Udostępnij
Skomentuj

Jaka nawigacja samochodowa? Jaką wybrać? Która najlepsza?

Papierowa mapa samochodowa to już przeżytek, powoli odchodzący do lamusa.

Oczywiście wciąż ma swoich zwolenników, jednak coraz więcej kierowców decyduje się na zakup nawigacji GPS, która daje im gwarancję dostępu do aktualnych map i pozwala bez kłopotów dotrzeć do wyznaczonego celu. Jakie jednak urządzenie wybrać, aby nie wyprowadziło nas w pole? I to dosłownie.

Jaką nawigację do samochodu wybrać?

Wyświetlanie dróg, które nie istnieją w rzeczywistości, to podstawowy zarzut kierowany pod adresem nawigacji samochodowych. Papierowe mapy samochodowe nie stwarzają takich problemów. Zawierają bowiem skończony katalog dróg, którymi na pewno możemy poruszać się w rzeczywistości. Tak twierdzą ich zwolennicy, zapominając o tym, że system dróg podlega stałym przeobrażeniom.

Nowe ronda, przebudowane skrzyżowania, obwodnice, objazdy i zmiany ulic na jednokierunkowe to rzeczywistość wielu polskich i zagranicznych miejscowości. Jak się w nich odnaleźć, mając do dyspozycji jedynie atlas samochodowy, wskazujący stary porządek? Będzie trudno. Jedynie kierowcy z naprawdę dobrą orientacją w terenie, którzy nie raz mieli do czynienia z podobną sytuacją, poradzą sobie w takich warunkach bez uszczerbku na nerwach.

Ci mniej odporni na stres lepiej niech wybiorą nawigację GPS. Oczywiście, jak zostało wspomniane wyżej, ona też może nas wprowadzić w błąd. Znane są historie jakoby kierowca, posługując się nawigacją, zamiast wjechać na autostradę, znalazł się na podwórku czyjegoś domostwa. Bezsensowne i niewłaściwe wyznaczanie tras to kolejna wada niektórych urządzeń tego typu. Takich scenariuszy możemy jednak uniknąć, decydując się na sprzęt dobrej jakości.

Będzie on przydatny nie tylko, gdy często odbywamy służbowe podróże, ale podczas rodzinnych wypadów. Wskaże on, gdzie znajduje się bankomat, restauracja czy najbliższa apteka, o ile wybierzemy model wyposażony w aktualne i bardzo dokładne mapy. Nie ma co się martwić na zapas – obecnie takich precyzyjnych urządzeń jest wiele, trzeba jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby wybór był trafiony.

Oto najważniejsze parametry, jakie warto przeanalizować, jeśli chcemy kupić nawigację, która bez przeszkód zaprowadzi nas do celu:

1. Ekran – to element, który rzuca się nam w oczy w pierwszej kolejności, dlatego od niego warto zacząć analizę. Wiele osób chce, aby był on po prostu „duży” – i dobrze. Im większy ekran, tym łatwiej nam obsługiwać urządzenie. Również zakres wyświetlanego obrazu jest większy, co pozwala nam lepiej zorientować się w terenie.

Możemy również łatwiej dostrzegać wszelkie informacje dodatkowe, które określają na przykład to, gdzie znajduje się najbliższa apteka, stacja benzynowa czy restauracja. Pozwala nam to sprostać różnym potrzebom i wyzwaniom pojawiającym się w trakcie podróży.

Przy wyborze wielkości wyświetlacza musimy mieć jednak na uwadze to, w jakim miejscu zazwyczaj montuje się nawigację. Jest to przednia szyba. Dlatego też wybierając wielkość ekranu, uważajmy, aby nie ograniczał on nam pola widzenia. W samochodach osobowych doskonale sprawdzą się zatem 5-calowe wyświetlacze, które są na tyle duże, że łatwo nam będzie je obsługiwać i zarazem na tyle kompaktowe, że nie zmniejszą pola widzenia i nie przesłonią deski rozdzielczej.

