Udostępnij
Skomentuj

Co to jest pamięć ram? Do czego służy?

Pamięć o swobodnym dostępie, czyli szybkość działania urządzenia. Wszystko, co musisz wiedzieć o RAM-ie.

Czym jest pamięć RAM?

Random-Access Memory to podręczny, tymczasowy zapis danych, który przyśpiesza pracę urządzeń, kiedy się z nich korzysta. To właśnie na tym polu przeprowadzane są wszelkie operacje, jakie wprowadza indywidualny użytkownik. Nawet wpisanie pojedynczego wyrazu w okno wiadomości zostaje przetworzone przez odpowiedni procesów z wykorzystaniem opisywanej technologii. Z kolei pamięć RAM DDR4 to jeden z najnowszych standardów, pozwalających na jeszcze większą satysfakcję podczas eksploatacji.

Polecane pamięci RAM

Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory w swojej ostatniej wersji umożliwia większą przepustowość z jednoczesnym wykorzystaniem niższego napięcia oraz mniejszy pobór prądu nawet o 20% w porównaniu z poprzednim modelem. Pamięć RAM DDR4, stosowana w komputerach jako operacyjna, występuje w modułach o różnorodnej pojemności, sięgającej do 32 GB RAM. Stanowi innowacyjną technologię, pozwalającą na przeprowadzanie wielu operacji z dużą prędkością i responsywnością urządzenia.

Charakteryzując RAM, warto rozróżnić także pamięć ROM – Read Only Memory. Pozwala ona na odczytywanie podstawowych danych i zachowuje swoją zawartość także w czasie, gdy komputer jest wyłączony. Mówiąc najprościej, stanowi m.in. procedury startowe urządzenia, gromadzi programy i sterowniki zainstalowane w procesie produkcji, tutaj zapisują się również ustawienia BIOS-u. Sposób umieszczania informacji dzieli tę technologię na kilka rodzajów:

  • MPROM,
  • PROM,
  • EPROM,
  • EEPROM,
  • Flash EEPROM.

Pamięć ROM przede wszystkim ma za zadanie zapis podstawowych zabiegów konfiguracyjnych, a także obsługę systemu operacyjnego. Dane, które zapisują się w jej zakresie, są nieulotne, trwałe. Z kolei RAM determinowana jest przez swobodny dostęp, który utrwala wykonywaną na bieżąco czynność. Zależnie od jej wielkości można w bardziej lub mniej płynnie przechodzić pomiędzy różnymi aplikacjami oraz programami. I tutaj można wyróżnić kilka rodzajów technologii:

  • SRAM,
  • DRAM,
  • SDRAM.

Jak sprawdzić parametry pamięci RAM?

Specyfikacja techniczna urządzenia powinna znajdować się zarówno na dedykowanej stronie internetowej, jak i w załączeniu do produktu, np. na instrukcji obsługi. Daje to możliwość porównania dostępnych ofert pod względem poszczególnych parametrów, a co za tym idzie – wybranie optymalnego dla siebie modelu sprzętu. Gdzie jednak sprawdzić, czy posiada się pamięć RAM 4 GB, a może 8 GB RAM w samej maszynie? Można to wyjaśnić w prosty sposób na przykładzie systemu operacyjnego Windows 10.

Pierwszą czynnością, jaką powinieneś wykonać, aby zweryfikować opisane parametry, jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy w pasek zadań. Kolejny krok to wybór Menadżera Zadań, a następnie – przejście do zakładki Wydajność. Tam powinny znaleźć się informacje rozstrzygające pytanie, czy pamięć RAM 8 GB rzeczywiście charakteryzuje Twoje urządzenie. Wskażą również, ile z jej zasobów jest wykorzystywane. To przydatne dane, zwłaszcza gdy motywem sprawdzenia jej wielkości jest próba usprawnienia działania komputera.

W przypadku starszych systemów operacyjnych należy nacisnąć jednocześnie klawisze Windows i R. Kiedy pojawi się wiersz poleceń, trzeba wpisać komendę o treści „dxdiag”. Odpowiednia liczba zostanie wyświetlona przy haśle System. Jeżeli chodzi zaś o szybkość, jaką charakteryzuje pamięć RAM DDR4, ustalenie jej wartości stanowi nieco trudniejsze zadanie. Do wykonania tej czynności konieczne jest zainstalowanie dedykowanej, zewnętrznej aplikacji, która skanuje urządzenie i w ten sposób oblicza prędkość działania sprzętu.

