Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Ciepło i termowentylatory - jaki mini grzejnik kupić?

Za oknem temperatura spada, a sezon grzewczy jeszcze się nie zaczął? Termowentylator rozwiąże ten problem!

Ogrzewanie w zasięgu ręki – termowentylator na straży ciepła

Kiedy w domu robi się zimno, możesz włączyć kocioł, rozpalić w kominku (jeśli go posiadasz) albo w ostateczności ubrać się na cebulkę. Zakładanie kolejnego swetra czy okrywanie kocem, nawet tym najpiękniejszym, jest jednak mało wydajne – odczuwasz ciepło, tylko siedząc opatulonym, a w pomieszczeniu nadal panuje chłód. A co w sytuacji, gdy mieszkasz w bloku, gdzie sezon grzewczy startuje w październiku i nie masz wpływu na centralny system ogrzewania? Czy znasz już idealne rozwiązanie na takie sytuacje? Oto ono. Termowentylator, czyli nic innego jak znana od wielu lat i chętnie stosowana w polskich domach farelka. Niewielkich rozmiarów produkt błyskawicznie podnosi temperaturę w pokoju lub łazience, wystarczy, że podłączysz je do prądu i ustawisz moc nawiewu. Nie musisz długo czekać, dosłownie od razu odczuwasz przyjemne ciepło. Jednak to rozwiązanie zdecydowanie tymczasowe, taki rodzaj „koła ratunkowego” na zimny wieczór. Na rynku są wprawdzie modele, które możesz zamontować na stałe, ale tego typu urządzenia najlepiej spełniają swoją rolę w małych pomieszczeniach, nie nadają się do ogrzania dużych powierzchni.

Działanie termowentylatora

Jak działa termowentylator? Nieskomplikowana konstrukcja: umieszczona wewnątrz spirala grzejna, po podłączeniu do prądu, rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Jednocześnie startuje wentylator, który wydmuchuje gorące powietrze. Niezależnie od wielkości termowentylatora wylot umieszczono z przodu urządzenia, wlot z tyłu. Część producentów stosuje rozwiązanie podobne do odkurzaczy – przy wlocie zamontowany jest specjalny filtr zatrzymujący kurz. Wielka zaleta dla alergików, ponieważ wentylator nie rozsiewa po całym pomieszczeniu zassanych razem z powietrzem roztoczy – wszystkie zostają na filtrze. Niezależnie od producenta, farelki to urządzenia o niedużej mocy – rozpiętość parametru wynosi od 750 do 2500 W.

Oczywiście, im większa moc termowentylatora, tym większe ma możliwości, dlatego warto wybrać mocniejszy sprzęt. Największą popularnością cieszą się egzemplarze o maksymalnej mocy do 2000 W. Takie modele są ciche, z łatwością regulujesz ich pracę i temperaturę grzania. Ponieważ to urządzenia elektryczne, zwróć uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Termowentylatory Esperanza zasilane są prądem zmiennym, jednofazowym. Z reguły po prostu podłączasz je do kontaktu i już, wszystko działa. Aby uniknąć przeciążenia sieci pamiętaj, żeby obwód elektryczny zabezpieczyć 10-amperowym bezpiecznikiem. Niezwykle ważne jest również, czy termowentylator posiada ochronę przed przegrzaniem (czyli automatyczne wyłączanie w razie zbyt wysokiej temperatury otoczenia). Wybierz taki, którego obudowa pozostaje zimna (unikniesz poparzeń, co szczególnie ważne, gdy w domu mieszkają małe dzieci) i z opcją samoistnego wyłączenia w przypadku przewrócenia.

Polecane termowentylatory

Termowentylator ceramiczny – czym się wyróżnia?

Termowentylatory ceramiczne – nowe rodzaje farelek, w których zamontowano znacznie trwalsze i bardziej wydajne, niż w tradycyjnej technologii, grzałki ceramiczne. Rozgrzewają się wprawdzie krócej, co powoduje szybsze ocieplenie przepływającego powietrza i oddają energię wolniej niż zwykłe termowentylatory, jednak pamiętaj, że pobierają też więcej mocy. Ceramiczny termowentylator jest z reguły wyposażony w dwa lub trzy pokrętła – do włączania i wyłączania urządzenia, ustawiania temperatury, a w droższych modelach do programowania trybu pracy.

Jaki termowentylator wybrać?