Wybierając ekran, powinniśmy zwrócić uwagę także na inne parametry, w tym zwłaszcza:

 • rodzaj ekranu – w czasie podróży najlepiej sprawdzają się wszelkiego rodzaju panele dotykowe, które pozwalają na łatwą komunikację pomiędzy kierującym a urządzeniem, 
 • jasność ekranu – ma ona szczególne znaczenie podczas podróżowania w słoneczny dzień. Im wyższy poziom jasności ekranu możemy uzyskać, tym mapy i wszelkie inne wyświetlane informacje będą lepiej widoczne w pełnym słońcu. Możemy również wyposażyć nasz model w specjalny daszek, który ograniczy ilość promieni słonecznych padających na ekran. Niektóre modele w sposób automatyczny dostosowują jasność ekranu do pory dnia i warunków świetlnych. Przed zakupem warto również sprawdzić, czy dane urządzenie zostało wyposażone w tryb nocny. Wówczas, gdy podróżujemy nocą emitowane przez sprzęt światło, nie jest tak intensywne, dzięki czemu nie męczy wzroku kierowcy oraz nie przeszkadza pasażerom, którzy chcieliby się zdrzemnąć.
 • rozdzielczość ekranu – jeśli chcemy, aby wyświetlacz pokazywał więcej szczegółów, musimy zdecydować się na ekran o wysokiej rozdzielczości. Jeśli nawigacja będzie użytkowana standardowo, czyli jedynie do wyświetlania map, w zupełności wystarczy rozdzielczość 480x272 piksele. W sytuacji gdy nawigacja będzie nam służyła do przeglądania zdjęć zrobionych w trakcie podróży, oglądania filmów czy też korzystania ze stron www, powinniśmy zainwestować w ekran HD o rozdzielczości 800x480 pikseli.

2. Mapy – stanowią jeden z najważniejszych elementów systemu nawigacji GPS. Nieprecyzyjne mapy, których aktualizacje są rzadko dostępne to domena tanich urządzeń. Warto ich unikać, gdyż mogą nas nader często wprowadzać w błąd, zwłaszcza jeśli omijamy główne arterie i wybieramy mniej uczęszczane drogi.

Jeśli z nawigacji zamierzamy korzystać jedynie od czasu do czasu, nie warto decydować się na model, który wyposażony jest w pełen pakiet map – zwykle trzeba bowiem za niego zapłacić więcej niż w przypadku urządzenia ze standardowym pakietem. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości nie będziemy potrzebowali szerszego zakresu map. Warto zatem przed zakupieniem nawigacji dowiedzieć się, czy jej producent oferuje darmowe aktualizacje. Jeśli tak, należy sprawdzić ich zakres oraz to, jak często są wprowadzane.

Pamiętajmy także o tym, że niektóre aktualizacje będą dostępne jedynie po uiszczeniu opłaty. Zanim zdecydujemy się na dane urządzenie, warto poznać ich cenę. Może się bowiem okazać, że mapy, których potrzebujemy, są w przypadku tego urządzenia bardzo drogie, co podniesie ostateczny koszt nabycia sprzętu.

Wybierając nawigację, zazwyczaj mamy do wyboru trzy typy urządzeń:

 • oferujące wyłącznie mapę Polski,
 • dające możliwość korzystania z map Europy Centralnej, oznaczanej symbolem CEE (27 krajów),
 • wyposażone w mapy całej Europy, oznaczanej symbolami FEU i EU (44 kraje).

Im większy zakres map, tym droższe urządzenie. Warto zatem już na wstępie zastanowić się, z jakich map będziemy korzystać, aby nie przepłacić lub za kilka miesięcy kupować następny sprzęt.

Analizując urządzenie pod kątem map, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny parametr. A mianowicie częstotliwość odświeżania pozycji. Im częściej mapa będzie aktualizowała naszą pozycję, tym mniejsze ryzyko tego, iż ominiemy jakiś zjazd, drogę czy ważny punkt na trasie.

