Udostępnij
Skomentuj

Chłodzenie procesora wodne czy powietrzne? Które wybrać?

Jakie chłodzenie procesora jest najlepsze? Kupić AiO czy wystarczy zwykły radiator? Odpowiadamy!

Procesory przeznaczone do użytku profesjonalnego lub gamingu wymagają indywidualnego podejścia do problemu chłodzenia CPU. Praca pod dużym obciążeniem powoduje z reguły spory wzrost temperatur, a to z kolei wymusza na nas zakup solidnego zestawu chłodzenia. No właśnie - dobre chłodzenie, czyli jakie? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w artykule!

Chłodzenie aktywne i pasywne oraz chłodzenie wodne - blok procesora

Elementy zasilane elektrycznie generują ciepło, które należy odprowadzić na zewnątrz komponentu czy całego układu. Takimi wymagającymi chłodzenia elementami w naszym komputerze są: procesor, karta graficzna i zasilanie (choć co do zasady chłodzi się jedynie dwa pierwsze komponenty). Najprostszym i najtańszym sposobem odprowadzania ciepła zarówno z CPU, jak i karty graficznej oraz modułu zasilania, jest zastosowanie chłodzenia aktywnego, czyli po prostu wentylatora, który wymuszając konwekcję, powoduje odprowadzenie ciepła z wnętrza obudowy na zewnątrz.

Wady chłodzenia aktywnego (głównie zbyt niska wydajność przy dużym obciążeniu procesora oraz hałas) skłoniły inżynierów do stosowania innych rozwiązań – pasywnych, bezgłośnych i bezawaryjnych radiatorów wykorzystujących konwekcję swobodną, czy też chłodzenia cieczą w układach zamkniętych z wymuszonym obiegiem.

Polecane chłodzenie wodne - zestawy

Najczęściej stosowane układy chłodzenia CPU

Komputery wyposaża się fabrycznie w tzw. procesory pudełkowe, czyli bloki składające się z procesora i wentylatora, który ma za zadanie odbierać ciepło z CPU. Jeśli urządzenie jest używane standardowo, czyli procesor nie pracuje pod dużym obciążeniem, jak ma to miejsce np. w gamingu, tego rodzaju rozwiązania są w zupełności wystarczające. Fani gier komputerowych czy w ogóle użytkownicy, których komputery z jakichkolwiek powodów pracują pod dużym obciążeniem, rzadko korzystają ze sprzętu standardowego. Ich jednostki to najczęściej składaki, których komponenty dobierane są pod konkretne potrzeby właściciela.

W kwestii wyboru chłodzenia, najbardziej popularne są obecnie układy chłodzenia powietrzem w postaci komponentów półpasywnych – radiatorów wspomaganych wentylatorami. Są one znacznie bardziej wydajne i znacznie cichsze niż jednostki aktywne, a przy tym nie wymagają aż tak dużej wolnej przestrzeni, jaką musiałby zająć pasywny radiator o tych samych parametrach odprowadzania ciepła. Równie popularne okazują się być układy chłodzenia cieczą. Skąd taka popularność chłodzenia wodnego bloku procesora?.

Jak zbudowany jest system chłodzenia wodnego CPU?

Chłodzenie cieczą ma wiele zalet, których nie mają układy wentylatorowe, pasywne czy półpasywne. Zanim jednak zajmiemy się mocnymi stronami rozwiązań bazujących na odbieraniu ciepła za pośrednictwem cieczy, zapoznajmy się z budową układu chłodzenia wodnego, który składa się z:

 • zbiornika cieczy, w którym znajduje się czynnik chłodzący, przy czym wcale nie jest to woda, lecz płyn chłodzący nieprzewodzący prądu o właściwościach antykorozyjnych i zawierający pestycydy nie dopuszczające do rozwoju glonów i drobnoustrojów wewnątrz układu chłodzącego. Płyn chłodzący z czasem traci swoje właściwości, dlatego producenci zalecają ich wymianę średnio raz w roku,
 • czujnika przepływu, który w przypadku zaniku ruchu cieczy w układzie wysyła odpowiedni sygnał powodujący wyłączenie komputera,
 • pompy tłoczącej ciecz do bloku wodnego, lub -w przypadku chłodzenia procesora jak i karty graficznej – bloków wodnych zlokalizowanych w bezpośredniej bliskości CPU i GPU tak, żeby możliwe było odebranie maksymalnej ilości ciepła generowanego przez te komponenty,
 • chłodnicy z wentylatorami – zadaniem chłodnicy, która w przypadku niewystarczających rozmiarów obudowy stanowi element montowany bezpośrednio na obudowie, jest schłodzenie gorącego czynnika chłodzącego przy udziale mechanicznej pracy wentylatora (wentylatorów). Schłodzony płyn przedostaje się następnie do zbiornika cieczy i cały cykl zaczyna się od nowa,
 • systemu wężyków, którymi przepływa ciecz pomiędzy kolejnymi elementami układu.

