Udostępnij
Skomentuj

Co to jest ogniskowa obiektywu i jak ją ustawić?

Robienie dobrych zdjęć wymaga odpowiedniego sprzętu oraz umiejętności. Ogniskowa obiektywu odgrywa dużą rolę.

Czym jest ogniskowa obiektywu?

Zdjęcia pozwalają Ci zachować wspomnienia i przypominają o ważnych wydarzeniach i osobach w Twoim życiu, dlatego zadbaj o korzystanie z najlepszej jakości sprzętu. W trakcie fotografowania duże znaczenie odgrywają wszystkie części i elementy. Chodzi o obiektyw szerokokątny, aparat z dodatkowymi funkcjami i możliwościami, statywy i inne dodatki. Wśród wszystkich określeń przeplata się pojęcie ogniskowa obiektywu. Czy słyszałeś o tym wcześniej? Jeśli nie wiesz, o co chodzi, wszystkie wątpliwości zostaną zaraz rozwiane.

Ogniskowa w obiektywie to tak naprawdę konkretna odległość, a nie wybrana część czy element, który ma Twój obiektyw Sony czy inny model. Precyzując, chodzi o przestrzeń występującą pomiędzy ogniskiem układu optycznego a miejscem głównego układu optycznego. Omawiana wartość zostaje wyznaczona od matrycy do obiektywu aparatu i odgrywa całkiem sporą rolę w poprawianiu jakości robionych zdjęć czy kręconych filmów.

Jest wiele parametrów charakteryzujących obiektyw. Ogniskowa to zjawisko, które warunkuje kąt widzenia. Dobre aparaty powstają z wykorzystaniem najlepszej jakości technologii oraz materiałów, dlatego ich zakres możliwości rośnie, np. umożliwiają także powiększenie obiektów. Ogniskowa warunkuje głębię ostrości. Co ciekawe, obiektywy, które były używane jeszcze kilka lat temu miały jedną, stałą ogniskową, dzięki której fotografia stanowiła lustrzane odbicie tego, co widział fotograf. Na całe szczęście aktualnie możesz skorzystać także z dodatkowych możliwości i funkcji.

Jakie są rodzaje ogniskowych?

Masz już świadomość, że obiektyw ze zmienną ogniskową odgrywa dużą rolę w używanym przez Ciebie sprzęcie. Jedna ogniskowa daje możliwość zrobienia wielu doskonałej jakości kadrów, ale musisz wiedzieć, jakie są opcje i które rozwiązania sprawdzą się do konkretnej scenerii. 24 mm i mniej to opcje idealne do fotografowania krajobrazów, panoramy oraz interesujących obiektów architektury. To tak zwany szeroki kąt, ułatwiający objęcie wielu elementów czy osób. Ta propozycja sprawdza się także w trakcie robienia portretów i uwieczniania imprez.

Obiektyw Nikon może mieć także ogniskową 35 mm. To opcja wprost stworzona dla fotoreporterów, którzy bardzo często robią zdjęcia czy nagrywają filmiki w ruchu, zmiennej scenerii i w trakcie wydarzeń. Jeśli takie jest Twoje zadanie, ogniskowa obiektywu w takim rozmiarze ułatwi uchwycenie akcji oraz szczegółów. Efekty są bardzo dobre, a dodatkowo przeniesiesz oglądających wprost do centrum wydarzeń.

Ogniskowe obiektywów 50 mm to opcja pozwalająca na wykonywanie trafnych ujęć, które mają rozmyte tło. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z profesjonalnym sprzętem, takie rozwiązanie przyniesie bardzo dobre efekty. Na Twoją uwagę zasługuje także niska przysłona – dzięki niej uzyskasz dobrej jakości zdjęcia nawet w gorszym świetle. Obiektyw Canon 50 mm zapewnia doskonałą jakość, ale w tym modelu nie ma możliwości przybliżania. W trakcie pracy będziesz musiał się bardziej zaangażować i poświęcać.

