Udostępnij
Skomentuj

Na ile wystarcza toner w drukarce laserowej?

Jeżeli dużo drukujesz, a zwykła drukarka nie wystarcza, może powinieneś pomyśleć o kupnie drukarki laserowej.

Toner to drobny, chemiczny proszek, który jest zamknięty w plastikowej kasecie. Nakładany jest na papier dzięki zjawisku elektrostatyczności, a następnie utrwalany laserem. W przypadku wydruków monochromatycznych jest to kolor czarny. Drukowanie kolorowe odbywa się przy użyciu czterech kaset. W każdej z nich znajduje się proszek odpowiadający barwie z palety CMYK. Proces może być wykonany w jednym lub w czterech przebiegach. Oznacza to, że kolory drukowane są jednocześnie lub w każdym oddzielnym przebiegu nanoszona jest kolejna barwa.

Na ile starcza toner do drukarki laserowej?

Jeśli posiadasz firmę dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w drukarki laserowe A3. Pozwalają one na wydruk wszelkich formatów, poczynając od małych takich jak pocztówki czy koperty, a na dokumentach formatu A3 kończąc. Drukarka A4 laserowa jest idealna dla domu lub do małych pomieszczeń biurowych. Nie zajmuje dużo miejsca i jest tak samo funkcjonalna jak większe urządzenia.

Na rynku jest wielu producentów urządzeń wykorzystujących do druku technologię laserową. Jest ona wydajniejsza pod względem ilości wydruków, a wykorzystywane w niej materiały eksploatacyjne mają dłuższą żywotność niż tradycyjne kartridże. Jednak na jak długo wystarczy taki toner, zależy od wielu czynników. Producenci na opakowaniach umieszczają ujednolicone parametry, których muszą ściśle przestrzegać. Dzięki nim dowiesz się, ile możesz wykonać wydruków, zanim będziesz zmuszony do wymiany wkładu.

Polecane tonery do drukarek

Kiedy należy wymienić toner na nowy w drukarce laserowej?

Zależy to od tego, w jaki sposób używana jest przez ciebie drukarka laserowa. Co ile wymiana tonera jest konieczna to kwestia indywidualna. Zauważysz to wtedy, gdy jakość wydruku ulegnie widocznemu pogorszeniu. Tekst będzie słabo widoczny, pojawią się na nim paski, a kolory na zdjęciach staną się niewyraźne lub nie będą drukowane poprawnie. Wbudowane czujniki to element, który posiada prawie każda drukarka laserowa. Jak często wymienia się toner, poinformuje cię okienko na ekranie komputera. Zobaczysz w nim poziom zużycia i będziesz wiedział, że materiał eksploatacyjny się kończy. Niektóre tonery do drukarek hp nie posiadają wbudowanego chipu, który zlicza ilość stron, więc używa się ich do całkowitego wyczerpania zawartości.

Tonery wyposażone w chip są mniej awaryjne i zadeklarowana wydajność odpowiada rzeczywistej liczbie wydrukowanych stron. Tonery bez układów zliczających są podatne na uszkodzenia takie jak przesypanie się tonera do drukarki czy wytarcie się bębna światłoczułego. Jednak pozwalają na wydrukowanie większej ilości stron niż ta podana przez producenta na opakowaniu. Jeżeli zaobserwujesz wymienione wcześniej usterki, jak najszybciej udaj się do sklepu i zakup nowy toner.

Co wpływa na wydajność tonerów i kartridży?

Niezależnie od tego, jaką drukarkę wybierzesz, każda z nich będzie zużywała materiały eksploatacyjne. Drukarki laserowe monochromatyczne są znacznie wydajniejsze, gdy drukujesz tylko tekst. Do bardziej złożonych wydruków, które wymagają użycia określonych barw, lepsze będą drukarki laserowe kolorowe. Aby wydajność tonera lub kartridża była jak najdłuższa, należy wziąć pod uwagę takie parametry jak częstotliwość drukowania, stopień pokrycia strony tekstem, jakość wydruku oraz jego rodzaj.

