Udostępnij
Skomentuj

Czy oczyszczacz powietrza usuwa zapachy? Jaki wybrać?

Często brzydkie zapachy w domu pojawiają się niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o czystość i porządek. Czy oczyszczacz może się z nimi uporać?

Chyba pierwszym, co przychodzi na myśl, kiedy myśli się o złej jakości powietrza, jest smog. Jest w tym dużo prawdy – to on jest sprawcą zła, ale… nie całego. W naprawdę zanieczyszczonym powietrzu można znaleźć wiele „skarbów”, a smog jest tylko jednym z nich. Co gorsza – takim powietrzem oddychamy codziennie, nawet w domowym zaciszu. Co wciągamy z każdym wdechem?

Polecane oczyszczacze powietrza

W jaki sposób oczyszczacz powietrza niweluje zapachy?

To, czym oddychamy, wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Niestety coraz częściej słyszymy komunikaty o złym stanie powietrza, zwłaszcza w dużych miastach. Dlatego, aby zadbać o swoje zdrowie i swoich bliskich, coraz więcej osób decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza. Jest to urządzenie, które skutecznie oczyszcza powietrze z drobnoustrojów, cząsteczek kurzu, alergenów, smogu i innych zanieczyszczeń, a także z nieprzyjemnych zapachów, w tym dymu tytoniowego.

Skuteczność oczyszczaczy powietrza jest uzależniona od efektywnej pracy filtra i wentylatora. Włączony wentylator zasysa powietrze, które wewnątrz urządzenia jest oczyszczane przez system filtrujący i następnie wypuszczane z powrotem do pomieszczenia. Profesjonalne oczyszczacze powietrza są wyposażone w wielostopniowe systemy filtrujące, które usuwają z powietrza cząstki kurzu, związki chemiczne, a także alergeny i drobnoustroje. Liczba i rodzaj filtrów wpływa na końcową jakość powietrza w Twoim domu. Wśród urządzeń, które niwelują przykre zapachy, są między innymi oczyszczacz powietrza Webber i oczyszczacz powietrza Sharp.

Jakiego rodzaju zapachy usuwa oczyszczacz?

Jak wiesz, dbanie o czystość i porządek w domu nie zawsze zapobiega pojawianiu się nieprzyjemnych zapachów w domu. Ich źródeł może być bardzo wiele. Aby sobie z nimi poradzić, wiele osób decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza.

Najczęściej nieprzyjemne zapachy pochodzą z kuchni. Wynikają ze sposobu przyrządzania posiłków lub ze złego przechowywania żywności. Warto też zaznaczyć, że podczas gotowania mogą pojawić się nie tylko brzydkie zapachy, lecz także szkodliwe substancje, które następnie unoszą się w powietrzu. Oczyszczacz powietrza Phillips czy oczyszczacze powietrza Samsung doskonale radzą sobie z tego rodzaju zanieczyszczeniami.

Inne przykre zapachy powodują także papierosy i wyroby tytoniowe. Dym tytoniowy jest także źródłem szkodliwych dla zdrowia substancji. Podobne zagrożenie wywołują farby i inne środki chemiczne, wykorzystywane w czasie remontów i prac porządkowych. Problemy z wyeliminowaniem nieprzyjemnego zapachu mają także właściciele zwierząt. Terraria, w których mieszkają różne gryzonie, a także kuweta dla kota negatywnie wpływają na stan powietrza w pomieszczeniu. Tego rodzaju brzydkich zapachów nie można wyeliminować za pomocą odświeżaczy powietrza, które jedynie maskują nieprzyjemną woń. Dobrze radzą sobie z nimi natomiast oczyszczacze powietrza, jeżeli są wyposażone w odpowiedni system filtracji.

Czy oczyszczacz powietrza reaguje automatycznie na zapach?

Oczyszczacz powietrza bardzo dobrze radzi sobie z wyłapywaniem zanieczyszczeń i nieprzyjemnego zapachu w zamkniętych pomieszczeniach takich jak kuchnia, sypialnia czy pokój dziecięcy. Prawidłowe ustawienie urządzenia sprawia, że jest zachowana właściwa cyrkulacja powietrza, a wyłapywanie zanieczyszczeń prostsze. Aby oczyszczacz działał efektywnie, powinien być idealnie dopasowany do rozmiaru pomieszczenia. Przy wyborze efektywnego i skutecznego urządzenia zwróć również uwagę na stopnie filtracji oraz liczbę i rodzaj filtrów. Niezależnie od tego, z jakimi rodzajami zanieczyszczeń i przykrych zapachów masz problem, profesjonalny i dobrze dobrany oczyszczacz powietrza z pewnością sobie z nimi poradzi.

Jaki filtr w oczyszczaczu pochłania brzydkie zapachy?

Systemy filtracyjne, które znajdują się w oczyszczaczach powietrza, opowiadają za to, czy urządzenie jest skuteczne w likwidowaniu nieprzyjemnych zapachów, czy też nie. Urządzenia oczyszczające powietrze wykorzystują różnego rodzaju filtry, które dobrze radzą sobie z usuwaniem drobnoustrojów i zanieczyszczeń, jednak nie zawsze są w stanie zlikwidować brzydkie zapachy pochodzące z różnych źródeł.

Jedynym rodzajem filtra, który jest zdolny do pochłaniania zapachów, jest filtr węglowy. Zbudowany jest on z aktywnego węgla, który posiada dużą powierzchnię aktywną w stosunku do jednostki masy. Dzięki temu charakteryzuje się doskonałymi zdolnościami absorpcyjnymi. Filtr węglowy bardzo dobrze zwalcza nieprzyjemne zapachy pochodzące z różnych źródeł, a przy tym oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków organicznych.

Urządzenia bez filtra węglowego nie pomogą w pozbyciu się niechcianych zapachów. Nie oznacza to, że pozostałe filtry są nieprzydatne. Oczyszczacz powietrza – jak sama nazwa wskazuje – służy do usuwania z powietrza szkodliwych zanieczyszczeń, smogu, drobnoustrojów, alergenów czy kurzu. Tego rodzaju szkodliwe elementy są usuwane przez filtr HEPA. Zakup oczyszczacza powietrza HEPA z węglem aktywnym jest opłacalnym i kompleksowym rozwiązaniem.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.