Udostępnij
Skomentuj

Bieżnia treningowa – jaką kupić do domu?

Nasuwa się jedno ważne pytanie. Czy zakupiona bieżnia do domu w stu procentach spełni oczekiwania?

To duże wyzwanie, ponieważ jak to w Polsce, „ile osób, tyle opinii”, ale jednocześnie warte podjęcia. Po pierwsze dlatego, że chociaż w powszechnej opinii „w Internecie wszystko jest”, to w licznych artykułach typu bieżnia do ćwiczeń w domu najczęściej informacje są rozproszone, niekompletne, podawane chaotycznie, a wątki pomieszane. Ten poradnik jest inny – uporządkowany i przystępny. Drugim powodem jest chęć ułatwienia podjęcia dobrego wyboru przy zakupach bieżni domowej. Tak duży sklep z bieżniami, jak Morele, dysponuje bardzo szeroką ofertą, a poradnik wskaże, na co trzeba zwracać uwagę, porównując ze sobą różne bieżnie do biegania w domu.

Polecane bieżnie

Jaka bieżnia do domu?

W odpowiedzi na to ogólne pytanie pomoże, zadanie dodatkowych pytań szczegółowych. Żeby mieć pewność właściwego wyboru bieżni domowej, trzeba rozważyć następujące kwestie:

  • Ile miejsca maksymalnie można przeznaczyć pod ustawienie bieżni? (wymiary bieżni)
  • Jak często bieżnia będzie użytkowana? (moc silnika)
  • Czy treningi będą intensywne? (zakres regulacji prędkości, kąt nachylenia pasa, systemy amortyzacji)
  • Czy planowane będą własne tryby treningu? (możliwości komputera treningowego)

Bieżnia do biegania w domu – wymiary

Bieżnia to największe gabarytowo urządzenie fitness (poza dużymi maszynami eliptycznymi), wykorzystywane do ćwiczeń w domu. Dlatego najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka ilość miejsca w mieszkaniu będzie przeznaczona na rozłożenie bieżni? Liczenie metrów kwadratowych, w przypadku określania powierzchni potrzebnej pod bieżnię do biegania w domu, nie sprawdza się. Najprościej jest wybrać miejsce i wymierzyć na podłodze prostokąt (taki kształt ma podstawa bieżni z rozłożonym pasem biegowym), żeby sprawdzić, jak duża bieżnia się zmieści. Dłuższy bok prostokąta należy odnieść do długości bieżni podawanej przez producenta, a krótszy bok prostokąta do szerokości bieżni.

Producenci w 99,9% przypadków podają wymiary gabarytowe (maksymalne zewnętrzne) urządzania, więc ten sposób jest właściwie niezawodny. Wybierając miejsce na bieżnię, koniecznie trzeba pamiętać, żeby zapewnić sobie łatwe wejście na pas biegowy, ponieważ jest to kluczowe dla komfortu treningu. Jeżeli bieżnia stoi w sypialni, to po bokach w czasie biegania można mieć ścianę i łóżko, przed sobą ścianę lub lampkę na stoliku nocnym (słuchawki na uszach, zamknięte oczy – wtedy ściana nie ma znaczenia), ale wejście na pas biegowy trzeba mieć łatwo dostępne!

Oczywistą oczywistością jest, że im więcej miejsca w mieszkaniu, tym lepsze warunki biegania na bieżni domowej można sobie stworzyć. Jednak mnóstwo osób trenuje na bieżni w małych mieszkaniach, więc dla chcącego nic trudnego. I na koniec wątku dotyczącego gabarytów urządzeń fitness doskonała wiadomość – większość bieżni do ćwiczeń w domu ma podnoszony pas biegowy! Złożona po ćwiczeniach bieżnia zajmuje mniej miejsca niż średniej wielkości orbitrek lub rowerek treningowy!

Bieżnia domowa – moc silnika

Bieżnia do biegania domowa może mieć napęd elektryczny (silnik) lub magnetyczny (napędzana siłą mięśni).

