Udostępnij
Skomentuj

Czy karta graficzna wymaga dodatkowego zasilania?

Zasilanie karty graficznej wpływa na jej stabilność! Co powinien oferować kabel do karty graficznej?

Zaawansowane karty graficzne, których można używać do wymagających gier oraz programów graficznych to dość drogie rozwiązania. Ich zakup, z uwagi na sporą wartość, powinien być poprzedzony analizą rzeczywistych potrzeb użytkownika, by nie przepłacić za moc, która nie zostanie wykorzystana w praktyce. W internecie bez problemu można znaleźć rankingi najlepszych kart graficznych – w konkretnych przedziałach cenowych i do konkretnych zastosowań. Karty graficzne można podzielić na karty segmentu podstawowego – do zastosowań w komputerach domowych i jednostkach dla graczy; segmentu popularnego – radzące sobie bez problemu ze wszystkimi dostępnymi w danym momencie grami i programami graficznymi; oraz segmentu zaawansowanego – dla wszystkich tych, którzy potrzebują maksymalnej wydajności, najczęściej do pracy w projektach wymagających sporej wydajności ze strony GPU, a także tych, którzy chcą grać w gry komputerowe AAA w rozdzielczości 4K i wyższej.

Zasilanie karty graficznej ma szczególne znaczenie w przypadku najpopularniejszych, a także najbardziej zaawansowanych kart. Na rynku są bowiem konstrukcje, które wymagają sporej mocy dostarczanej przez zasilacz. Jaką moc powinien dostarczać kabel do karty graficznej? Jak wygląda i gdzie go podłączyć? Pomagamy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Dodatkowe zasilanie karty graficznej – co warto wiedzieć?

Niedrogie karty graficzne, zapewniające bardzo skromne osiągi, nie wymagają podłączenia dodatkowego źródła zasilania. To, które dostępne jest na złączu PCI Express, w zupełności wystarcza. Taka karta, po wpięciu do płyty głównej, nie potrzebuje już dodatkowych zabiegów, by poprawnie działać. Wystarczy upewnić się, że została prawidłowo zamocowana, a następnie podłączyć przewód do monitora i to właściwie wszystko – można korzystać z karty.

Najmocniejsze karty graficzne na rynku, takie jak NVIDIA GeForce RTX 3090, potrzebują bardzo dużej mocy dostarczanej przez zasilacz. Mowa tu o wielkościach nawet przekraczających 350 W. Gniazdo PCI Express x16 dostarcza jedynie 75 W, czyli zdecydowanie za mało, by zasilić nawet niektóre z prostszych kart. Wielką mocą charakteryzują się też karty graficzne z najnowszej serii GeForce RTX 4090, które są jedną z lepszych platform dla wymagających graczy i twórców. Sprawdź premierowe egzemplarze i ich specyfikacje:

By korzystanie z takich GPU było możliwe, producenci umieszczają na nich dodatkowe gniazda zasilania. Co do zasady, jest to jedno gniazdo, ale zdarzają się również karty wyposażone w dwa wejścia zasilania. Na szczęście, ich specyfikacja jest zgodna ze standardem zasilaczy ATX. Do zasilenia karty graficznej wymagane jest podłączenie jednej bądź dwóch wtyczek 6-pinowych albo 8-pinowych, które dostępne są na wyposażeniu praktycznie wszystkich zasilaczy. Niestety, sama obecność wtyczek nie oznacza, że zasilacz generuje odpowiednio wysoką moc.

Warto wiedzieć!

Karta graficzna może pobierać nawet 350 W mocy. Co istotne, mowa tu wyłącznie o zapotrzebowaniu energetycznym samej karty, z pominięciem pozostałych podzespołów komputera. Zasilacz do komputera musi uwzględniać zapotrzebowanie całej jednostki, dlatego jego moc powinna być odpowiednio wysoka. W przypadku najbardziej wydajnych kart graficznych zaleca się stosowanie zasilaczy nawet o mocy 1000 W i wydajniejszych.

Czym się charakteryzują gamingowe karty graficzne?

Podstawowym zadaniem kart graficznych przeznaczonych dla graczy jest zapewnienie możliwie jak najwyższej wydajności w popularnych grach. W zależności od klasy danego GPU można oczekiwać, że podstawowy sprzęt poradzi sobie wyłącznie w starszych, prostszych grach. Z kolei w przypadku modeli z wyższej półki cenowej spodziewamy się idealnej płynności i możliwości grania z maksymalną ilością detali – nawet w najbardziej wymagających grach.

Co istotne, zaawansowane karty graficzne dla graczy równie świetnie radzą sobie w programach do obróbki zdjęć, edytowania wideo czy grafiki 3D. Producenci układów GPU publikują nawet specjalne edycje sterowników, zarządzające mocą karty w taki sposób, by wykorzystywać ją możliwie jak najbardziej efektywnie do pracy, a nie tylko do rozrywki. Najlepsze karty graficzne są więc urządzeniami uniwersalnymi – sprawdzającymi się podczas pracy i grania. Przykładem tego jest wspomniana premierowa seria GeForce RTX 4090.

Zasilanie karty graficznej, które może wynosić nawet sporo ponad 300 W, powoduje wydzielanie się sporej ilości ciepła. Z tego powodu zaawansowane układy GPU wyposażone są w rozbudowane sekcje chłodzenia, złożone z dwóch, a czasem nawet trzech wentylatorów, rozpraszających ciepło z umieszczonych pod nimi radiatorów i ciepłowodów. Odpowiednio rozbudowany układ chłodzenia karty to niższa temperatura pracy, a zatem wyższa kultura pracy komputera. Należy o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na utrzymaniu ciszy podczas pracy z komputerem.

