Udostępnij
Skomentuj

Czym i jak smarować zawiasy drzwiowe?

Skrzypiące i ciężko otwierające się drzwi to prawdziwa udręka.

Za dnia niemiłe odgłosy są mniej zauważalne, nocą jednak potrafią wybudzić z głębokiego snu lub co najmniej przyprawić o dreszcze. Jak sobie z tym problemem poradzić?

Najczęściej wybierane drzwi

Wystarczy naprawdę kilka minut, aby skrzypiące drzwi przestały być naszym zmartwieniem. Źródłem problemu zwykle są zawiasy, które w trakcie montażu zostały nasmarowane, jednak wraz z upływem czasu smar utracił swoje właściwości, czego konsekwencją jest nieprzyjemne skrzypienie. Przyczyną uciążliwych dźwięków może być również brud i wilgoć nagromadzone w zawiasach. Dotyczy to zwłaszcza drzwi prowadzących do łazienki.

Przygotowanie do smarowania

Rozwiązanie problemu jest proste – zawiasy należy nasmarować. Zanim jednak wybierzemy odpowiedni specyfik i przystąpimy do wykonywania czynności, warto odpowiednio przygotować drzwi. Skrzydło należy unieść, dzięki czemu zawiasy rozsuną się, co ułatwi precyzyjną aplikację preparatu do smarowania.

Aby w trakcie smarowania przytrzymywanie skrzydła nie było konieczne, w zawiasy należy podsunąć listewkę. Na podłodze pod drzwiami warto rozłożyć folię, dzięki czemu nie ubrudzimy jej smarem. W ten sam sposób możemy zabezpieczyć drzwi, co sprawi, że po skończonej pracy nie będziemy musieli ich czyścić.

Czym smarować?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, którymi możemy posmarować skrzypiące drzwi. Jest to między innymi:

1. Olej silikonowy – dostępny jest w formie pasty lub sprayu. Pozwala na stworzenie elastycznej warstwy ochronnej, która usprawnia pracę zawiasów. Dzięki temu wzrastające podczas otwierania i zamykania drzwi tarcie nie wywołuje efektów akustycznych w postaci uciążliwego tarcia. 

Co więcej, olej silikonowy nie wykazuje tendencji do twardnienia, ma właściwości hydrofobowe oraz jest odporny na przywieranie brudu. Nie bez znaczenia jest również to, iż jest bezzapachowy i bezbarwny, co ułatwia aplikację. Sam środek nie brudzi drzwi. Z kolei dzięki zwartej, suchej strukturze nie rozmazuje się.

2. Wazelina techniczna – ma formę lepkiej, rzadkiej substancji, która doskonale nadaje się do smarowania zawiasów. Zabezpiecza bowiem przed tarciem, sprawiając, że zawiasy pracują bez żadnych nieprzyjemnych efektów dźwiękowych.

Decydując się na ten preparat, warto zwrócić uwagę na jej kwasowość. W przypadku zawiasów najlepszym rozwiązaniem będzie użycie wazeliny technicznej bezkwasowej, gdyż dodatkowo ochroni ona metalową powierzchnię przed korozją.

Przy wyborze wazeliny warto sprawdzić również stopień topliwości. Bardzo dobrymi właściwościami smarującymi charakteryzuje się wazelina techniczna niskotopliwa, która wręcz doskonale nadaje się do smarowania elementów będących w ciągłym ruchu – eliminuje wszelkiego rodzaju skrzypienia i piski.

Nie bez znaczenia jest również sposób aplikacji produktu. Na rynku znajdziemy wazelinę techniczną w:

 • tubce – preparat aplikuje się na zawiasy poprzez wyciśnięcie stosownej ilości środka z tubki,
 • dozowniku ze strzykawką – gwarantuje precyzję dozowania i aplikacji preparatu,
 • sprayu – wystarczy delikatnie nacisnąć atomizer, aby mgiełka środka pokryła zawias,
 • pudełku – wówczas konieczna jest aplikacja palcami. Jest to najmniej higieniczne rozwiązanie spośród wszystkich wymienionych.

