Udostępnij
Skomentuj

Co daje jazda na rowerze treningowym?

Regularny trening na rowerku stacjonarnym jest niezwykle korzystny dla zdrowia. Sprawdź, co możesz zyskać.

Ten niepozorny sprzęt treningowy dla wielu osób okazuje się prawdziwym wybawieniem. Pozwala zrzucić zbędne kilogramy, wymodelować sylwetkę, a także usprawnić pracę organizmu. To jednak nie wszystkie korzyści, na jakie możecie liczyć wówczas, gdy z kanapy przeniesiecie się na siodełko własnego roweru.

Polecane rowery stacjonarne

Rower stacjonarny – na co pomaga? Czy pozwala schudnąć?

W mediach bardzo widoczne są rozmaite kampanie społeczne, które informują o problemach z nadwagą i zachęcają do aktywnego, zdrowego trybu życia. Zmiana codziennych nawyków nie tylko sprawia, że sylwetka wygląda lepiej, a nadprogramowe kilogramy idą w zapomnienie. Ona wydłuża życia, co jest potwierdzone naukowo.

Wszystko opiera się na dwóch kwestiach – odżywianiu i regularnej aktywności fizycznej. W tym drugim przypadku niezwykle pomocne okażą się różnego rodzaju sprzęty treningowe. Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym Zipro to jeden z najlepszych sposobów na to, aby zadbać o zdrowie bez konieczności wychodzenia z domu.

Jest to możliwe dzięki temu, że angażuje on różne partie mięśniowe – zarówno kończyn dolnych, jak i brzucha. Ze względu na to, iż jest to rower stacjonarny, w trakcie jazdy wykonywać można wiele innych czynności. Nie tylko związanych z treningiem (np. oglądanie telewizji). Do zakupu rowerka treningowego najbardziej przekonują jednak korzyści, na jakie mogą liczyć osoby, które postawią na ten rodzaj aktywności. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze.

  • Redukcja tkanki tłuszczowej – w sieci często pojawiają się pytania o kalorie. Rower treningowy pozwala spalić ich naprawdę dużo. Godzinny trening w średnim tempie przekłada się na utratę około 400-500 kalorii. W przypadku spinningu, wartość tę możemy podwoić.

Rower stacjonarny to więc dobry wybór dla osób, które chcą się odchudzić. Pierwsze efekty treningu widoczne są dość szybko. Jeśli ćwiczenia połączymy ze zdrową dietą, znaczna urata wagi stanie się jak najbardziej możliwa.

  • Lepsza wydolność organizmu – jazda na rowerze stacjonarnym zaliczana jest do treningu cardio, który pozwala znacząco zwiększyć wydolność organizmu. Efektem tego jest poprawa krążenia krwi, lepsze dotlenienie, jak również sprawniejsza praca serca. Trenując regularnie, czujemy się lepiej. Organizm jest też bardziej odporny na różnego rodzaju choroby i schorzenia.
  • Poprawa wytrzymałości i kondycji – niezależnie od tego, czy wybierzecie rower trekkingowy czy podstawowe rowery mechaniczne bądź magnetyczne, możecie liczyć na to, że Wasz organizm doskonale dostosuje się do intensywnego treningu. Dzięki temu będzie w stanie wytrzymać więcej.
  • Modelowanie sylwetki – ćwiczenia na rowerze treningowym wzmocnią i ujędrnią mięśnie łydek, ud i pośladków. Może być to więc dobry sposób na pozbycie się cellulitu.

Do tego wszystkiego należy dodać oczywiście lepsze samopoczucie. Zdrowie psychicznie jest równie ważne, co fizyczne, dlatego odpowiednio dobrany rower treningowy może znacząco podnieść jakość codziennego życia.

Jak jeździć na rowerze stacjonarnym, żeby schudnąć?

Oczywiście nic nie zrobi się samo. Nie wystarczy co kilka dni „przejechać się” na rowerze stacjonarnym, by uzyskać powyższe efekty. Tego typu trening musi odbywać się na pewnych zasadach.

Pierwsza z nich związana jest z czasem trwania ćwiczeń. Trudno liczyć na spadek wagi ciała, jeśli rowerek treningowy będzie używany zaledwie przez kilka-kilkanaście minut. Jak pokazują badania, dopiero po 30 minutach aktywności fizycznej mięśnie wykorzystują zapasy glikogenu, co prowadzi do spalania tkanki tłuszczowej.

Optymalny trening odchudzający powinien trwać przez około godzinę, najlepiej w stałym (średnim) tempie. Taka intensywność wiąże się z utrzymywaniem tętna na poziomie 60-70% tętna maksymalnego. Jeśli zależy Wam na obliczeniu tego typu wartości, zakupcie pulsometr na rękę. Niektóre rowery stacjonarne są wyposażane we własny pulsometr, montowany zazwyczaj w kierownicy. Zwiększenie obciążenia (70-80% tętna maksymalnego lub więcej) pozwoli na budowę masy mięśniowej. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób, które chcą tylko schudnąć.