3. Dokładność map – parametr ten przesądza o tym, czy znajdziemy się na czyimś podwórku, utkniemy na pustkowiu czy też bez przeszkód trafimy do celu. Precyzyjne wskazania to domena map oferowanych przez czołowych producentów. W przypadku miast dokładność ta może wynosić nawet do 1 m. Na innych terenach zazwyczaj zmniejsza się ona do około 10 m, co i tak jest bardzo dobrym wynikiem.

4. Specyfikacja – elektroniczne mapy ,podobnie jak papierowe atlasy samochodowe, mogą mieć różne wydania, przy których podana jest ich specyfikacja, zawierająca informację o tym, jaka ilość dróg i adresów oraz jaki procent populacji objęty jest mapami. Jeśli zakres tych danych wynosi ponad 90%, zyskujemy możliwość wyznaczenia praktycznie dowolnego punktu na mapie bez obaw o to, że nie dotrzemy przynajmniej w jego pobliże.

5. Zakres informacji, jakie podaje nawigacja – urządzenie to nie tylko wyznacza trasę, jaką musimy pokonać, aby dostać się z punktu A do punktu B, ale wskazuje również jej różne warianty – na przykład najkrótszą, najtańszą czy też najmniej zakorkowaną. Przekazuje informacje dotyczące czasu przejazdu, lokalizacji fotoradarów czy też ograniczeń w ruchu.

Warto zatem decydować się na modele, które podają szeroki zakres informacji i na bieżąco aktualizują wszelkiego rodzaju dane. Wówczas nawet jeśli nie zdołamy wykonać polecenia nawigacji, wskaże ona inne optymalne rozwiązanie.

6. Punkty POI – niektóre modele nawigacji oferują mapy, na których widnieją punkty użyteczności publicznych (POI). Są to przede wszystkim stacje benzynowe, czarne punkty na drodze, czyli miejsca, w których dochodzi do największej liczby wypadków komunikacyjnych, bankomaty, szpitale, hotele czy też restauracje. Dzięki temu nawet jeśli poruszamy się po mało znanej miejscowości, będziemy mieć świadomość zagrożeń oraz znajdziemy wszelkiego rodzaju punkty usługowe.

7. System operacyjny – obecnie najczęściej wykorzystywanym system operacyjnym w nawigacjach jest system Windows CE (wersje 5.0 lub 6.0). Wybierając system, warto pamiętać o tym, że może być on zablokowany, co uniemożliwia wgrywanie własnych map (oprogramowania).

Oczywiście blokadę tę da się usunąć. Zazwyczaj jednak wówczas trzeba się liczyć z tym, iż utracimy gwarancję producenta. Na rynku dostępne są również nawigacje z systemami operacyjnymi, które zezwalają na wgrywanie własnych map, nie pozbawiając urządzenia gwarancji.

System operacyjny decyduje o tym, czy obsługa urządzenia jest prosta i intuicyjna. Oprócz parametrów technicznych warto zatem sprawdzić, czy panel sterowania urządzeniem jest dla nas czytelny i łatwy w korzystaniu.

8. Procesor – w urządzeniach tego typu sprawdzą się procesory od 400 i 500 MHz wzwyż. Bardziej wymagający użytkownicy mogą zdecydować się na procesory dwurdzeniowe.

9. Pamięć – w skrócie: im więcej dostępnej pamięci, tym większą ilość map będziemy mogli zainstalować, wgranie aktualizacji nie będzie sprawiało problemów, a całe urządzenie będzie działało sprawnie. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na dwie zasadnicze kwestie:

 • pamięć operacyjną RAM – przede wszystkim musi być ona wykonana w technologii DDR2. Najtańsze modele nawigacji wyposażone w pamięć 64 MB RAM nie sprawdzą się podczas instalowania nowszych wersji oprogramowania czy też aktualizacji. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór sprzętu, którego pamięć RAM sięga przynajmniej 128 MB. Na rynku dostępne są również urządzenia charakteryzujące się 256 MB pamięcią RAM – są to jednak produkty z wyższej półki cenowej.
 • pamięć Flash – ta wbudowana w urządzenie powinna sięgać 2 GB, jeśli zamierzamy korzystać jedynie z mapy Polski. Gdy jednak zależy nam na urządzeniu, które będzie obsługiwało mapę Europy, warto zdecydować się na 4 lub nawet 8 GB. Dodatkową pamięć Flash możemy uzyskać, pod warunkiem że sprzęt, który posiadamy, wyposażony jest w czytnik SD. Wówczas możemy włożyć do niego kartę pamięci, na której znajdują się mapy, co umożliwia także odblokowanie nawigacji bez obaw o to, że utracimy gwarancję producenta w wyniku zainstalowania na urządzeniu własnych map.

