Udostępnij
Skomentuj

Co warto wiedzieć o adapterach do aparatu i obiektywów?

Nawet jeśli masz obiektyw niepasujący do Twojego aparatu, wykorzystasz go. Sprawdź, jaki adapter zastosować.

Fakt, że obiektywy nie są uniwersalne, wynika przede wszystkim z tego, że rodzaje aparatów oraz ich konkretne modele także różnią się między sobą. Sytuacja ta występuje zwłaszcza pomiędzy sprzętami innych marek, ponieważ każda firma stosuje własne systemy mocowania, często nieodpowiednie dla produktów konkurencji. W ciągu rozwoju fotografii poszczególne marki tworzyły autorskie rozwiązania nie tylko w kwestii mocowań, ale także sterowania obiektywem, na przykład, by zastosować autofocus czy ustawić przysłonę.

Jakie są rodzaje mocowań obiektywów?

Mocowania obiektywów są różnorodne, zwłaszcza ze względu na typ aparatu, w jakim są stosowane. Jedynie zakup szkła i aparatu tej samej firmy gwarantuje ich pełną kompatybilność.

Na rynku spotkasz także firmy, produkujące tylko akcesoria i obiektywy do aparatów. Są one dostosowywane do rozwiązań używanych przez producentów, dlatego to informacja o rodzaju mocowania w sprzęcie, który posiadasz, jest kluczowa dla właściwego dobrania obiektywu.

Z powodu konkurencyjnych rozwiązań w zakresie mocowania obiektywów, użytkownik nie może tak łatwo korzystać równocześnie z urządzeń od różnych producentów. Zjawisko niekompatybilności pojawia się także w przypadku starego obiektywu, którego chcesz użyć w nowej lustrzance (nawet jeśli pochodzą z tej samej firmy, choć jest to już rzadziej występująca sytuacja).

Jednak problem ten w prosty sposób rozwiązuje adapter fotograficzny, który umożliwia zamontowanie wielu obiektywów do tego samego (teoretycznie niepasującego) aparatu. Jeżeli chcesz wykorzystywać także posiadane do tej pory filtry, zwróć uwagę na redukcję filtrowaną, modyfikującą średnicę obiektywu. Przejściówki do obiektywów stają się zatem szansą na zwiększenie zakresu funkcjonalności Twojego sprzętu, ponieważ nie będziesz już więcej uzależniony od dodatków dedykowanych tylko dla niego. Wiadomość ta z pewnością ucieszy szczególnie posiadaczy bezlusterkowców, gdyż wybór obiektywów do tych aparatów nadal jest niewielki.

Polecane adaptery do aparatów

Czym jest adapter do obiektywu?

Adaptery do obiektywów – jak już wspomniano – są niewielkimi urządzeniami, które pozwalają na przełączenie niepasującego obiektywu do dowolnego rodzaju aparatu. Mają formę pierścienia i nie sprawiają problemów w montażu, są mocowane do aparatu na tej samej zasadzie co obiektyw. Stanowią swego rodzaju pośrednika – do nich przykręca się właściwy obiektyw. Nic więcej nie musisz robić, by cieszyć się korzystaniem z innego obiektywu.

Rodzaje adapterów do obiektywów

Adaptery fotograficzne występują w dwóch podstawowych rodzajach. Najprostszy to taki, który nie przenosi elektroniki. Drugi umożliwia także przenoszenie funkcji elektronicznych, co znaczy, że z poziomu aparatu skorzystasz z autofocusa czy stabilizacji obrazu.

Szczególną uwagę powinieneś zachować, gdy chcesz korzystać z analogowego obiektywu. Zdarza się, że zastosowanie starszego modelu w lustrzance lub bezlusterkowcu skutkuje koniecznością ręcznego dopasowywania ustawień, ponieważ mimo adaptera z przeniesieniem elektroniki, dostęp do wszystkich funkcji nie jest możliwy.

