Udostępnij
Skomentuj

Czym się różni router od modemu?

Czym się różnią modem internetowy i router światłowodowy? Które urządzenie lepiej wybrać? Podpowiadamy.

Zastanawiasz się, czym się różnią od siebie modem internetowy i router światłowodowy? Które z nich warto kupić do domu lub biura? A może jest to jedno i to samo urządzenie służące do łączenia się z Internetem? Okazuje się, że mimo tego, że wiele osób używa słowa „modem” i „router” zamiennie, są to dwa różne typy o zupełnie odmiennych funkcjach i cechach. Warto o tym wiedzieć przed zakupem sprzętu, by uniknąć niefortunnej pomyłki.

Polecane routery

Czym router różni się od modemu?

Czym różnią się od siebie router z modemem? Podstawowy czynnik różnicujący te dwa urządzenia elektroniczne to funkcja, jaką one pełnią. Modem internetowy jest konieczny, by można było w ogóle korzystać z Internetu. Przetwarza (moduluje i demoduluje) sygnał otrzymywany od dostawcy, tak, by mógł on zostać odczytany przez sprzęt, który został podłączony do Internetu (może to być komputer, smartfon, konsola, telewizor, tablet itp.).

Natomiast router mobilny lub stacjonarny ma za zadanie dzielić sygnał internetowy. Nadaje on każdemu podłączonemu użytkownikowi indywidualny adres IP i następnie tworzy sieć lokalną, dzięki czemu mają oni dostęp do Internetu. Jak więc widać, router a modem to dwa różne światy – jedno urządzenie routuje sygnał, tak, by z Internetem mogło się połączyć wiele różnych sprzętów, a drugie dba o to, by sygnał był czytelny.

Co to jest modem internetowy?

Co to jest modem? To urządzenie, którego podstawowe zadanie to modulacja i demodulacja sygnału sieciowego. Modulowanie polega na przetwarzaniu sygnału analogowego na informację cyfrową, natomiast demodulacja na odkodowaniu informacji cyfrowej. Po tym, jak modem internetowy przetworzy sygnał, da się podłączyć dowolne wybrane sprzęty domowe do Internetu i swobodnie korzystać z zasobów sieci.

Modemy mogą odbierać sygnał za pomocą kabla, przewodu lub światłowodu. Wyróżnia się także urządzenia o specjalnych funkcjach, np. modemy faksowe lub inteligentne modemy wyposażone w wewnętrzną pamięć. Na rynku są dostępne także modemy Wi-Fi. Pozwalają one na połączenie się z siecią bezprzewodową dostarczoną przez dostawcę Internetu. Dzięki nim dostęp do niego jest możliwy wszędzie tam, gdzie będzie dostępny sygnał, w tym także w podróży.

Co będzie lepsze do mieszkania? Kiedy modem, a kiedy router będzie lepszym rozwiązaniem? Wykupując usługę internetową, najczęściej otrzymuje się od dostawcy prosty modem. Urządzenie może się okazać jednak niewystarczające, by podłączyć do Internetu całą sieć domową, nawet jeśli zostało ono wyposażone w porty Ethernet. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak podpiąć do Internetu wszystkie sprzęty domowe? Wtedy warto wypróbować router mobilny lub stacjonarny.

Czym charakteryzuje się router?

Router to inteligentne urządzenie, którego głównym zadaniem jest dzielenie sygnału internetowego. Dlaczego głównym? Ponieważ wysokiej jakości markowy sprzęt, np. router Huawei lub router ASUS potrafi o wiele więcej. Dobre modele określają najlepszą drogę transferu pakietu danych i przełączają się automatycznie pomiędzy różnymi sieciami, np. LAN i WAN lub LAN i Internet. Mogą one korzystać zarówno z łączności przewodowej, jak i bezprzewodowej (niektóre posiadają nawet oba tryby pracy).