Chłodzenie wodne procesora - czy warto instalować w każdym komputerze?

Procesor pracujący w stresie, czyli pod dużym obciążeniem, co ma miejsce w przypadku zastosowań profesjonalnych lub gamingowych, potrzebuje odpowiedniego chłodzenia. Wentylatory montowane w fabrycznie składanych komputerach nie są przeznaczone do tego typu pracy, stąd dopiero kiedy stajemy przed koniecznością zakupu bardzo wydajnego procesora, decydujemy się na chłodzenie inne niż aktywne, standardowo dedykowane w gotowych komputerach. Do wyboru mamy chłodzenie cieczą oraz półpasywne powietrzem.

Chłodzenie powietrzne poza licznymi zaletami, ma również swoje słabe strony, dlatego warto przed podjęciem decyzji, przeanalizować własną sytuację. Chłodzenie cieczą na pewno będzie dobrym rozwiązaniem jeśli:

 • dysponujemy budżetem na tyle dużym, żeby kupić dobre chłodzenie wodne procesora,
 • stosujemy ekstremalny overclocking,
 • nie mamy wystarczająco dużej ilości miejsca w obudowie,
 • zależy nam na cichej pracy komputera,
 • komputer pracuje w stresie w małym, ciepłym pomieszczeniu (chłodzenie wentylatorem mija się z celem, jeśli wentylator musi pobrać ciepłe powietrze).

Półpasywne natomiast chłodzenie powietrzem jest wskazane, kiedy:

 • dysponujemy niższym budżetem na wydajne chłodzenie (cena chłodzenia powietrznego w stosunku do cieczowego porównywalnej jakości zawsze będzie niższa),
 • nie będziemy stosować ekstremalnego overclockingu,
 • mamy sporo miejsca w obudowie komputerowej,
 • cicha praca komputera nie jest dla nas istotna,
 • komputer pracuje w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Wymieniając pośrednio wady i zalety chłodzenia powietrznego i cieczowego, trzeba wspomnieć o awaryjności obydwu systemów. Jedynym chłodzeniem bezawaryjnym jest chłodzenie pasywne – radiator nie jest elementem pracującym mechanicznie, więc nie podlega awariom. Natomiast zarówno wentylatory, jak i cały układ chłodzenia cieczowego zużywa się i uszkadza, przy czym awaria wentylatora jest usterką mniej uciążliwą do usunięcia (i bardzo łatwo wykrywalną – popsuty wentylator albo bardzo hałasuje, albo nie wydaje żadnego dźwięku), inaczej niż ma to miejsce w przypadku chłodzenia cieczowego, gdzie awarii może ulec więcej elementów i nie jest to już tak oczywiste, co się popsuło.

Jakie chłodzenie wodne procesora jest najlepsze? Zestawienie popularnych układów

Dobór układu chłodzącego, niezależnie od tego, czy preferujemy rozwiązanie półpasywne czy wodne, zawsze zależy od konkretnego modelu naszego procesora (oraz innych czynników takich jak m. in. wielkość obudowy). Dlatego przedstawione poniżej zestawienie ma charakter jedynie poglądowy, przybliżający charakterystyczne parametry układów chłodzenia cieczą. Chłodzenie wodne Alphacool Eisbaer 240 CPU Watercooling set zostało zestawione z Deepcool LC Castle 280RGB, Cooler MasterLiquid 360R RGB oraz chłodzeniem wodnym Thermaltake Water 3.0 Riing RGB. Produkty zostały wybrane losowo z tej samej półki cenowej (wartość od około 590 zł do około 630 zł).

Udostępnij
4,3
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.