Udostępnij
Skomentuj

Lakierobejca do drewna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Lakierobejce to produkty ochronno-dekoracyjne o bardzo różnym składzie, ale tej samej zasadzie działania.

Jednocześnie penetrują głębsze warstwy drewna, zabarwiając je i dostarczając tam substancje ochronne (jak bejca) oraz tworzą powłokę na powierzchni, nadając wyrazisty kolor i połysk (jak lakier). Wybór lakierobejcy jest jednak bardzo trudny i każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia.

Z czym można stosować lakierobejcę?

Bardo często problemem jest nie tylko sama lakierobejca, ale także możliwość połączenia jej z innymi produktami wykorzystywanymi przy renowacji albo konserwacji drewna. Stąd rodzą się dwa najczęstsze pytania:

  • Czy lakierobejca pokryje szpachlę? Prawdopodobnie tak, aczkolwiek w tym przypadku należy pamiętać, że lakierobejca nie wnika dobrze w idealnie wygładzone powierzchni – muszą pozostać pory, przez które możliwa jest penetracja do głębszych warstw, a ponadto lakierobejca nie jest preparatem kryjącym – podkreśla rysunek słojów, więc jeśli pole szpachli jest duże, będzie ona widoczna pod lakierobejcą;
  • Czy lakierobejca pokryje lakier? Teoretycznie przynajmniej niektóre produkty tak, jednak lakier tworzy trwałą powłokę i lakierobejca nie będzie prawdopodobnie wstanie penetrować drewna, zatem ochrona nie będzie pełna, a efekt estetyczny może być różny, jeśli rozpuszczalnik lakierobejcy będzie rozpuszczał także położoną głębiej warstwę lakieru, dlatego wszelkie powłoki lakiernicze najlepiej jest wcześniej zedrzeć.

Jaka jest najlepsza lakierobejca do drewna?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Lakierobejce są bardzo różne i mimo niewielkich tylko różnic w składzie chemicznym z różna skutecznością pokrywają odmienne gatunki drewna i cechują się różną wytrzymałością na działanie szkodliwych czynników. Choćby z tego względu nie można przygotować żadnej zbiorczej tabeli ani zestawu wskazówek, które pozwalają na wybór najlepszej lakierobejcy, tym bardziej że wiele informacji nie jest na opakowaniach podanych wprost – przy podobnym składzie tylko proporcje składników decydują o właściwościach preparatu, a te są ścisłą tajemnicą każdego producenta.

Kolory lakierobejcy

Lakierobejce nie są zwykle barwione na wiele kolorów. Jeśli paleta danego producenta ma kilkanaście odcieni, to już można ją uznać za rozbudowaną. Podstawowa lakierobejca do drewna biała jest dziś popularna, ale jeszcze kilka lat temu w ofercie wielu producentów albo nie było jej wcale, albo była trudno osiągalna. Oczywiście w każdym przypadku pozostaje jeszcze opcja skorzystania z usług mieszalni, jednak należy pamiętać o tym, że na finalny wygląd składa się nie tylko estetyka lakierobejcy, ale także podstawowy wygląd drewna, które jest nią pokrywane.

Ile jest typów lakierobejc?

Lakierobejce do podbitki, mebli, drzwi i na schody to produkty, które prawie wcale się nie różnią. Oczywiście mają w swoim składzie pewne szczególne dodatki, jednak tak naprawdę różnice nie są wielkie. Popularne lakierobejce Sadolin albo Vidaron są dobre w zastosowaniach amatorskich, a więc na przykład przy renowacji mebli albo do drobnych prac remontowych, jednak praktyka uczy, że do podbitek stosować należy jedynie lakierobejce używane przez profesjonalistów. Lista producentów tutaj nie jest długa, ale większość tych firm nie jest szerzej znana.

Nie ma tutaj tak dużej różnorodności, jak w przypadku bejc – praktycznie wszystkie lakierobejce są preparatami rozpuszczalnikowymi (wyjątków od tej reguły jest tylko garstka), w związku z czym twierdząco należy odpowiedzieć na pytanie o to, czy lakierobejca jest szkodliwa – należy nakładać ją w dobrze wentylowanych pomieszczeniach i stosując odpowiednie środki ochronne.

Lakierobejca – jak malować nią drewno?

  • Drewno musi być przygotowane zgodnie z zaleceniami producenta preparatu, a więc szlifowane i wygładzane dokładnie takim papierem, jaki jest zalecany, nie grubszym i nie drobniejszym.
  • Przed nałożeniem lakierobejcy należy drewno oczyścić, odtłuścić i osuszyć.
  • Lakierobejca nie działa na zasadzie „im więcej, tym lepiej”. Producent określa możliwe sposoby nanoszenia preparatu i definiuje pożądaną grubość warstwy – tych zaleceń należy bezwzględnie przestrzegać.
  • Nadmiar lakierobejcy należy zebrać dokładnie tak, jak każe instrukcja nakładania.
  • Należy przestrzegać czasu schnięcia warstwy ochronnej.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.