Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-zmienic-zwykly-telewizor-w-smart-tv-czy-warto/824/ 2020-03-26 14:01:01.000000

Jak zmienić zwykły telewizor w Smart TV? Czy warto?

Przedstawiamy skuteczne sposoby na rozszerzenie funkcjonalności starych modeli telewizorów. Razem z nami zamienicie swój sprzęt w Smart TV.

Obecnie urządzenia typu Smart TV zdecydowanie dominują na rynku. Trudno się temu dziwić, w końcu pozwalają na instalację wielu ciekawych aplikacji, a także dają dostęp do przydatnych funkcji dodatkowych. Tak się jednak składa, że ich wykorzystanie jest możliwe również bez zakupu nowego odbiornika.

Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie odtwarzacze multimedialne bądź przystawki, by cieszyć się możliwościami Smart TV w zwykłym telewizorze. Jak to zrobić? W niniejszym poradniku zostaną przedstawione wskazówki, które pozwolą na tanie rozszerzenie funkcji telewizora za pomocą specjalnie do tego przystosowanych sprzętów. Z pewnością należy zwrócić uwagę na takie urządzenia jak Smart TV Box, Xiaomi Mi Box oraz Google Chromecast. Dzięki nim będziemy mogli zamienić stary telewizor w sprzęt inteligentny, gwarantujący dostęp do sieci i wielu aplikacji multimedialnych. Cała operacja nie jest przesadnie droga, dlatego warto się nią zainteresować.

Polecane odtwarzacze multimedialne i Smart TV

Smart TV – co to jest? Czy warto kupić?

Warto zacząć od kilku słów wyjaśniających, czym tak naprawdę jest Smart TV. Inteligentne telewizory gwarantują połączenie z Internetem i przeglądanie stron www. Do tego dochodzi możliwość instalacji rozmaitych aplikacji. Mowa tu między innymi o programach przygotowywanych przez internetowe wypożyczalnie filmów i seriali, takie jak Netflix czy HBO GO. Sporą popularnością cieszą się również aplikacje VOD, komunikatory internetowe, aplikacje streamingowe oraz muzyczne, YouTube i wiele innych.

W zależności od systemu i modelu telewizora, można również znaleźć gry czy aplikacje, które rekomendują programy aktualnie puszczane w telewizji. Lista możliwości jest dość szeroka. Jednak zwykły telewizor nie oferuje takiego wyboru. Dlatego warto zainteresować się sposobami na rozszerzenie funkcji starszych odbiorników. Kluczem jest tu połączenie z Internetem, które zapewnimy poprzez dokupienie wspomnianych przystawek.

Choć może się wydawać, że są to urządzenia bardzo proste, ich działanie okaże się niezwykle przydatne. Przystawka do TV obsługuje bowiem system operacyjny pozwalający na obsługę wspomnianych funkcji. Jej wykorzystanie przypomina nieco podpięcie do telewizora laptopa – jest ona jednak znacznie mniejsza i wygodniejsza w ramach takiego wykorzystania.

Uwaga!

Urządzenia, których zakup warto rozważyć to z pewnością Smart TV Box oraz Google Chromecast. Każde z nich oferuje wiele ciekawych funkcji i pozwoli w pewien sposób zamienić starszy telewizor w Smart TV. To doskonała propozycja dla posiadaczy nieco starszych odbiorników. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej tym funkcjonalnym gadżetom.

Przystawka Smart TV do telewizora – co wybrać?

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów urządzeń, które pozwolą na połączenie telewizora z siecią i wykorzystanie wspomnianych wcześniej aplikacji. Najpopularniejsze i sprawdzone rozwiązanie to Smart TV Box. Wielu użytkowników poleca również Google Chromecast, a także Xiaomi Mi Box. Czym się różnią i jak można je wykorzystać?

  • Smart TV Box. Jest to mini komputer wyposażony w system Android. Wyjątkiem są urządzenia przygotowywane przez firmę Apple, która korzysta z systemu tvOS. Boxy podłączamy do telewizora za pomocą kabli HDMI lub USB. W zależności od modelu, Smart TV Box może być wyposażony w moduł do nawiązania połączenia internetowego (będzie to sam moduł Wi-Fi lub też z dodatkowym gniazdem sieciowym), łączność Bluetooth, slot na kartę pamięci, obsługę zewnętrznych dysków twardych oraz pilot – w przypadku tego typu urządzeń jest to niezbędne wyposażenie zestawu ze względu na komfort obsługi. Smart TV Box to urządzenie, które cieszy się wysokim uznaniem wśród właścicieli starszych telewizorów.

