Udostępnij
Skomentuj

Jak fotografować wnętrza? Kilka prostych porad

Jak poprawnie fotografować wnętrza? Przeczytaj kilka wskazówek, które obiektywy sprawdzają się najlepiej.

Fotografia wnętrz – od czego zacząć?

Jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę z fotografią wnętrz, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach, zapewniających satysfakcjonujące efekty pracy. Potrzebujesz profesjonalnego sprzętu, bez którego trudno wykonać dobre zdjęcia. Należy dobrać odpowiedni obiektyw do aparatu oraz statyw, a także wziąć pod uwagę parametry techniczne. Z pewnością przyda się również wyobraźnia, kreatywność i dużo cierpliwości.

Zanim zabierzesz się za pierwsze zlecenie, powinieneś wcześniej poćwiczyć i stworzyć portfolio. Możesz rozpocząć przygodę np. z firmą Panasonic. Obiektywy tej marki są cenione przez wiele osób. Do fotografowania pomieszczeń dobrym wyborem jest obiektyw 35 mm. Coraz więcej właścicieli lokali, hoteli, restauracji decyduje się na usługi profesjonalnych fotografów. Estetyczne zdjęcia wnętrz to świetna reklama, zachęcająca klientów do korzystania z usług danego miejsca. Jest to również bardzo przydatne podczas sprzedawania czy wynajmowania mieszkań i domów.

Jak zdobyć pierwsze doświadczenie? Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć przygodę z fotografią wnętrz, możesz udać się na specjalistyczny kurs lub uczyć się od profesjonalnego fotografa. Teoria opisana w poradnikach jest bardzo ważna, natomiast w praktyce można nauczyć się o wiele więcej. Z tego względu zdecydowanie warto wziąć udział w kilku sesjach zdjęciowych jako obserwator czy pomocnik. Sprawdzisz na żywo, do czego służy obiektyw anamorficzny lub obiektyw długoogniskowy, np. obiektyw 85 mm.

Aparaty fotograficzne i obiektywy nie należą do najtańszych urządzeń. Z tego względu należy dobrze przemyśleć każdy zakup. Bardzo przydatny jest ranking obiektywów, przedstawiający produkty godne polecenia. Przygotowywany jest on często przez osoby, które mają spore doświadczenie w pracy ze sprzętem fotograficznym. Gwarancję wysokiej jakości zapewniają produkty znanych i cenionych producentów. Wymarzony efekt da Ci np. obiektyw Olympus czy obiektyw Nikon.

Kilka porad, jak fotografować wnętrza

Technika wykonywania zdjęć wnętrz może być przydatna nie tylko dla profesjonalnych fotografów. Proste i praktyczne porady sprawdzą się każdemu, kto prowadzi własnego bloga lub chce pokazać fajne miejsca na swoim profilu społecznościowym. Takie fotografie jesteś w stanie wykonać nawet bez użycia drogiej lustrzanki. Nowoczesne smartfony wyposażone są w obiektywy wysokiej jakości, które idealnie nadadzą się do pierwszych prób. Możesz także zdecydować się na tańsze aparaty kompaktowe.

Bardzo ważna jest odpowiednia kompozycja i idealny punkt widzenia, który przyciąga wzrok odbiorców. Najlepiej ustawić najważniejsze elementy w punkcie centralnym. Wybierając kadr, należy zwrócić również uwagę na równe linie poziomie i pionowe, tak aby pomieszczenie nie było na zdjęciu nierealistycznie zniekształcone. Aparat powinien znajdować się na takiej wysokości, żeby na fotografii były zachowane równe proporcje sufitu do podłogi.

Polecane obiektywy

Może wydawać się, że robienie zdjęcia trwa tylko kilka sekund. Nic bardziej mylnego. Przed naciśnięciem spustu migawki konieczne jest dobranie odpowiedniego kadru i parametrów. Ustawianie kompozycji oraz przygotowywanie całego wnętrza bardzo często trwa o wiele dłużej. Nie powinno być widać brudnych przedmiotów, nieestetycznych kabli czy pogniecionego koca. Całość musi być starannie przemyślana i przygotowana w każdym szczególe. Jest to bardzo istotna kwestia nawet w przypadku amatorskich fotografii.

Jakie światło i pora dnia jest najlepsza na fotografowanie wnętrz? Najlepiej sprawdza się światło dzienne, szczególnie w słoneczną pogodę. W przypadku, kiedy w pomieszczeniu nie ma okien, trzeba polegać na sztucznym oświetleniu. W niektórych miejscach, takich jak restauracje, warto specjalnie wybrać porę po zmroku. Klimatyczny i ciekawy efekt da Ci np. obiektyw Tomron, obiektyw Sony czy obiektyw Samyang.

Jaki obiektyw do fotografii wnętrz wybrać?

