Udostępnij
Skomentuj

Bieżnia magnetyczna czy elektryczna? Jakie są różnice?

Zastosowane systemy w bieżniach domowych mają duży wpływ na sposób ich użycia. Który więc model wybrać?

Możliwości są dwie – albo zdecydujemy się na bieżnie magnetyczne albo na bieżnie elektryczne. Pod względem budowy oraz działania różnią się one w sposób znaczący, dlatego przed zakupem warto przyjrzeć się ich charakterystyce. Oczywiście przy okazji nie można zapominać o innych kwestiach mających wpływ na wybór, czyli cenie, parametrach technicznych i obsługiwanych funkcjach.

Polecane bieżnie

Wybieramy między bieżnią elektryczną a magnetyczną – co jest lepsze?

Wskazany wyżej podział dotyczy głównie sprzętów domowych, ponieważ w siłowniach i klubach fitness w większości przypadków montowane są bieżnie elektryczne. Co równie ważne, ich dostępność jest obecnie znacznie większa niż modeli magnetycznych. Wynika to z wyższego stopnia zaawansowania technologicznego.

Czy więc bieżnie magnetyczne są w ogóle warte zainteresowania? Jak najbardziej. Zadowolą one jednak nieco inną grupę odbiorców. Przyzwyczajonych do wysiłku na wyższym poziomie intensywności.

Zanim przejdziemy do charakteryzowania obu urządzeń, trzeba jeszcze podkreślić, że przyjęty podział uwzględnia jedynie rodzaj zastosowanego systemu oporu. Ma on wpływ na działanie urządzenia i generowane obciążenie, jednak nie tylko na te kwestie należy zwracać uwagę. Na końcu tekstu wskażemy również pozostałe parametry warte sprawdzenia.

Bieżnia do biegania magnetyczna – czym się wyróżnia?

Jaka jest największa różnica między bieżniami magnetycznymi a elektrycznymi? W tych pierwszych brak zasilania elektrycznego. Pas biegowy nie jest więc rozpędzany przez silnik. To my musimy wprawić go w ruch, korzystając z siły mięśni. Wiąże się to oczywiście z większym wysiłkiem – skupić musimy się bowiem nie tylko na tym, aby pas rozpędzić, ale również, by utrzymać stałe tempo.

Wszystko to sprawia, że bieżnia magnetyczna może być zbyt wymagająca dla początkujących. Z drugiej jednak strony, odpada tu konieczność „gonienia” rozpędzonego pasa bieżnego, a także ryzyko upadku.

Ze względu na sposób działania, trudno mówić tu o klasycznym systemie regulacji obciążenia. Taki bieg przypomina to, z czym mamy do czynienia na zewnątrz. Oczywiście pozostałe udogodnienia, takie jak chociażby funkcje pomiarowe, nadal są dostępne.

Dla kogo bieżnia magnetyczna będzie odpowiednia? Głównie dla doświadczonych biegaczy, którzy nie będą mieli problemów z rozpędzeniem pasa biegowego i utrzymaniem stałego tempa, bez wspomagaczy w postaci systemów elektrycznych.

Bieżnia magnetyczna – najważniejsze wady i zalety

 • dobrze nadaje się do intensywnego treningu wytrzymałościowego
 • pas biegowy nie porusza się sam, dlatego nie trzeba go gonić
 • mniejsze ryzyko upadku
 • dostęp do dodatkowych funkcji
 • niskie ceny podstawowych modeli
 • może okazać się zbyt wymagająca dla początkujących
 • brak wygodnej regulacji
 • mała dostępność

Elektryczna bieżnia do biegania – czy warto? Dla kogo?

W tym przypadku mamy do czynienia ze sprzętem znacznie częściej spotykanym nie tylko w klubach fitness, ale też w ofertach sklepów sportowych. To właśnie takie bieżnie do biegania zalecane są wszystkim „nie-zawodowcom”, czyli osobom, które nie chcą męczyć się, by rozpędzić ciężki pas bieżny. Tu zajmuje się tym bowiem silnik.

Pozwala to na wygodne ustawienie tempa biegu i realizację treningu interwałowego. Znacznie szersza dostępność bieżni elektrycznych sprawia również, że łatwiej znajdziemy model pasującym nam pod względem technicznym oraz cenowym. Choć trzeba przyznać, że w ogólnym rozrachunku bieżnie elektryczne będą droższe. Kolejną wadą jest to, że po rozłożeniu zajmują nieco więcej miejsca.

Bieżnia elektryczna – najważniejsze wady i zalety

 • pas biegowy jest napędzany przez silnik
 • szeroka dostępność zróżnicowanych modeli
 • wygodna regulacja tempa
 • mnóstwo dodatkowych funkcji
 • idealnie nadaje się do każdego rodzaju treningu, także interwałowego
 • wyższe ceny niż w przypadku modeli magnetycznych
 • zajmuje więcej miejsca

Która bieżnia lepsza – elektryczna czy magnetyczna?

