Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Co robić gdy telefon nie odbiera wiadomość MMS? Wskazówki dla każdej sieci

Twój telefon nie odbiera MMS? Jest na to sposób. Wystarczy, że wykonasz jedną z tych kilku łatwych czynności.

Myślałeś kiedyś o tym, dlaczego gdy dodajesz zdjęcie do wiadomości SMS lub gdy ta wiadomość jest bardzo długa, druga osoba musi ją pobrać? Wtedy właśnie nieświadomie używasz MMS, czyli Multimedia Messaging Service, który czasem włącza się automatycznie, gdy chcesz wysłać duże pliki, korzystając z danych komórkowych. Są jednak sytuacje, kiedy w jakimś fragmencie tego procesu – od otrzymania, przez pobranie, do odczytania wiadomości – występuje błąd. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego MMS nie działa?

Istnieje kilka najczęstszych powodów. Jeden z nich to źle skonfigurowane ustawienia, ale równie często to także kwestia błędnej, domyślnej karty SIM w telefonie z kilkoma „slotami”. W tym artykule opisujemy zarówno kroki wskazane przez usługodawców różnych sieci, jak i błędy mniej standardowe, przez które Twój smartfon być może nie odbiera MMS.

Taki problem nierzadko irytuje użytkowników, ponieważ, jak np. w Play nie działa MMS, a usługa zdaniem operatora aktywowana jest w momencie umieszczenia karty SIM w telefonie, trudno o znalezienie konkretnych wskazówek, pomagających w takiej sytuacji, bo ta teoretycznie nie powinna mieć miejsca. Klient pozostaje więc w zasadzie zdany sam na siebie lub na takie niestandardowe wskazówki, jakie zamieściliśmy w tym artykule.

Co zrobić, kiedy smartfon nie odbiera MMS? Instrukcja krok po kroku

MMS na telefon nie przychodzi i wiele informacji i zdjęć od znajomych po prostu do Ciebie nie dociera? Niedługo pożegnasz ten problem. Oto kilka gotowych wskazówek i instrukcja krok po kroku, co zrobić, by odbieranie MMS znów było możliwe.

Ustal po czyjej stronie leży problem

Na początku należy ustalić, czy błąd leży po stronie telefonu, czy operatora. Można to zrobić w bardzo łatwy sposób – wysyłając MMS ze zdjęciem na własny numer. Wtedy powinien on trafić do Centrum MMS, a następnie znów na Twoją komórkę. W zależności od wyniku tego testu podstawowe postępowanie się różni. Jeśli wiadomość doszła z powrotem, to znaczy, że zgodnie z wszelkim prawdopodobieństwem to nie w Twoim smartfonie leży problem. Jednakże jeśli wiadomość nie dojdzie, to wtedy masz dwie możliwości: spróbować ogólnych rozwiązań podanych tuż poniżej lub użyć tych, sugerowanych przez operatora Twojej sieci.

Sprawdź transmisję danych

Sprawdź, czy transmisja danych została włączona. W niektórych przypadkach podczas wysyłania MMS smartfon nie dostaje się informacji o tym, że należy ją włączyć – nie robi tego automatycznie. Jeśli funkcja jest aktywna lub jej uruchomienie nic nie dało, pora na następny krok. 

Telefony z Dual SIM a MMS

Masz telefon z funkcją Dual SIM? MMS może nie zadziałać. Odbieranie lub wysyłanie wiadomości z multimediami z karty SIM, której nie ustawiono jako domyślnej, trwa bardzo długo lub nie działa wcale. Prawdopodobnie wystarczy więc, że przestawisz je z powrotem. Aby to zrobić:

 1. Wejdź w „Ustawienia”.
 2. Odnajdź „Sieć i połączenia bezprzewodowe”.
 3. Wybierz kategorie „Komórkowe i SIM”.
 4. A na koniec w „Ustawieniach Dual SIM” kliknij domyślną kartę SIM.

Dowiedz się, czy usługa MMS jest aktywna

Inna metoda – zgłoszenie się do operatora i zapytanie, czy usługa w ogóle jest aktywna. Choć to mało prawdopodobne, to jednak możliwe, że ten wyłączył ją wszystkim lub części użytkowników, w tym Tobie. Jeśli telefon nie odbiera MMS właśnie z tego powodu, to pozostaje Ci tylko poczekać kilka godzin lub kilka dni aż sieć wznowi usługę. Jednak nie, zastosuj instrukcje podane poniżej.

Polecane modele smartfonów

Co zrobić, gdy telefon nie odbiera MMS?

Każda sieć sugeruje inne sposoby na rozwiązanie problemu nieprawidłowego odbierania MMS. I najczęściej są one skuteczne. Nie zmienia to jednak faktu, że powinieneś w pierwszej kolejności spróbować ogólnych wskazówek, takich jak sprawdzenie transmisji danych czy karty SIM, a dopiero potem sięgnąć po metody ze stron danego operatora.

