Udostępnij
Skomentuj

Ciśnienie tętnicze krwi. Jakie powinno być i jak je mierzyć?

Co warto wiedzieć o ciśnieniu tętniczym i sposobach jego mierzenia? I jaki ciśnieniomierz jest najlepszy?

Wszystko, co musisz wiedzieć o ciśnieniu tętniczym krwi. Jakie jest prawidłowe ciśnienie skurczowe i rozkurczowe i jaki ciśnieniomierz wybrać? Ciśnienie tętnicze to jeden z kluczowych wskaźników zdrowia. Jeśli jest zbyt wysokie - może być sygnałem, że w twoim ciele dzieje się coś niedobrego. Warto więc je monitorować, także we własnym domu. Ale czym właściwie jest ciśnienie tętnicze? Czy wiesz o nim wszystko? Sprawdźmy, jakie powinno być, jak o nie dbać i jak mierzyć.

Czym jest ciśnienie tętnicze krwi? Podstawowe informacje.

Serce to najciężej pracujący organ naszego ciała. Przez całe nasze życie kurczy się i rozkurcza średnio ponad dwa i pół miliarda razy! Wszystko po to, żeby dostarczyć do wszystkich komórek organizmu tlen i substancje odżywcze.

Z każdym uderzeniem pompuje krew do dużych naczyń krwionośnych układu krążenia. Miarą siły, której serce używa do pompowania krwi w organizmie jest ciśnienie tętnicze. To siła nacisku, które na ściany naczyń krwionośnych wywiera poruszająca się w tętnicach się po ciele krew. Ciśnienie w tętnicach, czyli naczyniach krwionośnych wyprowadzających krew z serca, jest zawsze wyższe niż ciśnienie wywierane przez krew na ścianki żył, czyli naczyń, którymi do serca wraca.

Ciśnienie krwi nie pozostaje takie samo przez cały czas. Zmienia się, w miarę potrzeb i możliwości twojego organizmu. Wpływ na nie wywierają różne czynniki,, w tym pozycja ciała, tempo oddychania, stan emocjonalny, ćwiczenia i sen.

Odczyty ciśnienia krwi składają się z dwóch wartości:

-Skurczowe ciśnienie krwi to ciśnienie, gdy serce bije - gdy mięsień sercowy kurczy się (ściska) i pompuje bogatą w tlen krew do naczyń krwionośnych.

-Rozkurczowe ciśnienie krwi to ciśnienie wywierane na naczynia krwionośne, gdy mięsień sercowy się rozluźnia. Ciśnienie rozkurczowe jest zawsze niższe niż ciśnienie skurczowe.

Ciśnienie krwi mierzy się w milimetrach słupa rtęci (mmHg). Odczyty są zawsze podawane w parach, z górną (skurczową) wartością jako pierwszą, a następnie dolną (rozkurczową) wartością. Ktoś, kto ma odczyt 120/80 mmHg, ma skurczowe ciśnienie krwi 120 mmHg oraz rozkurczowe ciśnienie krwi 80 mmHg.

Jeśli ciśnienie krwi pozostaje wysokie, może prowadzić do poważnych problemów, takich jak zawał serca, udar, niewydolność serca lub choroba nerek. Medyczną nazwą utrzymującego się wysokiego ciśnienia krwi jest nadciśnienie, a medyczną nazwą niskiego ciśnienia krwi jest niedociśnienie.

Polecane ciśnieniomierze

Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie krwi dorosłego człowieka?

Zdrowy poziom ciśnienia krwi jest różny u różnych ludzi. Zależy od wielu czynników, przede wszystkim od ogólnego stanu zdrowia. To, jakie jest zdrowe ciśnienie w twoim przypadku powie ci lekarz.

Generalnie, u dorosłych ciśnienie krwi uważa się za prawidłowe przy wartości skurczowej 140 mmHg (idealnie do 120 mmHg) i rozkurczowej 90 mmHg.

