Udostępnij
Skomentuj

Jaki skaner będzie najlepszy zarówno do domu jak i do biura?

Szukasz sprawdzonego urządzenia do skanowania zdjęć, dokumentów lub kliszy? Poznaj cechy dobrego skanera.

Potrzebny Ci dobry skaner? Jaki wybrać sprzęt, aby zapewnić sobie maksymalną efektywność pracy?

Podział skanerów pod kątem budowy

Zanim podejmiesz decyzję, przestudiuj warianty budowy urządzeń dostępnych na rynku. Niezależnie od tego czy chcesz go użytkować w zaciszu domowym, czy w biurze, sprawdź jakość wykonania i parametry odpowiadające Twoim potrzebom.

 • Skaner płaski - Tego typu sprzęt charakteryzuje się płaską i szklaną powierzchnią. Aby zeskanować dokument, kładziesz go na wierzch, a następnie przykrywasz pokrywą. Poruszające się pod spodem lustra i soczewki dygitalizują obraz. Odbite światło padając na specjalny filtr i elementy fotoczułe, zmienia je w sygnał analogowo-cyfrowy. Ostateczny efekt to skan wybranego zdjęcia lub tekstu. Skaner płaski sprawdzi się przy niewielkich ilościach materiałów.
 • Skaner szczelinowy - W tym modelu wsuwasz dokument poprzez specjalny otwór. Wewnątrz skanera kartka porusza się na rolkach, które przesuwają go nad promieniem światła. Możesz wybrać opcję skanowania dwustronnego, tzw. duplex. Docenisz tę funkcję, gdy zależy Ci na szybkości wykonania zadania. Ponadto sprawniej uda się zeskanować większą ilość papierów. Jeśli potrzebujesz skanera do biura, ten wariant na pewno zda egzamin.
 • Skaner ręczny - Skaner ręczny to przenośny model, który zmieści się w Twojej ręce. Od spodu ma wałek przesyłający informacje o obrazie dokumentu do wewnętrznych układów elektronicznych. Takie rozwiązanie daje Ci możliwość skanowania wybranych fragmentów tekstu. Niebywałą zaletą urządzenia jest jego wielkość.

Polecane skanery

Podział skanerów pod kątem zastosowań

Kiedy poznałeś już różne warianty budowy skanerów, przyjrzyj się ich funkcjonalności. Które z nich charakteryzują dobry skaner? Jaki kupić model nadający się do prac w zaciszu domowym lub do biura? Może jesteś fotografem i potrzebne Ci profesjonalne narzędzie? Sprawdź zestawienie poniższych opcji znajdujących się na wyposażeniu dobrego urządzenia dostosowanego do Twoich oczekiwań.

Sprzęt mobilny

Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i często się przemieszczasz, z pewnością zainteresuje Cię skaner mobilny. W tej grupie znajdziesz głównie skanery ręczne, jednak na rynku można równie dobrze dostać przenośne modele płaskie czy szczelinowe. Takie rozwiązanie okaże się idealne dla kierowników regionalnych lub pracujących zdalnie z różnych miejsc kraju bądź świata.

Narzędzie dla fotografa

Gdy zależy Ci na skanowaniu zdjęć, negatywów albo slajdów, potrzebna jest wyjątkowa jakość oraz czułość urządzenia. W tej sytuacji postaw na skaner płaski ze specjalną przystawką. Zwróć uwagę na opcję korekty obrazu, która przyda się przy obróbce fotografii. Ciekawą alternatywą są sprzęty wyposażone w możliwość digitalizacji filmów. Dostępna funkcja polega na tym, że wkładasz w ramkę klatki jedna po drugiej, a następnie skanujesz je w wysokiej rozdzielczości. Taki profesjonalny skaner to obiekt westchnień niejednego fachowca z dziedziny kinematografii.

Skaner w domu lub małym biurze

Kiedy planujesz kupić skaner do domu, zdecyduj się na model płaski. Jeśli marzysz o szybkiej i wygodnej obróbce, szukaj wariantów z automatycznym podajnikiem. Ręczne przekładanie jednej kartki po drugiej może okazać się problematyczne w perspektywie większej objętości dokumentów. Miej to na uwadze przy wyborze sprzętu. Małe biuro wymaga czasami transmisji skanów pomiędzy komputerem albo dyskiem sieciowym. W tej sytuacji przejrzyj specyfikację skanera, rozglądając się za opcją Wi-Fi.