Co do zasady, najwyższą kulturą pracy zapewniają układy niereferencyjne, produkowane przez poszczególnych dostawców podzespołów komputerowych. Właśnie takie karty oferują również większą wydajność, za sprawą fabrycznie zwiększonych częstotliwości pracy układu i pamięci VRAM. Do najpopularniejszych dostawców układów niereferencyjnych należą tak znane marki, jak ASUS, Gigabyte czy MSI. Można również spotkać karty od innych producentów: EVGA, Zotac, Palit czy KFA2. Popularne są również konstrukcje oferowane przez producentów wykorzystujących układy firmy AMD: Sapphire czy Power Color.

Jakie kable zasilające do karty graficznej wybrać?

Kabel do karty graficznej, co do zasady, nie jest przewodem kupowanym oddzielnie. Jest jednym z elementów zasilacza, który kupiliśmy do zasilania naszego komputera. W zależności od tego, czy nasz zasilacz jest konstrukcją modularną, czy też nie, kabel do karty graficznej może być odłączany bądź przymocowany na stałe. W niższym segmencie cenowym dominują zasilacze o konstrukcji zamkniętej, która nie pozwala na swobodne odłączanie i dołączanie przewodów. Konstrukcje modularne są odpowiednio droższe, jednak też, co do zasady, lepiej wykonane. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu zasilacza o budowie modularnej, można lepiej zapanować nad bałaganem wewnątrz obudowy komputera, eliminując zbędne, niewykorzystywane przewody. 

Najczęściej spotykane wersje kabli do karty graficznej to:

 • 6-pin – zasilanie z kabla zakończonego wtyczką sześciopinową,
 • 2 x 6-pin – zasilanie pochodzi z dwóch kabli zakończonych wtyczką sześciopinową,
 • 2 x 8-pin – zasilanie z dwóch kabli zakończonych wtyczką ośmiopinową.

Karty graficzne o wysokiej wydajności wymagają dodatkowego zasilania z kabli 6-pin lub 8-pin, a w przypadku najbardziej zaawansowanych rozwiązań zasilanie realizowane jest poprzez kable 6+8-pin lub 8+8-pin.

Współcześnie zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest 2 x 8 - pin. Oznacza to, że praktycznie wszystkie zasilacze przystosowane są do zasilania właściwie dowolnego układu graficznego, o ile tylko moc nie jest limitem. Wtyczka zbudowana jest w ten sposób, że do standardowych sześciu pinów można dołączyć dwa dodatkowe, tworząc rozwiązanie 8-pinowe.

Jak kupić zasilacz odpowiedni do zestawu gamingowego?

Zasilanie karty graficznej to nie jest taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wiele osób, które decydują się na samodzielną budowę zestawu komputerowego, często oszczędza na zasilaczu, chcąc przeznaczyć możliwie jak największą część z posiadanego budżetu na komponenty bezpośrednio odpowiedzialne za wydajność. Czy takie postępowanie jest słuszne? Tylko w niewielkiej części. Decydując się na zakup procesora czy karty graficznej o wysokiej lub bardzo wysokiej wydajności nie możemy zapomnieć o tym, że kupujemy sprzęt wymagający sporej ilości energii elektrycznej do pracy. Dostawa tej energii musi odbywać się bez jakichkolwiek zakłóceń, gdyż tylko wtedy wspomniane komponenty będą pracować stabilnie. Z tego właśnie powodu, budując mocne komputery, nie można oszczędzać na zasilaniu.

Kabel do karty graficznej, w jaki wyposażony jest zasilacz, też powinien być odpowiedniej jakości. Dość powiedzieć, że nowe komputery wyposażone są w przeszklone obudowy, a to jeden z nielicznych przewodów, który pozostaje widoczny. Dobrze zatem zwrócić uwagę na to, by przewody były nie tylko solidne, ale też zabezpieczone solidnym oplotem, co podnosi wrażenie solidności, ale też nadaje estetyki.

Kupując zasilacz do zestawu gamingowego, należy kierować się przede wszystkim:

 • mocą,
 • sprawnością – ilością mocy dostarczanej do podzespołów komputera. Im wyższa sprawność, tym mniej energii elektrycznej jest tracone,
 • zastosowanym chłodzeniem – w przypadku zasilaczy o dużej mocy powinno być to chłodzenie aktywne (z dodatkowym wentylatorem),
 • rodzajem wtyczek zasilających, w jakie model został wyposażony,
 • zastosowanymi filtrami zabezpieczającymi – przed zbyt niskim lub wysokim napięciem, a także zapobiegające przegrzaniu lub zwarciu zasilacza,
 • maksymalnym obciążeniem na linii 12 V – to ona odpowiada za dostarczenie mocy do procesora i karty graficznej,
 • przyznanym certyfikatem,
 • renomą producenta,
 • ceną.

Zasilanie karty graficznej wymaga, co do zasady, zastosowania odpowiedniego zasilacza. Tylko solidna, sprawdzona i wydajna konstrukcja sprawi, że karta będzie pracować stabilnie i niezawodnie w każdych warunkach, również pod sporym obciążeniem.

Kabel do karty graficznej wydaje się czymś banalnym i oczywistym, jednak nie zawsze tak jest. Zwłaszcza że nie wszystkie zasilacze oferują możliwość podłączenia najwydajniejszych kart na rynku.

Jak zatem wybrać odpowiedni zasilacz? Najlepiej skierować się na stronę internetową jednego z producentów tych urządzeń, gdzie po podaniu parametrów naszego komputera otrzymamy konkretną rekomendację, która z pewnością nas nie zawiedzie.

Udostępnij
4,6
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.