Udostępnij
Skomentuj

Co to frezarka? Jak jej używać?

Funkcjonalne, kompaktowe urządzenia, zdolne do obróbki wielu materiałów – tym są nieocenione frezarki.

Łatwość obsługi, wygodne przechowywanie oraz stosunkowo niewielkie rozmiary sprawiają, że narzędzia te (zwłaszcza frezarki górnowrzecionowe), znajdują miłośników nie tylko wśród osób świetnie zaznajomionych z mechaniką, ale i pragnących nadać niebanalny wygląd obiektom z ich najbliższego otoczenia. Dzięki nim naprawy, usprawnienia oraz tworzone ręcznie arcydzieła zyskają na precyzji i elegancji wykonania, których nie powstydzi się nawet rzeźbiarz wykorzystujący w swojej pracowni obrabiarkę podobnego typu.

Czym jest frezarka?

Frezarka jest popularnym mechanizmem wykorzystywanym w wielu dziedzinach. Choć określenie to zapewne kojarzone będzie przez większość osób, warto zadać sobie krótkie, lecz podstawowe pytanie – co robi frezarka? – gdyż udzielona na nie odpowiedź pozwoli dokładniej zrozumieć jej fenomen. Po pierwsze, a zarazem najważniejsze – jest ona urządzeniem przeznaczonym do obróbki skrawaniem, wykonując tym samym czynności wcześniej zarezerwowane dla szlifierki lub dłuta.

Jakie są zalety frezarek? Niewątpliwie zalicza się do nich wszechstronność, dzięki której żłobienia, wpusty i nacięcia wykonuje się w różnych materiałach, rozpoczynając od zwykłych sklejek i płyt aluminiowych, na metalu kończąc. Frezarki wykorzystywane są nie tylko w produkcji przemysłowej; możesz bezproblemowo zapoznać się z możliwościami sprzętu we własnym domu, poddając obróbce obiekty takie jak ramki, elementy mebli albo panele podłogowe.

W przypadku użytku domowego na niewielką skalę weź pod uwagę na przykład frezarki Makita, wśród których znajdziesz modele przeznaczone dla osób niewprawionych. Zapoznając się z ich specyfiką, natrafić można na praktyczne udogodnienia, między innymi antypoślizgowe stopy prowadzące maszynę, dodatkowe oświetlenie ułatwiające obsługę i elektryczny hamulec. W dalszej części artykułu przybliżymy nie tylko metody obchodzenia się z frezarką czy jej poszczególne typy; uświadomimy Ci też, co będziesz w stanie dzięki niej osiągnąć.

Polecane frezarki

W jaki sposób używać frezarek?

Rynek zapewnia szeroki wybór różnego typu frezarek. Zanim zaczniesz zapoznawać się z dostępnymi ofertami, warto, byś zastanowił się nad kilkoma kwestiami mającymi realny wpływ na użytkowanie produktu – należy do nich, chociażby, wielkość podłoża (stołu, blatu), jakie przeznaczysz do pracy. Uwzględniony powinien zostać też rozmiar i rodzaj tworzyw docelowo poddawanych obróbce. Przeprowadzenie podobnej analizy pomoże Ci od razu wyeliminować rozwiązania o niezadowalającej mocy i odrzucić nieprzydatne rodzaje frezów.

Użytkowanie frezarki może przebiegać bez najmniejszego wysiłku, nawet jeśli nie masz doświadczenia w obsłudze urządzeń tego typu. Dla osób stawiających pierwsze kroki w pracy z podobnym sprzętem dobrze sprawdzą się ergonomiczne frezarki jednoręczne, charakteryzujące się łatwą i bezpieczną obsługą. W przypadku eksploatacji sprzętu na skalę masową powszechnym rozwiązaniem stały się pokaźniejsze zdigitalizowane frezarki CNC.

Na tym etapie pojawić może się pytanie – do czego frezarka może zostać wykorzystana? Jednymi ze najczęściej przywoływanych wyrobów są koła zębate i gwinty, jednak obrabiarki tego rodzaju sprawdzają się też w procesie grawerowania, wyrysowywania skomplikowanych wzorów czy misternych, ażurowych wycięć. Istotnym zagadnieniem jest ilość wykonywanych jednocześnie żłobień; wśród możliwych wskazać można, chociażby, metodę frezowania swobodnego (z jedną obrabianą powierzchnią), niepełnego (dwie powierzchnie) albo pełnego (nawet trzy powierzchnie).

Jakie są rodzaje frezarek?

W zależności od wykonywanej czynności położenie frezarki względem obrabianego fabrykatu określa się jako pionowe albo poziome. W położeniu pionowym wrzeciono i frez znajdują się nad opracowywanym tworzywem, umożliwiając obserwowanie procesu skrawania od góry. Ułożenie poziome oznacza natomiast wrzeciono ulokowane w pozycji równoległej do blatu roboczego, zazwyczaj stykające się z fabrykatem od jego bocznej strony.

