Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak używać oczyszczacza powietrza?

Zakup oczyszcza powietrza to dopiero początek walki o czyste powietrze. Jak używać tego urządzenia?

Obsługa oczyszcza powietrza

Oczyszczacze powietrza nie są skomplikowanymi urządzeniami. Choć potrafią przefiltrować całe powietrze w pomieszczeniu i wyłapać z niego mikroskopijne drobinki pyłu oraz alergeny, to ich obsługa nie powinna nastręczać żadnych trudności.

Podstawą w nauczeniu się poprawnego użytkowania urządzenia jest przejrzenie instrukcji obsługi. Każdy oczyszczacz jest trochę inny – każde urządzenie ma swoją specyfikę, konkretną budowę, inaczej rozmieszczone przyciski, a nawet różnorodne funkcje. Właśnie z tego względu warto zajrzeć do instrukcji producenta, która zawiera wszelkie detale związane z uruchamianiem i użytkowaniem urządzenia na bieżąco.  To, jak używać oczyszczacza powietrza, powinno zostać opanowane od razu po zakupie urządzenia, by można było płynnie i bezproblemowo korzystać z niego od pierwszych chwil.

Polecane oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze powietrza

Gdzie postawić oczyszczacz powietrza?

Jedną z ważnych kwestii, która ma wpływ na efektywność urządzenia, jest właśnie miejsce usytuowania oczyszczacza. Nie może to być całkowicie przypadkowa przestrzeń, gdyż miejsce powinno zostać wybrane ze starannością. Na jakiej podstawie?

 • Optymalnym miejscem ustawienia oczyszczacza jest pomieszczenie centralne w mieszkaniu lub największe z pomieszczeń. Urządzenia te, na ogół, zwykło się sytuować w salonie, bo to pomieszczenie, w którym przebywa się najczęściej.
 • Oczyszczacz nie może zostać ustawiony bardzo blisko ścian i innych mebli, jeśli zakłócałoby to pobór lub wypuszczanie powietrza. Problematyczne jest również umieszczenie oczyszczacza blisko innych mebli i urządzeń elektrycznych, jeśli korzystamy także z funkcji nawilżania powietrza przy pomocy tego urządzenia.
 • Oczyszczacz powietrza może być użytkowany w salonie, sypialni i wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba filtrowania powietrza. Urządzenie można ustawić bezpośrednio na podłodze lub na niewysokim podwyższeniu.
 • Miejsce ustawienia oczyszczacza powinno być też zależne od jego funkcji, np. oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania powinien być używany w wyjątkowo suchych pomieszczeniach, a z jonizacją tam, gdzie jest dużo innej elektroniki. Bardzo ważny jest też obszar działania – oczyszczacz należy dostosować do metrażu pomieszczenia.
 • Jeśli chodzi o design urządzeń, nie powinien on mieć wpływu na ustawienie. Wiadomo, nie będzie on dekoracją wnętrza, ale można dopasować taki kolor urządzenia  – czarny, biały lub szary – który możliwie jak najlepiej wpasuje się we wnętrze.

Jak korzystać z oczyszczacza powietrza?

Podstawowe użytkowanie oczyszczacza powietrza jest bardzo proste. Urządzenie wymaga podłączenia do prądu i uruchomienia funkcji oczyszczania powietrza. Większość sprzętów tego typu posiada czujniki zanieczyszczeń, które uruchamiają urządzenie, gdy powietrze wymaga filtrowania i wyłączają je, gdy powietrze staje się czyste. Jednak to za mało, by korzystanie z oczyszczacza było maksymalnie efektywne i komfortowe:

