Udostępnij
Skomentuj

Nowa bateria w laptopie. Jak z nią postępować?

Jak wiadomo, baterie do laptopów nie są długowieczne. Aby zapewnić im wydajność, warto od początku o nie dbać.

Jak odpowiednio dobrać baterię do laptopa?

Baterie do laptopa to jedne z najbardziej istotnych podzespołów, jakie zawiera w sobie przenośny komputer. Bezpośrednio (obok odpowiednich kształtów, niewielkiego rozmiaru i wagi) wpływają one na fakt, że transport komputera jest możliwy i prosty. Niestety jednak nie jest to element o wybitnej trwałości – jego żywotność jest zdecydowanie najniższa spośród wszystkich części laptopa. Z reguły jednak wymiana baterii nie stanowi dużego wyzwania.

Polecane baterie do laptopów

Jeśli Twój komputer wciąż jest w pełni sił witalnych, lecz jego akumulator nie wytrzymuje już nawet chwilki bez zasilacza – prawdopodobnie przydałaby się nowa bateria do laptopa. W dzisiejszych czasach znalezienie odpowiedniej baterii nie nastręcza problemów. Niemalże wszyscy czołowi producenci laptopów dystrybuują także wymienne części do nich, są także firmy, takie jak rodzimy Green Cell, które tworzą elementy kompatybilne z komputerami różnych marek.

Podstawową rzeczą, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru baterii, jest oczywiście model laptopa, z którego korzystasz. Jeśli nie znasz jego dokładnej nazwy, w systemie Windows na przykład z łatwością odnajdziesz ją w panelu sterowania, przy innym oprogramowaniu też nie jest to trudne. Większość producentów umieszcza na obudowie laptopa naklejkę lub po prostu napis z informacją o istotnych parametrach, wśród których znajdziesz też kod baterii. Przed zakupem upewnij się, że wybrany produkt jest kompatybilny z Twoim komputerem.

Jak ładować nową baterię do laptopa?

Istnieje kilka różnych szkół, jak przeprowadzić pierwsze ładowanie nowej baterii w laptopie w taki sposób, by później jak najdłużej Ci służyła. Dawniej zalecano, by ładowanie nowej baterii w laptopie przeprowadzić dopiero w momencie, gdy jej poziom naładowania spadnie do ok. 5%, następnie naładować baterię do pełna i powtórzyć czynność. Dzisiaj jednak część specjalistów uważa to za mit, z uwagi na brak modułu pamięci baterii. Twierdzą zatem, że bateria do laptopa nie może zostać „zahartowana”.

W jednej kwestii jednak eksperci są zgodni – w przypadku klasycznych baterii nie zaleca się dopuszczania do pełnego rozładowania (a nawet do spadku poniżej 15-20%) oraz do przeładowania, poprzez pozostawienie podpiętego do zasilania laptopa w momencie, gdy poziom baterii jest już dostatecznie wysoki. Optymalną wartością jest więc około 50-60%. Zatem na pytanie jak ładować nową baterię w laptopie najlepsza odpowiedź brzmi – koniecznie unikając skrajności.

Bardzo istotne jest, aby nowa bateria w laptopie nie doświadczała znacznych skoków temperatury. Optymalnym przedziałem dla jej dobrostanu jest temperatura wynosząca 10-30°C. Co również istotne, nie powinno się wyjmować pustej bądź jeszcze nieładowanej baterii z laptopa, a także wyłączać komputera w momencie, gdy poziom naładowania nie przekracza 40% i/lub jest jeszcze podłączony do zewnętrznego zasilania.

Jakiej firmy baterie do laptopa kupić?

Zarówno na rynku, jak i w naszym sklepie znajdziesz dzisiaj mnóstwo różnych baterii do laptopów. Pierwszym oczywistym wyborem, kiedy potrzebna jest Ci nowa bateria w laptopie Asus, będzie bateria do laptopa Asus. Pamiętaj jednak, że oprócz oryginalnych baterii do laptopów dostępne są także ich zamienniki, niejednokrotnie atrakcyjniejsze pod różnymi względami. Być może poszukujesz baterii o lepszej wydajności niż dotychczasowa lub chcesz przetestować produkt stworzony w bardziej ekologicznych warunkach?