Istnieje jeszcze jedna metoda na zdefiniowanie szybkości opisywanej technologii, która opiera się na wejściu do BIOS-u. Konieczna jest tutaj jednak wiedza na temat tego, jaka powinna być właściwa prędkość, aby zweryfikować, czy działanie komputera przebiega prawidłowo. Przypisaną pamięć RAM DD4 można sprawdzić również poprzez sprawdzenie informacji, jakie znajdują się na opakowaniu urządzenia lub kości, które się do niego wcześniej zamontowało.

Jak dobrać pamięć RAM?

Warto wiedzieć, jak dobrać odpowiednie parametry opisywanej technologii do komputera. Poszukując właściwego modelu dla swojego urządzenia, zwróć uwagę na parametry dedykowane dla posiadanego już sprzętu. Trzeba podkreślić, że najważniejszą kwestią w doborze części jest ich kompatybilność z tymi, które już zastosowano. Podręczna pamięć RAM 4 GB czy 8 GB do laptopa w znaczący sposób wpływa na płynność jego działania, a zatem prędkość realizacji poszczególnych poleceń, dlatego należy poświęcić kilka dodatkowych minut, aby zbadać posiadany sprzęt pod tym kątem.

Obecnie, jeżeli chodzi o komputer, istnieje kilka rodzajów opisywanej technologii. Wraz z rozwojem procesu produkcyjnego oraz wiedzy informatycznej powstawały nowe, bardziej zaawansowane podręczne metody zapisu danych. Oprócz parametrów i pytań dotyczących tego, co jest lepsze: pamięć RAM 8 GB, jak ją zwiększyć czy zainstalować, kwestie warte zdefiniowania wiążą się z generacjami DDR. Można tutaj wyróżnić podstawowy standard z 1999 roku, ale także wersję 2, 3 oraz 4, opisaną już wcześniej.

Poszczególne typy DDR charakteryzują się odmienną specyfikacją techniczną, m.in. w zakresie napięcia elektrycznego. Należy zachować szczególną ostrożność pod tym względem, ponieważ niektóre wartości Wat mogą wpłynąć negatywnie na działanie komputera. Przy wyborze elementu, jakim jest pamięć RAM 4 GB lub 8 GB, warto zwrócić również uwagę na to, czy parametry są kompatybilne z płytą główną urządzenia. Ich wysokość jest zależna od tego, co znajduje się w specyfikacji wspomnianej części sprzętu.

Dużą rolę w doborze Random-Access Memory odgrywa także procesor komputera. W najnowszych urządzeniach tego typu najczęściej stosowane są generacje RAM DDR3 lub DDR4, natomiast starszych wersji przestaje się używać. Można tutaj zaznaczyć, że pamięć RAM 8 GB cieszy się największą popularnością wśród konsumentów, ponieważ zezwala na płynną oraz satysfakcjonującą pracę laptopa. Warto też zwrócić uwagę na maksymalną liczbę kanałów obsługiwaną przez układ CPU. Wszystkie specyfikacje o takim charakterze powinny zostać opublikowane na stronie producenta.

Co daje RAM w komputerze?

W zależności od tego, czy jest to pamięć RAM 4 GB albo 8 GB, ma się do czynienia z większą lub mniejszą płynnością pracy komputera. Co to oznacza w praktyce? Załóżmy, że Twoim celem jest sprawna komunikacja pomiędzy kilkoma aplikacjami: Instagramem, Facebookiem i Twitterem. ”Przeskakujesz” z jednego okna na drugie, tam publikujesz screenshota własnego „ćwierku”, tutaj komentujesz post zaprzyjaźnionej marki. Random-Access Memory pozwala Ci na szybkie dotarcie do miejsca, w którym otworzyłeś program i bezproblemowe przechodzenie pomiędzy treściami.

Ociężałe, powolne „ruchy” komputera czy smartfona dają znak, że coś, właśnie na opisywanym polu, działa nie tak. Być może niepotrzebne dane zaśmiecają podręczny zapis, przez co działanie urządzenia jest wadliwe. Warto sprawdzić, czy np. Twoja pamięć RAM 8 GB wykorzystuje swój pełny potencjał. Jeżeli jednak tak właśnie jest, daje ona możliwość szybkiego uruchomienia programu, aplikacji i doskonałej responsywności, która bywa szczególnie istotna w trakcie rozgrywek gamingowych – natychmiastowa reakcja procesora przetwarzającego dane pozwala na satysfakcjonującą zabawę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.