Udostępnij
Skomentuj

Co to jest kartridż w drukarce? Jak używać kartridży?

Zastanawiasz się, co to kartridż? Przeczytaj poniższy tekst i poznaj funkcje tego elementu w drukarce.

Bez względu na to, czy w Twoim domu znajduje się drukarka atramentowa, czy drukarka laserowa, kartridż stanowi bardzo ważny element wyposażenia, dlatego powinieneś wiedzieć, jak go używać.

Czym są kartridże w drukarce?

Ogólnie rzecz biorąc, kartridż jest elementem stanowiącym zasobnik substancji, którą drukarka wykorzystuje do nanoszenia informacji podanych przez komputer na papier. Oznacza to tyle, że we wspomnianym komponencie znajdują się tusze do drukarek Canon, tusze do drukarek HP czy do urządzeń innych marek. Producenci wyposażają w tę część również modele laserowe – wówczas zamiast atramentu kartridż zawiera tak zwany toner.

Polecane tusze do drukarki

Warto pamiętać, że kartridż z tonerem lub kartridż atramentowy ma własne oprogramowanie, pełniąc funkcję nośnika danych. Wewnętrzny układ elektroniczny oraz specjalny system zapewniają precyzyjne dozowanie kolorowych w taki sposób, aby na kartce zawsze osiągać pożądany efekt. Dzięki temu możesz swobodnie zamieniać tekst i obrazy z postaci cyfrowej na fizyczną. Na takiej zasadzie działają praktycznie wszystkie automatyczne sprzęty dostępne w sklepach.

Kartridż pełni też rolę modułu odpowiedzialnego za usuwanie zabrudzeń z wkładów. Profesjonalny kartridż czyszczący Brother, kartridż czyszczący Epson czy akcesorium tego typu od pozostałych firm zazwyczaj pracuje automatycznie, uruchamiając się o konkretnych porach dnia – nawet wtedy, gdy całe urządzenie jest wyłączone, a jedynie podłączone do źródła energii elektrycznej. Producenci poprzez płytkę CD albo oficjalną stronę internetową udostępniają aplikacje do swoich modeli, które pozwalają dostosowywać parametry drukarki oraz wybrane ustawienia kartridża.

Jak używać kartridża w drukarce?

Opisywana tutaj część wyglądem przypomina niewielką kasetę ze slotami na naboje z tuszami – czarnym oraz trzema kolorowymi. Znajdziesz ją z przodu obudowy, otwierając osłonę chroniącą zasobniki przed uderzeniami mechanicznymi i tym usterkami mogącymi zaburzać prawidłowe działanie systemu.

Jak napełnić kartridż Epson i warianty innych marek? Wystarczy włożyć do środka wspomniane wcześniej pojemniki zawierające toner, czyli proszek stosowany w drukarkach laserowych lub płyn wykorzystywany w wersji atramentowej. Zbiorniki kupisz praktycznie w każdym sklepie z ofertą sprzętu oraz gadżetów RTV i AGD – znajdziesz je również w ofercie Morele. Ich konstrukcja jest zaprojektowana w taki sposób, że trzeba tylko wcisnąć oryginalne pudełeczko w odpowiednie miejsce.

Ważne, żeby zasobniki wymieniać regularnie i nie doprowadzać do sytuacji, w której zabraknie zapasu jednego z tuszów. To wpływa negatywnie na pracę całego mechanizmu i zwiększa ryzyko wystąpienia usterek. Poza tym pamiętaj, aby zadbać o prawidłowy przebieg procesu automatycznego czyszczenia i w razie jakichkolwiek komplikacji uruchamiać tę czynność manualnie za pomocą przycisku na obudowie albo poprzez aplikację zainstalowaną na komputerze. Wtedy na przykład tusze do drukarek Brother czy tusze do drukarek Epson nie zaschną i urządzenia będzie działać bez żadnych problemów.

Wady i zalety stosowania kartridży w drukarkach

Kartridż do drukarki HP i sprzętu innych znanych marek stanowi świetną propozycję przede wszystkim ze względu na komfort użytkowania. W najpopularniejszych modelach uzupełnianie atramentu w zbiornikach lub proszku w tonerach odbywa się wygodnie poprzez wkładanie przygotowanych pojemników z substancją. W wybranych wersjach właściwy preparat należy wlać lub wsypać, co też gwarantuje pełną swobodę i szybkie wykonywanie tego zadania.

Poza tym kartridż do drukarki Brother albo podobnego urządzenia od Canona czy Epsona zapewnia większą dokładność drukowania. W wariantach atramentowych producenci bardzo często stawiają na innowacyjne rozwiązanie technologiczne, łącząc kartridż z głowicą, czyli elementem mechanizmu sterującego, który umieszcza miniaturowe krople tuszu papierze – one tworzą finalny wydruk.

Do wad kartridża należy zaliczyć przede wszystkim podatność na awarie. Opisywany komponent jest wrażliwy na wszelkie wstrząsy oraz zakłócenia pracy sprzętu – na przykład zaschnięcie lub brak płynu w jednym z pojemników. Trzeba zatem dbać o odpowiednie funkcjonowanie podzespołu na co dzień, sprawdzając stan zasobników i uzupełniając zapasy danej substancji w razie konieczności. To istotne, ponieważ usterka kartridża zazwyczaj zmusza do kupna nowego egzemplarza – ewentualna naprawa czasem okazuje się po prostu niemożliwa.

Dlaczego warto stosować wieczne kartridże?

Tak zwany wieczny kartridż stanowi nowoczesną wersję tego elementu. Jego konstrukcja wyposażona w małe otwory, a w niektórych wariantach również w moduły resetu w postaci specjalnych chipów pozwala na wielokrotne napełnianie zbiorników tuszem. Dzięki wspomnianej budowie kartridża cena nowej drukarki oraz koszty eksploatacji zostają obniżone – ten aspekt sprawia, że warto korzystać z przedstawionego akcesorium. Zdobywa ono popularność wśród konsumentów właśnie ze względu na opłacalność.

Używanie wiecznego kartridża jest bardzo proste, a daje ogromną wygodę i pomaga zaoszczędzić nieco pieniędzy. Nie musisz ciągle kupować pojemników z atramentem lub proszkiem do tonera, bo wystarczy, że wyciągniesz zasobnik, uzupełnisz zapas i ostatecznie włożysz go z powrotem. Cały proces trwa tylko krótką chwilę, co gwarantuje Ci komfort na co dzień. Zresztą konieczność wykonania tej czynności zachodzi stosunkowo rzadko – to zasługa dużej pojemności wewnętrznych nabojów.

Na uwagę zasługuje ekologiczny charakter opisanego rozwiązania – nie generuje ono dodatkowych odpadów, czyli pustych zbiorników z plastiku Poza tym sam decydujesz, z jakich tuszów korzystasz, bo w przypadku tej konstrukcji zazwyczaj nie ma wymogu posługiwania się wyłącznie oryginalnymi płynami do wydruku. Wyposażając swoją drukarkę w taki typ kartridża, szybko odkryjesz jego atuty.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.