Udostępnij
Skomentuj

Co to jest skaner? Do czego służy?

Zastanawia Cię, w jaki sposób działa skaner? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o procesie skanowania.

Wyjaśniamy w jaki sposób działa skaner i czym on w ogóle jest. Do czego może okazać się przydatny?

Czym jest skaner?

Skaner to urządzenie, którego zadanie polega na odczytywaniu różnego rodzaju dokumentów (zapisanych w 2D do 3D) i przetwarzaniu ich do postaci cyfrowej. Czytnik działa w sposób krokowy – głowica przesuwa się i kolejno odczytuje poszczególne linie skanowanego tekstu lub obrazu. Następnie zeskanowany plik jest zapisywany na wskazanym nośniku danych w formacie JPG, PDF lub innym obsługiwanym przez skaner.

Polecane skanery

Co to jest skanowanie i na czym polega?

Co to jest skanowanie dokumentów? Tak nazywa się jedna z usług oferowanych przez firmy poligraficzne, mająca na celu między innymi archiwizację danych. W trakcie procesu skanowania informacje zapisane w formie tekstowej lub obraz są odczytywane przez specjalistyczne urządzenie, rejestrowane i następnie przetwarzane do formy elektronicznej. Finalnie gotowy plik cyfrowy trafia na nośnik, do którego podłączono skaner, np. pendrive lub dysk zewnętrzny.

Jakie są rodzaje skanerów?

Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów urządzeń do skanowania. Wśród nich dużą popularnością cieszą się modele płaskie. Co to jest skaner płaski? Stacjonarny i wolnostojący sprzęt spotkasz w wielu domach oraz w firmach. Składa się on z zespołu lampa-lustro, szyby i zamykanej pokrywy. Aby zeskanować dokument, wystarczy go ułożyć na szklanej płytce i zatrzasnąć klapkę, następnie można uruchomić skanowanie.

Inne dostępne modele to skanery ręczne, które stanowią mniejszą i bardziej mobilną wersję klasycznego urządzenia płaskiego. Znajdują zastosowanie podczas podróży służbowych i pracy w terenie. Skanera ręcznego możesz używać do skanowania i przesyłania dokumentów np. umów lub faktur. Zawiera on źródło światła i soczewkę czujnika światła, która analizuje zeskanowane dane i przekształca je do postaci cyfrowej. Aby zeskanować dokument, wystarczy przesunąć nad nim czujnik. Przykładem sprzętu do skanowania ręcznego jest czytnik kodów kreskowych.

Inne spotykane rodzaje to:

  • skanery do negatywów – przeznaczone dla fotografów, ich zadaniem jest digitalizacja negatywów;
  • urządzenia do skanowania ołówkowe (cyfrowe zakreślacze) – ich funkcja to digitalizacja tekstu, skanują one treści linijka po linijce i zapisują je w pamięci wewnętrznej lub w wirtualnej chmurze;
  • skanery szczelinowe (rolkowe) – ten typ skanera możesz spotkać w dużych biurach. Sprzęt posiada podajnik i może zeskanować nawet kilkanaście stron w ciągu minuty.

Poza urządzeniami wolnostojącymi czy też mobilnymi, wielu użytkowników docenia także sprzęty wielofunkcyjne, np. drukarkę ze skanerem. Co to jest? Skaner w drukarce stanowi integralną część wyposażenia komputerowego. Użytkownik może zarówno rejestrować dokumenty i tworzyć ich cyfrową kopię, jak i drukować na papierze. Całość podłącza się do komputera za pomocą jednego kabla, najczęściej przewodu USB.

Ciekawym typem tego rodzaju produktów jest skaner OCR, czyli urządzenie, które wczytuje tekst i następnie optycznie go rozpoznaje. Sprzęt wymaga specjalistycznego oprogramowania, dzięki któremu może wyodrębnić treści z obrazu strony i zapisać je w formie nowego edytowalnego pliku tekstowego. Co to oznacza w praktyce? Dokumenty zeskanowane w technologii OCR – teksty oraz obrazy – możesz dowolnie modyfikować, np. aktualizować ich zawartość.