Dostępne u nas baterie do laptopów są w 100% bezpieczne – nie musisz się obawiać, że po zakupie okaże się, że produkt nie jest kompatybilny z komputerem, do którego powinien pasować. Pośród laptopowego asortymentu znajdziesz zatem propozycje do komputerów różnych znanych firm:

Jak zainstalować nową baterię w laptopie?

Dzięki postępowi technologicznemu i nowoczesnym oprogramowaniom instalacja nowej baterii w laptopie praktycznie nie wymaga żadnego wysiłku ani zaangażowania ze strony użytkownika. Wystarczy we właściwy sposób umieścić ją wewnątrz, na miejscu starej baterii (powinna pasować idealnie, nic nie może odstawać ani przesadnie się przemieszczać). W przypadku niektórych modeli niezbędne może się okazać zastosowanie pomocy w postaci małego śrubokrętu.

Na czas zabiegu wymiany baterii Twój pacjent, czyli komputer, oczywiście zostaje wyłączony i ułożony w wygodnym, dobrze oświetlonym miejscu. Wymiana baterii może być także świetną okazją do delikatnego odkurzenia i wyczyszczenia wnętrza komputera, szczególnie jeśli rzadko zdarza Ci się to robić. Po umieszczeniu nowej baterii na miejscu, po prostu precyzyjnie domknij wieczko (jeżeli musiałeś je uprzednio otworzyć).

Ponowne uruchomienie systemu powinno sprawić, że komputer dostrzeże i zaakceptuje wymienioną część. W takim wypadku wskaźnik baterii od razu będzie zmodyfikowany. Może się jednak zdarzyć, że system będzie miał z tym problem – w takiej sytuacji powinno pomóc sprawdzenie sterowników (jeśli nie masz odpowiednich, najlepiej wpisać hasło „sterowniki” z nazwą baterii do wyszukiwarki) lub restart systemu. Szczególnie nieoryginalne baterie mogą czasami na początku kapryśnie się wyświetlać, a jeśli problem nie ustąpi – skontaktuj się z fachowcem IT.

Ile kosztuje nowa bateria do laptopa?

Nowa bateria w laptopie – cena nie gra roli? To inwestycja w jakość dalszego użytkowania komputera. Może także sprawić, że urządzenie, które przez mocno ograniczony czas wygodnej pracy miało wylądować na śmietniku, zostanie z Tobą jeszcze parę lat. Jest to zatem rozwiązanie ekologiczne i zgodne z duchem less waste. W takim wypadku cena nowej baterii jest ceną, którą płacisz nie tylko za sam przedmiot, gdyż w pakiecie dostajesz wiele więcej.

Kwoty, które należy uiścić za nową baterię do laptopa, wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, co jest bardzo rozsądną propozycją, biorąc pod uwagę, jak wiele zyskujesz. Na ich wysokość ma wpływ to, czy jest ona oryginalnym produktem konkretnego wytwórcy, czy zamiennikiem, jakiego typu ogniwa posiada (np. litowo-jonowe lub litowo-polimerowe), a także z jakimi modelami jest kompatybilna. Baterie różnią się także między sobą jakością wykonania, napięciem elektrycznym oraz rodzajami zabezpieczeń (np. przed przegrzaniem).

Na ostateczny kształt ceny, poza wymienionymi parametrami, ma wpływ także ten w praktyce najważniejszy, mianowicie pojemność wyrażona w miliamperogodzinach (mAh). Jest to miara pojemności ogniw, dzięki której po podstawieniu do wzoru otrzymujesz informację, jak długo można korzystać z laptopa bez podłączania go do zewnętrznego źródła zasilania. W ofercie znajdziemy szeroki przekrój pojemności baterii. Dobrze jest przed zakupem zastanowić się, jakie masz oczekiwania względem czasu pracy laptopa.

Czy nową baterię trzeba formatować?

Komplikacje związane z formatowaniem baterii wynikają z faktu, że przekłada się doświadczenia z przestarzałym sprzętem na nowy, produkowany już zupełnie inną technologią. Tak wygląda sprawa w przypadku formatowania baterii – jest to proces, który był zalecany przez specjalistów jako zabieg wydłużający żywotność baterii. Formatowanie (lub formowanie) baterii miało polegać na „przyzwyczajeniu" jej do konkretnego poziomu naładowania. Nowoczesne produkty nie posiadają tak zwanej pamięci ładowania, zatem to działanie nie ma w ich przypadku sensu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.