Uwagę należy jednak zwrócić przede wszystkim na możliwości oferowanych urządzeń, a więc ich funkcje. Pod tym względem modele dostępne na rynku sprzęty mogą być bardzo zróżnicowane. Większość z nich dysponuje własną pamięć wewnętrzną, na której możemy instalować programy lub zapisywać pliki (warto upewnić się, jakie formaty są obsługiwane), do tego dochodzi obsługa dedykowanych aplikacji, przeglądarki internetowej oraz gier.

Android TV Box jest ceniony przede wszystkim ze względu na dostęp do sporej biblioteki aplikacji, które zostały przygotowane na system Android. Choć nie wszystkie programy z telefonów komórkowych będą obsługiwane przez Smart Box, i tak możliwości wyboru jest mnóstwo. System Android do TV umożliwi więc stworzenie prawdziwie multimedialnego zestawu, który zapewni nam mnóstwo rozrywki.

  • Odtwarzacz multimedialny. Jest to przystawka, która na rynku występuje w postaci małego pudełka (TV Box) lub okrągłego czy też podłużnego urządzenia (np. Google Chromecast – są to sprzęty typu Dongle i Cast). Odtwarzacze łączą się z telewizorem za pomocą złącza HDMI. Dostęp do Internetu pozwoli nam na odkrycie masy nowych funkcji, których nasz telewizor nie posiadał, m.in. wypożyczanie filmów, przeglądanie portali społecznościowych, granie oraz wiele innych.

Zarówno Smart TV Box, jak i Google Chromecast sprawdzi się idealnie w rękach posiadaczy nieco starszych telewizorów, którzy będą mogli w łatwy sposób poszerzyć funkcjonalność sprzętu. Warto podkreślić, że gadżety wyróżniają się nie tylko szerokimi możliwościami, ale również rewelacyjnym stosunkiem ceny do jakości produktu.

Treści są strumieniowane z innych urządzeń mających dostęp do Internetu. Urządzenia Dongle TV czy też Google Chromecast pełnią więc funkcję pośredników w odbiorze sygnału. Dzięki temu, możemy wykorzystać smartfon, tablet bądź laptop do zdalnego przesyłu obrazu i dźwięku.

  • Xiaomi Mi Box. Jest to przystawka Smart TV, która także wykorzystuje system Android. Co ważne, jest ona kompatybilna z tysiącami aplikacji, może współpracować również ze wspomnianym wcześniej Chromecastem. Dzięki obsłudze technologii SmartCast, możliwa jest obsługa różnych treści (także zdjęć i filmów) w wysokiej jakości. Sprzęt obsługuje rozdzielczość 4K, a także technologię HDR.

Xiaomi Mi Box 4K doskonale sprawdzi się do odkrywania najnowszych filmów, zwłaszcza że przystawka zapewnia dźwięk przestrzenny. Do tego wszystkiego dochodzi oczywiście dostarczanie sygnału WiFi do telewizora oraz łączności Bluetooth.

Polecane odtwarzacze multimedialne i Smart TV

Przystawki Smart TV – najważniejsze parametry techniczne

Niezależnie od rodzaju urządzenia, na które się decydujemy, warto przeanalizować najważniejsze parametry, które pozwolą nam wybrać model Smart TV Box lub Google Chromecast pod względem funkcjonalności oraz możliwości obsługi.

