Udostępnij
Skomentuj

Chłodzenie pasywne CPU - jak działa? Jak wybrać?

Wyjaśniamy czym jest chłodzenie pasywne. Sprawdź, czy warto się nim zainteresować.

Gromadzące się ciepło, prędzej czy później, okaże się bowiem szkodliwe. Wpływa nie tylko na wydajność podzespołu, ale również na jego żywotność i awaryjność. Ciepłe powietrze może być odprowadzane przez specjalne chłodzenie pasywne procesora, które wyróżnia się dość prostą budową.

Polecane chłodzenie procesora

Co to jest chłodzenie pasywne?

Specyfikę tego rozwiązania zdradza nieco jego nazwa – układ pasywny jest bowiem pozbawionych ruchomych (aktywnych) elementów chłodzenia. W standardowych zestawach funkcję tę spełniają wentylatory. W tym jednak przypadku do czynienia mamy głównie z radiatorem (lub radiatorami), a także specjalnymi rurkami odprowadzającymi ciepło.

Skoro więc brak tu elementów ruchomych, w jaki sposób odbywa się chłodzenie procesora? Wykorzystywane jest zjawisko konwekcji swobodnej lub związanej z wymuszeniem ruchu powietrza. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z naturalnym zjawiskiem unoszenia się ciepłego powietrza, w drugim natomiast występuje podobna zależność, jak przy ogrzewaniu pomieszczenia zwykłym grzejnikiem. Zwiększanie temperatury procesora powoduje odpowiednio ukierunkowany ruch ciepłego i zimnego powietrza. Dzięki temu, generowane ciepło jest „wypychane” od pracującego procesora, co oczywiście przekłada się na obniżenie jego temperatury.

Każdy układ wykorzystujący chłodzenie pasywne wymaga zastosowania wydajnego radiatora, czyli elementu, którego zadaniem jest odprowadzenie ciepła z chłodzonego urządzenia. Najczęściej ma on postać bryły wykonanej z miedzy lub aluminium. Jest on wyposażony w pręty lub żebra (finy, które dociska się do komponentu generującego ciepło. Skuteczność działania radiatora zwiększa się, jeśli umożliwimy ciepłu swobodne unoszenie się, czyli pozwolimy na zaistnienie zjawiska konwekcji swobodnej (naturalnej). W tym celu radiator należy montować w taki sposób, żeby tworzyć pionowe kanały działające na zasadzie komina.

Niektóre radiatory są montowane w specjalnie przygotowanej obudowie, która ma zapewnić efektywniejsze wykorzystanie zjawiska konwekcji. Jest to możliwe za sprawą umieszczenia w odpowiednich miejscach wylotów powietrza.

Wady i zalety chłodzenia pasywnego CPU

Wentylatory, będąc urządzeniami aktywnymi, są jednocześnie hałaśliwe i awaryjne. W celu wyeliminowania tych niedogodności, stosuje się chłodzenie za pomocą jednostek pasywnych opartych o radiatory. Poniżej zostały przedstawione ich mocne i słabe strony.

 • Bezgłośne działanie
 • Brak konieczności zasilania energią elektryczną
 • Powolne osadzanie kurzu i innych zabrudzeń. Nie wpływają one znacząco na pracę chłodzenia
 • Brak zużycia elementów mechanicznych
 • Bezawaryjność
 • Bardzo łatwy montaż
 • Potrzebny odpowiednio duży strumień powietrza przepływający przez radiator do poprawnego działania układu
 • Chłodzenie może być niewystarczające w przypadku mocno nagrzewających się elementów
 • Duże gabaryty oraz ciężar jednostek

Biorąc pod uwagę specyfikę, a także możliwości, jakie zapewnia chłodzenie pasywne CPU, należy podkreślić, że sprawdzi się ono przede wszystkim w komputerach o ograniczonej mocy. Mowa tu o maszynach korzystających z procesorów niskonapięciowych, a także takich, które nie są wykorzystywane do obsługi gier komputerowych czy też szczególnie rozbudowanych programów specjalistycznych. Praca na najwyższych obrotach generuje bowiem obciążenia, z którymi większość zestawów pasywnych nie da sobie rady.

Co wybrać - chłodzenie procesora pasywne czy aktywne?

Rozwiązaniem alternatywnym okażą się oczywiście systemy aktywne, które obecnie są stosowane najczęściej. Mowa tu zarówno o komputerach domowych, biurowych, jak i tych wykorzystywanych do realizacji zaawansowanych operacji podczas pracy specjalistycznej czy też obsługi najnowszych gier z segmentu AAA. Poniżej zamieściliśmy porównanie obu rozwiązań, które być może pomoże Wam w wyborze najlepszego zestawu.