Sprzęt w większym przedsiębiorstwie

W dużej firmie lub instytucji przyda się skaner płaski lub szczelinowy. Jeśli dodatkowo sprzęt posiada oprogramowanie OCR, czyli moduł optycznego rozpoznawania znaków, to znacznie usprawni pracę. Gdy potrzebne Ci urządzenie do regularnej digitalizacji dużej ilości obrazów, poszukaj skanera z opcją cyfrowej obróbki i odczytywaniem pisma odręcznego. Za plus z pewnością uznasz także możliwość bezprzewodowego łączenia i dzielenia plikami.

Czy skaner wolnostojący sprawdzi się zamiast urządzeń 3w1?

Gdy szukasz sprzętu do wielu zadań, w tym drukowania, skanowania i kopiowania, urządzenie 3w1 wpadnie Ci w oko. Jednak warto w tym wypadku pamiętać, że to raczej produkt sprawdzający się w warunkach domowych. W biurze lub instytucji nie zda egzaminu ze względu na wysokie zapotrzebowanie użytkowania poszczególnych funkcji przez wiele osób jednocześnie. Jeśli głównie chcesz wykonywać skany obrazów lub dokumentów, postaw na skaner wolnostojący, który znacznie usprawni proces przygotowywania dużej ilości materiałów.

Funkcje, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru skanera?

W zależności od rodzaju materiałów, jakie chcesz skanować oraz ich ilości, możesz z powodzeniem znaleźć odpowiadający Ci wydajnością skaner. Jaki wybrać model do domu zdecyduje głównie potrzeba małej częstotliwości użytkowania. Gdy planujesz korzystać z urządzenia systematycznie, zwrócić uwagę na konkretne parametry takie jak szybkość. Przejrzyj zestawienie konkretnych funkcji i zdecyduj, które przydadzą się najbardziej.

 • Układ optyczny - Wśród dostępnych modeli znajdziesz skanery wyposażone w technologię CCD z lampą fluorescencyjną, które ze względu na swoją dokładność nadadzą się idealnie do archiwizacji slajdów. Inne warianty są z optyką w formacie CIS z diodami LED. Ten sprzęt jest lżejszy, szybszy w uruchomieniu i na dodatek pobiera mniej energii. Jakość skanu w tym przypadku może pozostawić wiele do życzenia, dlatego raczej zaleca się je do użytku domowego. W połowie drogi między CCD a CIS spotkasz skanery z układem LiDE również oparte na oświetleniu ledowym jak CIS, jednak dają optymalne warunki zużycia prądu oraz lepszy efekt skanu.
 • Rozdzielczość ekranu - Im wyższa wartość rozdzielczości, tym lepsza jakość zeskanowanego obiektu. Dobrze, aby oscylowała między 600 dpi a 10000 dpi. Wybierz większą funkcjonalność, jeśli masz w planach pracę ze zdjęciami i negatywami.
 • Obsługiwane nośniki - Na pewno zainteresują Cię standardowe dokumenty w formacie A4. Kiedy zdecydujesz, że potrzebujesz skanu również materiałów o innym formacie, poszukaj modelu obsługującego nietypowe wymiary.
 • Obsługiwane formaty - Spośród dostępnych możliwości, w jakich uda Ci się zapisać efekty, wybierz skaner z dużą liczbą formatów. Jeśli chcesz skanować materiały o większej rozpiętości barw niż JPG, poszukaj określenia TIFF, które pozwoli na 16-bitową rozdzielczość. W standardzie masz zwykle OCR do edycji tekstu w plikach graficznych oraz najpopularniejszy PDF.
 • Szybkość skanowania - Ten parametr nie jest decydujący w wyborze, gdyż tempo skanowania może znacząco wpływać na jakość. Im wyższe prędkości, tym większe ryzyko pogorszenia skanu.
 • Skala szarości - Informacja podawana jest w skali mówiącej o ilości wyświetlanych odcieni szarości. Może to być wersja 8-bitowa wskazująca na 256 odmian lub 16-bitowa oznaczająca 65 tysięcy kolorów.
 • Głębia koloru wyjścia - Ta opcja pozwala na rozróżnienie określonej ilości barw w zależności od wysokości parametru. Najczęściej znajdziesz skanery w wersji 24 bity na piksel i jest to w zupełności wystarczające do osiągnięcia dobrych efektów.
 • Edycja i retusz - Jeśli chcesz mieć możliwość redukcji niedoskonałości w skanie, szukaj urządzeń z opcją edytowania. Wspomniane już wcześniej oprogramowanie OCR zda tu egzamin najlepiej.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.