Co to jest skaner 3D? To urządzenie, które skanuje rzeczywiste obiekty (np. przedmioty oraz budynki) i konwertuje je do postaci cyfrowej. Sprzęty tego typu działają najczęściej w oparciu o technologię laserowego skanowania 3D. Generują bardzo czułą wiązkę laserową, która pozyskuje dane z najbliższego otoczenia i przekształcają je w postać zdigitalizowaną, np. do formy modelu 3D lub schematu złożonego z trójwymiarowych siatek.

Skoro wiesz już, co to jest drukarka ze skanerem oraz jakie rodzaje sprzętu są dostępne na rynku, warto wspomnieć jeszcze o technologiach skanowania obrazu, z jakich one korzystają. Najstarsza metoda digitalizacji danych to skanowanie za pomocą skanera bębnowego, polegająca na przyklejeniu dokumentu do przezroczystego wałka, który obraca się o 360°. Urządzenie uzyskuje naraz obraz jednej płyty dociskowej i w miarę poruszania przesuwa po całej powierzchni bębna.

Nowoczesne skanery działają w oparciu o technologię CIS (Contact Image Sensor) lub CCD (Charge-Coupled Device). Urządzenia CIS posiadają jeden rząd czujników o szerokości skanowanego oryginału, jako źródło światła służą w nich proste diody LED. Natomiast technologia CCD zapewnia lepszą jakość skanowania, ponieważ wykorzystuje ona zestaw pryzmatów i soczewek. Po oświetleniu dokumentu zaawansowany czujnik wykrywa odbite światło i przekształca je do postaci cyfrowej. Jakość zeskanowanego obrazu zależy od rozdzielczości skanera, wyrażanej w jednostkach DPI.

Jakie funkcje posiadają skanery?

Jak wybrać skaner USB do domu lub biura? Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na typ – jeśli skanujesz rzadko i najczęściej poza biurem, wybierz sprzęt mobilny o niewysokiej rozdzielczości, np. model ręczny. Natomiast gdy maszyna ma posłużyć każdego dnia wielu pracownikom, do digitalizacji dużej ilości dokumentów, postaw na urządzenie stacjonarne wolnostojące, np. skaner Epson ze średniej/wyższej półki.

Bardzo istotne są także:

  • rozdzielczość ekranu – im jest ona wyższa, tym więcej detali będzie posiadać zeskanowany dokument. Dolna granica to 600 DPI (tyle ma skaner Canon polecany do biura), natomiast górna może wynosić nawet 10000 DPI (taka wartość jest pożądana do skanowania negatywów);
  • zastosowany układ optyczny – obecnie najpopularniejsze technologie skanowania to CCD oraz CIS. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości, wybierz CCD. Gdy bardziej zwracasz uwagę na ekonomię i energooszczędność urządzenia, postaw na CIS.

Inne ważne cechy to ponadto:

  • rodzaj obsługiwanych formatów – najpopularniejsze są skanery PDF, czyli takie, które zapisują dokumenty w formacie PDF;
  • rodzaj obsługiwanych nośników – najczęściej urządzenie skanujące odczytuje treści z formatu A4;
  • skala szarości oraz głębia kolorów – im wyższa wartość parametrów, tym więcej odcieni i barw potrafi rozróżnić skaner;
  • szybkość skanowania – parametr ten jest szczególnie ważny, gdy potrzebujesz sprzętu do codziennego skanowania dużej liczby papierów w firmie.

Warto zwrócić uwagę również na dodatkowe funkcje, np. retusz. Dzięki tej opcji da się korygować błędy związane z kadrowaniem czy też jasnością od razu po skanowaniu. Istotne są także sposoby komunikacji z innymi urządzeniami – niektóre skanery przesyłają obraz bezpośrednio na podłączone nośniki mobilne, inne należy sparować z wirtualnym dyskiem i dopiero stamtąd można pobrać plik. Co jeszcze jest ważne, jeśli chodzi o skaner? Cena.

