Udostępnij
Skomentuj

Android czy iOS – który lepszy? Co wybrać?

Android czy iOS? Fani obu systemów operacyjnych od zawsze debatują, który z nich jest lepszy.

Choć do niedawna iPhone’y znacznie wyprzedzały swoimi możliwościami telefony z Androidem, to progres, jaki wykonał Google w kwestii udoskonalania swojego systemu operacyjnego na telefony, jest zauważalny. Otworzyło to dyskusje nad tym co jest lepsze, Android czy iOS.

Najlepsze smartfony z Androidem

Android czy iOS? Opis obu systemów operacyjnych na telefon

System operacyjny w smartfonie jest naturalnie jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze nowego urządzenia. Determinuje on w dużym stopniu działanie telefonu i niejako przywiązuje nas do jednego z „teamów” na lata, gdyż przenoszenie danych z Androida na iOS jest zdecydowanie mniej wygodne i sprawne niż przechodzenie na kolejne urządzenia z identycznym systemem, jaki mieliśmy w poprzednim telefonie. Z tych powodów warto pokrótce opisać oba systemy operacyjne, tak aby umożliwić rozstrzygnięcie sporu Android vs iOS.

Android

Do czego służy Android w telefonie? To pytanie powstaje w głowach osób, które pierwszy raz słyszą tę nazwę lub nie interesowały się do tej pory zbytnio, tym jak działa smartfon. Najprościej rzecz ujmując: Android jest mobilnym systemem operacyjnym firmy Google, który odpowiada za zarządzanie i kontrolowanie większości funkcji telefonu. Android służy do obsługiwania połączeń, wiadomości SMS, aplikacji, odtwarzania multimediów, robienia zdjęć czy przeglądania stron internetowych. Ponadto system Google oferuje zaawansowane funkcje jak dostosowywanie interfejsu przez użytkownika, instalowanie aplikacji ze sklepu Google Play czy aktualizacje. Obecnie większość smartfonów na świecie jest wyposażonych właśnie w ten system.

iOS

Skoro większość telefonów posiada Androida to, co to jest iOS? To nic innego jak odpowiednik systemu Android używany na smartfonach marki Apple, a także tabletach czy smartwatchach tego producenta. To rewolucyjny system, który był zapalnikiem do zmian na rynku telefonów komórkowych. Gdy pierwszy iPhone wyszedł na rynek w 2007 roku, znacznie wyprzedził pozostałe systemy operacyjne na telefony i minęło sporo czasu, zanim Android nadrobił dystans dzielący go od systemu Apple.

System iOS również dzisiaj oferuje wiele zaawansowanych funkcji takich jak asystentka głosowa Siri, sklep App Store czy integrację z iCloud. Cechami charakterystycznymi dla tego systemu jest prosty i intuicyjny interfejs użytkownika, brak nakładek (ze względu na to, że iOS jest zarezerwowany tylko do iPhone’ów, a w przypadku Androida, producenci stosują swoje indywidualne nakładki) oraz łatwość w korzystaniu z różnych funkcji i aplikacji.

Czym się różni iPhone od smartfona z Androidem?

System operacyjny Apple oraz jego odpowiednik stworzony przez Google służą do tego samego, jednak występują między nimi różnice, które można wskazać w działaniu obu systemów. Więc czym się różni iPhone od smartfona z Androidem?

Zabezpieczenia

Pierwszym aspektem, którym różnią się od siebie smartfony z Androidem i iPhone’y jest poziom zabezpieczeń. W przypadku systemu iOS Apple stosuje model bezpieczeństwa oparty na sandboxingu. Każda aplikacja działa w izolowanym środowisku i ma dostęp tylko do własnego obszaru pamięci. Aplikacje nie mają możliwości, bez zgody użytkownika mieć dostępu do innych obszarów oraz systemowych zasobów. Natomiast Android stosowany jest model oparty na uprawnieniach, więc aplikacje mają uprawnienia do wcześniej stosowanych systemowych zasobów. Uprawniania są nadawane podczas instalacji aplikacji lub w trakcie korzystania z niej.