3. Preparaty typu WD-40 lub Inhibol – środki te charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami penetrującymi. Można ich używać bez konieczności podnoszenia skrzydeł drzwi i rozsuwania zawiasów, gdyż bardzo dobrze wnikają w wszelkiego rodzaju szczeliny, nawet te najmniejsze. Co więcej, skutecznie wypierają wilgoć, tworząc na powierzchni cienką warstwę smarującą.

Zazwyczaj wyposażone są w cienką rurkę, która pozwala w precyzyjny sposób zaaplikować środek, nawet w miejsca trudno dostępne, takie jak zawiasy. Pamiętajmy jednak o tym, aby preparaty tego typu były używane z umiarem. Zbyt duża ich ilość może spłynąć po zawiasach i drzwiach. Pewną niedogodnością jest również uciążliwy zapach towarzyszący aplikacji środka. Szybko jednak wyparowuje, tak więc po kilku minutach od użycia po nieprzyjemnej woni preparatu nie ma śladu.

Substancje tego typu charakteryzują się bardzo dobrą skutecznością i łatwością aplikacji. To właśnie te cechy sprawiają, że cieszą się dużą popularnością jako środki usuwające problem skrzypiących drzwi.

4. Środki, które znajdziemy w każdym domu – do nasmarowania zawiasów wykorzystać możemy między innymi:

 • olej roślinny,
 • oliwa z oliwek,
 • smalec,
 • wazelinę kosmetyczną,
 • mydło,
 • piankę do golenia,
 • świecę.

Nie są to specjalistyczne produkty, jednak pozwalają szybko usunąć problem skrzypiących zawiasów. Poza tym większość z nich zawsze mamy pod ręką. Z łatwością możemy ich zatem użyć, gdy nieprzyjemne dźwięki się pojawią bez konieczności udania się na zakupy.

Niezwykle interesującym alternatywnym rozwiązaniem jest porysowanie zawiasów miękkim ołówkiem. Również ta metoda doskonale radzi sobie z problemem skrzypiących drzwi, gwarantując natychmiastowy efekt.

Smarowanie zawiasów drzwiowych

Skrzypienie drzwi łatwo usunąć. Wystarczy odpowiednio nasmarować zawiasy. Czynność ta sprowadza się do czterech prostych kroków:

 1. Uniesienie drzwi, co pozwoli rozsunąć zawiasy.
 2. Aplikacja środka smarującego w głąb powstałej szczeliny.
 3. Wytarcie nadmiaru smaru.
 4. Opuszczenie drzwi i wykonanie nim paru ruchów zamknij-otwórz, co pozwoli na lepsze wprowadzenie smarów.

Podczas smarowania warto jednak zwrócić uwagę na pewne istotne kwestie. Wówczas nie przysporzymy sobie dodatkowej pracy. Unosząc drzwi, należy uważać, aby ich zanadto nie szarpnąć ku górze. Mogą one bowiem całkowicie wypaść z zawiasów, a ich włożenie z powrotem na miejsce bez pomocy drugiej osoby jest trudne. Wymaga bowiem jednoczesnego nałożenia zawiasu dolnego, jak i górnego.

Trzeba również przygotować się na szybkie wytarcie nadmiaru środka smarującego, który będzie spływał po zawiasach. Pod ręką warto mieć zatem miękką szmatkę wykonaną z bawełny, mikrofibry lub irchy. W ten sposób zmniejszymy ryzyko trwałego zabrudzenia ościeżnicy i ścian.

Kiedy smarować?

Zawiasy możemy smarować, gdy zaczną skrzypieć lub profilaktycznie – raz na kilka tygodni. W ten sposób uciążliwy problem nie pojawi się. Aplikacja preparatu smarującego jest zasadna także w sytuacji, gdy zauważymy, iż drzwi trudniej się otwierają i zamykają, przy czym nie towarzyszą temu jeszcze nieprzyjemne dźwięki.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.