Udostępnij
Skomentuj

Jaki obiektyw szerokokątny do fotografii kupić?

Obiektyw szerokokątny bardzo przydaje się w trakcie fotografowania zarówno architektury wnętrz, jak i krajobrazów.

Jaki obiektyw szerokokątny wybrać?

Obiektyw szerokokątny umożliwi Ci wykonanie pięknych zdjęć architektury oraz przyrody, ale pod warunkiem, że w trakcie zakupów zwrócisz szczególną uwagę na pożądane cechy. Sprawdź typ ogniskowej oraz jej rozmiar – to kluczowe parametry. W dalszej kolejności skontroluj gabaryty maksymalnej przysłony i wagę obiektywu (najlepiej w okolicach 300 gramów), gdyż zbyt ciężki sprzęt niekorzystnie wpłynie na jakość wykonywanej pracy. Dobry obiektyw ma wygodną odległość ostrzenia.

Szerokie kąty to gwarancja ostrości, właściwego naświetlenia oraz oryginalności, zwróć na to uwagę, kiedy chodzi o obiektyw szerokokątny Canon. Marka od wielu lat słynie z dobrej jakości sprzętu do fotografii, gdyż łączy optymalne parametry ze świetnymi materiałami i technologią. Szczególnie przeanalizuj zmienną ogniskową – ta cecha pozwoli Ci dostosować aparat do warunków. Urządzenie powinno mieć odpowiednią liczbę soczewek specjalnych, gdyż to właśnie one przyczyniają się do uzyskiwania doskonałych zdjęć bez względu na warunki.

Aparat z obiektywem szerokokątnym zasługuje na Twoją uwagę, gdyż ma części asferyczne (powstają ze szkła UD). Odgrywają one dużą rolę w trakcie utrwalania ważnych momentów i pięknych widoków, gdyż zapewniają właściwą ostrość i niewiele zniekształceń. Wzrok przyciągają doskonałe kolory (są one wierną kopią rzeczywistości). Optymalny kąt widzenia obiektywu sprawdza się w przypadku fotografii dynamicznych, czyli dokumentalnych. Aparaty bezlusterkowe oraz dobry obiektyw wykorzystasz zarówno wieczorem, jak i w ciągu dnia.

Co to jest i do czego służy obiektyw szerokokątny?

Panoramiczny szerokokątny obiektyw przyda się przede wszystkim w trakcie fotografowania krajobrazów oraz architektury. Nie ma jednak wątpliwości, że aparaty bezusterkowe mają bardzo charakterystyczne cechy i sposób używania. Co ciekawe ten model sprawdza się także przy robieniu zdjęć sportowych. Szerokie kąty zasługują na uwagę, gdyż prezentują się ciekawie i bardzo oryginalnie, a uwiecznione postaci zyskują całkiem inny charakter. Przy pomocy obiektywu wyostrzysz emocje malujące się na twarzach.

Szerokokątny model obiektywu może Ci posłużyć także przy fotografii przyrodniczej. Doskonałe efekty pojawiają się w ujęciach dzikich terenów i zwierząt. Obiektyw szerokokątny Nikon wymaga pewnej wprawy w trakcie robienia zdjęć, ale kiedy poznasz wszystkie jego możliwości, będziesz mógł wykorzystać potencjał, który w nim tkwi. Zróżnicowany kąt widzenia obiektywu na pewno ułatwia dobór parametrów do środowiska, warunków oraz charakteru zdjęć.

Rodzaje obiektywów szerokokątnych

Fotograficzny obiektyw szerokokątny cieszy się sporą popularnością wśród użytkowników. Jeśli zdecydujesz się na ten model, przyda Ci się przede wszystkim w trakcie fotografowania krajobrazów, architektury oraz przyrody. Zwróć uwagę, że aparat z obiektywem szerokokątnym dostępny jest w dwóch wersjach, czyli rybim oku albo modelu rektilinearnym. Każdy z nich ma zalety oraz wady, dlatego przed zakupami sprawdź opcje, które najbardziej Cię interesują.

Obiektywy nazywane rybie oko znane są ze zniekształcania zdjęć, dzięki czemu przypomina on obraz, który widzisz przez wizjer w drzwiach. Obiekty tracą swoje rzeczywiste rozmiary, podkreślone zostają wybrane partie ciała, a obrzeża stają się zaokrąglone. Obiektyw szerokokątny Sigma nie oddaje realnych kształtów, dlatego wybierzesz ten model w przypadku, kiedy nie planujesz wykonywać portretów oraz uwieczniać rzeczywistości.

Obiektyw szerokokątny Olympus czy model innej marki dostępny jest także w wersji rektilinernej. Prezentowany typ doskonale odwzorowuje linię równoległą — to podstawowa różnica pomiędzy nim a rybik okiem. Szeroki obiektyw zapewnia atrakcyjne zdjęcia, w których obiekty pozostają w niewielkiej odległości od aparatu, co nadaje niezwykłego charakteru i jednocześnie sprawia, że fotografie stają się jeszcze bardziej interesujące.

Ranking obiektywów szerokokątnych 2021

Szerokokątny obiektyw to model zasługujący na szczególną uwagę. W sklepie Morele.net znajduje się wiele propozycji, które szybko i sprawnie dobierzesz do swoich umiejętności oraz możliwości finansowych. Wśród nich obiektyw szerokokątny Sony. Niewielka waga łączy się z wieloma przydatnymi funkcjami oraz wysokimi parametrami optycznymi. Sprzęt ma dobrej jakości soczewki specjalne, warstwę ochronną oraz optymalną ostrość w trakcie robienia zdjęć. Fotografie są rzeczywiste, zachwycają intensywnymi kolorami, ale jednocześnie pozwolą Ci uniknąć niskich kontrastów i refleksów.