Można śmiało stwierdzić, że kompatybilny obiektyw fotograficzny to ważniejsze urządzenie od samego aparatu. Możesz dobrać kilka modeli do jednej lustrzanki. Należy jednak wcześniej upewnić się, że dane sprzęty będą ze sobą współpracować. Każdy produkt jest dostosowany odpowiednio do danej dziedziny fotografii. Można wyróżnić np. obiektyw do portretów czy obiektywy makro. Jaki obiektyw sprawdzi się najlepiej podczas fotografowania wnętrz?

Najlepiej wypróbować obiektyw szerokokątny. Szeroki kąt widzenia daje możliwość ujęcia dużego pomieszczenia. Dodatkowo istotną kwestią jest brak zniekształceń. Wnętrze musi być przedstawione w jak najbardziej naturalny sposób. Z tego względu nie zaleca się korzystania z efektu rybie oko. Obiektyw zmiennoogniskowy daje natomiast możliwość dostosowania odległości zależnie od potrzeb. Ogniskowa obiektywu 50 mm daje bardzo naturalny efekt i przyda się z pewnością w fotografowaniu detali, a około 24 mm w uwiecznianiu większej przestrzeni.

Rozpoczynając swoją przygodę z fotografią, możesz zdecydować się na zakup używanych sprzętów. Gwarancję jakości zapewni Ci obiektyw Canon, a także znana i ceniona marka Sigma. Obiektywy oraz pozostały sprzęt fotograficzny nie należą do najtańszych produktów na rynku. Jednak w zawodowej pracy niezbędne jest, aby inwestować w profesjonalne urządzenia znanych producentów, tak aby osiągać cel i wymarzony efekt.

Jak robić zdjęcia wnętrz?

Odpowiednie parametry zmienia się zależnie od danej sytuacji i efektu, do jakiego dążymy. Różne sprzęty dają wiele możliwości, np. obiektyw stałoogniskowy lub obiektyw długoogniskowy. Doświadczenie oraz metoda prób i błędów pozwala na naukę, z której wyciągniesz najbardziej praktyczne lekcje. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego ISO, przysłony oraz ekspozycji. Wielu fotografów stosuje metodę HDR, polegającą na zrobieniu kilku zdjęć przy różnych ustawieniach, a finalne zdjęcie to efekt połączenia ich podczas obróbki w programie graficznym.

Zaleca się, aby ISO ustawiać na jak najniższym poziomie, tak aby nie powodować szumu i ziarna na zdjęciu. Czas naświetlania powinien być na tyle długi, aby wyciągnąć z wnętrza i okien jak najwięcej światła. Bardzo ważne jest, aby zachować cienie i półcienie, dające naturalny efekt na fotografii. Przysłona rzędu 2,8, jaką dają obiektywy portretowe, nie jest w tym przypadku konieczna. Najlepiej sprawdza się natomiast ustawienie na F/8, tak aby uchwycić ostrość wszystkich elementów.

Co oprócz obiektywu z aparatem?

Dobry cyfrowy aparat i obiektywy to oczywiście podstawa w każdej dziedzinie fotografii. Jednak w bardziej wymagających przypadkach mogą okazać się niezbędne dodatkowe sprzęty i akcesoria. Światło odgrywa ogromną rolę podczas wykonywania zdjęć. W sytuacji braku okien w pomieszczeniu można zastosować lampy błyskowe, a dla lepszego efektu odbić promienie dodatkowo za pomocą specjalnych blend lub parasolek. Wszystkie niezbędne przyrządy i urządzenia znajdują się w każdym sklepie dla fotografów, a tańsze używane produkty znajdziesz na aukcjach internetowych lub komisie.

W fotografii wnętrz bardzo istotny jest statyw. To on odgrywa jedną z najważniejszych ról i bardzo trudno jest wykonać dobre zdjęcie bez jego pomocy. Zwłaszcza w warunkach, gdzie brakuje światła, a czas naświetlania musi być zdecydowanie dłuższy. W takim przypadku aparat musi stać stabilnie na statywie, tak aby nie było żadnych poruszeń i nieestetycznych nieostrości. Profesjonalny sprzęt to w wielu przypadkach podstawa. Statyw powinien być stabilny i dostosowany zarówno pod ciężkie obiektywy Fujifilm, jak i np. mniejszy obiektyw Pentax.

Przygotowując wnętrze do zdjęć pod marketing, sprzedaż lub wynajęcie, należy urozmaicić przestrzeń za pomocą kilku dekoracji. Przytulny koc, obrazy, romantyczne świece dodają domowego ciepłego klimatu do każdego mieszkania, a designerskie akcesoria zachęcają wielu nowych gości do odwiedzin restauracji czy hotelu. Do fotografowania detali przyda Ci się obiektyw 50 mm. Jednak nawet znając wszystkie techniki i zasady, trudno jest wykonać dobre zdjęcie bez wyobraźni i cierpliwości.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.