 • Jeśli oczyszczacz ma timer, można ustawić urządzenie tak, by działało nawet wówczas, gdy idziemy spać – wyłączy się automatycznie po zaprogramowanym czasie działania. To,  kiedy używać oczyszczacza powietrza, zależy od indywidualnych zapotrzebowań i oczywiście stopnia zanieczyszczenia powietrza.
 • Jeśli oczyszczacz posiada tryb nocny, może pracować nawet całą noc i to w sypialni, gdyż hałas, jaki wówczas emituje jest naprawdę znikomy.
 • Jeśli zanieczyszczenie powietrza jest bardzo silne albo pojawiło się nadzwyczajnie duże stężenie alergenów w powietrzu, można uruchomić tryb turbo (o ile urządzenie go posiada) lub ustawić oczyszczacz na najwyższy bieg. Intensywnej filtracji nie powinno się nadużywać, ale to najlepszy sposób na szybkie oczyszczenie powietrza z niepożądanych drobinek i substancji. To, jak często używać oczyszczacza powietrza, nie jest w zasadzie od niczego zależne. W okresie grzewczym panuje smog, z kolei latem w powietrzu unoszą się pyłki, które mogą uczulać. Także obecność zwierząt w domu, remonty, częste sprzątanie czy gotowanie może powodować konieczność oczyszczania powietrza. Nie można więc jednoznacznie wskazać, jak i kiedy używać oczyszczacza – wszystko zależy od własnych wymagań i oczekiwań.
 • Regularny przegląd filtrów i ich wymiana to konieczność. Nie należy się przy tym sugerować wyłącznie zaleceniami producentów, co do częstotliwości zmiany filtrów, gdyż w niektórych regionach kraju smog i zanieczyszczenia są tak wysokie w sezonie grzewczym, że filtry w tamtejszych urządzeniach wymagają znacznie częstszej wymiany. Nie bez znaczenia jest także koszt wymiany  filtrów i warto go poznać jeszcze zanim kupi się określony model oczyszczacza. Warto wiedzieć, który filtr trzeba kupić, a który wkład nadaje się do czyszczenia.

  Wszyscy producenci – Philips, Boneco, Sharp, Beurer, ART, Fellowes czy inni – dołączają do swoich urządzeń dokładne instrukcje, dotyczące nie tylko specyfikacji technicznej, ale także wskazówki ustawienia i inne przydatne informacje. Dlatego tak ważne jest, by zawsze dokładnie czytać wszystkie dokumenty dotyczące oczyszczacza.

Kiedy używać oczyszczacza powietrza?

Choć mogłoby się wydawać, że oczyszczacza powietrza należy używać wyłącznie w sezonie grzewczym, gdy smog jest najbardziej intensywny i uciążliwy, to nie jest to do końca prawdą. Wiele zanieczyszczeń i pyłów jest w powietrzu obecnych przez cały rok, a poza tym oczyszczacz usuwa z powietrza nie tylko pył i typowo miejskie zanieczyszczenia, ale również alergeny, kurz, zarodniki grzybów i drobnoustroje, a te są obecne w powietrzu niemal przez cały rok.

Należy jednak uważać na oczyszczacze powietrza z nawilżaczem. Odpowiedni poziom nawilżenia powietrza jest niezbędny, by zachować zdrowie. Zbyt suche powietrze powoduje uciążliwe drapanie w gardle, suchość oczu, wysuszenie skóry i śluzówek nosa, co w konsekwencji prowadzi do ciągłych problemów z podrażnieniami i katarem. Z kolei zbyt wilgotne powietrze stanowi idealne warunki do namnażania drobnoustrojów i szkodliwych mikroorganizmów. Dlatego nie powinno się nadużywać funkcji nawilżania. Z kolei to, czy urządzenie jest z- czy bez jonizacji, nie ma żadnego wpływu na to, jak często używać oczyszczacza.

Trudno nie zgodzić się z tym, że to właśnie w sezonie grzewczym oczyszczacze powietrza są użytkowane najbardziej intensywnie – w niektórych domach funkcjonują niemal przez całą dobę. Jednak nie warto, wraz z nastaniem wiosny, odstawiać oczyszczacza do piwnicy, gdyż można go mieć pod ręką przez cały czas i uruchamiać w razie potrzeby lub regularnie, by na co dzień cieszyć się czystym i rześkim powietrzem.

Wielu potencjalnych użytkowników może się wahać przed zbyt częstym używaniem oczyszczacza, ze względu na jego moc i obawy przed zbyt dużym poborem prądu. Można być jednak spokojnym, bo choć każdy rodzaj i model będzie się pod tym względem nieco, to jednak niemal wszystkie oczyszczacze są energooszczędne. Jeśli tylko pozna się wszystkie tajniki działania oczyszczacza, będzie się go używało zgodnie z przeznaczeniem i zauważy się pierwsze efekty – szybko dojdzie się do wniosku, że był to jeden z lepszych zakupów!

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.