Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/co-to-jest-smart-tv-jaki-najlepszy-jak-wybrac/380/ 2020-02-19 11:11:03.000000

Co to jest Smart TV? Jaki najlepszy? Jak wybrać?

Czy warto sięgnąć po Smart TV? Jak wybrać najlepszy telewizor z inteligentnymi funkcjami?

Smart TV – co to takiego? Jak działa telewizor Smart TV?

Telewizory typu Smart są obecne w sprzedaży już dawna, ale warto wyjaśnić, co to jest funkcja smart w telewizorze, by rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat.

Polecane telewizory Smart TV

Smart TV – czasami bywa nazywany inteligentnym telewizorem, a w praktyce jest to urządzenie oferujące ogrom funkcji, jakich nie znajdziemy w klasycznym odbiorniku telewizyjnym. Nazwa Smart TV nawiązuje do rozszerzonych funkcji telewizora, co umożliwia instalacje dodatkowych aplikacji, korzystanie z serwisów społecznościowych, wygodne przeglądanie Internetu oraz używanie komunikatorów głosowych.

Telewizory z funkcją Smart TV pozwalają uruchamiać specjalnie przygotowane, natywne aplikacje, korzystać z Internetu, czy też rozmawiać ze znajomymi przez Skype'a. Urządzenia te są sterowane za pomocą pilota, choć powoli powstają rozwiązania, które umożliwiają sparowanie telewizora ze smartfonem czy tabletem.

Niekwestionowanym liderem w branży inteligentnych telewizorów (szczególnie na rynku polskim) jest marka Samsung, która wprowadziła na rynek takie elementy jak obsługa komend głosowych czy sterowanie gestami dwóch dłoni. Inni producenci nie pozostają w tyle i cały czas rozwijają swoje produkty, dzięki czemu oferta telewizorów typu Smart jest obecnie bardzo szeroka.

Jak wybrać telewizor Smart TV?

Asortyment telewizorów tego typu jest na tyle szeroki, że nie tak łatwo będzie podjąć decyzję o zakupie konkretnego urządzenia. By wybrać najlepszy wariant inteligentnego telewizora dla siebie, warto kierować się poniższymi kwestiami:

 • Wielkość ekranu – to kwestia priorytetowa przy zakupie jakiegokolwiek telewizora, w tym telewizora Smart. Wielkość ekranu warto dobrać do pomieszczenia tak, by zyskać komfortowe warunki podczas oglądania. Im większa przekątna ekranu, tym większą odległość od odbiornika należałoby zachować.
 • Kształt ekranu – wśród telewizorów Smart znajdziemy zarówno modele o płaskim ekranie, jak również telewizory z zakrzywionym ekranem. Co wybrać? Ekran płaski jest bardziej uniwersalny i zapewnia lepsze kąty widzenia, a ekran zakrzywiony sprawdza się raczej w niewielkim gronie, gdy wszyscy oglądający telewizor mogą siedzieć w miarę naprzeciwko urządzenia.
 • Typ wyświetlacza – choć wciąż można spotkać jeszcze telewizory z wyświetlaczem LCD, to są to pojedyncze urządzenia wśród sprzętów Smart TV. W tej grupie urządzeń dominują telewizory z ekranem LED lub OLED i QLED, ale dwa ostatnie są dostępne w mniejszym zakresie i podnoszą cenę urządzenia.
 • Zastosowany system operacyjny – telewizory Smart TV są wyposażane w określony wariant systemu operacyjnego. Do najczęściej stosowanych systemów należą: WebOS, Smart Hub, Android, Philips Smart TV oraz wiele innych systemów. Warto zwrócić uwagę na ich funkcjonalność i obsługę.
 • Wi-Fi – chociaż trudno wyobrazić sobie Smart TV bez Wi-Fi, to są urządzenia bez tej opcji komunikacji bezprzewodowej. Telewizory Wi-Fi są jednak bardziej funkcjonalne, a ich wybór jest znacznie większy.
 • Design – telewizor jest ważnym akcentem w pomieszczeniu. Wśród telewizorów Smart TV można znaleźć urządzenia o klasycznym lub futurystycznym designie, o różnorodnych kolorach obudowy i mniej lub bardziej designerskiej podstawie.
 • Kwestie związane z montażem – telewizory Smart TV mogą być wyposażone w podstawkę, która umożliwi ich ustawienie na komodzie lub na stoliku pod telewizor, ale powinny być także wyposażone w opcję montażu ściennego w systemie VESA.
 • Klasa energetyczna – im wyższa klasa energetyczna, tym mniejsze zużycie energii podczas użytkowania urządzenia.
 • Cena – to jeszcze jeden z kluczowych parametrów przy zakupie Smart TV. Cena urządzeń z tej kategorii może być różna. Najtańsze telewizory Smart można kupić już za niespełna 1000 złotych, ale za najlepsze urządzenia tego typu trzeba będzie zapłacić kilkakrotnie więcej.
 • Marka – telewizory Smart TV są obecne w asortymencie wielu marek. Warto wybrać urządzenie jednego z wiodących producentów.
 • Akcesoria – telewizory tego typu są standardowo wyposażone w piloty zdalnego sterowania. Jeśli istnieje taka możliwość, warto wybrać pilot wyposażony w pełną klawiaturę QWERTY, która ułatwi wprowadzanie tekstu w pole wyszukiwarki czy przeglądarki internetowej. Kolejnym popularnym dodatkiem do telewizora jest kamera, a jeśli telewizor nie posiada wbudowanej kamerki, warto zainteresować się kupnem dedykowanej kamery, która umożliwi rozmowę poprzez Skype'a.