To jednak nie wszystko. Należy bowiem pamiętać, że regularne ćwiczenia na rowerze treningowym sprawią, że organizm przyzwyczai się do wysiłku, przez co ilość spalanych kalorii spadnie. Jeśli więc chcecie dalej tracić kilogramy na podobnym poziomie, musicie nieco zwiększyć tempo lub trenować dłużej.

Skutecznym sposobem na spalenie tkanki tłuszczowej będzie także tak zwany trening interwałowy. Rower do ćwiczeń nadaje się do niego idealnie. Trening polega na ciągłej zmianie intensywności – przez kilka minut utrzymujcie stałe tempo, a następnie przejdźcie do sprintu i starajcie się uzyskać jak największą prędkość. Całość może trwać około 30 sekund. Następnie przejdźcie do spokojniejszego tempa i po kilku minutach znów przyspieszcie. Liczba interwałów jest zależna od możliwości osoby ćwiczącej. Na początek nie powinna jednak przekraczać 5-6.

Kto może jeździć na rowerze stacjonarnym?

Regularna aktywność w postaci ćwiczeń na rowerku treningowym jest zalecana wszystkim osobom, które chcą schudnąć lub popracować nad kondycją. Co ważne, nie obciążają one stawów, dlatego pod tym względem okażą się zdrowsze od biegania. Na takim rowerku trudno również o poważną kontuzję.

Biorąc to pod uwagę, ze sprzętu korzystać mogą zarówno sportowcy, jak i osoby, które prowadziły do tej pory wyłącznie kanapowy styl życia. Trenować można nawet w ciąży. Oczywiście pod warunkiem, że nie pojawią się żadne przeciwwskazania. Do roweru stacjonarnego przekonać powinny się także osoby starsze. W sklepie znaleźć można rowery poziome, które zostały przystosowane do potrzeb ludzi zmagających się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa. Urządzenia są wyposażone w oparcie, natomiast pedały znajdują się na takiej wysokości, że ćwiczący przyjmuje wygodną pozycję poziomą. Wszystkie wymienione kryteria spełniają między innymi rowery stacjonarne HMS.

Rowerek stacjonarny – na jakim ćwiczyć?

Nie można zapominać także o tym, że wpływ na efektywność treningu ma rodzaj zakupionego sprzętu. Nie każdy model sprawdzi się podczas odchudzania bądź budowania masy mięśniowej. Mowa tu przede wszystkim o rowerach z dość lekkimi kołami zamachowymi (grubo poniżej 10 kg), pozbawionych precyzyjnej regulacji obciążenia.

Jeśli zastanawiacie się, jaki rower treningowy do ćwiczeń wybrać, powinniście zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego mechanizmu oporu. W przypadku standardowych ćwiczeń domowych, dobrze sprawdzi się rower magnetyczny. Zamontowany w nim hamulec działający w oparciu o pole magnetyczne pozwala na dokładne ustawienie generowanego obciążenia. Skala jest szeroka, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby szybko dostosować realizowany plan treningowy.

Jeszcze lepiej pod tym względem sprawdza się rower elektromagnetyczny, który jest naszpikowany elektroniką. Kilka kliknięć wystarczy, aby zmienić aktualne ustawienia lub uruchomić wgrany plan. Urządzenie wtedy automatycznie dostosowuje obciążenie do celów, jakie chcemy osiągnąć. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Rowery treningowe występują na rynku w wielu odmianach. Każdy szanujący się producent sprzętu sportowego ma w swojej ofercie kilka własnych modeli. Sporą popularnością cieszą się między innymi rowery stacjonarne Zipro, rowery stacjonarne Spokey, vidaXL, BH Fitness czy też rowery stacjonarne Kettler.

Podczas porównywania poszczególnych modeli, warto zwrócić uwagę także na konkretne parametry, takie jak chociażby waga koła zamachowego oraz wymiary sprzętu. Nie bez znaczenia będą również wszystkie opcje dostępne w komputerze (jeśli takowy występuje). Rowery do ćwiczeń często obsługują sporo funkcji dodatkowych, związanych na przykład z łącznością bezprzewodową.

Ile kosztuje rower stacjonarny? Najtańsze modele zakupić można już za 200-300 złotych, jeśli jednak zależy Wam na wygodnej regulacji obciążenia, musicie przygotować się na wydatek od 500 do około 2000 złotych. Ceny sprzętów najdroższych dochodzą nawet do 10 tysięcy złotych. Niezależnie od wybranego modelu, zawsze warto pamiętać o tym, jak prawidłowo jeździć na rowerze, by schudnąć, poprawić kondycję lub zwiększyć masę mięśniową. Bez tego żaden trening nie będzie miał sensu.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.