Udostępnij
Skomentuj

Dlaczego warto zainteresować się telefonem z czystym Androidem?

Regularne aktualizacje, estetyczny interfejs, szybkość działania – to tylko kilka zalet czystego Androida.

Android to jeden z najważniejszych systemów operacyjnych i serce większości urządzeń przenośnych dostępnych dzisiaj na rynku. Pierwsza wersja systemu, opatrzona numerem 1.0, zadebiutowała w roku 2008 i w tamtych czasach była rewolucją. Wprowadziła szereg drobnych udogodnień, które uczyniły ze smartfonów pełnoprawne telefony przenośne, zaopatrzone w wiele przydatnych narzędzi usprawniających ich obsługę. 

Kolejne wersje Androida dodawały nową funkcjonalność. Na początku były to na przykład: możliwość zapisywania załączników w wiadomości MMS czy też ukrywanie klawiatury numerycznej w trakcie rozmowy. Obecnie najnowsza wersja systemu Android oferuje Ci nieporównanie więcej – choćby wsparcie dla sieci 5G, nagrywanie ekranu za pomocą gestu, podświetlanie krawędziowe albo… kilkadziesiąt nowych emoji w aplikacji do wysyłania SMS-ów.

Być może te zmiany nie robią na Tobie większego wrażenia, bo korzystasz z nich już od jakiegoś czasu dzięki dodatkowemu oprogramowaniu ze sklepu Google lub nakładce systemowej, czyli launcherowi. Jednak jeżeli masz czysty Android i nie zaśmiecasz urządzenia zbędnymi aplikacjami, podnoszącymi jego funkcjonalność, na pewno docenisz nowe możliwości systemu operacyjnego giganta z Mountain View i sprawdzisz, jak działają w praktyce. 

Nakładka graficzna kontra „czysty” Android

Czysty system Android jest domyślnie dostarczany przez Google producentom urządzeń mobilnych. Niestety tylko kilku z nich pozostaje przy tej wersji oprogramowania (smartfony Nokia , Motorola, Lenovo) i nie „wzbogaca” jej o dodatkowe aplikacje. Jeśli masz telefon jednej z wymienionych firm, prawdopodobnie od początku jesteś szczęśliwym posiadaczem nietkniętej wersji Androida, pozbawionej wielu fabrycznie zainstalowanych programów spowalniających OS. 

Nakładka systemowa, czyli launcher, to specjalna powłoka wizualno-funkcjonalna, za pomocą której możesz całkowicie odmienić wygląd i działanie swojego Androida. Producenci smartfonów „nakładają” ją na świeży system operacyjny od Google, aby poszerzyć jego możliwości, ale też ukryć pewne mankamenty. Środowisko graficzne umożliwia takie opcje jak: zmiana ikon, dodawanie pulpitów, animowanie interakcji między poszczególnymi elementami systemu i wiele innych działań.

Korzystanie z launcherów i dedykowanych aplikacji od producentów telefonów z jednej strony może obciążać czysty system operacyjny Android, z drugiej jednak istotnie poszerzyć jego funkcjonalność. Jeśli masz niezmodyfikowany Android, zainstaluj na nim launcher, skonfiguruj swój sprzęt i zastanów się, czy taki „podrasowany” system operacyjny bardziej Ci odpowiada. Jeżeli wolisz wrócić do starej wersji, łatwo usuniesz zbędne aplikacje. 

Polecane modele smartfonów z Andoridem

Zalety „czystego" Androida

Najważniejsze zalety Androida pozbawionego nakładki systemowej i zbędnych aplikacji, to bez wątpienia prostota obsługi, płynność i szybkość działania, estetyczna szata graficzna, bez udziwnień i niepotrzebnych efektów wizualnych, przemyślana funkcjonalność. Do tego responsywność całego systemu, który można dopasować do laptopów , tabletów czy smartfonów oraz bezpieczeństwo zapewniane dzięki częstym aktualizacjom. 

Wygląd „czystego” Androida

Kiedyś „goły” system operacyjny od Google uchodził za bardzo toporny i praktycznie nieużywalny w swojej „dziewiczej” wersji. Stosowanie launcherów i programów uzupełniających możliwości Androida było więc koniecznością. To jednak stopniowo się zmieniało. Dzisiaj, za sprawą Material Design, czyli języka projektowania opracowanego przez Google w 2014 roku, deweloperzy mogą swobodnie tworzyć ciekawie wyglądający, estetyczny i nowoczesny interfejs systemu operacyjnego, którego umiejętności są spore już na starcie.