Czy warto kupić telewizor Smart TV?

Chociaż telewizory i funkcja smart są już niemal standardem, to nie każdy decyduje się na zakup tego rodzaju odbiornika TV. Telewizory Smart TV mają nie tylko zalety, ale również wady. Jakie? Warto przekonać się o tym jeszcze przed zakupem.

Zalety i wady Smart TV

ZALETY

 • Dostęp do szerokiej bazy aplikacji.
 • Możliwość korzystania z programów na żądanie.
 • Możliwość przeglądania stron internetowych bezpośrednio na telewizorze.
 • Swobodny dostęp do serwisów społecznościowych, a także do komunikatorów.

WADY

 • Wysoka cena w porównaniu ze zwykłymi telewizorami.
 • Aplikacje oraz połączenia internetowe działają na Smart TV dobrze, jeśli posiada się szybkie łącze.

Funkcja Smart TV w nowoczesnych telewizorach pomału staje się standardem, a oprogramowanie oraz aplikacje do nowoczesnych telewizorów są coraz lepsze. Jeśli cenimy sobie innowacyjność i multimedialne rozwiązania najnowszego typu, to Smart TV jest tym, co doskonale się u nas sprawdzi. Jeśli zaś szukamy telewizora dla osoby starszej albo dla tych, którzy oglądają telewizję wyłącznie sporadycznie i nie przepadają za nowatorskimi gadżetami, to lepszym wyborem okaże się zwykły telewizor.

Co to jest Smart TV Alliance?

Początkowo producenci Smart TV tworzyli własne systemy i standardy przez co trudno było używać urządzeń różnych firm np. telewizora oraz smartfona. Aby ujednolicić rynek i wypracować wspólne, otwarte środowisko podpisano porozumienie. W ten sposób zarówno programiści jak i producenci Smart TV mogą opracowywać spójne rozwiązania, przyspieszając jednocześnie prace nad ofertą sklepów z aplikacjami. Obecnie do Smart TV Alliance należą LG, Philips, Toshiba, Qualcomm, TP Vision, Panasonic, IBM.

Polecane telewizory z Ambilight:

Technologia Abmbilight:

Wykraczający poza ekran system Ambilight nie tylko przybliża Cię do akcji, ale sprawia, że jesteś jej częścią. Jeśli jesteś podekscytowany tym, co potrafi technologia OLED, poczekaj aż usiądziesz przed telewizorem OLED+ z oświetleniem Ambilight.

Jakie są aplikacje na Smart TV?