Obiektywy makro mogą mieć także ogniskowe 85 mm. To rozwiązanie wprost stworzone na fotografię okazjonalną. Kąt widzenia obiektywu pozwoli Ci uwiecznić piękne chwile chrztów, ślubów czy innych podniosłych wydarzeń, które zapadną w pamięci gości na długi czas. Prezentowane rozwiązanie umożliwia robienie zdjęć z bliska oraz daleka, dodatkową zaletą jest doskonała jakość, precyzja i ujęcie wszystkich detali. Zdecyduj się na ten model, jeśli chcesz uniknąć zniekształcenia optyki i zależy Ci na realnych kształtach i proporcjach.

Obiektyw stałoogniskowy może mieć wysoką ogniskową, czyli 200 mm. To rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku, jeśli lubisz fotografować przyrodę. Bez problemu odróżnisz go od innych modeli, gdyż obiektyw jest nie tylko zdecydowanie większy, lecz także cięższy. Przy jego pomocy uwiecznisz osoby czy zwierzęta znajdujące się w sporej odległości, a jakość zdjęć wprawi w zachwyt nawet największych krytyków. To doskonała propozycja w fotografii sportowej, gdzie wszystko odbywa się szybko, a ruch nie stanowi przeszkody w ujęciach.

Polecane obiektywy

Jak ustawić ogniskową w obiektywie?

Ogniskowa w obiektywie pozwala na ujęcie wszystkich szczegółów i detali, a także dopasowuje warunki pracy do Twoich wymagań. To niezbędny element w trakcie robienia zdjęć, ale korzyści staną się widoczne tylko pod warunkiem, że aparat zostanie dobrze ustawiony. Obiektyw zmiennoogniskowy może być przeznaczony do konkretnego rodzaju zdjęć – portretów, fotografowania przyrody. Stosunkowo dużą popularnością cieszą się także modele uniwersalne, przy ich pomocy zrobisz dobre ujęcia bez względu na warunki atmosferyczne czy ilość światła.

W trakcie robienia zdjęć musisz brać pod uwagę wiele elementów i czynników. Chodzi oczywiście o wybór właściwych ustawień aparatu i miejsca. Dodatkowo ogniskowa obiektywu odgrywa bardzo dużą rolę. Jej wybór jest uwarunkowany Twoją lokalizacją (możesz stanąć blisko oraz daleko). Jeśli zwiększysz długość ogniskowej, będziesz miał zawężony kąt widzenia, dzięki czemu głębia na fotografii będzie zdecydowanie mniej widoczna.

Obiektywy Fujifilm dają wiele możliwości, ale musisz mieć świadomość, jakie są zależności w trakcie robienia zdjęć. Długość ogniskowej obiektywu ma wpływ na kadrowanie, umożliwia przybliżanie albo oddalanie obiektów, oddziałuje na kompozycję i ogólne wrażenia, jakie uzyskałeś w trakcie robienia zdjęcia. Głębia ostrości to również kwestia nieodłącznie związana z ogniskową. Robienie dobrej jakości fotografii to prawdziwa sztuka, ale korzystanie z właściwie dobranego sprzętu na pewno ułatwi Twoją pracę.

Zastosowania ogniskowych w fotografii

Ogniskowe obiektywów powinieneś dopasować do warunków, które panują w trakcie robienia zdjęcia. Dostępne są modele od 24 mm do nawet 400 mm. W przypadku dolnej granicy na ujęciach zauważysz wszystko, co znajduje się przed Twoimi oczami, a przedmioty czy osoby w dalszej odległości nie są tak wyraźne, bo nie wysuwają się na pierwszy plan. Sigma obiektywy 24 mm mają szeroki kąt widzenia, dlatego w kadrze zmieści się sporo postaci, rzeczy czy miejsc, ale bez skupiania się na szczegółach ujęcia.

Obiektyw ze zmienną ogniskową odgrywa dużą rolę w fotografiach portretowych. W tym celu zastosuj model 85 mm, który daje gwarancję doskonałej jakości ujęcia i nie pomija żadnych szczegółów. Detale stają się mniej widoczne w przypadku niewielkich odległości. Wykorzystywany przez Ciebie sprzęt pozwoli zachować na dłużej wspomnienia, na zdjęciu może znaleźć się kilka albo nawet kilkanaście osób. Ogniskowe sprawiają, że fotografie z ważnych dni w życiu, jakimi są chrzest dziecka czy ślub, są pełne szczegółów i prawdziwych emocji.

