Udostępnij
Skomentuj

Jaka karta dźwiękowa do produkcji muzyki?

Jak wybrać dobrą kartę dźwiękową do produkcji muzyki? Na co zwrócić uwagę?

Produkcja muzyki nie jest już tak drogim i niedostępnym zajęciem, jak dawniej. Dziś coraz więcej osób komponuje muzykę wyłącznie przy użyciu komputera i odpowiedniego oprogramowania oraz aplikacji. Jaką kartą dźwiękową należy dysponować, by pracować z dźwiękiem?

Polecane karty dźwiękowe

Karta muzyczna do domowej produkcji muzyki – od czego zacząć?

Oferta kart dźwiękowych do komputerów osobistych jest na tyle szeroka, że trudno zdecydować się na konkretne rozwiązanie, a szczególnie wówczas, gdy chodzi o kartę, która ma się dobrze sprawdzić podczas pracy z muzyką. Zanim sięgniemy po któreś z dostępnych rozwiązań, warto zastanowić się nad poniższymi kwestiami:

 • Dostępny budżet – choć cena nie zawsze jest w pełni wiarygodnym wyznacznikiem jakości sprzętów, to warto zacząć poszukiwania karty dźwiękowej właśnie od ustalenia, jaką kwotę można przeznaczyć na zakup. To ważne, gdyż będzie można wówczas skupić się wyłącznie na tych kartach, które mieszczą się w przyjętym budżecie.
 • Rodzaj karty – oferta kart dźwiękowych jest podzielona na karty wewnętrzne oraz zewnętrzne. Każdy wariant ma swoje mankamenty oraz mocne strony, z którymi warto się zapoznać, by dokonać dobrego wyboru.

Którą kartę dźwiękową wybrać: zewnętrzną czy wewnętrzną?

Asortyment kart muzycznych do komputerów można podzielić właśnie na karty wewnętrzne oraz zewnętrzne. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i mocne strony. Które wybrać?

Wewnętrzna karta dźwiękowa

Rozwiązanie standardowe, klasyczne i często stosowane w przypadku komputerów stacjonarnych. Karta jest wówczas ukryta wewnątrz obudowy komputerowej, dzięki czemu nie zajmuje miejsca, nie rzuca się w oczy. Mankamentem tego rozwiązania jest jednak fakt, że karta wewnętrzna posiada wyjścia z tyłu komputera, co jest dość niewygodne przy potrzebie częstego korzystania z nich. Karta wewnętrzna może mieć również mniej złącz do dyspozycji, choć nie jest to regułą.

Zewnętrzna karta dźwiękowa

Konstrukcje tego typu cieszą się coraz większą popularnością i trudno się temu dziwić. Można swobodnie podłączać je do komputera lub laptopa. Karty zewnętrzne z wyższej półki charakteryzują się dobrymi parametrami, oferują wysokiej klasy przetworniki oraz liczne wejścia, które są łatwiej dostępne, gdyż kartę zewnętrzną trzyma się, na ogół, na biurku. Karta zewnętrzna z wyższej półki będzie również wyposażona w dobrej klasy wzmacniacz słuchawkowy oraz wysokiej klasy konwerter DAC.

Co wybrać?

Zarówno wśród kart wewnętrznych, jak i zewnętrznych można znaleźć rozwiązania różnej klasy. Pod względem praktycznym, karta zewnętrzna wydaje się wygodniejszym rozwiązaniem, ale warto kierować się nie tylko wygodą użytkowania, ale również parametrami technicznymi.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie karty dźwiękowej do produkcji muzyki?

Przed decyzją o zakupie karty muzycznej, warto zwrócić uwagę na jej kluczowe parametry techniczne:

 • Stosunek sygnału do szumu (SNR) – to parametr wyrażony w decybelach, im będzie wyższy, tym lepiej. Nie powinien być niższy niż 95 dB, a dobre karty muzyczne oferują go na poziomie 120-127 dB.
 • Częstotliwość próbkowania – określa liczbę próbek na sekundę, które pojawiają się podczas zamiany sygnału analogowego na cyfrowy. Częstotliwość próbkowania jest wyrażana w kHz – im wyższa, tym lepiej. W dobrej karcie muzycznej parametr ten nie powinien być niższy niż 192 kHz.
 • System dźwięku – to kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Wybór karty warto uzależnić od liczby głośników, jakie będą stosowane, ale w przypadku karty muzycznej do produkcji muzyki, warto sięgnąć, co najmniej, po model obsługujący dźwięk 5.1.
 • Pasmo przenoszenia – czyli zakres częstotliwości sygnałów generowanych przez kartę muzyczną. Zakres słyszalności człowieka to od 20 Hz do 20 kHz i takie pasmo przenoszenia powinno charakteryzować dobrą kartę dźwiękową.
 • Poziom szumów – karta dźwiękowa do produkcji muzyki powinna charakteryzować się jak najniższym poziomem szumów (-90 dBA lub mniej).
 • Zniekształcenia intermodulacyjne (IMD) – karta dźwiękowa, która ma sprawdzić się w produkcji muzyki i nagrywaniu, powinna mieć jak najniższy poziom zniekształceń intermodulacyjnych.
 • Zastosowane technologie – współczesne karty dźwiękowe obfitują w dodatkowe technologie, które mogą wpływać na komfort pracy z dźwiękiem. Warto jednak zwrócić uwagę szczególnie na te rozwiązania, które są dedykowane osobom pracującym z dźwiękiem. Przykładem takich technologii jest: ASIO Stream Imput (nagrywanie dźwięku z ekstremalnie niską latencją).
 • Złącza – warto zwrócić uwagę na dostępne złącza liniowe oraz cyfrowe, a także na wejścia mikrofonowe i wyjścia słuchawkowe.
 • Interfejs – wewnętrzne karty dźwiękowe najczęściej posługują się interfejsem PCI-Express, a zewnętrzne USB.
 • Cena – choć nie zawsze idzie w parze z jakością, to jednak naprawdę dobre karty dźwiękowe nie są zbyt tanie. Za dobrej klasy kartę muzyczną do profesjonalnych zastosowań trzeba zapłacić od 800 złotych w górę, a za model zewnętrzny wysokiej klasy nawet dwukrotnie więcej.

Wybierając kartę dźwiękową do produkcji muzyki, warto również zajrzeć na grupy tematyczne, przejrzeć recenzje oraz opinie użytkowników, którzy mieli już okazję przetestować wybrany model karty dźwiękowej. Te informacje mogą być przydatną wskazówką zakupową i świetnym źródłem praktycznych danych.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.