Urządzenie dobrej jakości to wydatek rzędu 1000-4000 złotych. Skaner Canon na przykład kosztuje około 1700-1800 złotych. Sprzęt korzysta z nowoczesnego oprogramowania CaptureOnTouch, które pozwala zintegrować zeskanowane dokumenty z wirtualnym dyskiem. Oferuje on skanowanie dwustronne z prędkością do 50 obrazów na minutę. Rozdzielczość optyczna wynosi 600 DPI, źródłem światła jest dioda LED, natomiast obraz rejestruje liniowy czujnik CMOS CIS 1.

Warto także rozważyć zakup nieco droższego urządzenia, jakim jest skaner Epson. Sprzęt kosztuje około 2500 złotych i sprawdzi się w niewielkich firmach i biurach. Posiada on funkcjonalny podajnik A4, oferuje ponadto wysoką prędkość skanowania (nawet do 65 stron na minutę, w kolorze). Skaner obsługuje wiele różnych formatów, takich jak np. docx czy pptx. Dzięki załączonemu oprogramowaniu Document Capture Pro zeskanowane dokumenty da się łatwo zintegrować z wirtualnym dyskiem.

Warte zainteresowania skanery PDF oferuje także firma Brother. Urządzenia w przedziale cenowym 1900-2000 złotych pracują z rozdzielczością 600 DPI, w technologii CIS. Ich cechy charakterystyczne to wysoka prędkość pracy (do 24 stron na minutę) i zaawansowane systemy zabezpieczania danych (funkcja Secure Function Lock umożliwia skonfigurowanie hasła dla wybranych użytkowników i nadanie im odpowiednich uprawnień). Sprzęt pozwala również na skanowanie do wiadomości e-mail oraz usług takich jak Google Docs czy DropBox.

Czy warto kupić skaner?

Czy warto zainwestować w urządzenie do skanowania dokumentów? Jeśli skanujesz rzadko, możesz korzystać z usług poligraficznych oferowanych przez zewnętrzne podmioty. Gdy jednak prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub firmę, skaner okaże się niezbędny, zarówno do zastosowań mobilnych, jak i stacjonarnych. Wybór sprzętu jest uzależniony od jego przeznaczenia i dostępnego budżetu. Wyspecjalizowane modele oferują lepsze parametry techniczne niż wielofunkcyjne i 3 w 1, ale niestety są one droższe.

Jeśli skanujesz od czasu do czasu oraz cenisz sobie urządzenia mobilne, postaw na modele pracujące w technologii CIS. Zapewni Ci ono optymalną jakość skanów, np. dokumentów finansowych lub umów z pracownikami. Do użytku domowego lub prowadzenia małego biura dobrym rozwiązaniem są skanery płaskie. Natomiast gdy twoja firma digitalizuje większość papierów i sprzęt do skanowania jest potrzebny każdego dnia, lepsza okaże się nieco droższa, ale za to korzystniejsza pod względem jakościowym technologia CCD.

Skanowanie dokumentów pozwala zabezpieczyć ważne dane przed utratą lub zniszczeniem. W przeciwieństwie do papieru wersje cyfrowe nie zabierają żadnego fizycznego miejsca i mogą przetrwać latami, zapisane na dysku fizycznym/w wirtualnej chmurze. Wykorzystanie skanera PDF pozwala także na łatwą archiwizację oraz odnalezienie potrzebnych informacji. Dzięki komputerom jesteś w stanie przeszukać bazę, przefiltrować ją i szybko zidentyfikować poszukiwaną umowę lub fakturę.

Czy warto kupić skaner? Zdecydowanie lepiej przefiltrować zawartość folderu na dysku komputera niż gorączkowo grzebać w stosach segregatorów i teczek. Z danych zapisanych w formie cyfrowej łatwiej stworzysz usystematyzowaną bazę danych o klientach czy przedsiębiorstwie. Skanery USB przydają się także w otoczeniu domowym. Dzięki nim można utrwalić dane różnego rodzaju – nie tylko teksty, lecz także ilustracje, zdjęcia oraz grafiki.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.