Udostępnij
Skomentuj

Jaki obiektyw do makrofotografii kupić? Najlepsze obiektywy makro

Makrofotografia wymaga obiektywu, który pozwoli na wykonywanie zdjęć w skali 1:1. Co jest ważne przy zakupie?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze obiektywu do makrofotografii?

Na rynku dostępnych jest wiele obiektywów do specjalistycznych zastosowań. Wśród nich znajdziesz niejeden obiektyw do makrofotografii, ceniony przez wielu pasjonatów i profesjonalistów. Takie obiektywy makro umożliwiają wykonywanie wysokiej klasy zdjęć pełnych szczegółów. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze takich szkieł? Jak znaleźć najlepszy stosunek ceny do jakości? Ważne jest, abyś pamiętał o najważniejszych kryteriach opisanych poniżej.

Oczywiście, podstawowym parametrem, który ze sprzętu czyni prawdziwy obiektyw do zdjęć makro, jest skala odwzorowania. Najlepsze obiektywy makro dysponują skalą 1:1 albo nawet większą, pozwalającą na dokładne zobrazowanie niewielkich owadów czy roślin. Do mniej wyszukanych zastosowań, jak fotografie większych insektów, detali technicznych czy kwiatów, możesz naturalnie używać soczewek o proporcji 1:2 czy 1:4.

Profesjonaliści przy wyborze narzędzi zawsze kierują się jakością finalnego obrazu. Nie jest ona zależna wyłącznie od samej skali. Wysokiej klasy obiektyw Canon musi oferować dobrą rozdzielczość, doskonały kontrast i perfekcyjne odwzorowanie detali. Ważna jest również jasność – tak zwana światłosiła – odzwierciedlająca stosunek otworu do przysłony. Jasny obiektyw do makrofotografii oznacza efektywną pracę nawet w gorszych warunkach oświetleniowych.

Ponieważ fotograf makro przebywa bardzo blisko uwiecznionego obiektu, często musi korzystać z mocnej lampy błyskowej, która zapewnia jasne światło przy wysokim zoomie. Coraz więcej makrofotografów, szczególnie tych wykonujących zdjęcia studyjne, decyduje się też na zastosowanie lampy pierścieniowej. Kupując obiektyw do makro, sprawdź zatem, czy producent nie dołącza dodatkowych użytecznych elementów do zestawu.

Co to jest obiektyw makro?

Obiektywy makro służą do fotografii zbliżeniowej. Oznacza to, że soczewki w tych urządzeniach są bardzo wysunięte w kierunku fotografowanego obiektu, co pozwala na wykonywanie zdjęć z bardzo bliskiej odległości — nawet kilku centymetrów. W zdjęciach makro obiektyw pozwala na wykonywanie obrazów w skali 1:1, co oznacza, że jeśli obiekt ma 1 cm długości, to zostanie odwzorowany na zdjęciu właśnie w tym rozmiarze.

Makrofotografia wymaga jednak, aby odległość soczewki od fotografowanego przedmiotu była dwukrotnie większa od ogniskowej. Tylko w ten sposób przedstawisz niezbędne detale. Istnieją obiektywy makro zoom – zmiennoogniskowe – ale jednak profesjonalny obiektyw przeznaczony do zdjęć makro będzie niemal zawsze stałoogniskowy. Dobrej jakości obiektyw makro Sigma może na przykład mieć ogniskową od 40 mm do 200 mm i dość wysoki poziom jasności.

Oczywiście, porządny obiektyw Nikon pozwoli fotografowi na wykonywanie zdjęć znakomitej klasy, ale nie zastąpi szerokokątnych soczewek ani teleobiektywu. Wiele osób interesujących się pobieżnie makrofotografią może wybrać tani aparat albo wykonywać zdjęcia niewielkich detali polegając na zoomie optycznym w telefonie, ale jakość stworzonych w ten sposób obrazów nie będzie tak dobra, jak w przypadku dedykowanego obiektywu makro.

Obiektywytego typu umożliwiają doskonałe przedstawienie obiektów w ich rzeczywistej wielkości. Najczęściej kojarzą się ze zdjęciami przyrody – kwiatów lub owadów – ale stosuje się je wszędzie tam, gdzie istotne jest wierne odtworzenie szczegółów. Obiektyw makro przyda się więc w dziedzinach takich jak elektronika, mechanika precyzyjna, moda czy nauki ścisłe. Są to wszechstronne urządzenia i wykorzystują je też portreciści i reporterzy.

Polecane obiektywy

Robienie zdjęć w trybie makro wymaga od Ciebie nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale przede wszystkim zupełnie innego spojrzenia na świat. Fotograf korzystający z obiektywu makro dostrzega wcześniej niewidoczne kształty, kolory i tekstury. To bardzo ważna zdolność w tym zawodzie, dlatego makrofotografia jest coraz częściej wykorzystywana jako metoda szkoleniowa. Obiektyw do zdjęć makro może przydać się też np. artystom-fotografikom czy osobom z branży modowej.

Zatem jaki obiektyw do makro wybrać? Ogniskowa 90-105 mm jest powszechnie uznawana za idealny wybór przy makrofotografii, ponieważ pozwala zbliżyć się do obiektu bez zakłócania jego spokoju. Gdy używasz krótszych ogniskowych, przednia część obiektywu będzie na tyle blisko tematu zdjęcia, by mogła rzucić na niego cień. Z drugiej strony mniejszy fokus to jedyny sposób na uzyskanie szerokokątnej perspektywy w tego typu fotografii.