Najtańszym rozwiązaniem będzie wybór adaptera bez przeniesienia elektroniki, którego cena waha się już od 30 do 50 zł. To prosta metalowa tulejka o dwóch różnych bagnetach. Ich kombinacji jest wiele. Jednocześnie ten wybór wiąże się z jedną istotną wadą, jeżeli będziesz chciał podłączać nowsze szkła. Ze względu na brak przeniesienia elektroniki nie ma także możliwości sterowania przysłoną z poziomu aparatu. Nowe obiektywy zazwyczaj nie mają własnego pierścienia przysłon, dlatego ten zestaw okazuje się być mało funkcjonalny. Tanich adapterów najlepiej używać z obiektywami manualnymi.

Bardziej skomplikowane adaptery z przeniesieniem elektroniki są równocześnie dużo droższe. Ich cena zaczyna się w okolicach 400 zł, a może sięgać nawet do 2000 zł. Jednak jej wzrost bezpośrednio przekłada się na niezawodność urządzenia oraz szybkość jego działania. Przeniesienie elektroniki gwarantuje sterowanie przysłoną z poziomu aparatu, a także korzystanie z innych możliwości obiektywu, takich jak autofocus czy stabilizacja optyczna. W danych EXIF wykonanych za pomocą takiego zestawu zostają zapisane także takie informacje, jak ogniskowa obiektywu oraz rodzaj użytej przysłony.

Adaptery do obiektywów speedbooster

Szczególnie wartym uwagi rodzajem adapterów, występujących zarówno w wersji z przeniesieniem elektroniki jak i bez, są adaptery typu speedbooster. Redukują one długość ogniskowej, w wyniku czego wprowadzają szerszy kąt widzenia w korpusach, które posiadają mniejsze matryce. Kolejną ich zaletą jest zwiększanie jasności obiektywu, ze względu na to, że światło skupia się na mniejszej powierzchni dzięki znajdującej się w środku soczewce.

Adapter do obiektywu z filtrem szarym

Na rynku znajdziesz również ciekawą opcję adapterów z wbudowanym filtrem szarym. Nie ma wtedy konieczności kupowania filtru ND dla każdego obiektywu, ponieważ jest on zastosowany już na poziomie adaptera. Dzięki ruchomemu pierścieniowi i można regulować ilość światła, jaka będzie przepuszczana.

Jeżeli stosujesz inne modele obiektywów niż te właściwe dla Twojego aparatu, oprócz przejściówek do obiektywów mogą przydać Ci się także konwertery. Ich działanie polega na modyfikowaniu właściwości obiektywu przez dodatkowe soczewki. Można wyróżnić wśród nich kilka rodzajów: konwertery tele, które zawężają kąt widzenia; konwertery makro, pozwalające na duże przybliżenie oraz konwertery szerokokątne, zwiększające kąt widzenia.

Jak dobierać adapter do aparatu i obiektywów?

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, kiedy chcesz wybrać dobry adapter do swojego aparatu i obiektywu, jest rodzaj mocowania, jaki posiadasz. Kiedy już wiesz, jakie mocowanie obiektywu powinieneś kupić, możesz zastanowić się nad funkcjonalnością adaptera.

W przypadku, gdy planujesz korzystać z obiektywów manualnych, wybierz adapter bez przenoszenia elektroniki. Jeśli przydadzą Ci się funkcje elektroniczne, zdecyduj się na model, który je zapewnia. Rozważ także, jak ważne dla Ciebie są dodatkowe udogodnienia, zapewniane na przykład przez adaptery z wbudowanym filtrem ND lub te typu speedbooster.

Jednak ostateczna decyzja o zakupie konkretnego mocowania do obiektywu – która w konsekwencji przekłada się na jego funkcjonalność – będzie wynikała również z wielkości budżetu, jaki jesteś w stanie przeznaczyć. Choć w ogólnym rozrachunku, opcje uzyskane przez adaptery fotograficzne przyczyniają się do pewnych oszczędności (możesz wybierać modele obiektywów spośród bardziej konkurencyjnych ofert).

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.