Warto też zauważyć, że ze względu na hermetyczność Apple i przeznaczenie iOS tylko do smartfonów swojej produkcji łatwiej jest aktualizować system i wprowadzać poprawki bezpieczeństwa. W przypadku Androida z systemu instalowany jest na urządzeniach wielu producentów, co utrudnia ten proces.

Dostępność aplikacji

Jeśli chodzi o dostępność aplikacji, ani iPhone, ani smartfony z Androidem nie mają się czego wstydzić. Niegdyś większość aplikacji takich jak Instagram premierę miała na telefonach Apple, jednak dzisiaj standardem jest wypuszczanie aplikacji na oba systemy jednocześnie. Nie ma mowy o case Windows Phone, który przed laty miał problem, z tym że producenci nie chcieli robić aplikacji na telefony z tym systemem operacyjnym, co ostatecznie go pogrzebało.

Natomiast podstawową różnicą w obszarze dostępności aplikacji, jest fakt, że App Store jest jedynym dystrybutorem aplikacji na smartfony z iOS, co jednocześnie ogranicza nieco liczbę dostępnych apek na iPhone’y, ale pozwala na kontrolowanie ich pod kątem jakości i bezpieczeństwa. W telefonach z Androidem poza oficjalnym sklepem Google Play jest wiele nieoficjalnych źródeł, co niestety poza zwiększonym wyborem powoduje ryzyko ściągnięcia aplikacji ze złośliwym oprogramowaniem.

Ceny urządzeń

Nie ma co ukrywać, pod kątem cen urządzenia smartfony z iOS nie należą do najtańszych. Ceny urządzeń Apple zaczynają się od kilku tysięcy, a „budżetowe” opcje pokroju iPhone SE czy mini są w cenie niektórych flagowców z Androidem. Jednak dla wielu jest to cena odpowiednia, biorąc pod uwagę specyfikacje iPhone’ów oraz unikalny system operacyjny.

W przypadku telefonów z systemem Android ceny są naprawdę różne. Ze względu na to, że system jest udostępniony ogromnej liczbie producentów smartfonów, na rynku jest miejsce zarówno dla tanich urządzeń Realme za kilkaset złotych, jak i składanych modeli Samsunga, których cena oscyluje bliżej 10 tysięcy.

Płynność pracy urządzenia

Płynność pracy urządzenia jest bardzo ważna w kontekście rozstrzygnięcia sporu o to, który system operacyjny jest lepszy. Tutaj przewagę ma po raz kolejny iOS. Dzięki temu, że Apple produkuje zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie dla swoich urządzeń pozwala to na lepszą optymalizację, a co za tym idzie szybszą pracę urządzenia.

Dla wielu plusem Androida będzie większa elastyczność i możliwość dostosowania urządzenia do swoich indywidualnych potrzeb. Jednakże każdy kij ma dwa końce i fakt, że Android jest dedykowany jednakowo flagowym urządzeniom, jak i tanim smartfonom producent musi zastosować pewne kompromisy, które mogą negatywnie odbić się na płynności pracy Androida. Bardzo często nie pomagają również nakładki stosowane przez producentów, choć i te można podzielić na dobre i złe.

Popularność systemu operacyjnego

Android pomimo wszystkich kwestii poruszonych wyżej jest popularniejszym systemem operacyjnym od iOS. Posiada on ponad 70% światowego rynku, a w Afryce, Azji i Ameryce Południowej udział kręci się w okolicach 90%. Dzieje się tak głównie ze względu na obecność Androida na większej liczbie urządzeń, również tych tanich. Ciekawostką może być fakt, że w Ameryce Północnej iOS ma wyższy udział w rynku od Androida. Na amerykańskiej ziemi 54% użytkowników korzysta ze smartfonów Apple.

Android vs iOS – główne zalety i wady

Podsumowując różnice w obu systemach, warto wymienić największe zalety oraz wady każdego z nich. Każdy bowiem ma swoje plusy oraz minusy, które mogą przekonać do siebie potencjalnego kupca.

