Udostępnij
Skomentuj

Dlaczego warto pić sok z buraka?

Źródło błonnika, witaminy C, A i E, kwasu foliowego i cennej betaniny. Buraki mają naprawdę cenne właściwości, które odczujesz natychmiast do wprowadzeniu ich do swojej diety.

Sok z buraka najlepiej przyswajalny

By móc wykorzystać pełnię składników odżywczych zawartych w burakach, najlepiej spożywać je w postaci surowego soku wytłoczonego w wyciskarce wolnoobrotowej. Dlaczego? Ponieważ zawarte w nim składniki mineralne rozpuszczają się w wodzie, co oznacza, że ich gotowanie i wszelka obróbka termiczna prowadzi do ich utraty. Pamiętaj, że sokowirówki wytwarzają ciepło podczas pracy, co również może pozbawić warzywo cennych witamin i minerałów. Amatorom pieczonych buraczków polecamy natomiast obranie ich dopiero po upieczeniu – skórka zabezpieczy ich wartości odżywcze przed „uciekaniem”.

Polecane wyciskarki wolnoobrotowe 4Swiss

Buraki – co zawierają?

A co dokładnie znajduje się w buraku? Przede wszystkim bardzo niewielka ilość kalorii, bo zaledwie 38 kcal na 100 g produktu. Do tego zawierają duże ilości błonnika, co sprawia, że doskonale wpływają na przemianę materii. Buraki są także źródłem witaminy A, C i K oraz ważnych witamin z grupy B: B1, B2, B3, B4, B5, B6, B12. Zawierają cukry, białka, bioflawonoidy, karoten, betaninę, kwas jabłkowy, cytrynowy, szczawiowy, nikotynowy, antocyjany. Duże ilości kwasu foliowego, zawartego w burakach sprawiają, że jest niezbędnym elementem diety dla kobiet w ciąży, dzieci oraz młodzieży, czyli grupy najbardziej narażonej na niedobory tego składnika odżywczego. Nie brakuje w nich także pierwiastków, szczególnie żelaza i potasu, a także magnezu, wapnia, fosforu, miedzi, chloru, fluoru, cynku, boru, litu, sody, manganu, kobaltu oraz molibdenu.

Nie dla cukrzyków

Niestety ze względu na sporą zawartość cukru, buraki nie powinny być spożywane przez osoby chorujące na cukrzycę. Ich indeks glikemiczny jest wysoki – IG = 54.

Zdrowy układ krwionośny

Burak to doskonały środek krwiotwórczy, stosowany od wieków w medycynie naturalnej. Zapobiega anemii, wpiera leczenie białaczki, a do tego zawiera bardzo silne przeciwutleniacze, zwiększając przyswajanie tlenu przez komórki nawet czterokrotnie. Kwas foliowy bierze natomiast udział w usuwaniu homocysteiny z krwiobiegu, chroniąc przed chorobami serca. Azotany obecne w soku z buraków podnoszą natomiast stężenie regulującego ciśnienie tlenku azotu u osób z nadciśnieniem.

Ochrona przed nowotworami

Cennym składnikiem buraków jest betanina, antyutleniacz, który nadaje temu warzywu jego głęboki kolor. Betanina niszczy wolne rodniki, zapobiegając nowotworom i wspomagając leczenie raka. Są także doskonałym środkiem wspomagającym organizm po chemioterapii.

Piękna sylwetka

Wysoka zawartość błonnika sprawia, że buraki świetnie zaspokajają głód, dając uczucie sytości na długo. Redukują również tkankę tłuszczową i przyspieszają przemianę materii. Walczący z nadwagą docenią ich niezwykłe właściwości hamujące apetyt na słodycze.

Zdrowa wątroba, żołądek i jelita

Wrzody żołądka, hemoroidy, zapalenie żołądka, owrzodzenie przewodu pokarmowego – sok z buraka radzi sobie ze wszystkimi tymi przypadłościami, a to ze względu na jego właściwości gojące. Świetnie nadaje się także na zgagę i zaparcia, reguluje pracę przewodu pokarmowego i wątroby, a także przewodów żółciowych.

Najlepsze oczyszczanie

Buraki przyspieszają wydalanie toksyn z organizmu, oczyszczają krew, usuwają kwas moczowy. Ich korzenie zawierają duże ilości pektyny, która wspomaga wydalanie metali ciężkich i nadmiaru cholesterolu. To dlatego buraki są najlepszym warzywem detoksykującym. Oprócz tego, wspomagają pracę wątroby, jelit i nerek i ułatwiają trawienie, sprawiając, że proces oczyszczania jest bardziej długotrwały.

Na pamięć, koncentrację, depresję

Nie każdy wie, że betaina o właściwościach przeciwutleniających to także lek przeciwko depresji. Warzywo to zawiera również tryptofan, działający na umysł kojąco i ułatwiający zasypianie. Zawarty w nim lit oraz magnez wpływają na nasze samopoczucie, zmniejszając napięcia nerwowe, walcząc z negatywnymi skutkami stresu, poprawiając pamięć i koncentrację.

Sok z buraka – o czym pamiętać

Przygotowując sok z buraka, sięgaj po mniejsze warzywa, które są smaczniejsze i bardziej soczyste. Unikaj tych przesuszonych i starych. Jeśli masz niskie ciśnienie, pij sok wieczorem, by nie dopuścić do nadmiernej senności w ciągu dnia. Spożywaj sok z buraków po spożyciu zakwaszających mięs czy słodyczy, a także po nadużyciu alkoholu. Ich zasadotwórcze działanie pozwala szybko przywrócić równowagę w żołądku, poprawiając samopoczucie i odkwaszając organizm.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.