Ranking obiektywów szerokokątnych 2021

Obiektyw szerokokątny Sigma to kolejny produkt, który możesz znaleźć w ofercie sklepu. Znany jest przede wszystkim z doskonałej ostrości oraz niewielkich zniekształceń. Lustrzanki zapewniają intensywne kolory, ale odpowiednio dobrany obiektyw jeszcze podkreśla głębię każdej fotografii i sprawia, że oglądanie zdjęć wiąże się z szeregiem dodatkowych wrażeń. Marka zadbała o wykorzystanie najlepszej jakości materiałów, dzięki czemu sprzęt przyda się w dynamicznych ujęciach, czyli wykorzystasz go w trakcie zdjęć do reportaży i innych.

Zalety i wady obiektywów szerokokątnych

Szerokokątny obiektyw ma wiele zalet, jedną z nich jest szeroki kadr, który umożliwi Ci obejmowanie większej liczby przedmiotów, obiektów czy osób. Fotografie stają się więc bardziej wartościowe i zdecydowanie wyróżnią się na tle klasycznych zdjęć. Szeroki obiektyw przyda się najbardziej w trakcie wykonywania ujęć wnętrz oraz zabytków, kiedy oddalenie się na odpowiednią odległość nie jest możliwe.

Obiektywy z szerokim kątem zapewniają dodatkowe efekty, gdyż producent zadbał o szereg dodatkowych funkcji, które naprawdę robią wrażenie. Fotografie mogą wydawać się odrealnione, mieć zamazane tło albo wyostrzone kontury. Na uwagę zasługują także intensywne kolory. Aparat fotograficzny w połączeniu z modelem szerokokątnym obsługuje szeroki zakres zoomów, co doskonale wpływa na jakość zdjęć.

Obiektyw szerokokątny ma także wady, o których powinieneś wiedzieć jeszcze przed zakupem. Chodzi przede wszystkim o winietowanie, czyli niedoświetlanie brzegów fotografii. Są one ciemniejsze niż reszta zdjęcia, co w niektórych przypadkach może stanowić spory problem i wpłynąć na odbiór. Należy także wspomnieć o dystorsji, czyli zniekształceniu perspektywy. Wraz ze wzrostem szerokości zwiększają się zniekształcenia, dlatego wielu fotografów sięga po obiektyw szerokokątny Pentax czy inny model, ale w dolnych granicach.

Kiedy warto rozważyć zakup obiektywu szerokokątnego?

Obiektyw szerokokątny Olympus czy produkt innej renomowanej marki to doskonały wybór, kiedy zależy Ci na dobrej jakości zdjęć oraz ich oryginalności. Większość modeli ma stabilizację obrazu, która pozwoli Ci dopasować sprzęt do panujących warunków i miejsca, w którym robisz zdjęcia. Modele z szerokim kątem umożliwiają także wydłużenie czasu naświetlania i uniknięcie zamazanych fragmentów. To propozycja wprost stworzona zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.

Kiedy zdecydujesz się na szeroki kąt, zwróć uwagę na korzyści, jakie niesie obiektyw zmiennoogniskowy. Słabe oświetlenie nie stanowi już dłużej problemu, wykonasz dobrej jakości zdjęcia bez konieczności noszenia ze sobą statywu. Brak większych wad optycznych również sprawia, że ten rodzaj cieszy się szczególną popularnością. Unikasz załamujących się promieni świetlnych, czyli kolistych plamek (to niekorzystne zjawisko wpływające na odbiór fotografii).

Co wybrać? Szeroki kąt czy rybie oko?

Rybie oko to jeden z rodzajów obiektywów szerokokątnych. Wykazuje szereg charakterystycznych cech, wśród których wymienia się zniekształcenie obrazu, dzięki czemu linie nie są rzeczywiste, a fotografowanie obiekty zyskują nienaturalną formę. Efekt pracy jest podobny do obrazu widocznego w trakcie spoglądania przez wizjer w mieszkaniu. Ten model sprawdza się przede wszystkim dla osób, które pragną eksperymentować z perspektywą i zależy im na uzyskaniu ciekawej oraz oryginalnej formy.

Obraz szerokokątny umożliwia odwzorowanie linii równoległych na fotografii, czyli zdjęcia stają się po prostu odzwierciedleniem rzeczywistości. Realizm wychodzi na pierwszy plan, co zapewni Ci większe możliwości, kiedy mowa o fotografowaniu różnorodnych obiektów, sprawdzi się nawet w wykonywaniu portretów (pod warunkiem, że ma odpowiednie parametry). Obiektyw szerokokątny Tamron oraz inne propozycje mają różny zakres ogniskowych, co także wpływa na jakość zdjęcia i końcowy efekt Twojej pracy.

Wybór obiektywu powinien zostać uwarunkowany przede wszystkim Twoimi potrzebami oraz charakterem robionych zdjęć. Model z szerokim kątem zapewnia wiele dodatkowych możliwości, bez problemu zrobisz zdjęcia dobrej jakości i to o każdej porze dnia i nocy. Z kolei, jeśli kluczowe znaczenie odgrywa oryginalność, niezwykły charakter oraz pragniesz się wyróżnić swoją pracą, model określany jako rybie oko przynosi bardzo zadowalające efekty.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.