10. Chipset – to element, który determinuje to jak szybko działa oprogramowania urządzenia. Odpowiada bowiem za jakość przepływu informacji między pamięcią a procesorem. Dobrej jakości sprzęt powinien być wyposażony w chipset z 20 kanałami.

11. Bluetooth – dzięki takiej funkcji nawigację będziemy mogli wykorzystać jako zestaw głośnomówiący. Wówczas wystarczy sparować urządzenie z telefonem również wyposażonym w Bluetooth, by móc korzystać z dodatkowej funkcji nawigacji.

12. Transmiter FM – pozwala on na przesłanie przy wykorzystaniu częstotliwości FM komend z nawigacji do radioodtwarzacza znajdującego się w samochodzie, co może być szczególnie przydatne, jeśli głośniki naszego urządzenia nawigującego są kiepskiej jakości.

13. Odbiornik TMC (TRAFFIC) – pozwala on na odbieranie komunikatów drogowych, dzięki czemu, gdy na wyznaczonej trasie zdarzy się wypadek, nawigacja wskaże inną trasę, która pozwoli ominąć utrudnienie. Aby było to jednak możliwe, inny posiadacz odbiornika TMC, musi nadać takową informację.

14. Złącza – niezależnie od modelu nawigacji warto zadbać o to, aby była ona wyposażona w złącza:

 • gniazdo audio, pozwalające na podłączenie słuchawek. Dzięki tej opcji możemy swobodnie słuchać komend dźwiękowych wydawanych przez nawigację, na przykład gdy nasi towarzysze podróży śpią.
 • port USB – pozwoli na przykład na podłączenie pendrive ze zdjęciami lub filmami,
 • czytnik SD – dzięki niemu za pomocą karty pamięci zwiększymy pamięć samego urządzenia bądź odblokujemy system bez utraty gwarancji producenta,
 • mini USB/micro USB.

15. Dźwięk – w tym wypadku liczy się przede wszystkim jakość głośników, zwłaszcza jeśli chcemy nawigację wykorzystać jako odtwarzacz muzyki.

16. Uchwyty – z uwagi na miejsce montażu nawigacji warto zadbać o to, aby uchwyty, w których ma być osadzona, były wykonane z solidnych materiałów. Dzięki temu nawet podczas dynamicznej jazdy w trudnym terenie nie wypadnie z uchwytów.

17. Ładowanie – zazwyczaj urządzenie wpina się pod gniazdo zapalniczki, co umożliwia jej sprawne i bezproblemowe działanie w trakcie podróży samochodem. Warto jednak zadbać o to, aby wbudowany akumulator umożliwiał długą pracę sprzętu bez zasilania. Wówczas będziemy mogli korzystać z urządzenia także poza pojazdem.

18. Dodatkowe funkcje – producenci często prześcigają się w tworzeniu różnorakich ulepszeń. Nie są one niezbędne, jednak dla niektórych kierowców mogą okazać się przydatne. Oto kilka dodatkowych funkcji nawigacji, których zadaniem jest przede wszystkim uatrakcyjnienie podróży:

 • czytnik ebooków,
 • odtwarzacz muzyki,
 • odtwarzacz filmów,
 • przeglądarka zdjęć,
 • dostęp do Internetu.

Z niektórych tych funkcji kierowca będzie mógł skorzystać tylko, na przykład podczas stania w korkach. Na pewno jednak umilą one czas naszym pasażerom, zwłaszcza jeśli decydujemy się na długi wypad rodzinny.

