Oferta obiektywów rybie oko jest dość szeroka. Przed zakupem warto więc zerknąć na szczególnie chętnie wybierane modele: Obiektyw Walimex pro 8/2,8 Fish-Eye II CS Sony E black (19916) – to obiektyw o mocowaniu E (do aparatów Sony) i ogniskowej 8 mm. Wyposażony został w osłonę przeciwsłoneczną, dzięki czemu można dodatkowo zredukować nadmierne nasłonecznienie.

 • Obiektyw Lensbaby 5.8mm f/3.5 Fisheye (LBCFEX) – kolejny obiektyw o mocowaniu E. Jego ogniskowa wynosi 5,8 mm. Kąt widzenia, jaki można uzyskać to 185 stopni.
 • Obiektyw Samyang 8mm f/3.5 H.D AE CSII Nikon (F1121903101) – to to już rybie oko o mocowaniu AE (do urządzeń marki Nikon). Rybie oko obiektyw Nikon marki Samyang ma ogniskową 8 mm i zapewnia kąt widzenia 180 stopni.

Popularnością cieszą się także rozwiązania z wyższej półki, jak choćby obiektywy Sony, obiektyw Nikon rybie oko oraz inne konstrukcje w wyższej cenie. Nasi klienci najczęściej jednak wybierają powyższe rozwiązania.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.