Chłodzenie pasywne vs aktywne - porównanie

Największą przeszkodą w złożeniu w pełni bezgłośnego, chłodzonego pasywnie komputera są pieniądze. Zakup zasilacza pasywnego, karty graficznej chłodzonej pasywnie i odpowiedniego chłodzenia CPU to wydatek rzędu przynajmniej 3000 zł, jeśli chcemy, żeby komponenty te miały przyzwoite parametry i rzeczywiście były niezawodne.

Cenowa przewaga standardowego chłodzenia aktywnego jest tu więc bezdyskusyjnie większa, dlatego, jeśli jesteśmy w stanie zaakceptować czasami duży hałas oraz awaryjność elementów ruchomych, warto zastanowić się nad sensownością takiego wydatku. Oczywiście nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy to zależy nam na pasywnym chłodzeniu wyłącznie procesora. Jak już jednak został wspomniane, nie może być to sprzęt o zbyt dużej mocy. Jego potencjał, przez niezbyt wydajny układ chłodzenia, będzie bowiem bardzo ograniczany.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest również chłodzenie wodne. Jest ono droższe od modeli pasywnych i wykorzystujących powietrze, ale w zamian zapewnia cichą pracę i wysoką wydajność działania. Dlatego też takie zestawy są montowane w komputerach specjalistycznych oraz gamingowych.

Chłodzenie pasywne – na co zwrócić uwagę?

Jeśli po przeanalizowaniu specyfiki zestawów pasywnych nadal jesteście zdecydowani na ich zakup, powinniście dokładnie przeanalizować ofertę rynkową. Pozwoli Wam to dokonać odpowiedniego wyboru. Na co więc zwrócić uwagę?

 • Jakość wykonania. Mowa tutaj przede wszystkim o radiatorze i rurka. Elementy te często wykonywane są z aluminium i miedzi – wszystko po to, aby usprawnić przepływ powietrza, a także zapewnić odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. O tym, czy tak rzeczywiście jest, często można dowiedzieć się z opinii i komentarze użytkowników, którzy mieli już okazję skorzystać z interesującego nas produktu.
 • Gniazdo procesora – czyli z jakim Socketem wybrane chłodzenie jest kompatybilne. Informacja ta jest kluczowa podczas doboru zestawu do procesora.
 • Maksymalne TDP – producenci często podają informację, z jakim maksymalnym obciążeniem chłodzenie jest w stanie sobie poradzić.
 • Wymiary – pod uwagę należy wziąć wysokość, szerokość i głębokość zestawu. Pozwoli to dopasować je do posiadanej obudowy.

Jak złożyć komputer chłodzony pasywnie?

Sama idea złożenia komputera chłodzonego w pełni pasywnie jest bardzo prosta. Należy zastąpić elementy, które zwykle chłodzone są za pomocą wentylatorów elementami bez elementów ruchomych. Wyposażone w radiator chłodzenie CPU, karta graficzna i zasilacz są do nabycia bez większych problemów.

Każdy zwolennik cichego i bezawaryjnego (przynajmniej w kwestiach związanych z jego chłodzeniem) komputera może teoretycznie złożyć takiego peceta, jednak w rzeczywistości istnieją dwa ograniczenia – finansowe i związane z wielkością obudowy. Pasywne jednostki chłodzące są duże, dlatego koniecznie przy ich zakupie trzeba monitorować możliwość ich fizycznego umieszczenia w obudowie, którą dysponujemy. Do tego dochodzą spore ceny zestawów o co najmniej przyzwoitych osiągach.

Tańszy kompromis - chłodzenie półpasywne

Jest jeszcze trzecie rozwiązanie, związane z wykorzystaniem elementów półpasywnych, z których można złożyć minimalnie głośniejszy niż w przypadku chłodzenia pasywnego, ale zdecydowanie tańszy zestaw. W porównaniu z urządzeniami aktywnymi, okaże się on znacznie mniej hałaśliwy, dlatego warto rozważyć jego zakup.

Dobrym wyborem okaże się zakup chłodzenia CPU, w którym radiator jest tylko wspomagany wentylatorem – nie pobiera on dużej ilości energii i działa zdecydowanie ciszej. Wspomnieć warto również o zestawach, w których wiatrak uruchamiany jest tylko wówczas, gdy zwiększy się obciążenie generowane przez procesor.

Zestawienie chłodzenie pasywne a chłodzenie aktywne pokazuje, że ostateczny wybór jest mocno zależny od specyfiki posiadanego sprzętu. Osoby dysponujące mocnym procesorem, wykorzystywanym do obsługi nowych gier i programów profesjonalnych, powinny celować w dobrej jakości wentylatory lub chłodzenie wodne. Zestawy pasywne okażą się natomiast interesujące dla miłośników ciszy. Sprawdzą się jednak głównie przy niskonapięciowych układach CPU.

  
Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.