Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Chłodzenie wodne laptopa – czy to możliwie? Jak zrealizować?

Chłodzenie wodne w laptopie czy komputerze jest cichsze i wydajniejsze niż konwencjonalne chłodzenie powietrzem.

Polecane akcesoria do chłodzenia wodnego

Jeszcze parę lat temu nikt nie wyobrażał sobie zastosowania chłodzenia wodnego w laptopie. Zmieszczenie w płaskim i niewielkim urządzeniu chłodnicy, pompy, bloku wodnego, wentylatora, zbiornika wyrównawczego i układu węży wydawało się czymś niemożliwym. Producenci notebooków potrafią jednak zaskakiwać i wychodząc naprzeciw potrzebom rynku oraz wymaganiom geeków komputerowych, stworzyli tego rodzaju moduł. W jaki sposób realizowane jest chłodzenie wodne w laptopie? Czy tego typu rozwiązanie ma szanse na dłużej zadomowić się na rynku? Odpowiadamy poniżej.

Chłodzenie wodne komputera – na czym polega?

Chłodzenie wodne do laptopa to nowatorskie rozwiązanie, które niewątpliwie zasługuje na uwagę. Zanim jednak przejdziemy do omówienia modułu wodnego w laptopie, warto w ogóle wyjaśnić, czym jest i jak działa chłodzenie cieczą.

Wiadomo, że zarówno komputery stacjonarne, jak i laptopy o dużej mocy obliczeniowej, które służą do grania lub pracy na zaawansowanych aplikacjach np. graficznych, wymagają systemu chłodzenia wysokiej jakości. Ich potrzebom są w stanie sprostać jedynie rozbudowane układy chłodzenia powietrzem oraz wydajne zestawy chłodzenia cieczą.

Układy chłodzenia wodnego działają w oparciu o krążącą w nim ciecz, która odbiera energię cieplną z przylegającego do danego podzespołu bloku wodnego i transportuje ją do chłodnicy. Następnie ciecz schładzana jest przez radiator i wraca do bloku. Ciepło z chłodnicy wydalane jest na zewnątrz dzięki zainstalowanym na niej wentylatorom. Niektóre chłodnice to elementy pasywne – nie są wyposażone w wiatraki i mają postać wielkich konwektorów.

Jak zbudowane są systemy chłodzenia wodnego komputerów?

Systemy chłodzenia wodnego PC składają się z następujących elementów:

 • blok wodny – instalowany jest bezpośrednio na CPU, karcie graficznej lub innym podzespole. Jego głównym zadaniem jest odbieranie ciepła i przekazywanie go do chłodnicy za pomocą cieczy i układu rur. Bloki wodne najczęściej występujące w komputerach to bloki: CPU, GFX, SB i NB. Pierwszy z wymienionych typów mocowany jest na procesorze, drugi na karcie graficznej, a pozostałe na mostkach – południowym i północnym;
 • pompa – jest napędem całego systemu chłodzenia wodnego, dlatego podczas zakupu należy zwrócić uwagę na jej żywotność, przepływ oraz maksymalny słup cieczy;
 • rezerwuar – to inaczej zbiorniczek wyrównawczy służący do napełniania układu oraz jego odpowietrzania;
 • węże i złączki – czyli elementy łączące cały układ. Zarówno złączki, jak i węże muszą być szczelne, sprawne i solidne. Nie mogą być to części tandetne, które po kilku tygodniach czy miesiącach użytkowania stracą swoje właściwości. Rurki do systemów chłodzenia wodnego komputerów wykonuje się zazwyczaj z elastycznych materiałów: silikonu lub PVC. Popularnym rozwiązaniem są węże typu tygon, które stosuje się np. w laboratoriach;
 • chłodnica – jest największym komponentem całego systemu chłodzenia wodnego i nie ma się czemu dziwić, gdyż to właśnie jej zadaniem jest schładzanie cieczy, a więc odbieranie i wydalanie energii cieplnej z komputera. Kupując chłodnicę, należy wziąć pod uwagę gęstość jej ożebrowania, wielkość, a także materiał, z jakiego jest wykonana. Chłodnice dość często montowane są poza obudową, aby zapewnić im odpowiednią cyrkulację powietrza;
 • wentylatory – instalowane na chłodnicy, są odpowiedzialne za wydalenie ciepła z układu. W zestawach chłodzenia wodnego PC montuje się od 1 do 3 wentylatorów, w których każdy ma średnicę 120 bądź 140 mm.