Jako że ciśnienie zmienia się z dnia na dzień i z godziny na godzinę, powinno być mierzone kilkakrotnie, w kilka różnych dni oraz odpoczynku. Kiedy kilka spośród tych pomiarów daje zbyt wysokie wyniki można powiedzieć, że masz problem z nadciśnieniem.

Podczas pierwszego pomiaru ciśnienia krwi warto mierzyć ciśnienie w obu ramionach, ponieważ czasami jest ono wysokie tylko po jednej stronie. Wartości, które są wyższe, są zawsze używane do oceny ciśnienia krwi. Następnie wystarczy zmierzyć ciśnienie krwi tylko w ramieniu, które dało wyższy odczyt. Uważa się, że osoba ma wysokie ciśnienie krwi, jeśli wartość skurczowa przekracza 140 mmHg, wartość rozkurczowa przekracza 90 mmHg lub jeśli oba są wyższe niż te odczyty.

Wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi może być związane z niezdrowymi nawykami stylu życia, takimi jak palenie, nadmierne picie alkoholu, nadwaga i niewystarczająca aktywność fizyczna. Zwykle nie daje znaków ostrzegawczych. Możesz mieć wysokie ciśnienie krwi i czuć się doskonale. Jedynym sposobem na przekonanie się, czy twoje ciśnienie krwi jest zbyt wysokie, jest jego regularne sprawdzanie. Samo wysokie ciśnienie krwi często może pozostawać niezauważone. Tylko gdy jest bardzo wysokie, może powodować objawy, takie jak zawroty głowy czy problemy z widzeniem.

W dłuższej perspektywie jednak, nieleczone wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, takich jak zawały, udary oraz niewydolność serca i nerek. Dlatego jeśli Ty lub Twój lekarz podejrzewacie, że macie wysokie ciśnienie krwi, ważne jest, aby regularnie je kontrolować.

Niskie ciśnienie krwi

Niskie ciśnienie krwi jest mniej powszechne. Bywa efektem ubocznym spowodowanym przez niektóre leki, może też wynikać z pewnych schorzeń, w tym niewydolności serca i odwodnienia.

Jak dbać o ciśnienie?

Przede wszystkim, monitoruj swoje ciśnienie i, co najważniejsze, konsultuj się z lekarzem. To lekarz powie ci, co jest właściwe dla ciebie i w jaki sposób najlepiej zadbać o twoje zdrowie. My możemy jedynie podać ogólne wskazówki.

Jeśli ciśnienie krwi pozostaje wysokie, może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Będziesz bardziej narażony na te problemy, jeśli:

  • masz złe nawyki żywieniowe, w tym jesz za dużo soli
  • masz nadwagę
  • nie jesteś aktywny fizycznie
  • palisz
  • masz wysoki poziom cholesterolu
  • masz cukrzycę
  • masz depresję

Zmiany w twoim stylu życia są często bardzo pomocne w opanowaniu wysokiego ciśnienia krwi i obniżeniu ryzyka chorób układu krążenia. Nawet umiarkowana aktywność fizyczna taka jak spacery, ograniczenie ilości soli dodawanej do jedzenia, ograniczenie picia alkoholu czy rzucenie palenia mogą bardzo korzystnie wpłynąć na twoje ciśnienie. Oczywiście, w niektórych przypadkach nie obejdzie się bez leków na nadciśnienie.

Jak mierzy się ciśnienie krwi?

Ważne jest, aby mierzyć ciśnienie krwi więcej niż jeden raz, ponieważ zmienia się ono w ciągu dnia. Jeśli ciśnienie krwi zostanie zmierzone tylko raz i okaże się, że jest wysokie, niekoniecznie oznacza to, że cierpisz na przewlekłe nadciśnienie. Aby uzyskać wiarygodne odczyty, ciśnienie krwi jest mierzone przez kilka różnych dni podczas odpoczynku. Usiądź na krześle i odpocznij przez około trzech minut przed wykonaniem pomiaru. Ramię używane do pomiaru powinno spoczywać na stole, mniej więcej na tej samej wysokości co serce. Ciśnienie możesz zmierzyć u lekarza - bądź samodzielnie, za pomocą cyfrowego ciśnieniomierza.