Smart TV pozwala na korzystanie z aplikacji niekiedy zbliżonych do tych instalowanych na telefonach komórkowych. Problemem, w zależności od producenta telewizora, może być dostępność polskojęzycznych aplikacji. Najczęściej spotyka się:

 • ipla – platforma umożliwiająca obejrzenie filmów, seriali, programów na żądanie. W ofercie znajdują się głównie produkcje stworzone dla stacji działających pod banderą Polsatu.
 • TVN Player – podobnie jak ipla umożliwia oglądanie programów bez trzymania się sztywnego harmonogramu.
 • tvp.pl – udostępnia bazę seriali, filmów oraz programów publicystycznych.
 • pl – to przede wszystkim wypożyczalnia filmów z bogatą ofertą.
 • Smart Hub – aplikacja instalowana w produktach Samsunga; udostępnia m.in. narzędzie do rekomendowania audycji telewizyjnych.
 • Social TV – aplikacja pozwala na komentowanie oraz obserwowanie komentarzy pisanych przez znajomych i przyjaciół na Facebooku czy Twitterze odnośnie oglądanego programu.
 • aplikacje odpowiadające za połączenie z serwisami społecznościowymi m.in. YouTube, Facebook, Twitter.

Jak podłączyć Smart TV do Internetu?

Obecnie telewizory umożliwiają skorzystanie z dwóch sposobów:

 • za pomocą Wi-Fi – jeśli w domu działa router.
 • za pomocą kabla Ethernet.

Czy zwykły telewizor może mieć funkcje Smart TV?

Producenci zdają sobie sprawę, że nie każdy wymieni stary odbiornik na nowy inteligentny telewizor. Poszerzają więc ofertę o takie urządzenia jak odtwarzacze Blu-Ray z funkcją Smart TV. Osoba korzystająca z takiego rozwiązania może cieszyć się podobnymi możliwościami: korzystać ze sklepu z aplikacjami poprzez Wi-Fi czy zamawiać filmy w serwisach VOD.

Istnieje również możliwość zakupienia specjalnej przystawki (dongle) Smart TV opartej o system Android, która rozszerzy funkcjonalność zwykłego telewizora. Zestawy można zakupić już nawet od 100 zł (choć w tak tanie rozwiązanie nie warto inwestować – działa zbyt wolno powodując jedynie irytację użytkownika), niektórzy producenci oferują dodatkowo klawiaturę QWERTY poprawiającą komfort użytkowania.

Telewizory Smart TV to, bez wątpienia, urządzenia niezwykle popularne i chętnie wybierane. Jeśli planujemy wymianę bądź zakup telewizora, to zdecydowanie warto zainteresować się właśnie telewizorami Smart TV.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
4,9
7 ocen
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Szukam smarta w okolicy 2 tys. Co sądzicie o panasonic 47AS650E? Na korzyść u niego bardzo niski pobór energii, niski Input Lag no i dobre nasycenie kolorów. Ktoś go użytkuje?
Właśnie zastanawiam się nad kupnem tego odbiornika. Narazie przeczytałem jedną niezbyt dobrą opinią dotyczącą Smart tv w tym telewizorze.
Po co kupować coraz nowsze gadżety, których liczne funkcje nie są dopracowane, bo robione w pośpiechu? Każda propozycja ma swoje wady. Zamiast cieszyć się użytkowaniem, będziemy mieli okazję do irytacji, stresu i skracania sobie życia. Albo więc poczekać, albo pójść na spacer w ciekawą okolicę. Potem już na ogół nie ma się chęci na ekstrawagancje domowe. No i kasa zostaje w kieszeni ;-)
Smart TV to pomyłka. Producenci nie wspierają starszych modeli telewizorów w zakresie dostępności aplikacji, nie wspierają standardowych urządzeń typu klawiatura, mysz kamera, mikrofon, nie odpowiadają za dostępność podstawowych (a i tak dość słabych) aplikacji (np. youtube od lipca 2017).
Zamiast tego polecam jakikolwiek PC/laptop z bezprzewodową klawiaturą i myszą. Podłączony do TV po HDMI, może stać gdziekolwiek. Ma dysk, więcej pamięci, normalny system operacyjny, pod którym zainstalujesz i uruchomisz wszystko, napęd optyczny, porty USB, itp. Jedyny mankament to to, że trzeba go uruchamiać oddzielnie od TV, ale czy zawsze oglądając telewizję korzystamy z tych wszystkich dodatków?