Chłodzenie w laptopie – wodne czy powietrzne? Porównanie obu rozwiązań

Zarówno laptopy dla zwykłych użytkowników, jak i modele dedykowane graczom wyposażone są w systemy chłodzenia powietrzem. Układy te podczas pracy w zaawansowanych aplikacjach bywają głośne i mało komfortowe dla użytkowników. Dodatkowo są to systemy mniej wydajne niż stosowane w komputerach stacjonarnych chłodzenie wodne. To właśnie te dwa elementy przyczyniły się do podjęcia prób zainstalowania chłodzenia wodnego w laptopach. Jakimi jeszcze cechami wyróżnia się chłodzenie cieczą? W czym jest lepsze, a w czym gorsze od tradycyjnego chłodzenia za pomocą powietrza? Poniżej prezentujemy zestawienie zalet i wad obu rozwiązań.

Chłodzenie powietrzem

 • Stosowane może być zarówno w komputerach o dużej mocy obliczeniowej, jak i w słabszych systemach komputerowych,
 • droższe zestawy są wydajne i skutecznie usuwają energię cieplną z obudowy, bywają przy tym dość głośne,
 • powietrze ma niższą pojemność cieplną niż ciecz,
 • wentylatory i radiatory są łatwe w montażu,
 • zestawy chłodzenia powietrzem są tańsze niż układ chłodzenia wodnego.

Chłodzenie cieczą

 • Ze względu na swoją wysoką cenę stosowane jest jedynie w zaawansowanych systemach komputerowych,
 • jest cichsze i wydajniejsze,
 • dzięki usytuowaniu chłodnicy poza obudową zajmuje niewiele miejsca w środku,
 • wyróżnia się atrakcyjnym wyglądem,
 • ciecz ma wyższą pojemność cieplną,
 • jego zamontowanie w komputerze nie jest łatwe i może sprawić problem początkującym użytkownikom,
 • chłodzenie wodne do laptopa nie jest rozwiązaniem popularnym, jak na razie na rynku dostępnych jest niewiele urządzeń oferujących tego typu moduły.

Chłodzenie wodne laptop – dostępne rozwiązania

Pierwsze próby zamontowania chłodzenia wodnego w laptopie miały miejsce już 2012 roku. To właśnie wtedy pokazano prototypowy model laptopa dla graczy wyposażony w kompaktowy moduł chłodzący cieczą. Układ zaprezentowano na przykładzie komputera Dell Alienware M18x wyposażonego w kartę graficzną AMD Radeon HD 6990M oraz w procesor Intel Core i7 (podkręcony do 4,4 GHz). Przeprowadzony testy wykazały, że system chłodzenia wodnego w laptopie poprawił jego wydajność o około 20 procent.

Kilka lat później, bo pod koniec 2015 roku pojawił się na rynku pierwszy gamingowy laptop chłodzony cieczą – Asus GX700. Zaprezentowany moduł chłodzenia wodnego laptopa – Hydro Overclocking System – to zewnętrzna stacja, do której podłączany jest komputer. Laptop jest duży, ciężki, ale również wydajny. Moduł chłodzenia wodnego laptopa wpompowuje chłodziwo do komputera, gdzie czynnik krąży wokół podzespołów wytwarzających energię cieplną. Następnie skierowany zostaje on z powrotem do chłodnicy i tam dwa promienniki rozpraszają ciepło. Według producenta Hydro Overclocking System pozwala zmniejszyć temperaturę CPU i GPU o około 30 procent.

Udostępnij
3,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.