Udostępnij
Skomentuj

Co to jest mapowanie dysku sieciowego?

Sprawdź, co oznacza mapowanie dysku sieciowego. W jaki sposób go łatwo skonfigurować i który najlepszy?

Co to jest mapowanie dysku?

Mapowanie dysków jest pojęciem często spotykanym i słyszanym w branży informatycznej. Czego ono dotyczy? W mapowaniu chodzi o przyporządkowanie jednych zasobów konkretnego systemu do drugiego. Wynikiem wspomnianego procesu jest zmiana przestrzeni adresowej, związana z mapowaniem plików, pamięci operacyjnej czy adresów IP. Mapowanie dysków sieciowych umożliwia poprawę szybkości działania całego systemu, co zwiększa wygodę użytkowników. Dodatkowo zapewnia poszerzenie zakresu posiadanych przez dysk funkcji.

Polecane serwery plików

Jeśli chodzi o dyski sieciowe, zazwyczaj używane są one w dużych i średnich przedsiębiorstwach, chociaż i mniejsze firmy coraz częściej zaczynają z nich korzystać. Na rynku wyróżnia się modele wolnostojące i w obudowach typu rack. Urządzenie jest praktyczne z tego względu, że pozwala udostępnić przestrzeń dyskową dla wielu osób.

Konfiguracja dysku sieciowego krok po kroku 

Konfiguracja dysku sieciowego wbrew pozorom nie jest trudna, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jak przejść przez ten proces?

  1. Zainstaluj kupiony dysk sieciowy w serwerze.
  2. Podłącz przewód zasilania i przewód sieciowy LAN.
  3. Wykonaj inicjalizację NAS i pamiętaj o tym, że w tym czasie na dysku nie mogą być przechowywane inne dane.
  4. Następnie ustaw hasło dla administratora, który będzie mógł korzystać z danych konfiguracyjnych.
  5. Zdefiniuj adres sieciowy. 
  6. Określ, z jakimi systemami operacyjnymi ma później pracować dysk.
  7. Na końcu określ ustawienia dysku sieciowego.

Co to jest mapowanie dysku sieciowego?

Tuż po konfiguracji przejdź do mapowania dysku sieciowego. Co to znaczy? Jest to zabieg pozwalający komputerowi potraktować dysk sieciowy NAS w kategorii zwykłego dysku. Tym samym możliwe jest kopiowanie danych czy tworzenie folderów w podobny sposób.

Jeśli chodzi o automatyczne mapowanie dysku sieciowego, ma ono miejsce wtedy, kiedy można odnaleźć dysk sieciowy w oknie eksploratora. W przypadku trudności z jego odszukaniem wpisz nazwę serwera w pasku eksploratora, wybierz serwer i podaj dane administratora dysku. Dalszym krokiem jest kliknięcie prawym przyciskiem myszki w folder, który chcesz zmapować i przejście do opcji z menu „Mapuj dysk sieciowy”. 

W ten sposób użytkownik uzyska dostęp do folderu na dysku sieciowym, jak tylko ponownie włączy komputer i się zaloguje. Mapowanie dysków sieciowych umożliwia przekazywanie pozostałym osobom potrzebnych uprawnień i daje zielone światło, by tymi uprawnieniami zarządzać.

Czy urządzenia mobilne umożliwiają mapowanie dysków sieciowych? Android oraz pozostałe systemy pozwalają na przeprowadzenie tego procesu. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, żeby dowiedzieć się, jak zmapować dysk sieciowy, używając smartfona lub tabletu. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z plików dostępnych na serwerze np. za pośrednictwem telefonu.

Jakie dyski sieciowe warto kupić?

Producenci sprzętu komputerowego i akcesoriów oferują w tym zakresie wiele różnych rozwiązań. Dla miłośników wygody polecane są gotowe, kompletne zestawy, do których nie trzeba już nic więcej dokupować. Dysk sieciowy LG, Qnap czy Synology, z powodzeniem mogą być używane jako serwer domowy. Po tym, jak podłączysz go do routera, będziesz mógł w jednym miejscu bezpiecznie gromadzić i przechowywać pliki, zdjęcia czy filmy.

Co więcej, automatycznie mapowany dysk sieciowy, posłuży do stworzenia kopii zapasowych plików, które przechowujesz na telefonie. Dodatkowo pojawia się opcja kopiowania danych z serwerów oferujących usługi w chmurze. Wybierając dysk sieciowy, zwróć uwagę na jego pojemność, tak by odpowiadała Twoim potrzebom. Niemalejącą popularnością cieszą się te o wartości 16 terabajtów, ponieważ udostępniają miejsce do przechowywania wielu plików o dużej pojemności.

Godne uwagi są także dyski sieciowe posiadające dwie kieszenie i dwa porty LAN. Tego rodzaju modele pozwalają zamontować dyski o sporej pojemności, sięgającej aż 24 terabajtów. Możesz połączyć je z systemami takimi jak Windows, Linux i OSX. Jeśli zależy Ci na zakupie kompaktowego dysku, z pewnością znajdziesz dla siebie idealną opcję.

Mapowanie dysku sieciowego w Windows czy w innym systemie nie jest trudnym zadaniem. W przypadku Windows 7 i Windows 8 trzeba przejść przez kilka kroków.

  1. Otwórz na pulpicie ikonkę „Mój komputer”.
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszki w „Komputer” i wybierz „Dodaj lokalizację sieciową”.
  3. Potwierdź rozpoczęcie procesu konfiguracji poprzez kliknięcie „Dalej”.
  4. Przejdź do „Wybierz niestandardową lokalizację sieciową”.
  5. Wpisz w pustym polu adres swojego serwera. Pamiętaj o dodaniu przed nim „ftp://”, na końcu zatwierdź adres i przejdź dalej.
  6. Wprowadź nazwę serwera lub nazwę użytkownika FTP.
  7. Wpisz nazwę konfigurowanej lokalizacji sieciowej.
  8. Zakończ proces poprzez kliknięcie „Zakończ”.

Wirtualny dysk sieciowy to wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, dlatego warto poświęcić czas na jego mapowanie. Nie bój się przeprowadzić tego procesu samodzielnie, wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z instrukcją i informacjami, które w łatwy sposób znajdziesz w sieci.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.