   • Podzespoły. W przypadku wyboru TV Boxa warto zwrócić uwagę przede wszystkim na podzespoły, jakie zostały wykorzystane. To one decydują bowiem o komforcie obsługi zainstalowanych aplikacji. Zbyt słaba przystawka TV okaże się bezużyteczna, ponieważ jej wykorzystanie będzie wiązało się wyłącznie z irytacją.
   • Procesor – do wydajnego działania urządzenia warto wybierać modele Smart TV Box z co najmniej dwurdzeniowym układem. Oczywiście im będzie szybszy, tym lepiej. Zwłaszcza gdy zależy nam na obsłudze takich aplikacji jak HBO GO na Android TV czy też Netflix.
   • Jednostki graficzne – najczęściej zależy od typu zastosowanego procesora. Nie jest jednak tak istotny, jeśli urządzenie nie będzie służyło do uruchamiana wymagających mobilnych gier.
   • Pamięć RAM
   • – jako że Android nie jest najlepiej zoptymalizowanym systemem, minimalna ilość pamięci RAM to 1 GB. Oczywiście im więcej, tym lepiej. Pod uwagę warto wziąć wymagania aplikacji, które chcemy obsłużyć na przystawce Smart TV.
   • Pamięć flash – służy przede wszystkim do przechowywania instalowanych aplikacji.
   • Zewnętrzny dysk twardy – dzięki niemu możliwe jest przechowywanie danych (np. filmów). Warto pamiętać jednak, że nie wszystkie urządzenia obsługują zewnętrzne dyski.
   • Obudowa. Choć sama konstrukcja Smart TV Box, Xiaomi Mi Box czy Google Chromecast nie wpływa na komfort użytkowania, warto zwrócić uwagę, czy pasuje ona do telewizora czy kina domowego. Szpetnie i tandetnie wykonane urządzenie nie będzie dobrze wyglądać z dobrej klasy sprzętem. Znaczenie ma oczywiście również wytrzymałość kupowanej przez nas przystawki.
   • Forma. W sprzedaży można spotkać się z dwoma rodzajami przystawek: box (czyli większe pudełko, w którym można zmieścić dysk, podzespoły i dodatkowe porty. Często są wydajniejsze, bardziej funkcjonalne oraz solidniej wykonane), a także dongle – urządzenie wyglądające jak większy pendrive. W niewielkiej obudowie można znaleźć podstawowe porty jak HDMI czy USB (do zasilania lub podłączenia myszki), jednak ich wykonanie nie zawsze jest zadowalające. W kiepskich i tanich urządzeniach mogą pojawić się również problemy z Wi-Fi.
   • Podłączenie. Większość TV Boxów jest wyposażonych w port HDMI, którym dysponuje także wiele nowych telewizorów. To właśnie za pomocą tego złącza należy podłączyć urządzenie do odbiornika. Koniecznie trzeba pamiętać, by udostępnić Internet, czy to poprzez sieć bezprzewodową czy poprzez podpięcie kabla RJ-45 (szybsze działanie, które pozwoli na lepsze wykorzystanie funkcjonalności zapewnianej przez Smart Box TV).
   • Funkcje i obsługiwane aplikacje. Bardzo ważna kwestia, której nie możemy pominąć podczas wyboru tego typu sprzętów. Co ważne, niektóre TV Boxy zostają wyposażone we wbudowany tuner DVB-T, dlatego pozwalają na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.
   • Dodatki. Transmiter TV może zostać wyposażony w dodatkowe porty USB, slot na kartę pamięci, a także wspominaną już obsługę dysków zewnętrznych. Warto sprawdzić również obsługiwaną komunikację, zwłaszcza gdy chcemy wykorzystać przystawkę jako adapter WiFi do telewizora lub moduł Bluetooth.
   • System operacyjny. Najczęściej na rynku znaleźć można Smart Boxy Android TV, warto jednak upewnić się, z jakiej wersji systemu korzystają. Im nowsza, tym lepiej. Do tego dochodzą przystawki z oprogramowaniem tvOS (Apple), a także z systemami dedykowanymi.

Jak działa TV Box? Czy warto kupić?

Przystawka do telewizora jest niezwykle prosta w użyciu. Wystarczy bowiem podłączyć ją do telewizora za pośrednictwem złącza HDMI bądź USB, a następnie przeprowadzić konfigurację, w trakcie której najczęściej jesteśmy prowadzeni za rękę przez wszystkie etapy, związane między innymi z połączeniem sprzętu z siecią Internet. Wszystko to potrwa maksymalnie kilka minut. Po przejściu przez konfigurację, możemy cieszyć się z telewizora Smart TV.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że tego typu przystawki nie są zintegrowane z telewizorem, co oznacza, że niektóre (lub wszystkie) funkcje telewizyjne są niedostępne. Po prostu – przystawka jest oddzielnym urządzeniem pozwalającym korzystać z Androida na dużym ekranie.

