Udostępnij
Skomentuj

Jak sprawdzić ilość Ram w komputerze?

Dowiedz się, jak sprawdzić parametry komputera i miej pewność, że Twój sprzęt nie potrzebuje więcej pamięci.

Ile pamięci RAM znajduje się w Twoim komputerze?

Spośród długiej listy parametrów sprzętowych bez trudu wyróżnić można kilka o kluczowym znaczeniu dla właściwego działania jednostki. Do tych istotnych podzespołów będzie zaliczać się choćby procesor, zasilacz, karta graficzna czy właśnie pamięć RAM. 4 GB to w dzisiejszych czasach absolutne minimum, które musi mieć sprzęt, aby sprawnie obsługiwać większość aplikacji. Jak jednak sprawdzić, czy posiadany komputer spełnia wspomniane wymagania? Czy jest gdzieś dostępny opis pamięci RAM? Przekonasz się, że informacje są na wyciągnięcie ręki.

Polecane pamięci RAM

Pierwszym – w wielu przypadkach najprostszym – rozwiązaniem, jakie przychodzi na myśl podczas sprawdzania parametrów technicznych, jest przeczytanie specyfikacji. Jeżeli komputer został zakupiony i od tego czasu nie był modyfikowany, to najpewniej jego podzespoły są zgodne z tymi, które podał producent. Wiadomo jednak, że zdarzają się błędy albo sprzęt pochodzi z drugiej ręki. Warto więc sprawdzić, ile RAM wykrywa komputer. Na szczęście nie trzeba w tym wypadku martwić się tym, jaki program pobrać, aby wyświetlił dane.

Z tym zadaniem poradzi sobie system operacyjny Windows. W najnowszych wersjach sprawdzenie jest bardzo łatwe. Wystarczy uruchomić Menedżera Zadań poprzez jednoczesne wciśnięcie klawiszy Ctrl, Shift i Esc, a następnie w zakładce „Wydajność” zobaczyć, jaką wartość maksymalnej dostępnej pamięci wyświetla urządzenie. Natomiast w starszych systemach najszybsza metoda polega na jednoczesnym wciśnięciu przycisków Windows oraz R, a następnie wpisaniu „dxdiag” w oknie, które się pojawiło. Wyświetlony po tym panel zawiera informacje o stanie pamięci RAM.

Jak znaleźć informacje o diagnozie RAM?

Czasem Twój sprzęt nagle drastycznie zwalnia, bywa, że niemal z dnia na dzień. Aplikacje uruchamiają się dość opornie lub zawieszają, a brak wydajności gier komputerowych i programów doprowadza Cię do rwania włosów z głowy. Problem może leżeć właśnie po stronie podzespołów. Jak sprawdzić RAM, aby mieć pewność, że działa sprawnie? Odpowiednio wcześnie przeprowadzona diagnostyka pamięci oszczędzi Ci nerwów wynikających ze spowolnienia sprzętu i pomoże znaleźć potencjalnego winowajcę. Wykryjesz tak błędy systemu, jak i uszkodzone komponenty.

Zanim zdecydujesz się zainstalować program do skanowania RAM, skorzystaj z narzędzi oferowanych przez system operacyjny. Dobry test pamięci jest jedną z domyślnych funkcji, jakie posiada Windows. Wystarczy poprzez menu Start odnaleźć aplikację pod hasłem „Diagnostyka pamięci systemu Windows” i wybrać opcję rozpoczynającą wyszukiwanie problemów. Pamiętaj, że w celu przeprowadzenia takie operacji urządzenie będzie musiało uruchomić się ponownie. Wyniki diagnozy pojawią się później w powiadomieniach.

Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy monitorowanie nie wykaże błędów, a nadal jesteś przekonany, że coś wyraźnie szwankuje? Zanim skreślisz błędy pamięci RAM z listy podejrzanych, warto spróbować innych programów, które przeprowadzają testy według własnych algorytmów. Jest to też rozwiązanie ułatwiające diagnozę RAM w macOS i Linuxie. Tego typu sprawdzanie najczęściej stosuje się, uruchamiając przy starcie systemu obraz testowania z zewnętrznego nośnika danych – zainstalowanego właśnie przez pobrany wcześniej program.

W jakim celu zwiększa się ilość pamięci?

