Udostępnij
Skomentuj

Co to jest karta dźwiękowa? Jaką kartę dźwiękową kupić?

Na rynku jest wiele różnych kart dźwiękowych, doradzamy, jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Czym jest karta dźwiękowa i do czego służy?

W latach 90. jeszcze nie występowała jako integralna część komputera. Karta dźwiękowa lub inaczej karta muzyczna obecnie stanowi jeden z najważniejszych podzespołów w komputerze. To rozszerzenie, które umożliwia rejestrowanie, przetwarzanie oraz odtwarzanie muzyki na komputerze. Dobra karta dźwiękowa umożliwi Ci także korzystanie z programów dźwiękowych.

Polecane karty dźwiękowe

Zazwyczaj nowy komputer posiada wbudowaną kartę dźwiękową, jednak jeżeli komuś zależy na lepszych parametrach i wyższej jakości sprzęcie, to zewnętrzna karta dźwiękowa będzie idealnym rozwiązaniem. Z kolei karta dźwiękowa PCI-E montowana jest na płycie głównej i stanowi integralną część komputera, jest to, innymi słowy, karta dźwiękowa wewnętrzna.

Karty dźwiękowe zewnętrzne podłączane są za pomocą kabla USB bezpośrednio do komputera do odpowiedniego portu. Karta dźwiękowa do komputera składa się z generatora dźwięku, przetwornika i C/A, interfejsu MIDI, interfejsu do komputera, złącza wejściowego i wyjściowego dźwięku, buforu oraz miksera dźwięku. Ich precyzyjne działanie zapewnia radość z wysokiej jakości dźwięku.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kartę dźwiękową?

Przed wyborem karty dźwiękowej warto zrobić rozeznanie i przygotować się do zakupu, ponieważ jest to najczęściej wieloletnia inwestycja. Przeanalizuj swoje potrzeby i wszystkie parametry, to ułatwi Ci decyzję. Karta dźwiękowa zewnętrzna pomimo niewielkich rozmiarów składa się z wielu podzespołów. Przed zakupem warto więc przeanalizować kilka parametrów, które pomogą w wyborze.

Do najważniejszych z nich należą:

  • Rodzaj karty dźwiękowej – zewnętrzna lub wewnętrzna. Jeśli wewnętrzna to należy zdecydować czy integralna, czy odrębna (o szczegółach przeczytasz dalej).
  • Stosunek sygnału do szumu (SNR) – im wyższy parametr, tym lepsze urządzenie. Informuje o tym, czy dźwięki, które są najcichsze, nie będą zakłócane przez pracę komputera, w wysokiej jakości sprzęcie powinien wynosić 95 dB lub więcej.
  • Pasmo przenoszenia – powinno mieć parametry rzędu 20 Hz – 20 kHz, jest to zakres częstotliwości, a efektem jest bardziej wyraziste brzmienie dźwięku.
  • System dźwięku – dostępne na rynku są między innymi karta dźwiękowa 7.1, karta dźwiękowa 5.1, 2.0 i 2.1. Pierwsza cyfra to informacja o tym, ile kanałów obsługuje, z kolei druga ile głośników można do niej podpiąć.
  • Wejście audio – sposób podłączenia, czyli podstawowy parametr, który koniecznie sprawdź przed zakupem.
  • Próbkowanie – odpowiada za zaszumienie podczas odsłuchów, jego wartość minimalna powinna wynosić od 192 kHz.

Rodzaje kart dźwiękowych

Dzielimy je na dwie podstawowe kategorie: karty zewnętrzne oraz wewnętrzne. Karta zewnętrzna podłączona jest poprzez port USB. To szczególnie polecane karty dźwiękowe dla posiadaczy laptopów, którzy liczą na dobrej jakości dźwięk, do słuchania muzyki czy też grania w gry PC. Dobra, tania karta dźwiękowa to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą wydawać dużo pieniędzy, ale ich wymagania w tym zakresie też nie są wygórowane, a jednak chcą poprawić ten parametr w swoich komputerze.

Z kolei wewnętrzna karta dźwiękowa dzieli się na następne dwa rodzaje: zintegrowana oraz odrębna. Pierwszy rodzaj to karta, która stanowi integralną część komputera, jest wbudowana. Drugi rodzaj, czyli karta odrębna jest montowana na płycie głównej w porcie PCI-E. Ich wygląd przypomina tradycyjnie montowane karty. Po rozwiązanie, jakim jest wewnętrzna karta dźwiękowa, sięgają zazwyczaj osoby, które profesjonalnie zajmują się muzyką.

Jak działa karta dźwiękowa?

Karta dźwiękowa jest urządzeniem wejścia-wyjścia i służy do przetwarzania dźwięku: odtwarza, przetwarza i nagrywa. Jeśli zastanawia Cię, jaka karta dźwiękowa do laptopa będzie najlepsza, warto rozważyć zakup karty zewnętrznej. Bogatsze wersje, których używają gamerzy, dodatkowo wyposażone są w kolorowe oświetlenie, na przykład panele LED.

Karty wewnętrzne podłączane są bezpośrednio do komputera do slotu PCI, złącza audio wystają poza obudowę. W przypadku, gdy często słuchasz muzyki lub zajmujesz się tym profesjonalnie, na pewno zauważysz różnice w użytkowaniu poszczególnych kart.

Ile kosztuje karta dźwiękowa do laptopa?

Dla audiofili idealnym rozwiązaniem będzie kupno sprzętu marki Creative. Karta dźwiękowa USB tego producenta to pewność, jeśli chodzi o jakość dźwięku. Oczywiście warto liczyć się także z ceną, ponieważ produkty te nie należą do najtańszych na rynku. Jednak wprawiony gracz lub muzyk na pewno doceni to, co ma do zaoferowania. Ceny tych kart dźwiękowych są zróżnicowane, wszystko zależy od tego, jakie mają parametry, jedna kształtują się zazwyczaj na poziomie kilkuset złotych.

Dla osób o wyższych wymaganiach trafnym rozwiązaniem będzie Sound Blaster. Karta dźwiękowa Creative to jakość dźwięku HD. Jest to producent, który zdeklasował konkurencję w wielu rankingach dobrych kart dźwiękowych. Producent wart uwagi to również Asus. Karta dźwiękowa tej marki to gwarancja wysokiej jakości dźwięku, innowacyjnej technologii i dobrego stosunku ceny do jakości.

Czy warto kupić kartę dźwiękową?

Jeżeli podczas słuchania muzyki lub grania w gry jakość dźwięku jest dla Ciebie niezadowalająca, warto zainwestować w dodatkowy sprzęt. Jeśli Twój słuch muzyczny jest co najmniej dobry, karta dźwiękowa na pewno zwiększy komfort korzystania z komputera. Zakup dodatkowej karty dźwiękowej to gwarancja wysokiej jakości dźwięku. Przy posiadaniu zewnętrznej karty dźwiękowej masz także możliwość podłączenia odpowiednich głośników.

Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Czy do głośników Z906 wystarczy zintegrowana karta dźwiękowa z Pro gaming aura 970 (mająca już trochę lat) czy lepiej się przesiąść na jakąś zewnętrzną ?
Specjalista Morele | 07:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.