Udostępnij
Skomentuj

Folia w płynie - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Folia w płynie jest nowoczesną alternatywą dla uszczelnień z pap.

Jest to zawsze gotowy produkt, którego można użyć w celu zapobieżenia penetracji przez wodę podłoży mineralnych. Wybór folii w płynie zwykle sprowadza się do sprawdzenia informacji na etykiecie, ponieważ poszczególne preparaty znacznie się od siebie różnią, ale podjęcie decyzji będzie znacznie łatwiejsze po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami o foliach w płynie.

Co to jest folia w płynie?

Folia w płynie jest to specjalny preparat płynny, który nanosi się na narażone na oddziaływanie wilgoci podłoża w celu zapobiegania przenikaniu wody w głąb. Zwykle istotnym składnikiem zapewniającym realizację tego celu są różnego rodzaju trwałe polimery syntetyczne.

Jak działa folia w płynie?

Po nałożeniu na odpowiednio przygotowane podłoże preparat zasycha. Nośnik odparowuje, a na powierzchni pozostaje hydrofobowa, niezbyt gruba warstwa środków ochronnych. Dla uzyskanie pełnej ochrony zawsze stosuje się dwie warstwy folii w płynie, przy czym ochrona jest zapewniona jedynie wówczas, jeśli obie warstwy są kompletne, a więc nie uległy przed wyschnięciem mechanicznemu uszkodzeniu ani przegrzaniu.

Gdzie można zastosować folię w płynie?

Praktycznie każdą folię w płynie można zastosować w łazienkach i toaletach, a także w kuchniach. Można stosować te preparaty także w innych pomieszczeniach, jednak ze względu na sposób użytkowania można potraktować folię jako element obowiązkowy wykończenia jedynie w łazienkach – pozostałe izolacje nie muszą być w ogóle wykonywane, choć też w żaden sposób nie zaszkodzą.

Niektóre folie w płynie zastosowanie znalazły również w hydroizolacjach balkonów i tarasów. Tutaj należy jednak zachować szczególną ostrożność – nie każdy preparat nadaje się do stosowania w tych miejscach: hydroizolacyjna folia w płynie na zewnątrz musi wykazywać szczególne właściwości ochronne, a o tym, czy dany produkt takowe posiada, informuje etykieta na opakowaniu.

Czy folia w płynie chroni przed grzybem?

Zasadniczo nie – płynna folia jest jedynie preparatem hydroizolacyjnym, jednak należy zauważyć, że już sam fakt ograniczenia penetracji przez wodę w głąb podłoża mineralnego stanowi przeszkodę na drodze rozwoju skupisk grzybów i pleśni, które do wzrostu wymagają środowiska wilgotnego. Niektóre folie w płynie są dodatkowo wzbogacone substancjami biobójczymi – jest to najczęściej zaznaczone na opakowaniu. Taka folia może do pewnego stopnia chronić przed zasiedleniem podłoża przez grzyby. Ważnym aspektem jest również stosunkowo gładka powierzchnia folii w płynie – im gładsza, tym trudniejsza do kolonizacji, jednak nie jest to działanie celowe, a raczej efekt uboczny zastosowania do produkcji folii w płynie takich, a nie innych substancji.

Czy folia w płynie jest konieczna?

W łazienkach i na balkonach oraz tarasach jest konieczne zastosowanie warstwy hydroizolacyjnej, jednak nie musi to być folia w płynie. Można w to miejsce zastosować specjalną masę, niemniej jednak folia w płynie jest preparatem o większej wydajności i jest łatwiejsza do nanoszenia, więc choć istnieje alternatywa, jest to obecnie najchętniej wybierane rozwiązanie.

Czy folia wystarczy, aby zapewnić pełną hydroizolację?

Na przeważającej powierzchni pomieszczenia tak – jest to jedyna stosowana warstwa hydroizolacji, natomiast należy pamiętać o konieczności dodatkowego zabezpieczenia narożników (pionowych i poziomych) dzięki zastosowaniu specjalnych taśm i listew uszczelniających. Poza tym nie trzeba stosować już żadnej innej hydroizolacji.

Jak nakładać folię w płynie?

Pełen opis niezbędnych do wykonania czynności jest zawsze podany w karcie nakładania i najczęściej również na opakowaniu folii w płynie, niemniej jednak zasady ogólne są zawsze podobne:

  • najpierw należy oczyścić, odtłuścić i odkurzyć podłoże;
  • następnie nanosi się warstwę środka gruntującego, co zwiększy przyczepność folii w płynie;
  • folię w płynie nanosi się specjalną pacą lub wałkiem, w zdecydowanej większości przypadków w dwóch warstwach, przy czym drugą można nanieść dopiero na całkowicie wysuszoną pierwszą.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.