   • Czy warto decydować się na taki sprzęt? Zdecydowanie tak, szczególnie jeśli w najbliższym czasie nie planuje się wymiany telewizora. Przystawki dają duże możliwości i przede wszystkim dostęp do sporej bazy aplikacji dostępnych w Google Play (np. HBO GO, Netflix, Spotify, YouTube na telewizorze etc.). Jedyną niedogodnością jest fakt, że wszystkie zewnętrzne urządzenia nie są zintegrowane bezpośrednio z konkretnym modelem telewizora. Można jednak znaleźć na rynku Boxy, które mogą uzyskać dostęp do treści telewizyjnych.
   • Ile trzeba zapłacić za przedstawione wyżej urządzenia? Najtańsze z nich kosztują około 100 złotych, jeśli jednak zależy nam na funkcjach dodatkowych, musimy przygotować się na wydatek od 160 do nawet tysiąca złotych w przypadku Apple TV. Warto przy tym pamiętać, że istnieją inne sposoby na podłączenie telewizora do Internetu.

Możemy na przykład skorzystać z laptopów, urządzeń mobilnych lub specjalnych mini komputerów, z którymi sparujemy nasz odbiornik. Najwygodniejsze wydają się jednak wspomniane odtwarzacze.

Jak działa Google Chromecast? Czy warto kupić?

Urządzenie należy połączyć z gniazdem HDMI w telewizorze oraz domową siecią WiFi. Kolejnym krokiem będzie konfiguracja zgodnie z załączoną instrukcją. Aby Google Chromecast działał prawidłowo, powinniśmy pobrać dedykowaną aplikację na urządzenia zewnętrzne z systemem Android lub iOS. Dzięki temu będziemy mogli wygodnie udostępniać multimedia ze smartfona lub tabletu na ekran telewizora.

Koszt urządzenia wynosi około 160 zł. To zbliżona cena do wysokiej klasy sprzętów Smart TV Box. Wybór będzie więc zależny od osobistych oczekiwań użytkownika. Z pewnością warto sięgać po produkty zaufanych partnerów. Podobnie jak Android Box TV, Chromecast zapewni dostęp do bogatej biblioteki aplikacji i programów, a także treści zewnętrznych. Wszystko za sprawą obsługi strumieniowania treści.

Warto wiedzieć!

Google Chromecast może być doskonałą alternatywą dla Smart TV Box. To idealna propozycja dla posiadaczy starszych telewizorów, którzy oczekują nowoczesnych funkcji. Jednak użytkownicy telewizorów Smart TV również będą zadowoleni, gdyż możliwość oglądania zdjęć i filmów ze smartfona to niezwykle wygodne rozwiązanie.

Jak działa Xiaomi Mi Box? Czy warto kupić?

Przystawka została wyposażona w różne moduły komunikacji, toteż jej podłączenie do telewizora może odbywać się na różne sposoby. Dysponuje oczywiście wejściem HDMI, dzięki któremu wystarczy skorzystać z kabla. Po uruchomieniu urządzenia, zostaniemy przeprowadzeni przez konfigurację.

Xiaomi Mi Box obsługuje również łączność Bluetooth, dzięki której użycie kabli nie jest konieczne. Oczywiście potrzebny będzie telewizor z Bluetooth. Połączenie bezprzewodowe sprawdzi się również podczas wymiany treści z innymi urządzeniami, na przykład smartfonami lub tabletami. Pod względem sposobu działania, Xiaomi TV Box działa w sposób podobny do standardowych odtwarzaczy multimedialnych oraz dekoderów. Jest to osobny sprzęt, który obsługuje mnóstwo aplikacji znanych z telewizorów Smart TV. Ile kosztuje urządzenie? W zależności od modelu, od 249 zł do 299 zł.

Opisane przystawki nie są przesadnie drogie. Z pewnością zapłacimy za nie zdecydowanie mniej niż za nowy telewizor z inteligentnym oprogramowaniem. Ich funkcjonalność zapewni natomiast dostęp do wielu programów i aplikacji, które zamienią stary sprzęt w prawdziwe centrum multimedialnej rozrywki.