Rodzaje ciśnieniomierzy. Czym się różnią?

Istnieje wiele różnych . Niektóre są stosowane głównie przez profesjonalistów, inne są powszechnie stosowane w domach. Warto wiedzieć, czym się różnią, żeby dokonać właściwego wyboru, bo różnice między różnymi typami są dość duże i mogą wpływać także na precyzję badań. Większość ciśnieniomierzy zalicza się do jednej z czterech kategorii.

Ciśnieniomierz aneroidowy (ręczny)

Dobrze znany z gabinetów lekarskich. Zwykle zestaw składa się ze stetoskopu, mankietu, ściskanej gruszki i miernika. Korzystanie z niego jest zdecydowanie bardziej skomplikowane, niż w przypadku pozostałych typów i zazwyczaj korzystają z nich jedynie przeszkoleni profesjonaliści. Daje za to bardzo dokładne odczyty.

Ciśnieniomierz cyfrowy (automatyczny lub półautomatyczny)

Elektroniczne urządzenia z mankietem na nadgarstek lub ramię. Pomiary wykonywane na ramieniu są zazwyczaj dokładniejsze. Półautomatyczne ciśnieniomierze Ratujesz wymagają odpowiedniego założenia i pompowania mankietu. Automatyczne wymagają jedynie nałożenia mankietu, zaś pompuje się on sam. Automatyczne, cyfrowe ciśnieniomierze Medisana są łatwe w użyciu - ich obsługa sprowadza się do prawidłowego założenia mankietu i włączenia przycisku. Urządzenie automatycznie odczytuje ciśnienie krwi na podstawie zmian objętości krwi w tętnicach i wyświetla wartość zmierzonego ciśnienia na ekranie. Odczyty, wykonywane w warunkach domowych, mogą jednak być mniej dokładne od profesjonalnych, dlatego często zalecane jest wykonanie kilku pomiarów.

Ciśnieniomierz napalcowy

Pacjent umieszcza w urządzeniu palec wskazujący. Mankiet obejmujący palec napełnia się automatycznie, umożliwiając pomiar. Takie urządzenia są lekkie i przenośne, nie dają jednak bardzo dokładnych wyników. Ich wskazania powinny być traktowane najwyżej orientacyjnie.

Jaki ciśnieniomierz wybrać i na co zwracać uwagę podczas zakupu?

W przypadku ciśnieniomierza Oromed najlepiej sprawdzi się do użytku domowego. Łączą w sobie niezłą precyzję pomiaru z dużą łatwością obsługi, zwłaszcza w przypadku urządzeń w pełni automatycznych. Zwykle najlepiej sprawdzają się aparaty naramienne: nadgarstkowe są stosowane zazwyczaj u osób, u których z różnych powodów założenie mankietu na ramię może być utrudnione, ze względu na schorzenia, trudności ruchowe czy gabaryty.

Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na mankiet. To on często decyduje o precyzji pomiaru oraz wygodzie i łatwości korzystania z urządzenia. Szerokość balonu wewnątrz mankietu powinna być zbliżona do połowy obwodu ramienia, a jego długość do trzech czwartych tego obwodu. Za krótki albo za wąski mankiet zawyża wyniki pomiarów. Zbyt duży - zaniża je. Producenci zazwyczaj oznaczają rozmiar mankietu. Zwykle dostępne są trzy ich rodzaje: mankiety standardowe dla dorosłych o obwodzie ramienia mieszczącym się w przedziale 20-32cm, mankiety dla osób otyłych bądź posiadających wyjątkowo rozbudowane mięśnie dwugłowe ramienia, oraz dedykowane mankiety dla dzieci czy niemowląt. Dobre urządzenia pozwalają na szybką wymianę mankietu na inny w razie awarii bądź konieczności wykonania pomiaru u innej osoby.

Przed zakupem warto sprawdzić, czy urządzenie posiada niezbędne certyfikaty oraz jaki jest jego margines błędu pomiaru. Ciśnieniomierze elektroniczne dopuszczają czasem błąd pomiaru nawet o 10 mmHg.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.