Udostępnij
Skomentuj

Dlaczego warto kupić nawigację z transmiterem FM?

Zastanawiasz się nad zakupem nawigacji z transmiterem FM? Sprawdź, dlaczego okaże się ona dobrym wyborem.

Nawigacja z transmiterem FM – dlaczego warto?

Dodatkowe wyposażenie nawigacji GPS pozwala zwiększyć jej funkcjonalność. Doskonałym na to przykładem jest transmiter FM. Czy warto kupić taki sprzęt?

Warto na wstępie podkreślić, że główne funkcje GPS pozostają tu bez zmian. Transmiter FM jest jedynie (i aż) dodatkiem, z którego możemy korzystać w trakcie jazdy. Oczywiście należy wyjaśnić, o czym w ogóle mowa.

Polecana nawigacja GPS

Co to jest transmiter FM w nawigacji? Jest to urządzenie pozwalające na odtwarzanie muzyki z zewnętrznych nośników przez wbudowane radio. W zależności od modelu, pliki możemy dostarczyć poprzez kartę pamięci, pendrive lub bezprzewodowo, za sprawą łączności Bluetooth. Dzięki temu możemy skorzystać na przykład ze smartfona lub tabletu – w ten sposób powstanie zestaw głośnomówiący, pozwalający prowadzić rozmowy telefoniczne podczas kierowania.

Czym wyróżnia się nawigacja samochodowa z transmiterem FM?

Jak już zostało wspomniane, tego typu urządzenia nie różnią się znacząco do standardowych nawigacji. Nadal ich główną funkcją jest wyszukiwanie najkrótszej trasy do wskazanego celu. Wyposażenie ich w transmiter otwiera jednak przed nami dodatkowe możliwości.

Związane są one przede wszystkim z możliwością słuchania muzyki. Nie wszystkie radia samochodowe są wyposażane w wejście na płyty lub porty USB. A jeśli nawet, ograniczenia związane z obsługą tylko wybranych formatów sprawiają, że wielu kierowcom szkoda czasu na przygotowanie zestawu ulubionych piosenek.

Nawigacja z transmiterem FM doskonale załatwia ten problem. Z łatwością możemy dostarczyć pliki muzyczne przez fizyczny nośnik lub za pośrednictwem łączności Bluetooth (nie we wszystkich modelach).

To jednak nie wszystko, ponieważ transmiter FM w nawigacji obsługuje również inne funkcje. Dzięki niemu, radio wykorzystywane jest jak głośnik samochodowy, dlatego całość tworzy bardzo wygodny zestaw głośnomówiący. Nie musimy więc trzymać telefonu w dłoni, by prowadzić rozmowy. Dzięki temu unikniemy mandatu, a nasza podróż będzie bezpieczniejsza. Warto podkreślić także to, że niektóre transmitery FM mogą być wykorzystywane także jako ładowarki do tabletu lub smartfona. Chcąc zapewnić sobie wysoką jakość połączenia, należy ustawić tę samą częstotliwość zarówno na transmiterze, jak i w radiu. W ten sposób pozbędziemy się ewentualnych szumów.

Dlaczego warto wybrać nawigację z transmiterem FM?

Jak wskazuje powyższy opis, omawiany sprzęt okazać się może niezwykle przydatny. Nawigacja z transmiterem FM jest ceniona przede wszystkim przez kierowców, którzy jeżdżą długo i często. Zwłaszcza gdy dysponują radiem starego typu, które nie umożliwia odtwarzania muzyki z nośników fizycznych i nie obsługuje łączność bezprzewodowej.

Transmiter FM w nawigacji może poprawić także nasze bezpieczeństwo. Oczywiście dzięki funkcji zestawu głośnomówiącego, która pozwala nam prowadzić rozmowy bez konieczności trzymania w ręku telefonu. Warto jeszcze nadmienić, że transmiter FM w nawigacji GPS nie podnosi znacząco jej ceny. Nie jest to więc sprzęt tylko dla wybranych.

Jak wybrać najlepszy zestaw?

Skoro wiemy już, jakie możliwości zapewnia transmiter, możemy przejść do wskazania najważniejszych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu sprzętu. W przypadku samego transmitera, najważniejsza okaże się ewentualna obsługa łączności bezprzewodowej, a także dostępne złącza (USB lub czytnik kart pamięci). Jeśli zaś chodzi o nawigację GPS, warto kierować się tymi samymi parametrami, co w przypadku modeli standardowych. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze.

  • Mapy. Pod uwagę trzeba wziąć zarówno ich zakres, jak i okres aktualizacji. Jeśli planujecie poruszać się tylko po Polsce, nie ma sensu wydawać dodatkowych pieniędzy na nawigację z wgraną mapą całego świata. Zawsze można ją bowiem dokupić w przyszłości. Jeśli zaś chodzi o aktualizacje, warto celować w modele dożywotnie, czyli zapewniające stałe odświeżanie map do nawigacji GPS.
  • Ekran. Kluczowa będzie jego wielkość. Im większy ekran, tym wygodniejsza obsługa map, ale również większa ilość zajmowanego miejsca. Warto więc zastanowić się nad rozwiązaniem optymalnym. Na rynku oferowane są przeważnie nawigacje z ekranami o przekątnej od 1,2 do 7-8 cali.
  • Łączność. Podobnie jak w przypadku transmiterów, sama nawigacja GPS także może obsługiwać łączność bezprzewodową. Poza systemem Bluetooth, może być to także moduł Wi-Fi.
  • Funkcje dodatkowe. Oprócz transmitera, wymienić możemy między innymi szeroką bazę punktów POI, komendy głosowe, asystenta parkowania i pasa ruchu, widok 3D, a także czujnik wstrząsów.

Za co klienci cenią nawigację z transmiterem FM?

Choć wydawać się może, że transmiter FM w nawigacji to ledwie drobny dodatek, w praktyce okaże się on niezwykle przydatny. Klienci cenią go przede wszystkim za prosty i szybki przesył muzyki, a także na możliwość prowadzenia rozmów przez użycie zestawu głośnomówiącego. Warto przypomnieć, że sam transmiter nie podnosi znacząco ceny urządzenia, a także jest stosunkowo prosty w obsłudze.

Oczywiście przed zakupem sprzętu nie należy zapominać o funkcjach i parametrach typowych dla samych nawigacji GPS. Analiza oferowanych modeli pod tym kątem pozwoli wybrać GPS, który zapewni komfortową jazdę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.