1. Orange

Odbieranie MMS w Orange nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać, ponieważ na stronie internetowej usługodawcy widnieje wiele różnych instrukcji dotyczących potencjalnych błędów. 

Podstawowe rozwiązanie to odnalezienie Twojego modelu telefonu na tej stronie, a następnie dedykowanego sposobu konfiguracji: automatycznego lub ręcznego. Pierwszy powinien szybciej naprawić błąd, jeśli faktycznie zadziała. Jeśli nie, dopiero wtedy warto spróbować swoich sił w ustawianiu ręcznym. Wszystkie wytyczne, co do ręcznego ustawiania oraz odpowiedź na pytanie jak odbierać MMS, Orange udziela wyczerpującej odpowiedzi.

MMS – Orange – odbieranie inną metodą

Możesz spróbować także tych mniej oficjalnych czynności:

 1. Wejść w „Ustawienia”.
 2. Potem odnaleźć „Ustawienia zaawansowane”.
 3. Następnie odszukać „Ustawienia MMS”.
 4. Wybrać opcję „Automatyczne pobieranie w roamingu”.

W telefonach z iOS jest trochę inaczej niż na Androidzie. Jeśli posiadasz telefon z tym systemem:

 1. Wejdź w „Ustawienia”.
 2. Wybierz „Wiadomości”.
 3. Kliknij „Sieć komórkowa lub Wi-Fi”.

Podobna sytuacja ma miejsce w telefonach z Windows Phone, ponieważ w tym przypadku również zadziała tylko jedno rozwiązanie. Jednak aby móc zrobić to samo, co w iOS, musisz dodać punkt dostępu APN. W niektórych smartfonach opcję tę widać od razu po wejściu w „Sieć i połączenia bezprzewodowe”. Jeśli tak nie jest, to należy:

 1. Wejść w „Ustawienia”.
 2. Wybrać „Sieć i połączenia bezprzewodowe”.
 3. Odszukać „Komórkowe i SIM”.
 4. Znaleźć „Ustawienia karty SIM”.
 5. Użyć „Dodaj punkt dostępu APN”.

Odbieranie MMS Orange online wydaje się szybszym i łatwiejszym sposobem niż znalezienie stacjonarnego oddziału operatora, stanie w kolejne i rozmowa z pracownikiem kontaktu z klientem. Jeśli jednak powyższe opcje nie działają, nie masz wyjścia – czeka Cię wizyta w salonie.

2. Plus

Instrukcja, jak odbierać MMS w Plusie jest w pewnym stopniu podobna do tej powyższej, choć uwzględnia mniej możliwości. Jeśli chcesz naprawić MMS, będąc w tej sieci, wystarczy, że wpiszesz na stronie Plusa swój numer telefonu lub wyślesz SMS pod 8090. W obu przypadkach otrzymasz wskazówki, za którymi powinieneś podążać. Zrealizowanie ich wystarczy, by odbieranie MMS zadziałało.

3. Play

Ten operator jest zarówno najmniej, jak i najbardziej problemowy, gdy chodzi o sprawę MMS-ów, ponieważ kłopot z wiadomościami multimedialnymi nie powinien wystąpić i prawie nigdy nie występuje, lecz gdy jednak nie działa odbieranie MMS, Play w żaden sposób nie instruuje użytkownika, jak to naprawić. Najlepszą metodą wydaje się przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych.

Jeśli to nie pomoże lub nie chcesz wybierać tak drastycznych środków, spróbuj jednego z rozwiązań uniwersalnych, takich jak zapytanie pracownika danej sieci, czy usługa w ogóle działa. Możesz wzorem instrukcji z Orange spróbować „dodać punkt dostępu APN”.

4. T-Mobile

W pierwszej kolejności skorzystaj ze zdalnego konfiguratora, dostępnego na stronie operatora. Działa on podobnie do opisywanej wcześniej instrukcji Orange. Spróbuj też odpłatnie zadzwonić do konsultanta T-Mobile pod numer 7242. Jego zadaniem po usłyszeniu „nie mogę odbierać MMS” jest wyjaśnienie Ci, co konkretnie należy zrobić, by funkcja znów zadziałała.

Co zrobić gdy żadna metoda nie działa na wiadomości MMS?

Konfiguracja MMS – Samsunga, Xiaomi czy smartfona każdego innego producenta – przebiega tak samo: zgodnie z instrukcją danej firmy. Jeśli jednak żaden z powyższych sposobów, w tym instrukcje konkretnej sieci, nie pomogły i nadal obserwujesz błędy podczas wysyłania lub odbierania wiadomości multimedialnych, pójdź do salonu danego operatora. Zabierz ze sobą komórkę i przygotuj się na konieczność opowiedzenia o zaistniałym problemie. Jedna wizyta powinna wystarczyć, by znów korzystać z funkcji MMS na telefon.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.