Dokładny dobór obiektywu do makrofotografii zależy od Twojego modelu aparatu. Niestety standardy różnych producentów nie są uniwersalne i obiektyw makro Sony E nie będzie pasować do body od firmy Olympus. Rozwiązaniem mogą okazać się urządzenia od niezależnych wytwórców. Nasz ranking obiektywów zawiera jednak kilka ciekawych propozycji, dzięki którym znajdziesz odpowiedni sprzęt, czy to dla amatorów, czy dla ekspertów od zdjęć przyrody i detali.

Do największych producentów aparatów należą Nikon i Canon, i to te standardy mocowań obiektywów cieszą się najwyższą popularnością. Wielu niezależnych wytwórców zajmuje się wyrobem doskonałej optyki dla tych modeli. Możesz łatwo znaleźć na przykład obiektyw makro Sigma do lustrzanki Nikon. Zaraz po tych dwóch gigantach plasuje się sprzęt od Sony. Do niedawna firma ta kojarzyła się z tanimi kompaktami, lecz typowy obiektyw makro Sony także oferuje świetną jakość obrazu.

Jaka ogniskowa powinna być w obiektywie makro?

Ogniskowa to odległość między centrum soczewki a punktem, w którym skupiają się promienie świetlne mające trafić na matrycę aparatu. Im wyższa, tym dłuższy i masywniejszy obiektyw — zwłaszcza w przypadku profesjonalnego sprzętu. Obiektywy makro mają wysoką ogniskową zapewniającą precyzyjny obraz – a dłuższe obiektywy nie płoszą owadów, co nie jest bez znaczenia. Często trzeba godzinami czekać na odpowiedniego „modela”.

Typowy obiektyw do makro jest stałoogniskowy. Można jednak znaleźć obiektywy zmiennoogniskowe, czyli zoomy wyposażone w funkcje makrofotografii. Takie urządzenia najczęściej pozwalają uzyskać skalę odwzorowania 1:4 lub 1:3, ale jakość wykonywanych zdjęć jest często słabsza niż w wypadku dedykowanych obiektywów. Z drugiej strony to dobry wybór dla osób zaczynających swoją przygodę z fotografowaniem detali.

Obiektyw do makrofotografii ma fokus w przedziale od 60 do 200 mm. Najbardziej popularne są jednak takie o ogniskowych około 100-120. Możesz również znaleźć obiektywy o fokusie mniejszym niż 100 milimetrów, ale na ogół bardzo trudno jest zrobić doskonałe zdjęcia małych detali przy bardzo małej ogniskowej. Możesz nie tylko spłoszyć owady, lecz także Twój oddech może na przykład rozwiać pyłek na kwiatach.

Autofocus, stabilizacja i przysłona w obiektywach makro

Wyjątkowość fotografii makro w dużym stopniu zależy od ich ostrości. Po to wykonywuje się zdjęcia w skali 1:1, by ukazać jak najwięcej szczegółów. Dlatego obiektyw do makro bardzo często ma autofocus, który automatycznie skupia się na fotografowanym obiekcie. Wielu zawodowców woli jednak ustawiać ostrość ręcznie za pomocą pierścienia na obiektywie. Im większa elastyczność i łatwość obsługi sprzętu, tym lepiej.

Inną kluczową kwestią jest stabilność. Profesjonaliści często korzystają ze statywów, zwłaszcza gdy mają do czynienia z fotografią przyrodniczą. Dobrej jakości obiektyw Sony będzie miał także system optycznej stabilizacji obrazu, dzięki czemu automatycznie zredukuje czas naświetlania i zapewni większą elastyczność przy robieniu zdjęć w skali 1:1. To bardzo użyteczna funkcja, zwłaszcza w wypadku obiektywów o długich ogniskowych.

Doświadczeni fotografowie wiedzą, że im szersza jest przysłona, tym płytsza głębia ostrości. Oznacza to, że jasna przysłona, otwarta bardzo szeroko, sprawi, że obrazy będą bardzo nieostre — a w fotografii makro głębia zdjęcia to kwestia milimetrów. Idealna wartość przysłony dla obiektywów makro to ok. f/3.5-4. Jasny obiektyw do zdjęć makro pozwoli ci uzyskać jak najlepszą ostrość dla całej klatki.

Czy warto kupić obiektyw do makrofotografii?

Obiektyw do makrofotografii nie jest tani. To specjalistyczny dodatek do lustrzanki. Jeżeli jesteś zawodowcem albo artystą poszukującym nowych tematów lub możliwości wykonywania pięknych, szczegółowych zdjęć przyrody, obiektyw do makro będzie naturalnym wyborem. Profesjonalni klienci mogą zainwestować w takie obiektywy z wyższej półki, zapewniające zdjęcia najwyższej klasy. Nie bez znaczenia są też dodatkowe zastosowania takich soczewek.

Co robić, gdy jesteś amatorem, którego pasjonuje fotografia makro? Nawet tani obiektyw do zdjęć makro może być pod względem kosztów porównywalny z ceną samej lustrzanki, nie mówiąc już o aparacie kompaktowym. Taki obiektyw to jednak inwestycja na lata, który potrafi też często zastąpić obiektywy portretowe. Jeśli ciekawi cię przyroda w skali mikro, nawet droższy obiektyw może być dobrym wyborem.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.