Kwestia oceny wyglądu zależy od gustu. Nowa wersja Androida może się Tobie  podobać, o ile lubisz minimalizm, proste kształty, żywe, ale nieprzekłamane kolory, estetyczne, subtelne animacje oraz intuicyjny interfejs graficzny. Jeżeli Twoje doznania wizualne nie zostaną zaspokojone przez nienaruszoną wersję mobilnego systemu operacyjnego od Google, sięgnij po smartfon z nakładką producencką. Dostaniesz tam wszystko to, czego zabraknie w „czystym” OS.

Płynność działania 

Android w niepodrasowanej wersji działa piekielnie szybko – żadnych opóźnień czy przycięć. Widać to zwłaszcza na Pixelach – telefonach wyprodukowanych przez Google. Podobne wrażenia odczujesz, biorąc do ręki Nokie czy któryś z modeli smartfonów Motoroli. Właściwie nie ma znaczenia ilość pamięci RAM w tych smartfonach. System Android sprawuje się niemal identycznie w egzemplarzach z 3 GB, jak i na tych nieco mocniejszych. Doskonale zoptymalizowany OS, pozbawiony zbędnych aplikacji i ciężkich nakładek graficznych, w pełni zaprezentuje Ci swoją moc. 

Android prosty w obsłudze

Do nieprzerobionego Androida przyzwyczaisz się w ciągu sekundy, jeśli oczywiście interesuje Cię w ogóle konfigurowanie tego systemu. Nie znajdziesz w nim co prawda wielu zaawansowanych funkcji, znanych z nakładek systemowych, jednak na pewno nie zgubisz się w gąszczu poleceń. Najważniejsze opcje masz zawsze pod ręką i nigdy nie musisz się zastanawiać, do czego one służą. Każdy element systemu jest czytelny, co bardzo pomaga w jego użytkowaniu. Czysty Android da Ci pewność, że to świetnie przemyślany OS.

Responsywność systemu od Google

Strony responsywne to takie, które można wyskalować do parametrów wyświetlacza i rozciągnąć je, jeśli będą oglądane na komputerze, lub zmniejszyć, aby pasowały do smartfonów. System operacyjny Android ma taką samą funkcjonalność – dopasowuje się do Twoich potrzeb, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz. Dzisiaj możesz korzystać z czystej wersji Androida na swoim smartfonie, a jutro nieco ją „podrasować”, instalując dodatkowe oprogramowanie. Google niczego Ci nie narzuca. To daje niesamowitą wolność. 

Aktualizacje non stop

Czysty system operacyjny Android wzbudza zaufanie, bo jego siłą są aktualizacje, które pojawiają się z dużą częstotliwością. Nie musisz bać się o swoje dane zapisane na telefonie. Jeśli jesteś zaopatrzony w nieprzekształconą wersję Androida, Google na pewno odpowiednio zadba o Twoje bezpieczeństwo. Korzystając z niezmodyfikowanego produktu od firmy z Mountain View, dostaniesz najważniejsze poprawki systemowe wcześniej niż użytkownicy pracujący na „podrasowanym” OS z logo zielonego robocika. 

Czego Ci może zabraknąć w czystym Androidzie?

Czy czysty OS od Google ma braki? To zależy, co uważasz za wadę Androida. Jeżeli jest nim dla Ciebie na przykład minimalizm „czystej” wersji, pewnie uznasz to za słabość i sięgniesz po oprogramowanie rozszerzające funkcjonalność OS. Być może minusem niezmodyfikowanego systemu od Google okaże się brak na starcie wielu programów, jakie akurat chcesz mieć pod ręką. Tę niedogodność szybko zniwelujesz, instalując dodatkowe apki ze sklepu Play.

Wada Androida może przejawiać się w uzależnieniu od softu, który dostarcza Google do urządzeń pracujących na systemie z zielonym robotem. Swobodnie wymienisz go oczywiście na inny, instalując nowe oprogramowanie. Minus tego rozwiązania jest taki, że aplikacji od Google nie można usunąć w standardowym trybie pracy, bo są potrzebne do prawidłowego działania systemu. Zatem w wielu przypadkach powielisz funkcjonalność apek, zaśmiecając sobie pamięć telefonu. 

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.