Najpopularniejsze jest bieżnia elektryczna, ponieważ gwarantuje największą płynność treningu. Bieżnia magnetyczna to urządzenie budżetowe, do prowadzenia rekreacyjnego treningu. Niemniej mają również swoje zalety, które wiele osób docenia – są mało awaryjne, są lżejsze niż elektryczne, mają niewielkie wymiary, są tańsze. Jednak najlepszy trening biegowy w mieszkaniu można wykonać na bieżni elektrycznej, wyposażonej w silnik, zasilany prądem stałym. Im większa moc silnika, tym większe możliwości treningowe.

  • bieżnie z silnikami 0,8-1 KM – pozwalają na prowadzenie krótkich treningów, nadają się do spacerów, marszobiegów i truchtu. Maksymalna prędkość do ok. 10-12 km/h, nośność bieżni w granicach 100-110 kg
  • bieżnie z silnikami 1,5-2,5 KM – sprawdzą się w regularnych treningach biegowych, również tych intensywniejszych. Rozwijają prędkość maksymalną w zakresie 14-18 km/h, co dla większości biegających osób w zupełności wystarcza. Maksymalna nośność dla urządzeń z takimi silnikami wynosi najczęściej 120-130 kg
  • bieżnie z silnikami 3KM i mocniejszymi – silnik o mocy 3KM rozwija prędkość maksymalną do 20-22 km/h i zapewni bieżni nośność do 150 km. W bieżni do domu, która ma być wykorzystywana regularnie, będzie to najlepszy wybór. Bieżnie z silnikami 4 KM to już największe urządzenia do regularnego, intensywnego biegania, doskonałe dla zaawansowanych pasjonatów biegania (moc silnika na poziomie 4 KM wystarcza już dla urządzeń komercyjnych i półkomercyjnych)

Poziom trudności biegania na bieżni domowej

Intensywność i poziom trudności treningu na bieżni regulowane są poprzez zmianę prędkości, zmianę kąta nachylenia pasa biegowego oraz czas trwania sesji treningowej.

Im większy zakres regulacji dwóch pierwszych parametrów, tym bardziej zaawansowane treningi można przeprowadzić na bieżni w domu. Planując bieganie regularne, niezbędny jest zakup bieżni wyposażonej w dobry system amortyzacji pasa biegowego. Skuteczna amortyzacja w bieżni domowej chroni stawy przed przeciążeniami, dzięki czemu regularne treningi są dużo bezpieczniejsze.

Różnorodność treningów biegowych na bieżni

Domowe bieżnie do biegania posiadają różnego rodzaju komputery treningowe. Porównując ze sobą poszczególne modele, warto sprawdzać, ile programów treningowych oferują. Programy predefiniowane/automatyczne są już ustawione – zaprogramowane na określony czas, komputer w danym przedziale czasowym sam zmienia zależność między prędkością a kątem nachylenia pasa. Programy użytkownika pozwalają na indywidualne ustawienie czasu, prędkości i kąta nachylenia – dzięki nim użytkownik realizuje własne plany treningowe. Wartością dodaną do każdej bieżni będą programy sterowane tętnem oraz różnego rodzaju testy sprawdzające efekty treningu, poziom tkanki tłuszczowej itp. Zaawansowane modele bieżni pozwalają na bieganie z wykorzystaniem aplikacji treningowych, dzięki którym można na przykład przebiec na bieżni fragment trasy Maratonu Bostońskiego.

Najlepsza bieżnia do domu

O komforcie korzystania z bieżni w domu w pierwszej kolejności decydują jej możliwości techniczne omówione powyżej. Najlepiej wybrać sprawdzonego producenta, cieszącego się dobrymi opiniami.

Godne polecenia bieżnie do biegania w domu to bieżnie Hertz, bieżnie Zipro, bieżnie HMS i bieżnie Kettler.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.