Zalety i wady systemu iOS

Najważniejsze zalety systemu iOS to:

 • prosty i intuicyjny interfejs użytkownika,
 • większy poziom zabezpieczeń,
 • kontrola źródeł dystrybucji aplikacji,
 • wyższa płynność urządzenia,
 • nowatorskie rozwiązania,
 • możliwość stworzenia zamkniętego systemu z innymi posiadanymi sprzętami Apple, jak MacBook czy Apple SmartWatch.

Z kolei największe minusy:

 • delikatny zastój w rozwijaniu systemu, względem poprzednich lat,
 • wysoka cena urządzeń,
 • brak elastyczności,
 • mniejsza liczba aplikacji.

Zalety i wady systemu Android

Natomiast najważniejsze plusy systemu Android to:

 • ciągły widoczny progres w udoskonalaniu systemu,
 • większa swoboda w dostosowywaniu telefonu do siebie,
 • większa liczba urządzeń z systemem, a także użytkowników systemu,
 • duży wybór aplikacji,
 • wsparcie dla Google.

A największe wady systemu Android to:

 • fragmentacja systemu związana z udostępnieniem go wielu producentom,
 • słabsze zabezpieczenia,
 • niższa wydajność,
 • śmieciowe nakładki producentów,
 • ryzykowne źródła dystrybucji aplikacji.

Aktualne wersje systemów operacyjnych na telefony Android i iOS

Należy mieć świadomość, że sto procent możliwości systemu operacyjnego zyskamy, tylko posiadając jego najnowszą wersję. Warto pamiętać o aktualizacjach i szukanie informacji dotyczących kiedy iOS 16 się ukaże, czy jaki jest najnowszy Android, jest jak najbardziej wskazane.

Jaki jest najnowszy Android? Co zmienia w smartfonach?

Najnowszym Androidem jest wersja oznaczona numerem 13, który swoją premierę miał w sierpniu 2022 roku. Do najważniejszych zmian względem poprzednich wersji zaliczamy, między innymi nowy wygląd ikon, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa poprzez ustawienia prywatności, zmiany w interfejsie systemu, czy poprawę współpracy między urządzeniami.

Warto również wspomnieć, że na sierpień 2023 roku jest planowana premiera 14 wersji Androida, a zmiany skupiać mają się na większej intuicyjności w korzystaniu ze smartfonów z tym systemem i poprawą zabezpieczeń.

iOS 16 – najnowsza aktualizacja smartfonów Apple

Aktualizacje systemu iOS wzbudzają niemalże taką samą sensację, jak premiery urządzeń. W sieci jest wiele blogów oraz kanałów zajmujących się tylko spekulowaniem o zmianach w tym systemie i informujących o najnowszych wersjach iOS. Dlatego pytanie kiedy będzie iOS 16 dostępny do pobrania często pojawiało się w internecie. Wersja Beta została udostępniona w czerwcu 2022, a oficjalna premiera miała miejsce 12 września tego samego roku.

Najbardziej spektakularne zmiany dotyczyły ekranu blokady, który w końcu ma możliwość większej personalizacji o różne fonty, widżety czy przełączanie między zdjęciami. Dodatkowo został wprowadzony tryb skupienia, a także możliwość usuwania i edytowania wiadomości wysłanych przez iMessage. Oczywiście to tylko najważniejsze zmiany, a usprawnieniu uległ cały system.

Co jest lepsze: Android czy iOS? Podsumowanie

Tak więc czy da się jednoznacznie stwierdzić, który system jest lepszy? Wydaje się, że nie ma jednej, poprawnej odpowiedzi.na to pytanie. Faktem jest, że różnice między systemami nie są tak wielkie jak jeszcze dziesięć lat temu. Zarówno iPhone’y, jak i flagowe smartfony Samsunga, smartfony Google Pixel czy smartfony Xiaomi, napędzane Androidem to świetne smartfony. Wybór zależy od naszych osobistych preferencji, pozostałych sprzętów, z jakich korzystamy i budżetu.

Udostępnij
5,0
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.