Po analizie powyższych kwestii, odpowiedź na tak postawione pytanie nie będzie trudna. Bieżnia magnetyczna okaże się dobrym wyborem głównie dla doświadczonych biegaczy, którzy chcą sami dyktować tempo biegu i nie potrzebują do tego silnika elektrycznego czy też specjalnych programów.

Wszyscy pozostali powinni celować w bieżnie elektryczne. Głównie ze względu na łatwiejszy trening. Pas bieżny porusza się samoczynnie, co ułatwia ćwiczenia, zwłaszcza gdy mają odbywać się one w zmiennym tempie. Z działania tych sprzętów zadowolone będą zwłaszcza osoby dopiero zaczynające regularne treningi.

Nie można zapominać także o tym, że bieżnie do biegania z silnikiem elektrycznym są produkowane znacznie częściej. To zaś oznacza możliwość łatwego dostosowania sprzętu do własnych potrzeb i wymagań.

Jak parametry bieżni elektrycznej? Na co zwrócić uwagę?

Oczywiście nic nie dzieje się samo. Niezwykle ważne jest to, aby przed wydaniem pieniędzy sprawdzić, co potrafią interesujące nas bieżnie. Najważniejsze wydają się oczywiście obsługiwane funkcje. To one bowiem ułatwiają treningi i sprawiają, że osiąganie kolejnych celów staje się przyjemniejsze. Czego więc warto szukać w specyfikacjach?

 • Funkcje pomiarowe – podstawowe opcje, które znajdziemy w praktycznie każdej bieżni domowej. Dzięki nim, łatwo zorientować się w uzyskiwanych osiągach. Komputer zlicza nie tylko czas treningu, ale również prędkość, pokonany dystans oraz ilość spalonych kalorii. Zakupić można także bieżnie z czujnikami do pomiaru pulsu, które umieszczane są zazwyczaj na poręczach. Wszystko to prezentowane jest na dużym wyświetlaczu, dlatego dane z łatwością można odczytać w trakcie biegu.
 • Programy treningowe – chyba najbardziej przydatne funkcje, zwłaszcza dla osób chcących skupić się na konkretnych celach. Programy występują w różnych wersjach. Część z nich bierze pod uwagę określony czas treningu, dystans bądź ilość kalorii i przedstawia wynik, do którego musimy dążyć, natomiast pozostałe dostosowują ustawienia bieżni do naszego poziomu zaawansowania.
 • Współpraca z urządzeniami mobilnymi – bieżnie Bluetooth bądź Wi-Fi mogą z łatwością łączyć się z tabletami i smartfonami, na których zainstalowane zostały dedykowane aplikacje treningowe. Przy ich pomocy dostosujemy obciążenie, uruchomimy wgrane programy treningowe, wyznaczymy cele i przeanalizujemy dane historyczne. Wszystko to zdecydowanie ułatwia trening.
 • Funkcje dodatkowe – trzeba tu umieścić wszelkie opcje, które zwiększają przyjemność z ćwiczeń. Szczególnie rozbudowane bieżnie pozwalają na przykład na symulacje trasy z użyciem map Google (potrzebny smartfon), odtwarzanie muzyki z zewnętrznego nośnika (zazwyczaj przez słuchawki) czy też uruchomienie nawiewu. Naprawdę warto zwracać uwagę na opisy poszczególnych urządzeń, ponieważ można z nich dowiedzieć się wiele na temat możliwości danego modelu.

Dla osób, którym zależy na zróżnicowaniu ćwiczeń, bardzo przydatna będzie z pewnością funkcja regulacji kąta nachylenia pasa biegowego. Dzięki temu bieżnia może imitować bieg pod górę.

Do tego wszystkiego muszą dojść też konkretne parametry techniczne. Okażą się one ważne dla lepszego dopasowania bieżni do użytkownika. Sprawdzić należy wymiary sprzętu (zwłaszcza pasa biegowego), nośność, czyli maksymalną wagę użytkownika, a także to, czy bieżnię można składać.

Nie bez znaczenia będzie też renoma producenta. Sporą popularnością cieszą się między innymi bieżnie Zipro, które występują w różnych konfiguracjach, bieżnie Horizon Fitness (dostępne są również modele magnetyczne), bieżnie Spokey czy bieżnie UBOGYM, bieżnie HMS oraz bieżnie Kettler. Jeśli nie jesteście przekonani, który model wybrać, sprawdźcie nasze rankingi popularności oraz opinie wystawiane przez innych użytkowników.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.