Obiektyw Olympus, w którym ogniskowa ma 135 mm, to opcja wprost stworzona do robienia dobrej jakości portretów, uwieczniania wspomnień ze ślubów czy innych ważnych wydarzeń. To idealne rozwiązanie do teleobiektywów, gdyż obiekt znajdujący się w kadrze wydaje się bliższy, jeszcze lepiej wyróżnia się na tle innych rzeczy i zapewnia dodatkowe wrażenia. Jeśli masz spore wymagania i zależy Ci na doskonałej jakości ujęć, ogniskowa zdecydowanie poprawia wrażenia wywoływane przez zdjęcia – dobrze wyrażają one emocje, a to wszystko dzięki używanym sprzętom.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na obiektyw 50 mm albo Twój wybór padnie na inny model, właściwy dobór ogniskowej dopasowanej do warunków pracy oraz Twoich oczekiwań to gwarancja sukcesu. Dzięki odpowiedniej odległości i ustawieniom możesz zaakcentować wszystkie kluczowe elementy i jednocześnie odwrócić uwagę od mniej ważnych postaci czy czynników. Pozwoli Ci to sprostać oczekiwaniom innych, a także przyczyni się do zwiększenia komfortu w trakcie fotografowania. Robienie zdjęć staje się przyjemne i satysfakcjonujące, szybko zauważysz różnicę.

Znaczenie numerów i liter umieszczonych na obiektywie

Obiektyw Pentax czy produkt innej marki ma szereg zapisanych cyfr, skrótów i oznaczeń, które stanowią niezwykle ważne informacje. To ułatwienie wyboru właściwej ogniskowej i innych parametrów sprawdzających się w trakcie charakterystycznych warunków pracy. Jeśli znajdziesz informację, że Twój obiektyw ma 18 mm to znak, że korzystasz z szerokiego kąta. Z kolei 55 mm umożliwia stosowanie największego zoomu. Im większa cyfra znajdująca się przed ogniskową, tym lepsza jakość detali obiektów występujących w sporej odległości.

Wielkość wyrażona w mm to wartość ogniskowej, czyli odległość, jaka dzieli matrycę oraz punkt, gdzie odbywa się skupienie światła w obiektywie. Kiedy Twój obiektyw Samyang ma ogniskową 24 mm, masz do czynienia z szerokokątnym modelem. To doskonała propozycja w przypadku fotografowania wesel czy innych okoliczności. Klasyczne modele mieszczą się w przedziale od 35 do 70 mm. Z kolei kiedy zakres obiektywu jest w okolicach 50 mm, zdjęcie przypomina obraz, jaki widzisz swoim okiem.

Jeśli na Twoim teleobiektywie znajdzie się liczba od 70 do 105 mm, masz wtedy do czynienia z modelem portretowym. Wszystkie wartości powyżej, czyli od 105 do nawet 400 mm, umożliwiają uwieczniania obiektów, które znajdują się w sporej odległości od aparatu. Wykorzystasz je do fotografowania zwierząt, gór i oddalonych krajobrazów. Dodatkowo możesz spotkać także oznaczenie 1:2:8 – to informacja, że maksymalna przysłona wynosi f2.8 (chodzi o cały zakres zoomu). Z kolei w przypadku wartości od 1:3.5 do 5.6 stopień jasności ulega redukcji.

Kiedy obiektyw Tamron ma symbol kółka z linią to określenie średnicy filtra. Z kolei parametry typu 1:2 albo 1:1 informują, że obiektyw dobrze się sprawdzi w trakcie uwieczniania przedmiotów czy zwierząt znajdujących się w niewielkiej odległości od aparatu. Jednocześnie to symbol dużej skali odwzorowania (1:1). Z kolei w drugim przypadku fotografowany przedmiot będzie występował w odległości 0,5 cm na matrycy. Możesz spotkać też określenie HSM, to skrót marki Sigma na napęd autofocusa. Canon to USM, a Nikon SWM.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.