Udostępnij
Skomentuj

Czym się różni router od switcha? Który wybrać?

Wyjaśniamy różnice działania routerów oraz przełączników, a także podpowiadamy, jak dokonać ich wyboru.

Tworząc infrastrukturę sieciową w firmie lub w domu, konieczny jest właściwy dobór wszelkich niezbędnych urządzeń, które zapewnią nam stabilne połączenie i sprawną wymianę danych. Powinny być one kompletowane w oparciu o rzeczywiste zastosowanie sieci, a także zapotrzebowanie użytkowników, którzy z sieci korzystają.

Polecane routery

Żeby stało się to możliwe, musimy poznać sposób działania oraz możliwości najważniejszych urządzeń. Tak się jednak składa, że często są one mylone lub wybierane w sposób nieodpowiedni. Problem ten dotyczy między innymi routerów i switchów, które często są uznawane za te same urządzenia. Warto więc wyjaśnić, na czym polega ich działania, a także wskazać na najważniejsze różnice.

Do czego służy switch?

Rozpoczniemy od wyjaśnienia funkcji, jakie spełniają przełączniki. Jak wynika z definicji, są to urządzenia, które łączą elementy wchodzące w skład sieci komputerowej. Zazwyczaj są wyposażone w kilka gniazd LAN, dzięki którym możliwe jest podłączenie kart sieciowych urządzeń wchodzących w skład sieci i wymiana danych.

Wszystko to sprawia, że switch jest najważniejszym urządzeniem lokalnej sieci Ethernet. Dzięki niemu, możemy połączyć ze sobą kilka komputerów, które stworzą sieć domową. Posłuży nam ona do wymiany danych. Jeżeli chcielibyśmy dzielić się również połączeniem internetowym, jeden z komputerów wchodzących w skład sieci musiałby pełnić funkcję serwera rozsyłającego sygnał innym stacjom.

Podsumowując, ze switchów skorzystamy wówczas, gdy zechcemy stworzyć sieć lokalną, składającą się z kilku komputerów, między którymi będą wymieniane dane. Takie sieci tworzone są bardzo często w firmach, ale również w domach i mieszkaniach, kiedy to chcemy skorzystać z możliwości szybkiego przesyłu plików między kilkoma urządzeniami.

Do czego służy router?

Skoro wiemy już, w jaki sposób funkcjonują przełączniki, pora przekonać się, co robi router i jak możemy go wykorzystać. W tym przypadku również mamy do czynienia ze sprzętem tworzącym sieć, jednak pakiety danych przesyłane są za sprawą analizy adresów IP urządzenia źródłowego i docelowego. Pakiety te mogą być przekazywane z różnych sieci, które router rozpoznaje.

Mówiąc krótko, omawiane urządzenia przydzielają podłączonym komputerom (lub innym sprzętom) adresy IP, dzięki którym możliwe staje się rozdzielenie sygnału. Co najważniejsze, router pozwoli nam na współdzielenie sygnału internetowego. Wszystkie urządzenia połącznie z routerem mogą więc korzystać z sieci na określonych zasadach.

Nie należy jednak mylić routera z modemem, który jest sprzętem pozwalającym na dostęp do Internetu. Zadaniem routera jest bowiem dzielenie sygnału (dostarczanego przez modem) między urządzeniami w sieci lokalnej. Nadawane adresy IP obowiązują tylko w tej sieci, w Internecie komputery sieci lokalnej korzystają z jednego adresu IP. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że modemy bardzo często dysponują wbudowanymi routerami, dlatego też pełnią obie funkcje.

Kiedy switch, a kiedy router?

Analiza sposobu działania i funkcji obu urządzeń pozwoli nam określenie tego, czy powinniśmy zakupić router czy switch. Przełącznik okaże się przydatny wówczas, gdy zależy nam na stworzenie sieci lokalnej, w ramach której odbywać się będzie wymiana danych między kilkoma urządzeniami. Jest to więc doskonałe rozwiązanie w sytuacji, w której zależy nam na tym, aby posiadane przez nas sprzęty mogły korzystać np. z tych samych plików.

Router zakupimy natomiast wtedy, gdy chcemy rozdzielić połączenie internetowe między urządzeniami. Oczywiście nadal funkcjonować będzie sieć lokalna, która pozwoli na wymianę plików, jednak głównym zadaniem będzie tu zagwarantowanie dostępu do sieci Internet, dostarczanej przez operatora.

Jak wybrać switch? Na co zwrócić uwagę?

Jeśli wiemy już, do czego posłużą nam omawiane urządzenia, możemy zastanowić się, na jakich zasadach dokonać ich wyboru. W przypadku przełączników musimy wspomnieć o ich dwóch podstawowych typach. Wymieniamy bowiem switche zarządzalne i niezarządzalne. Pierwsze z nich pozwalają na ręczne dostosowanie kluczowych parametrów działania, dzięki czemu w łatwy sposób skonfigurujemy je tak, by spełniały nasze wymagania i potrzeby. W przypadku modeli niezarządzalnych jest to niemożliwe.

Decydując się na zakup urządzenia, powinniśmy zwrócić uwagę także na jego rodzaju (wymieniamy switche Gigabit Ethernet, Fast Ethernet oraz 10 GBE), a także ilość konkretnych złączy. Producenci często przygotowują również urządzenia dedykowane konkretnym zastosowaniom. Dzięki temu łatwo znajdziemy chociażby przełączniki przemysłowe. Oczywiście znaczenie ma również renoma firmy, która odpowiada za przygotowanie sprzętu. Na rynku cenione są między innymi switche Cisco, Planet oraz TP-Link.

Jak wybrać router? Na co zwrócić uwagę?

W przypadku zakupu routera, również musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, dzięki którym łatwiej nam będzie dobrać sprzęt dostosowany do naszych oczekiwań. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że na rynku znajdują się standardowe routery LAN/Wi-Fi, które są wykorzystane w stacjonarnie oraz routery mobilne, gwarantujące połączenie internetowe LTE, dzięki karcie SIM.

Oczywiście wspomnieć musimy również o routerach korzystających z linii telefonicznej – tego typu sprzętu są już jednak spotykane bardzo rzadko. Decydując się na zakup routera, powinniśmy zwrócić uwagę na obsługiwane standardy bezprzewodowe, porty WAN, liczbę złączy oraz ewentualnych portów USB. Sprawdzić trzeba także, czy router obsługuje połączenie bezprzewodowe i z jakich anten korzysta – są one niezwykle ważne, ponieważ wpływają na zasięg działania sprzętu oraz moc sygnału. Niektóre routery obsługują również serwery druku, sieć VPN oraz kontrolę ruchu sieci. Jeżeli chodzi o producentów, polecić można między innymi router Huawei, TP-Link oraz Alcatel.

Jak widać, wybór obu urządzeń nie jest tak trudny, jak może nam się wydawać. Jeśli wiemy, jak ma funkcjonować nasza sieć, wystarczy tylko dobrać sprzęt w oparciu o kluczowe parametry techniczne.

Udostępnij
4,5
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.