Wybór uzależnij od swoich potrzeb, budżetu oraz wielkości ogrzewanej powierzchni. Na rynku znajdziesz termowentylatory montowane na stałe lub przenośne (łatwo zabierzesz je ze sobą, np. na działkę), tradycyjne i ceramiczne oraz specjalnie zaprojektowane do pracy w łazience i samochodzie. Sprawdź zatem, jakie są rodzaje farelek. Termowentylator kolumnowy lub płaski to urządzenie kształtem przypominające, np. oczyszczacz powietrza, w pokoju ustawiasz go pionowo (w formie wieży). W tej grupie znajdziesz także malutkie egzemplarze, takie jak termowentylatory do ogrzewania stóp albo termowentylatory na biurko – idealne, do szybkiego ocieplenia w chłodnym gabinecie. Termowentylator bezprzewodowy działa identycznie w porównaniu z tradycyjnym, z tą tylko różnicą, że z pełną baterią przez określony czas nie potrzebuje zasilania z sieci, wymaga jedynie ładowania akumulatora. Jest jeszcze termowentylator Camry - ceramiczny, ale mechanizm jego działania już znasz. Termowentylator łazienkowy (jak sama nazwa wskazuje), przeznaczono go do użytku w łazience.

Posiada odpowiednie zabezpieczenie przed zachlapaniem – w razie kontaktu z wodą nie powoduje awarii ani spięcia. Przed zakupem sprzętu, zwróć uwagę czy jest przystosowany do pracy w wilgotnych pomieszczeniach. Tę informację znajdziesz w specyfikacji technicznej, pod symbolem IP. Oznacza on klasę szczelności oraz zastosowanych zabezpieczeń przed wnikaniem ciał obcych i cieczy. W wypadku wnikania ciał obcych, np. pyłu lub kurzu, poziomy zabezpieczenia obejmują 6 klas od 0 do 6, a w przypadku wnikania wody 9 klas od 0 do 8 – najlepszy termowentylator posiada klasę IP 68.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia?

Choć urządzenie niewielkie, to jednak ma dość sporo funkcji istotnych przy użytkowaniu. Dlatego przed zakupem termowentylatora przeanalizuj jego parametry techniczne, łatwiej wtedy wybierzesz rozwiązanie najlepsze dla siebie. Na rynku znajdziesz wiele modeli w różnych przedziałach cenowych, które cieszą się pozytywnymi opiniami. Chcąc ułatwić Ci zadanie, podpowiadamy – na jakie aspekty szczególnie zwrócić uwagę, aby wybrać ten idealny.

Termowentylator – doskonałe urządzenie do ogrzewania kierunkowego. Niestety, jest to sprzęt do podnoszenia temperatury na niewielkich powierzchniach, nie zastąpi centralnego systemu w domu czy mieszkaniu. Co prawda błyskawicznie ociepla pomieszczenie, ale po wyłączeniu gorące powietrze nie utrzymuje się samo i prawie natychmiast temperatura spada. Farelka ma jednak dużą zaletę – dzięki budowie i zasadzie działania możesz ją ustawić dokładnie tak, aby obejmowała swoim zasięgiem tylko określony obszar, np. wydmuchuje gorące powietrze tylko w stronę kanapy, na której siedzisz.

Innego sprzętu potrzebujesz do podniesienia temperatury w łazience, a innego do salonu. Absolutnie nie korzystaj z tradycyjnej farelki w łazience, jeśli nie jest do tego przeznaczona, to bardzo niebezpieczne! Termowentylator nadaje się też do użycia w samochodzie – urządzenia mniejsze, o mocy około 12 W, podłączane bezpośrednio do gniazda zapalniczki. Przy tym rodzaju również zwróć uwagę, aby posiadało zabezpieczenie przed przegrzaniem. Dodatkowo kabel nie może być zbyt krótki (wystarcza długość minimum 2 m), żeby sięgał zarówno do przednich, jak i tylnych siedzeń.

Regulacja mocy to funkcja przydatna zwłaszcza przy mocniejszych urządzeniach. Pozwala dopasować poziom ogrzewania do pomieszczenia, aby nie było zbyt gorąco ani zimno. Popularnym trybem pracy termowentylatora jest opcja z termostatem. Takie rozwiązanie pozwala ustawić konkretną temperaturę, jaka ma być w pomieszczeniu, a po jej osiągnięciu farelka wyłącza się sama. Sprzęt startuje ponownie, kiedy temperatura spadnie. Pamiętaj, że w termowentylatorze ceramicznym grzałka dłużej utrzymuje ciepło, więc uruchamia się ponownie później niż model tradycyjny – tym samym oszczędzasz energię elektryczną, rzadziej włączając produkt.

Praktyczne porady dotyczące termowentylarów

Termowentylator nie jest drogi. Najmniejsze, proste urządzenia o niewielkim zasięgu i bez rozbudowanych funkcji kupisz już za około 40-50 zł, za to ceny droższych i skomplikowanych produktów sięgają nawet 1200 zł. Pamiętaj jednak, że wybierając kosztowny model o największej mocy, licz się z wysokimi opłatami za prąd, bo zużywa on dużo energii. Termowentylator nie stanowi głównego elementu systemu grzewczego, nawet egzemplarz o super mocy 2000 W ociepla maksymalnie 20 m2 powierzchni. Farelki mają jeszcze jedną ogromną zaletę – te bardziej zaawansowane technologicznie emitują także zimne powietrze, działają więc jak mini klimatyzatory. Tę funkcję z pewnością docenisz latem.

 
Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.