Kolejnym kluczowym podziałem jest ten, w którym wyróżniona zostaje frezarka górnowrzecionowa (której wrzeciono umiejscowione jest ponad poziomem wykorzystywanego podczas obróbki blatu) bądź frezarka dolnowrzecionowa (gdzie wrzeciono znajduje się poniżej blatu lub stołu). Pierwszy z wymienionych typów jest jednym z najporęczniejszych rozwiązań, doskonałych do domowego warsztatu, gdyż frezem operuje się od góry, mogąc nieustannie śledzić jego pracę.

Należy pamiętać o podziale na maszyny jednowrzecionowe, wykonujące pojedyncze żłobienie, i wielowrzecionowe, mogące jednocześnie stworzyć ich nawet kilkanaście. Ciekawą ofertą są frezarki Bosch, których producent pozwala na odnalezienie odpowiedniego modelu nawet przez najbardziej wymagającą osobę. Asortyment firmy zawiera nie tylko produkty z serii ręcznych frezarek górnowrzecionowych, ale też tych – co prowadzi do wyszczególnienia następnego rodzaju – przeznaczonych specjalnie do profilowania krawędzi. Rzeczona frezarka krawędziowa należy do najpopularniejszych rozwiązań, gdyż świetnie sprawdza się podczas dopracowywania paneli, desek bądź sklejki.

Zwróć również uwagę na sprzęt dedykowany danemu surowcowi, typu metal, drewno, a nawet beton. Wydajne frezarki wielofunkcyjne to kolejna możliwość, o której nie można nie wspomnieć. Cechują się one wyjątkowo ciekawym wyposażeniem, zawierającym między innymi nakładki przeznaczone do profesjonalnego oszlifowania wybranych powierzchni, pojemniki transportowe i zasilacze o dużym zasięgu umożliwiający swobodne operowanie narzędziem.

Budowa i zasada działania frezarek

Poddając analizie zasady działania omawianych maszyn, wspomnieć należy o kilku elementach decydujących o ogólnym charakterze danej obrabiarki. Do najistotniejszych składowych frezarki należy wrzeciono (wspomnieliśmy już o podziale obrabiarek ze względu na ogólną ilość i położenie wrzecion). Jego kluczowa cecha to nadrzędny dla całego procesu skrawania ruch obrotowy, przebiegający z mierzoną w watach prędkością; jest ona jedną z wytycznych, jakimi powinieneś kierować się podczas selekcji aparatów.

Obróbka ścierna nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie umieszczany we wrzecionie frez, profesjonalnie określany mianem narzędzia obrotowego. Dobór tego niepozornego, nieskomplikowanego elementu jest szalenie istotny; to od rodzaju frezu oraz od pozycji wrzeciona zależy głębokość wykonanego żłobienia, jego kształt i finalne położenie. Do dodatkowego usprawnienia procesu przyczynia się obecność funkcji umożliwiających regulowanie głębokości wykonywanego frezu.

W tym miejscu warto przybliżyć wspomnianą wcześniej frezarkę CNC. Co to jest? Mianem tym określa się skomputeryzowaną formą maszyny, zazwyczaj o wiele większą i wydajniejszą, aniżeli warianty obsługiwane manualnie. Te wyposażone w inteligentny system komputerowy mechanizmy zdolne są do masowego wykrawania wcześniej zaprojektowanych i zaprogramowanych wzorów, co sprawdza się szczególnie w zakładach przemysłowych, gdzie wszystkie produkty wykonane muszą zostać z nienaganną precyzją.

Czy warto kupić frezarkę?

Większość dostępnych frezarek powstaje z zamiarem usatysfakcjonowania użytkowników wprawionych, ale i początkujących. Rozwiązania takie jak frezarka Dewalt pozwalają nie tracić działającego frezu z oczu, a proces jego ewentualnej wymiany uczynić sprawnym i bezpiecznym dzięki doskonale skalibrowanym hamulcom. Nie musisz też martwić się o zachowanie czystości w pomieszczeniu; frezarka Einhell odsysająca pył i kurz do wbudowanego worka pomoże Ci w utrzymaniu ładu.

Decyzja o nabyciu urządzenia może realnie przyczynić się do usprawnienia zarówno okazyjnych czynności remontowych, jak i codziennej pracy w branżach związanych z mechaniką lub stolarstwem. Nie bez znaczenia są wyjątkowo atrakcyjne ceny frezarek, rozpoczynające się zazwyczaj od około dwustu, a kończące na niewiele ponad czterech tysiącach złotych. Niemniej, to częstotliwość działań, ich skala i specyfika branżowa pozostać powinny głównymi wytycznymi, według których dokonasz wyboru odpowiedniego sprzętu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.