Jaka nawigacja do samochodu najlepsza?

W samochodzie osobowym sprawdzi się urządzenie z ekranem 5 calowym. Mapy będą czytelne, a sprzęt nie przesłoni przedniej szyby czy deski rozdzielczej. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na jakość uchwytów. Autem często podróżujemy po nierównych drogach. Nawigacja musi być zatem dobrze zamocowana, aby w trakcie jazdy nie wpadła pod siedzenie.

Nawigacja do samochodu osobowego powinna być wyposażona w intuicyjny interfejs przystosowany do obsługi palcem, co pozwoli na bezproblemową komunikację z urządzeniem w trakcie jazdy. Ważne są również parametry techniczne, takie jak:

 • system operacyjny – Windows w wersji 5.0 lub 6.0,
 • procesor – przynajmniej 400 MHz,
 • pamięć operacyjna RAM – co najmniej 128 MB,
 • pamięć Flash wbudowana – przynajmniej 2 GB do obsługi mapy Polski lub co najmniej 4 GB – mapy Europy.

Wybierając nawigację do samochodu osobowego, powinniśmy zwrócić uwagę także na funkcje dodatkowe, które uatrakcyjnią nam jazdę, zwłaszcza jeśli podróżujemy z dziećmi. W trakcie długiej i monotonnej przejażdżki mogą się one bowiem nudzić. Warto wówczas nawigację wykorzystać jako odtwarzacz filmów.

Jaka nawigacja do samochodu na Europę?

Jeśli potrzebujemy nawigacji z mapami Europy, możemy zdecydować się na dwa warianty. Pierwszy to urządzenia zawierające mamy Europy Centralnej (27 krajów), drugi z mapami całej Europy (44 kraje). Niezależnie od tego, co wybierzemy, musimy pamiętać, iż w takim wypadku nawigacja musi charakteryzować się lepszymi parametrami technicznymi niż sprzęt standardowy.

Pamięć operacyjna 256 MB RAM i pamięć Flash 4 lub 8 GB to podstawowe warunki, aby wszelkiego rodzaju aktualizacje do map i ich rozszerzenia „zmieściły” się na urządzeniu, przy jednoczesnym zachowaniu sprawności jego działania. W przeciwnym razie system może działać wolniej, co może nas irytować.

Jaka nawigacja do samochodu ciężarowego?

W przypadku samochodu ciężarowego możemy sobie pozwolić na nawigację o większych rozmiarach -7 calowy ekran nie przesłoni w żaden sposób przedniej szyby czy deski rozdzielczej i w sposób czytelny wyświetli wszelkie niezbędne informacje. Co więcej, sprzęt przeznaczony do pojazdów ciężarowych powinien dawać możliwość wprowadzenia do systemu danych, takich jak:

 • liczba osi,
 • gabaryty samochodu,
 • nacisk,
 • rodzaj przewożonego ładunku.

Tylko po uwzględnieniu takich informacji nawigacja będzie w stanie określić rzeczywisty czas podróży i wyznaczyć prawidłową trasę, która nie będzie prowadziła przez drogi z ograniczeniami wagowymi dla pojazdów. W przypadku samochodów ciężarowych, oprócz standardowych POI, takich jak hostele, restauracje czy bankomaty, przydadzą się wskazania specyficznych punktów usługowych, takich jak parkingi dla tego typu pojazdów czy też serwisy wulkanizacyjne specjalizujące się w obsłudze ogumienia ciężarówek.

Nawigacja do samochodu – cena

Zróżnicowanie parametrów technicznych oraz szereg dodatkowych funkcji wpływa na to, iż nawigacje samochodowe to produkty charakteryzujące się dużą dywersyfikacją cenową. Najtańsze modele dostaniemy już za 200-300 złotych. Te lepiej wyposażone to wydatek rzędu 1000 złotych. Za najdroższe, a zarazem te mające najwięcej różnorodnych funkcji i bardzo dobre parametry techniczny, należy zapłacić w granicach 2000 złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.