Udostępnij
Skomentuj

Bezpieczna jazda na hulajnodze elektrycznej – wszystko, co warto wiedzieć.

Coraz więcej osób, szczególnie w dużych zakorkowanych miastach przesiada się z samochodu na elektryczną hulajnogę. Jej widok na ulicach, chodnikach czy ścieżkach rowerowych już nikogo nie dziwi. To świetny wygodny i ekologiczny środek transportu, a korzystając z niego, nie zmęczysz się, dotrzesz w szybki sposób do celu i spędzisz czas na świeżym powietrzu. Chociaż jazda na hulajnodze to sama przyjemność, kierując nią, należy zachować ostrożność, podobnie jak przy używaniu wszelkich innych pojazdów, gdyż ekscytująca przejażdżka może zamienić się w nieprzyjemny wypadek. Tak naprawdę większości przykrych incydentów można z łatwością uniknąć, wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad i zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa.

W jakich miejscach można jeździć na hulajnodze elektrycznej? Co mówią przepisy?

Według przepisów polskiego Kodeksu drogowego z 21 września 2022 roku z elektrycznej hulajnogi można korzystać w pierwszej kolejności na ścieżkach rowerowych oraz pasach ruchu dla rowerów. Jeśli takich brak hulajnogista może poruszać się po jezdni z ograniczeniem prędkości do 30km/h. Co zrobić, gdy nie mamy do dyspozycji ani infrastruktury rowerowej, ani odpowiedniej jezdni? W przypadku braku jednego i drugiego dozwolona jest jazda hulajnogą po chodniku, ale z szybkością zbliżoną do prędkości pieszego. Zbyt duża prędkość i nieodpowiedzialna jazda hulajnogą po chodniku może stanowić zagrożenie nie tylko dla kierującego tym pojazdem, lecz także dla pieszego. Przepisy mówią, że chodnik stanowi domenę pieszych, a kierujący pojazdami elektrycznymi nie powinni stwarzać stresujących dla nich sytuacji. Sam chodnik nie zawsze jest bezpiecznym miejscem również dla hulajnogistów. Wysokie krawężniki, nierówność podłoża, kiepska widoczność czy nieoczekiwana niespodzianka pod postacią, chociażby śliskich mokrych liści to tylko niektóre z zagrożeń, z jakimi użytkownik hulajnogi powinien się liczyć. Zresztą zdrowy rozsądek podpowiada, że w momencie włączenia się do ruchu drogowego, zawsze powinniśmy koncentrować się na potencjalnych niebezpieczeństwach, nieważne czy jedziemy samochodem, na hulajnodze, na rowerze, czy idziemy pieszo.

Dziewczyna na hulajnodze elektrycznej

Kto według przepisów może korzystać z hulajnogi elektrycznej?

Osoby dorosłe nie potrzebują żadnych uprawnień do używania hulajnogi elektrycznej w miejscach infrastruktury publicznej. Inaczej sprawa wygląda w przypadku dzieci i młodzieży. Według przepisów Kodeksu drogowego z hulajnogi elektrycznej mogą korzystać dzieci w wieku od 10 lat, pod warunkiem, że posiadają kartę rowerową, kartę motorowerową (kategoria AM dozwolona od 14 roku życia) lub uprawnienia do prowadzenia lżejszych motocykli (kategoria A1 – od 16 roku życia). Młodszym dzieciom zabrania się kierowania tym pojazdem na drogach publicznych, mogą one jednak legalnie uczyć się jeździć pod nadzorem osoby dorosłej w miejscach oznaczonych jako strefa zamieszkania.

Polecana hulajnoga elektryczna 4Swiss

Czy na hulajnodze elektrycznej trzeba mieć kask? Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

Przepisy polskiego Kodeksu drogowego nie wymagają zakładania kasku do jazdy na hulajnodze elektrycznej. Jednak bez względu na to, jak szybko się na niej jeździ, kask to podstawa, gdy chodzi o zwiększenie swojego bezpieczeństwa. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kasków – mniejsze i bardziej zabudowane, w całej gamie kolorystycznej- na pewno znajdziesz coś dla siebie. Ważne by był wygodny, solidnie wykonany i zapewniał bezpieczeństwo. Nigdy nie wiadomo jakie niespodzianki można spotkać na swojej drodze, a upadek na głowę lub na twarz nie należy do przyjemnych doznań, nie wspominając o możliwych poważnych zdrowotnych konsekwencjach. Dlatego bez względu na to, co mówią przepisy, podczas jazdy na jakimkolwiek małych rozmiarów pojeździe zawsze warto mieć na głowie kask.

Bezpieczna jazda na chodniku

Hulajnoga elektryczna, podobnie jak i rower, wymaga od nas pewnych umiejętności oraz przestrzegania kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • Nie tylko kask! – warto zainwestować także w odpowiednie ochraniacze na łokcie i kolana, a także w odblaski przytwierdzone do odzieży, jeśli planujemy jazdę po zmierzchu.
  • Pamiętaj, by zatrzymywać się przed przejściami dla pieszych oraz torami kolejowymi i tramwajowymi.
  • Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania na drodze. Nigdy nie przewidzisz, co może się zdarzyć.
  • Koncentruj się na drodze – czasem łatwo odpłynąć myślami gdzieś daleko i stracić panowanie nad pojazdem. Nie korzystaj także z telefonu podczas jazdy ani nie słuchaj muzyki przez słuchawki na uszach.
  • Podróżuj samodzielnie – jazda z dodatkowym pasażerem nigdy nie jest bezpieczna.
  • Zachowaj ostrożność przy zjazdach w dół, przy skręcaniu i podczas hamowania.
  • Pamiętaj, by zawsze trzymać ręce mocno na kierownicy.
  • Zwracaj uwagę na pogodę – większość producentów zabrania korzystania z hulajnogi w czasie deszczu ze względu na zagrożenie uszkodzenia systemu elektroniki w urządzeniu, a w słoneczne dni może oślepić Cię mocne światło.
  • Dbaj o swoją hulajnogę i regularnie sprawdzaj stan poszczególnych elementów.

Odpowiedzialna jazda hulajnogą elektryczną to pierwszy krok do zachowania bezpieczeństwa, ale także do czerpania radości z jej posiadania. Tak naprawdę wystarczy kierować się zdrowym rozsądkiem i zawsze dokładnie obserwować swoje otoczenie podczas korzystania z tego pojazdu, by zmniejszyć ryzyko napotkania przykrej niespodzianki.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.