Gdyby zacząć się rozdrabniać, można by znaleźć setki powodów przemawiających za tym, aby zwiększyć ilość pamięci RAM, jaką posiada komputer. Wszystkie one będą miały jednak jeden wspólny mianownik – poprawa wydajności urządzenia. To właśnie ten podzespół w dużej mierze odpowiada za szybkość i sprawne działanie wszystkich używanych aplikacji, ustępując na znaczeniu jedynie procesorowi. Jak jednak właściwie określić, czy potrzeba większej wydajności? Jaką wybrać pamięć RAM? 8 GB RAM czy może 16 GB RAM? Wszystko będzie tutaj zależało od konkretnego celu.

Szansa dokupienia dodatkowych kości pamięci do laptopa lub komputera stacjonarnego jest niezaprzeczalnym luksusem w porównaniu z niemożliwością dołożenia RAM do telefonu. Współcześnie nawet urządzenia nieprzeznaczone do obsługi wymagających gier czy programów wykorzystują duży zasób pamięci, aby sprawnie funkcjonować. Wynika to nie tylko z coraz to nowszych funkcji systemów operacyjnych, ale przede wszystkim z rosnących wymagań obsługi stron internetowych. Kolorowe witryny przepełnione informacjami stanowią ogromne obciążenie.

Na wydajność wpływa jednak więcej parametrów niż tylko ilość pamięci. Należy mieć na względzie też inne cechy istotne w kontekście doboru nowych kości RAM – taktowanie, czas dostępu czy nawet zgodność z już posiadanymi podzespołami. Różnica będzie odczuwalna, szczególnie jeżeli próbuje się zwiększyć wydajność podczas działania wymagających aplikacji. Wówczas szybkość wynikająca z lepszych parametrów okaże się mieć kolosalne znaczenie, jako że RAM to swego rodzaju pamięć podręczna dla nośników, którymi są dyski twarde umieszczone w komputerze.

Jakie są dostępne pamięci RAM?

Obecnie na rynku znaleźć można dowolną pamięć RAM. DDR4 to rodzaj wydający się najpowszechniejszym standardem jako szczególnie wydajna z obecnych technologii. Oferuje doskonałą przepustowość, a zatem i szybkość działania. Ponadto rozmiary pamięci, które znajdziesz pod tym typem, w zupełności wystarczają, aby spełnić potrzeby nawet wymagających użytkowników. Dlatego właśnie te rozwiązania w zawrotnym tempie wyparły pamięć RAM DDR3, którą wprawdzie nadal można spotkać, jednak pod każdym względem wypada gorzej – jedynie z wyjątkiem ceny.

Rodzaje pamięci RAM różnią się od siebie parametrami, takimi jak wymiary, przepustowość czy pobór prądu. Każdy kolejny standard wypada lepiej od poprzedników, lecz starsze jednostki mogą nie być kompatybilne z nowymi podzespołami. W związku z tym może się okazać, że chcąc uruchomić sprzęt sprzed lat, potrzebujesz kości DDR3 lub nawet DDR2 czy DDR. Warto zdawać sobie sprawę z różnicy w ich wydajności i pamiętać, że pamięć RAM 8 GB w technologii DDR4 ma do zaoferowania zupełnie inne osiągi niż kość o tej samej pojemności w standardzie DDR3.

Chcąc poprawić wydajność swojego sprzętu, musisz wiedzieć, że wśród dostępnych na rynku urządzeń czeka Cię szeroki wybór z ofert dopasowanych do różnych potrzeb. Zupełnie oczywiste wydaje się rozgraniczenie na RAM do laptopa i do jednostek stacjonarnych. Trzeba też pamiętać, że nawet najlepsza pamięć RAM DDR4 na nic się nie przyda, jeżeli nie będzie kompatybilna z procesorem. Wybór odpowiedniego podzespołu zależy też od pojemności, częstotliwości taktowania, czasu dostępu czy nawet sposobu chłodzenia w przypadku bardziej zaawansowanych komponentów.

Na horyzoncie pojawia się także zupełnie nowy standard, który lada dzień zagości we wszystkich nowych urządzeniach. Mowa tutaj o pamięci RAM DDR5. Skok technologiczny, jaki oferuje to rozwiązanie, spowoduje znaczący wzrost wydajności względem modeli o podobnej pojemności z poprzednich generacji. Pierwsze testy wskazują, że można spodziewać się nawet 80% poprawy efektywności działania. Oznacza to, że pamięć RAM 4 GB DDR5 niemal dorówna kościom DDR4 8 GB – oczywiście w wielkim uproszczeniu i tylko jeśli nowy standard uwzględnia tak małe pojemności.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Obudowy - Płyty główne - Dyski SSD - RAM 32 GB - RAM 64 GB

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.