Podstawowe parametry routera i modemu

Jaki router wybrać? Przed zakupem warto sprawdzić obsługiwany standard Wi-Fi. Im jest on lepszy, tym szybszy będzie transfer danych oraz przepustowość łącza internetowego. Obecnie bardzo popularny standard to Wi-Fi 5. generacji (parametr ten umożliwia osiągnięcie przepustowości na poziomie 433 Mbps). Coraz częściej można spotkać także urządzenia obsługujące Wi-Fi 6, które pozwalają na zyskanie do nawet 600 Mbps.

Ważnym parametrem jest także liczba dostępnych portów. Są one konieczne, by można było podłączyć do routera różnego rodzaju urządzenia – np. modem, dysk zewnętrzny lub drukarkę. Dobry router bezprzewodowy posiada przynajmniej kilka portów USB i LAN. Dzięki temu użytkownik nie musi stosować żadnych rozgałęziaczy i może podpiąć do sieci lokalnej więcej niż jeden sprzęt naraz. Oczywiście takie rozwiązanie będzie droższe niż gdyby router posiadał tylko jeden port LAN i USB.

Istotną cechą dla routera jest również liczba anten. Im ich więcej, tym mniejsze są szanse na to, że do osiągnięcia stabilnego połączenia internetowego potrzebny będzie wzmacniacz sygnału Wi-Fi. Routery dobrej jakości mogą posiadać nawet 4 anteny, np. 2 zewnętrzne i 2 wewnętrzne. Dzięki takiemu rozwiązaniu zasięg sieci zwiększa się na tyle, że mogą z niej korzystać wszystkie urządzenia domowe, niezależnie od ich lokalizacji.

Jakie są najważniejsze cechy modemu? Podobnie jak w przypadku routera, bardzo istotna jest szybkość przesyłania danych pomiędzy połączonymi sprzętami. Szybki modem to modem, który obsługuje standard Wi-Fi 5 lub wyższy, co zapewnia wysokiej jakości transfer danych, np. na poziomie 300 Mbps. Takie parametry pozwolą na wygodne surfowanie po sieci, pobieranie plików, oglądanie filmów, seriali i streamów oraz granie w gry online.

Wybierając modem LTE, zwróć także uwagę na to, jaki program operacyjny posiada urządzenie. Dostępne są bowiem modemy dedykowane zarówno dla posiadaczy sprzętów z systemem operacyjnym Windows, jak i dla Mac OS. W przypadku niektórych modeli może być konieczne zainstalowanie odpowiednich sterowników i skonfigurowanie modemu. Inne z kolei będą działać od razu po podłączeniu poprzez port USB, bez względu na rodzaj posiadanego oprogramowania systemowego.

Co wybrać – router czy modem?

Jak wygląda pojedynek modem VS router? Co wybrać? Tak naprawdę wiele zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. To które z urządzeń będzie lepszym rozwiązaniem, zależy od ilości sprzętów domowych obsługujących standard Wi-Fi. Jeżeli masz w domu konsolę, inteligentne sensory, oświetlenie SMART, kilka laptopów oraz drukarkę z możliwością dostępu do Internetu, lepszy będzie router. Jeśli jednak zależy Ci na Internecie w komputerze i nic poza tym, możesz wybrać modem internetowy.

Do niedawna modem i router stanowiły dwa odrębne produkty. Aby cieszyć się rozbudowanym i stabilnym połączeniem internetowym, należało kupić je oba. Czasy jednak się zmieniają. Dziś funkcje modemu może pełnić także router. A modem? Różnica zaciera się w momencie zakupu zintegrowanej maszyny 2 w 1, routera z modemem lub modemu z funkcją rozdzielania sygnału Wi-Fi. Wtedy jeden sprzęt przetwarza sygnał i od razu rozdziela go do pozostałych przyłączonych do sieci urządzeń.

Czy więc wybrać — router z modemem, czy bez? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – warto wybrać wersje 2 w 1, np. router 4G LTE lub modem z funkcją rozdzielania sygnałów sieciowych, najlepiej w wersji bezprzewodowej. Takie rozwiązanie zapewni najwyższą wygodę oraz jakość przesyłu danych. Dzięki niemu zyskasz większą mobilność, będziesz mógł także pracować na dowolnym sprzęcie – wystarczy, że podłączysz je do sieci Wi-Fi.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.