Udostępnij
Skomentuj

Jak wymienić tusz w drukarce?

Nie wiesz, jak wymienić tusz w drukarce HP, Canon, Brother czy Epson? Sprawdź, co zrobić krok po kroku.

Najważniejszą rolę odgrywa zakup odpowiedniego zasobnika. Jak wybrać właściwe tusze do drukarek Canon, Epson lub HP i na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Jak włożyć tusz do drukarki?

Aby odpowiedzieć na postawione wyżej pytanie, trzeba sięgnąć po konkretne przykłady, które odnoszą się do najczęściej spotykanych sprzętów na rynku. Jak wymienić tusz w drukarce Samsung? Otwórz pokrywę urządzenia i delikatnie wyciągnij zużyty pojemnik. Następnie ostrożnie wsuń nowy zbiornik w miejsce starego (sygnałem świadczącym o prawidłowym przebiegu całej operacji będzie zatrzaśnięcie mechanizmu blokady) i zamknij obudowę. Maszyna powinna automatycznie zarejestrować wprowadzone zmiany.

Jak wymienić tusz w drukarce Epson? Sprawdź, czy sprzęt jest włączony i upewnij się, że na wyświetlaczu widnieje komunikat o konieczności uzupełnienia braków atramentu. Możesz też nacisnąć przycisk Setup i wybrać opcję Change Ink Cartridge (Wymień tusz) z menu Maintenance (Konserwacja), a następnie zatwierdzić decyzję. Przygotuj nowy zasobnik i otwórz pokrywę pojemników. Przytrzymaj wypustkę w tylnej części wymienianego zbiornika. Unieś go do góry i wyjmij z drukarki. W kolejnym kroku umieść nowy kartridż w odpowiednim uchwycie dnem do dołu. Naciskaj, dopóki nie znajdzie się we właściwej pozycji, a potem zamknij obudowę i zatwierdź dokonanie operacji.

Jak wymienić tusz w drukarce Brother? Naciśnij dźwignię zwolnienia blokady przy pojemniku z atramentem, który uległ zużyciu, po czym delikatnie wysuń pusty zbiornik i zastąp go nowym produktem. Pamiętaj, by zainstalować zasobnik w komorze oznaczonej właściwym kolorem. Po prawidłowym przeprowadzeniu opisanych wyżej czynności poziom farb powinien się automatycznie zresetować. Zatwierdź komunikat wyświetlany na ekranie przyciskiem OK. Wydrukuj stronę testową. Jeśli jakość poszczególnych barw nie jest zadowalająca (na paskach widać puste białe kwadraciki), należy przeczyścić głowicę.

Jak wymienić tusz w drukarce Lexmark? Podnieś przednią pokrywę urządzenia i opuść drzwiczki podajnika z atramentem. Wyciągnij interesujący Cię kartridż za pomocą rączki, a następnie wciśnij nowy pojemnik w miejsce starego. Sprawdź, czy na pewno znajduje się w odpowiedniej pozycji, po czym zamknij obudowę. Poczekaj, aż system zidentyfikuje wprowadzone zmiany, i zatwierdź dokonane wybory. Teraz możesz rozpocząć drukowanie dokumentów.

Jak wymienić tusz w drukarce HP? Włącz zasilanie urządzenia i uruchom sprzęt. Otwórz pokrywę dostępu do wkładów atramentowych. Po przesunięciu karetki na prawą stronę wyjmij zasobnik z odpowiedniego gniazda. W tym celu przyciągnij go do siebie. Następnie włóż nowy pojemnik w puste miejsce i lekko dociśnij. Nie zapomnij o zamknięciu obudowy. Na koniec wyrównaj wkłady poprzez wydrukowanie strony testowej.

Jak wymienić tusz w drukarce Canon? Jeśli urządzenie posiada oddzielne zbiorniki na atrament, postępuj zgodnie z zasadami opisanymi w poprzednich przypadkach. Natomiast w sytuacji, gdy sprzęt obsługuje łączone kasety typu FINE, poczekaj na otwarcie pokrywy z głowicą, ostrożnie wyjmij stary zasobnik i zamontuj nowy. Uważaj, by nie potrząsać zbytnio zawartością. W razie jakichkolwiek wątpliwości przeczytaj instrukcję dołączoną do konkretnego modelu.

Polecane tusze do drukarek

Jak przygotować wkład przed włożeniem do drukarki?

Nowe tusze do drukarek HP, Canon, Epson czy Brother są specjalnie zabezpieczane na wypadek wylania, pęknięcia czy innego uszkodzenia. Zanim włożysz je do urządzenia, zdejmij wszystkie folie i usuń żółte (niekiedy pomarańczowe) taśmy ochronne. Zaniechanie wspomnianej czynności może spowodować znaczne pogorszenie jakości wydruku, a nawet doprowadzić do poważnej awarii sprzętu. Nie należy zdejmować ani rozrywać etykiet naklejonych na zbiorniki. Takie działanie zwiększa bowiem ryzyko wycieku atramentu.

O czym należy pamiętać przy wymianie tuszu w drukarce?

Dopasuj produkt do używanego modelu. Na rynku znajdziesz różne rodzaje zamienników oryginalnych atramentów. Kuszą atrakcyjną ceną, jednak nie zawsze warto w nie inwestować. Często ich skład pozostawia wiele do życzenia, co siłą rzeczy wywiera bezpośredni wpływ na jakość samego wydruku. Litery bywają rozmazane i nieczytelne.

O czym jeszcze trzeba pamiętać przy wymianie wkładów? Tusze do drukarek Epson, Brother czy innych marek wymagają specjalnego traktowania. Obchodź się z nimi ostrożnie. Nie potrząsaj zawartością, nie przechylaj zasobników ani nie naciskaj ścianek pojemników. Nie dotykaj otwartych portów ani nasadek ochronnych. Zużyte kartridże poddaj odpowiedniej utylizacji. Wyrzucaj je w przeznaczonych do tego miejscach.

Jak sprawdzić, czy tusz został wymieniony prawidłowo?

Zastanawiasz się, czy dobrze wymieniasz tusze do drukarek Brother, Epson bądź HP? Chcesz to sprawdzić? Uruchom Start w pasku zadań systemu Windows. Otwórz Panel sterowania, wybierz zakładkę Urządzenia i drukarki, kliknij prawym przyciskiem na nazwę używanego sprzętu, a następnie zaznacz opcję Właściwości drukarki. W kolejnym kroku sprawdź poziom poszczególnych tuszy w zasobnikach. Jeśli wymiana pojemników przebiegła prawidłowo, wskaźniki będą pełne.

Innym sposobem na sprawdzenie poprawności zrealizowanych działań jest wspomniany już wcześniej wydruk strony testowej. Do podajnika załaduj czysty, biały papier o równych krawędziach. Włącz sprzęt i uruchom dedykowane urządzeniu oprogramowanie. Zaznacz opcję Operacje drukarki i Zadania konserwacji, a następnie wybierz polecenie Drukuj informację diagnostyczną. Na koniec upewnij się, że na wygenerowanych paskach testowych nie ma żadnych białych plam, a poszczególne kolory są wyraźne i intensywne. Treść przywołanych wyżej komend może być różna w zależności od typu i modelu drukarki, ale procedura za każdym razem przebiega bardzo podobnie. Jej przeprowadzenie zajmie Ci zaledwie kilka minut.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.