Niewielka liczba stron drukowana często zużywa porównywalnie większą ilość tuszu lub tonera w stosunku do wydruków sporadycznych w dużej ilości. Innym czynnikiem jest jakość wydruku. Im wyższa, tym większe zużycie. Ma to znaczenie w przypadku wydruków kolorowych. Szybszą eksploatację wkładu powoduje wyłączanie drukarki. Przy rozruchu urządzenie wykonuje kalibrację oraz czyszczenie, gdzie także są zużywane niewielkie ilości produktu. Również model ma znaczenie. Starsze urządzenia wykorzystują więcej proszku niż nowy sprzęt.

Istotną rolę odgrywają warunki, w jakich pracuje drukarka. Jeżeli wilgotność powietrza jest wysoka, drukarka zużywa więcej produktu, a papier, który pochłania wilgoć, zacina się w urządzeniu, co wymusza powtórny wydruk. Nie możesz w sposób jednoznaczny określić rzeczywistej żywotności tonera, dopóki go nie zużyjesz w swojej drukarce. Parametry deklarowane przez producentów będą się różnić od realnych wyników. Zależy to od zbyt wielu czynników. Testując różne tonery, zapisuj liczbę wydrukowanych stron, a potem podziel tę wartość przez cenę tonera. W ten sposób dokładnie określisz stosunek jakości do ceny.

Ile stron wydrukujemy na nowym tonerze do drukarki laserowej?

Przy użyciu testów ISO/IEC można zmierzyć pojemność tonera, porównując kubaturę kaset, nie uwzględniając przy tym marki producenta. Dane drukowane na opakowaniach mówią nam o tym, jaką ilość wydruków otrzymamy. Zakładając, że pokrycie strony wynosi 5% i wykonywany wydruk jest monochromatyczny, możliwe jest wykonanie 1000-2000 wydruków. Im większe zagęszczenie znaków lub inny rodzaj wydruku, tym bardziej zużywa się toner. Dlatego są to tylko wartości szacunkowe.

Oprócz parametrów technicznych, które decydują o jakości wydruku i sprawności działania urządzenia, ważne są też koszty eksploatacyjne związane z wymianą tonerów. Jeżeli zdecydujemy się na mało popularne urządzenie, to zakup odpowiednich wkładów może być utrudniony. Wtedy możesz zdecydować się na zamienniki. Są odpowiednio tańsze od oryginalnych tonerów i niejednokrotnie dorównują im pod względem wydajności.

Najtańszy toner do drukarki laserowej to koszt kilkunastu złotych, ale warto zaznaczyć, że jest to toner monochromatyczny. W takiej cenie możemy otrzymać tonery do drukarek Xerox. Tonery do drukarek Lexmark cechuje wysoka cena oryginalnych produktów, ale w przystępnej cenie dostępne są na rynku zamienniki.

Poszukując drukarki odpowiedniej dla ciebie, zwróć uwagę na koszt samego urządzenia. Możesz kierować się zasadą mówiącą o tym, że im tańszy sprzęt, tym wyższe koszty eksploatacji. Drukarki laserowe hp mają w swojej ofercie produkty w przystępnej cenie, ale musisz liczyć się z tym, że koszty zakupu tonerów czy kartridży będą dosyć wysokie, gdyż producent umieszcza w niektórych maszynach specjalne podzespoły, które mają na celu wykrywanie tego, czy wkład jest oryginalny.

Drukarki laserowe Canon to produkty na każdą kieszeń ze względu na niską cenę zarówno materiałów eksploatacyjnych, jak i samego urządzenia. Ze średniej półki cenowej wybijają się drukarki laserowe Brother. Są to jednostki kompaktowe idealnie nadające się do niewielkich pomieszczeń lub użytku domowego. Musisz jednak pamiętać, że, biorąc pod uwagę koszty, wszystkie wyżej wymienione urządzenia pozwalają jedynie na wydruk monochromatyczny.

W korzystnej cenie możesz zakupić produkt umożliwiający drukowanie kolorowe. Jest to drukarka laserowa Lexmark, która dzięki niewielkim wymiarom i umieszczeniu wszystkich kolorów w jednej kasecie. Jest bardzo prosta w użyciu i świetnie nadaje się zarówno do instytucji jak również do domu.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Skanery - Plotery - Długopisy 3D

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.