     
Udostępnij
5,0
4 oceny
7 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

Myślę że należałoby również omówić jaka jest jakość wyświetlanego obrazu... dla przykładu czcionka i jakość obrazu przy wykorzystaniu dongle jest często niskiej jakości (słabo renderowana) i przy małej czcionce prawie nieczytelna... nie wiem czy taki sam efekt jest w tv box?
szkoda że zupełnie pomija się popularne rozwiązania slimstick z windows 10 opierające się na technologii Intela. Fakt nie ma tam androida, ale to co oferuje nawet najtańsze slimstick z windows 10, w połączeniu z technologią PIP Samsunga ( wyświetla dwa obrazy jednocześnie ) jest chyba zdecydowanie wygodniejsze?
Ja myślę że problemem jest wolny Internet, Ja mam wystarczająco szybki Internet, a z tego co mi wiadomo dongle dostosowuje się automatycznie do wyświetlania najlepszej jakości i u mnie nie ma problemu z wyświetlaniem, wszystko jest w wysokiej jakości, pozdrawiam
Kupiłem taka przystawkę M12 Ocla Core. Co to za badziewie nawet nie chce opisywać.To jest takie mułowate,że cholera człowieka bierze zanim coś pojawi się na TV. Pilot działa tylko w poziomie i pionie,cos niebywałe.Kupiłem mała klawiaturkę również nie spełnia moich opczekiwań.Strony internetowe ładują sie w nieskończonośc. Wywaliłem około 400 zł. i przktycznie trzeba to wywalić do kosza.
Nie radzę nikomu tego badziewia kupować.Z innymi typami będzie podobnie. Wystarczy popatrzeć na filmiki YT w tym temacie.
Jak na razie nic dobredo w tej materii nie stworzono.No chyba kompe podłaczyć po HDNI z TV i wtedy można sie cieszyć.Ale czy to ma sens?Chyba zastosować rabezpiery 3,może to by spełniało zadanie. Ale nie próbowałem.
Racja ja również miałem kilka TV Boxów i takich za 200 zł i tych najdroższych za ok 600 zł. Ostatnim zakupem była nVidia shield TV. Oprócz przyzwoitej i żwawej pracy systemu nie znalazłem w niej nic ciekawego. Może dlatego że nie jestem graczem. Jest to bowiem sprzęt kierowany głównie do tej grupy klientów. Ubogi sklep play a raczej jego imitacja skutecznie mnie do niej zniechęciła. Cały szum i reklama wokół android TVBoxów to marketingowe oszustwo i wciskanie ludziom bezwartosciowego złomu od którego lepszy jest każdy tablet czy smartphone, którego swoją drogą również możemy podpiąć pod TV. Czekam aż ukaże się na rynku jakiś dobry sprzęt godny uwagi wtedy dopiero się zdecyduję. Na razie pozostaje przy moim Smart TV Samsung. Pozdrawiam
Dla wszystkich zainteresowanych kupnem jakiegokolwiek TVBox android. Przewinęło mi się przez ręce kilka egzemplarzy. Od najdroższych czyli nVidii Shield TV po cuda typu TX9 PRO rodem z Chin. Podsumujmy: Jeśli chodzi o nVidie to jej wydajność oraz kultura pracy pozostawia baaaaardzo daleko w tyle innych producentów. Natomiast podstawową i niestety największą jej wadą jest zamknięty i dość ubogi system. Żeby pobrać jakąkolwiek aplikację spoza sklepu trzeba było się nieźle na gimnastykować. Jakoś obrazu i dźwięku bardzo dobra. Natomiast jeśli chodzi o TVBoxy nawet te najlepiej wyposażone dla przykładu H96 Max z 6 rdzeniowym procesorem Rockchip 3399 i najmocniejszym układem graficznym (oczywiście poza Tegrą X1 w Shieldzie) jak również te słabsze oparte na procesorach Amlogic nawet z 4GB pamięci RAM powiem tak: NIGDY WIĘCEJ!!!! Mój Smart TV pracuje płynniej niż te badziewia! Te specyfikacje to tylko reklamowy kit! Mam TV 65 cali i przy tej rozdzielczości to co oferują nawet najlepsze Boxy z kraju żółtych rączek to epoka kamienia łupanego! To jak cofnąć się w czasie z 4K do DVD! Wniosek: Albo dobry TV albo nVidia nic innego nie wchodzi w grę. Pozdrawiam
Dla osób pragnących wysokiej jakości playera z funkcjami Smart, polecam odtwarzacze firmy Dune. Trochę inny budżet niż android, ale odtwarzają nawet pliki Blu-Ray ISO w 4K